Skocz do zawartości
Kurzyn

Strojenie CB

Rekomendowane odpowiedzi

na spocik zabieram troszkę

 

A na jaki spocik ? Bo wydaje mi się, że na TYM forum nie ma żadnej "formalnej" grupy CB-fanów. A jeśli masz na myśli spoty regionalne, to pomyliłeś wątki.

 

Ja rozumiem, że chcesz napisać dużo i wszędzie ... ale rób to z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

CBNET

Imię: Agnieszka

więc stwierdzenie

pomyliłeś
chyba nie halo ;)

 

Ale fakt, koleżanka klepie posty gdzie tylko popadnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chodziło mi tylko o to że jeśli ktoś będzie miał antenkę CB i będzie chciał sprawdzić SWR to pomożemy sprawdzając .. Dziwne chcesz coś zaproponować albo pomóc to źle trudno nie będziemy się wypowiadać w tej kwestii ... A co do spotu chodziło jeśli dojdzie do skutku Kwietniowy .. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba nie halo

 

Si, si ... ale nie byłbym tego taki pewny ;-)

 

Ale fakt, koleżanka klepie posty gdzie tylko popadnie...

 

Chyba wiadomo w jakim celu ;-)

 

Dziwne chcesz coś zaproponować albo pomóc to źle trudno nie będziemy się wypowiadać w tej kwestii

 

Ależ wypowiadaj się - tylko, że na temat i w odpowiednim miejscu na forum. Spróbuj też od czasu to czasu użyć znaków interpunkcyjnych, bo to co produkujesz wymaga kilkukrotnego przeczytania.

 

A co do spotu chodziło jeśli dojdzie do skutku Kwietniowy

 

Ale jaki spot ? Gdzie ? Jeśli masz na myśli spot grupy warszawskiej, to zapewniam Cię, że to nie jest odpowiednie miejsce na tego typu deklaracje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy powiedzcie czy to jest możliwe??? a mianowicie: Mam CB Radio Cobra 19 Ultra III i tera kupiłem antenę Lemm 1200. Zamontowałem ją na stałe (na płaskowniku przykręconym do zawiasów bagażnika (Passat b5 sedan) ). Wiem że dużo osób twierdzi ze te radia to szmelc ale ja nie narzekam ale do sedna. Kupiłem reflektometr (DF2462) aby ustawić antenę i pomiary wyszły mi następujące:

Kanał 1 = 1

Kanał 20 = ~1 wskazówka delikatnie drgnęła.

Kanał 40 = 1

Pomyślałem że miernik zepsuty ale wyciągałem promiennik i wskazania na każdym kanale pokazały mi = 3 więc miernik jest dobry i mierzy.

Zmierzyłem również moc w.cz. nadajnika i wyszło mi nie całe 3W.

 

Doradźcie koledzy czy jest to możliwe???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Doradźcie koledzy czy jest to możliwe???

 

Znaczy co ? SWR=1 czy moc=3W ? Obydwie rzeczy zupełnie normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znaczy co ? SWR=1 czy moc=3W ? Obydwie rzeczy zupełnie normalne.

Chodzi mi o SWR oraz MOC

Dziekuje za odpowiedz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chodzi mi o SWR oraz MOC

 

Tak jak napisałem - zupełnie normalne. Zmiana SWR w rozsądnych granicach w niewielkim stopniu wpływa na moc wypromieniowaną. Może po prostu Twoje radio nie jest w stanie wypluć więcej niż te 3W. Jeśli sprawdzałeś na zgaszonym silniku to to również może być przyczyną mniejszej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli sprawdzałeś na zgaszonym silniku to to również może być przyczyną mniejszej mocy.

Tak kolego silnik miałem zgaszony ale już nic wiecej nie bede kombinował, sprawdze antene i radio jeszcze na weekend na wiosce w szczerym polu (bo teraz sprawdzałem miedzy blokami) i jak bedzie wszystko ok to tak zostawie.

Dziekuje Koledzy za odpowiedzi

Pozdrawiam

Szerkości Bajo

Edytowane przez Jaśko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinuj, ten 1W nic ci nie da ;) Ciesz się dobrze ustawionym SWRem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby pomial mocy był miarodajny - zamiast anteny podłącza się do reflektometru sztuczne obciążenie 50 OHM (rezystor bezindukcyjny 50 OHM - o odpowiedniej mocy), radio należy zasilić napięciem znamionowym (zwykle 13,8 V) i dokonać pomiaru. Co do Twojego SWR w granicach 1 - pogratulować wyniku. Nie jestem zdziwiony, bo często zakładam ludziom LEMMki z rodziny AT-900, AT-1200, AT-1500, AT-1700 i SWR w okolicach 1 nie jest niczym niezwykłym. :)

 

I tak jak napisał:

 

Nic nie kombinuj, ten 1W nic ci nie da ;) Ciesz się dobrze ustawionym SWRem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,wie ktoś może gdzie mogę dzisiaj zestroić sobie cb? potrzebne również zlutowanie wtyczki pod zapalniczke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam,wie ktoś może gdzie mogę dzisiaj zestroić sobie cb? potrzebne również zlutowanie wtyczki pod zapalniczke

 

Pierwszy lepszy serwis CB radio.

 

Strojenie +/- 15 zł

Zlutowanie wtyczki do 10 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy znalazłem w pracy takie reflektometr:

http://allegro.pl/item1077672845_swr_miernik_reflektometr_torun.html

 

nie ma tam przełącznika Power i SWR

 

jak mogę tym zestroić antene?

 

---------- Post added at 09:50 ---------- Previous post was at 09:23 ----------

 

koledzy znalazłem w pracy takie reflektometr:

http://allegro.pl/item1077672845_swr_miernik_reflektometr_torun.html

 

nie ma tam przełącznika Power i SWR

 

jak mogę tym zestroić antene?

 

znalazłem instrukcje:

Reflektometr podpinamy do anteny (wejście ANT), a wyjście (RTX) podłączamy za pomocą krótkiego przewodu antenowego (do 50 cm) zakończonego odpowiednimi końcówkami do radia CB. Następnie:

* na reflektometrze przełącznik ( jeśli występuje) 10W FWD/100WREF lub FWD/REF należy ustawić na pozycję FWD

* pokrętło CAL skręcić do zera ( w lewo )

* włączyć nadajnik na kanał np. 18

* pokrętło CAL przekręcić max w prawo (aż wskazówka ustawi się na "SET")

* następnie przełącznik FWD/REF ustawić w położenie REF ( nie wyłączając nadajnika ) nacisnąć na nadawanie na gruszce i odczytać wskazanie SWR ( następnie puścić przycisk nadawania). Skala jest od 1 do 3 czarna od 3 w górę czerwona ) Jeśli wskazanie mieści się w granicach 1,5 to jest dobrze . Czym mniejsze wskazanie tym lepiej ! Należy dążyć do uzyskania na 18 kanale 1,1 do 1,5

* następnie przechodzimy na kanał 1 i 40.Jeżeli w tych granicznych kanałach mieścimy się poniżej 3 antena jest zestrojona prawidłowo.

Jeżeli jednak na kanale 1 lub 40 wskazanie SWR przekracza czarne pole i nie ma możliwości prawidłowego zestrojenia anteny może zajść konieczność skrócenia anteny. Jeżeli brak jest możliwości wsunięcia promiennika - pozostanie jedynie jego przycięcie (minimalne)

 

 

może ktoś powiedzieć czy ta instrukcja jest ok? tam jest różnica taka ze pokrętłem kręcimy bez wciskania przycisku na gruszce. jeśli jest to poprawne to idę sprawdzać potem :D

 

a jeśli niepoprawne to jak ktoś może niech napisze jak sie powinno to robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
może ktoś powiedzieć czy ta instrukcja jest ok? tam jest różnica taka ze pokrętłem kręcimy bez wciskania przycisku na gruszce. jeśli jest to poprawne to idę sprawdzać potem

Nie bardzo wiem po co robisz śmietnik. Wszystko masz napisane czarno na białym w pierwszym poście tego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko zauważ że w poście pierwszym jest opisane urządzenie z dwoma przełącznikami a ja napisałem o takim z JEDNYM przełącznikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak tylko zauważ że w poście pierwszym jest opisane urządzenie z dwoma przełącznikami a ja napisałem o takim z JEDNYM przełącznikiem.

 

Stroisz tak samo jak w SWR miarce z przełącznikiem ;)

Przy dwóch przełącznikach mierzysz SWR i dodatkowo Power.Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak tylko zauważ że w poście pierwszym jest opisane urządzenie z dwoma przełącznikami a ja napisałem o takim z JEDNYM przełącznikiem.

To odpada ci pomiar mocy, masz jeszcze łatwiej, myślałem że nie trzeba tego wyjaśniać bo procedura jest identyczna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra już sprawdzałem wszystko śmiga:)

 

przedłużyłem kabel przed chwilą o jakiś metr. założyłem nowy kabel. wcześnie SWR było 1,2-1,3 po przedłużeniu wogóle było 5-10 polutowałem od nowa i teraz mam na:

1- 1,1

20 - 1 -> wskazowka nawet nie drgnela

40 - to samo

 

czy jest to ok czy coś nie tak z tym przedłużeniem albo zarabianiem wtyczki co wchodzi do radia>

Edytowane przez _chris_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem.Jakiś czas temu kupiłem Sirio Turbo 2000.I na dzień dobry miałem zwarcie na magnesie.I teraz nie wiem czy nie mam tego samego bo znowu słysze mało co.A mnie słychać jak jestem obok kogoś.Ktoś wie co zrobić???Jak tamu zapobiec???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności