Skocz do zawartości
tom-998

[Instrukcja] Montaż kamery systemów wspomagających kierowcę

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega pewnie miał na myśli, że jeśli ma byc zgodnie ze sztuka to wypadałoby. Wg DAS i VW trzeba kalibrować kamerę np nawet po wymianie szyby na taka samą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg. VW wszystko trzeba za każdym razem kalibrować nawet po upgrade softa bo podobno się coś zmienia ...

starej kamery 3AA nie trzeba ponownie kalibrować.

Nową trzeba bo gubi VIN, a wyciągnięcie na zapłonie nic nie pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WooojaS Kamery 3AA nie trzeba kalibrować o ile w poprzednim aucie owa była wykonana i nie usunięta. Ja testowałem u siebie w sumie chyba 5 różnych i nawet z błędem EEPROM działała.

Co innego 3Q0.

8 godzin temu, Mihu1986 napisał:

Kolega pewnie miał na myśli, że jeśli ma byc zgodnie ze sztuka to wypadałoby. Wg DAS i VW trzeba kalibrować kamerę np nawet po wymianie szyby na taka samą.

W/g VW to nawet po ingerencji w zawieszenie należy kalibrować, tak że ten... ;)

Wracając do mojego problemu.

Miałem ustawione: IDE10870-Switch-on condition: lane depart. warn.: On

Po odpięciu akumulatora Lane Assist się świeci i działa ale w MFA nie mogę go wyświetlić.

Po zmianie na on (setting via menu) mogę włączyć z MFA, widzę ekran linii ale  po wyłączeniu zapłonu nie włącza się ponownie.

Czy uszkodzona grzałka w 3Q0 może wpływać na to, że system nie uruchamia się po zapłonie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka nie powinna mieć wpływu. Ja dłuższy czas nie miałem grzałki błąd wywalało ale asystenci działali .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję jeszcze raz odłączyć akumulator może coś to da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie.
Może ktoś z Was pomoże, bo nie mam pomysłu co się mogło stać.
Jakiś czas temu założyłem u siebie w aucie (Scirocco) kamerę 3Q0. Optyka w uchwycie lusterka, przedłużona taśma i cały moduł nad lusterkiem. Po kalibracji, jakiś czas wszystko działało, ale potem coś się posypało.
Zaczęło na MFA pokazywać błąd light assist "oczyść przednią szybę" i potem doszło to samo dotyczące rozpoznawania znaków.
Macie może pomysł co się mogło stać? Dodatkowo od tamtej pory mimo wbicia manetką automatycznych świateł drogowych (ikonka na zegarach się pojawia) ale światła się same nie zmieniają.
Niżej skan błędów jakie są na kamerce

Błędy kamera A5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci nie znikną błędy zakłócenia kamery to szukaj nowej, soczewka powiedziała PA

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki. Czyli wykasować błędy, pojeździć i sprawdzić znowu czy wróciły?

Edytowane przez mkpol
nie cytuj w całości posta pod którym bezpośrednio odpowiadasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamera do kosza, błędy będą wracać po wyłączeniu zapłonu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kamil8865jak są zakłócenia kamery to nic nie zrobisz. Nowa na szybe plus kalibracja i jazda

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiałbym tą przedłużaną taśmę. Kiedyś czytałem że 3Q0 ma problem jak przedłużysz taśmę od soczewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ok 15 cm nie powinna taśma mieć znaczenia, zresztą od razu by wywaliło błąd a jak pojawiły się po czasie to jednak obstawiam sam kamerę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O błędach przy dłuższych taśmach słyszałem, ale dałem krótszą, która u kilku osób działa z tego co widziałem na forach.

Wykasowałem błędy. Podłączyłem jeszcze raz odisa i tak to wygląda:
 

Zrzut ekranu 2022-02-06 224744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie zaryzykować z taśmą ekranowaną ale w większości przypadków taki błąd oznacza problem z kamerą samą w sobie.

Co do widoczności - wystarczy, że są rysy na szybie i jest lipa. Kamera wykrywa zabrudzenia/łapie ostrość w innym miejscu niż powinna i wyłącza kolejno funkcjonalności.

Ja zauważyłem, że najpierw leci Light Assist, później Sign Assist i dopiero na sam koniec Lane Assist. Jeśli kamera nie rozpoznaje żadnych znaków raczej nic z tym nie zrobisz. Możesz spróbować "wypolerować" szybę od środka, ponowić kalibrację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z błędami zakłóceń to nic nie poradzisz. Może kamera uszkodzona. Ja miałem dwie i obie do śmieci. Ekranowanie taśmy też przerabiałem aż w końcu kupiłem uchwyt i zamontowałem na szybie w miejscu czujnika deszczu a czujnik dałem pod spodem i wszystko działa już ponad rok. Nie baw się w taśmy tylko zakładaj kamerę na uchwycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, trzeba będzie coś podziałać i poszukać nowej :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przymierzam się do wymiany kamery asystentów z 3AA na 3Q0 w CC, mój problem polega na tym iż nie mogę nigdzie znaleźć pliku z parametryzacją pod PQ, znalazłem natomiast pliki pod MQB. Czy mogę ich użyć? Czy muszą to być pliki stricte pod CC? 

Przy okazji byłbym wdzięczny za podrzucenie namiarów na STL adapterów do kamery :D 
Dzięki! 

Edytowane przez lols11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że większość wgrywa z MQB ze względu na większą funkcjonalność ale niech mnie ktoś poprawi.

Adaptery w załączniku. Nazwy w języku wroga ale nie chciało mi się już zmieniać...

adaptery.rar

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydrukuj to z czegoś lepszego niż zwykły laminat, kilka dni na słońcu i się dowiesz dlaczego.

Jak coś mam gootwe adaptery z laminatu na ok 120*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc 

W dniu 5.06.2022 o 02:37, Daku napisał:

Wydrukuj to z czegoś lepszego niż zwykły laminat, kilka dni na słońcu i się dowiesz dlaczego.

Jak coś mam gootwe adaptery z laminatu na ok 120*

Planuję wydruk z ASA, powinno wytrzymać, najwyżej będę się odzywać :D 

Swoją drogą, analizował ktoś może datasety do 3Q0? Porównałem oryginał z wersją po modyfikacji na 60s (ogólnodostępna w internecie) i znalazłem trzy różnice w wartościach. Pierwsza to jak mniemam czas działania LA, ostatnia to CRC. Natomiast mam problem z drugą w adresie 3638-3639, ktoś ma pojęcie co to za wartość? Jakieś dodatkowe CRC? 

#Edit Gdyby ktoś potrzebował datasetu z dłuższym czasem, zapraszam na PW. Dowolny samochód, dowolny czas.

Edytowane przez lols11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności