Skocz do zawartości
Kurzyn

Strojenie CB

Rekomendowane odpowiedzi

Propagacja była :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też tak myślałem, ale kanał otwierał sie kilka razy przy różnych pogodach, zawsze to samo miejsce, czyli między pędzewem a za górskiem cichło. Nie szło tego niczym wyłączyć i nikt poza mną tego nie słyszał, przynajmiej takie odpowiedzi miałem

 

Mam jeszcze pytanko, ma ktoś miernik częstotliwości do cb w okolicach torunia lub bydgoszczy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam jeszcze pytanko, ma ktoś miernik częstotliwości do cb w okolicach torunia lub bydgoszczy???

Jak chodzi o takie urządzonko do ustawiania anteny ta papluch takowe posiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik częstotliwości to co innego niż miernik SWR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miernik częstotliwości to co innego niż miernik SWR.

Nie wiedziałem dla tego tak napisałem:p

Ja mam za to takowy problem .

Niby ustawione mam wszystko dobrze ale, ja wszystkich słyszę nieźle bez problemu itp ale wszyscy mnie słyszą z trzaskami badz nie wyraźnie .

Na CB jestem oblatany tyle co włączyć i wyłączyć ale może ktoś zna przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być:

- antena (problemy z zestrojeniem lub niekontakty),

- radio (częstotliwość, stan końcówki mocy itp.)

- mikrofon (problemy z kablem, wkładką).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/reflektometr-miernik-cb-df-2462-f-vat-hurt-7378-i1984278968.html

Koledzy warte jest czegos to urzadzonko za pare zlotych? Mam kilka cb do zestrojenia i w sumie taniej by mnie wyszlo kupic jakis najprostszy, najtanszy sprzet niz placic za kazde strojenie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://allegro.pl/reflektometr-miernik-cb-df-2462-f-vat-hurt-7378-i1984278968.html

Koledzy warte jest czegos to urzadzonko za pare zlotych? Mam kilka cb do zestrojenia i w sumie taniej by mnie wyszlo kupic jakis najprostszy, najtanszy sprzet niz placic za kazde strojenie..

 

Bedzie dobry do wystrojenia anteny obecnej i nastepnych.A Ponizej masz dobry opis jak sie do tego zabrac.

http://www.cb-radio.info.pl/cb_radio_poradniki/67.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam mały problem z CB. Przedłuzyłem kabel od anteny o 3,8 m. Posiadam radio Uniden 520XL + antena Sirio ML145. Przed przedłużeniem kabla wszystko było ok. Antena umieszczona na środku przed antena od radia (B5 kombi). Prosze pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed przedłużeniem kabla wszystko było ok

 

A teraz jak jest ? To znaczy co się dzieje ? Jak przedłużałeś ? Całkowicie nowy kabel, czy beczkami ?

 

Na szybko bym sprawdził czy nie ma zwarcia/przejścia między oplotem a gorącą żyłą - to jest najczęstszy problem przy przedłużaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przedłuzyłem kabel od anteny o 3,8 m.

Ha magiczne 3,8m, skąd to się wzięło. Tak jak ci Marcin radzi, sprawdź czy masz wszystko ok, a nie magiczne 3,8m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ha magiczne 3,8m, skąd to się wzięło.

Z praw fizyki kolego. Tyle długości ma właśnie połówka długości fali 11m w przewodzie. Nie jest to krytyczne - każdy robi jak uważa, ale dla strojenia "upierdliwych" (tzn. takich gdzie Xc i Xl jest duże) anten raczej się tego trzymam bo wtedy mam jako taką pewność, że jeśli dzieje się coś głupiego to tylko w antenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel połączony jest beczkami (w bagażniku). Zwarcia niema sprawdzałem to sam i byłem z tym kablem u mojego elektryka od którego go kupiłem i on mowił ze tyle kabla musze dorobić. Nie słysze już szumów przy strojeniu SQ. Gdzie były słyszalne bez tego przedlużenia. Wydaje mi się także że zmniejszył mi się zasięg anteny, a także to iz mam wrażenie jakby mnie nikt nie słyszał ale sprawdzalem to z kuzynem który też ma CB i rozmowa toczyyła się normalnie. Więc nie mam pojecia co sie dzieje. Nie mogę odpiąć kabla bo radio mam zamontowane pod kierownicą tam gdzie jest miejsce na książkę serwisową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i byłem z tym kablem u mojego elektryka od którego go kupiłem

 

A jaki to ten kabel ? Bo skoro zwarcia nie ma, a "zmniejszył się zasięg" to może to jakiś 75 ohm zamiast 50 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem podobny problem na ML-ce, dokładałem 2 m kabla (niby dobry jakościowo 50 ohm) poprzez beczkę i niestety klapa. Antena stała na magnesie nawet nie ruszona a SWR na 20 kanale poleciał z 1,2 na 2,1. Jeśli chodzi o kabel to też sprawdzałem czy zwarcia nie robi - wszystko było ok. Moim zdaniem to wina kabla. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie beczek kablem całościowym. Gdzieś na którymś forum widziałem manual jak wlutować nowy kabel do ML-ki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie i chyba tak trzeba będzie zrobić... No ten elektryk CB tez montuje więc hyba 75 ohm kabla by mi nie dał.... Będe musiał się zastanowić nad nowym kablem z 6m ;/ całościowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z praw fizyki kolego. Tyle długości ma właśnie połówka długości fali 11m w przewodzie. Nie jest to krytyczne - każdy robi jak uważa, ale dla strojenia "upierdliwych" (tzn. takich gdzie Xc i Xl jest duże) anten raczej się tego trzymam bo wtedy mam jako taką pewność, że jeśli dzieje się coś głupiego to tylko w antenie.

Z układu rezonansowego jaki się tworzy. Długość fali wpływa na te parametry. Nie będę się zagłębiał w szczegóły. Zgadzam się tym, że przy słabych antenach można ułatwić sobie strojenie. Napisałeś że fala o częstotliwości ok 27MHz ma 11m, więc jak 3,8m ma stanowić połowę fali, dal mnie to nawet nie ćwiartka.

 

 

no własnie i chyba tak trzeba będzie zrobić... No ten elektryk CB tez montuje więc hyba 75 ohm kabla by mi nie dał.... Będe musiał się zastanowić nad nowym kablem z 6m ;/ całościowym

Kabel nie musi mieć zwarcia miernikiem aby była kicha. Jak ma miękkie to wypełnienie pomiędzy ekranem a żyła to potrafi łato stracić swoje parametry.

Jaki masz swr na tym kablu bo piszesz, że stroisz a na temat tego co otrzymujesz nie piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisałeś że fala o częstotliwości ok 27MHz ma 11m, więc jak 3,8m ma stanowić połowę fali, dal mnie to nawet nie ćwiartka.

Bo dla przewodów z izolacją polietylenową jest coś takiego jak współczynnik skrócenia który wynosi 0,66. Stąd te 3,7m. Aha ćwiartka to 2,75m :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo dla przewodów z izolacją polietylenową jest coś takiego jak współczynnik skrócenia który wynosi 0,66. Stąd te 3,7m. Aha ćwiartka to 2,75m

Widzę, że kolega ma wiedzę :). Faktycznie istnieje coś takiego jak współczynnik skrócenia. Tylko czemu wszyscy bezkrytycznie biorą 0,66. Przecież jak sam zauważyłeś jest to zależne od materiału. Jeśli jako wypełnienie został użyty polietylen spieniony który w zależności od wykonania współczynnik ten ma bliższy jedności. A jeśli już rozważamy czysty polietylen to czemu 0,66 a nie 0,68.

Anteny kable to jest temat rzeka, tak naprawdę teoretycznie można nadawać z gwoździa podłączonego do radia, a współczynników nie ma co brać za pewnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko czemu wszyscy bezkrytycznie biorą 0,66.

Tego to już nie wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności