Skocz do zawartości
Kurzyn

Strojenie CB

Rekomendowane odpowiedzi

Zaraz zaraz, sztuczne obciążenie jest zamiast anteny a nie radia. Jak chcesz

 

:P Magicznie ... kawy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed całym tym strojeniem radyjko wrzuciłem do ciężarówki taty
Radio nie ma wpływu na SWR anteny.

wiem, ale sprawdzałem bo nadając przez CB u odbiorcy generował się jeden wielki pisk i nie wiedziałem czy to radio czy antena.Teraz nie ma już pisku ale jest słabe nadawanie. A może coś się w radyjku uwaliło.

(przy założeniu że masa jest dobra)

no właśnie dlatego pytam czy masa na uchwycie a tym samym na ekranie ma wpływ na nadawanie bo na klapie masa może być licha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może coś się w radyjku uwaliło.

 

Masz miarkę z pomiarem mocy ?

 

czy masa na uchwycie a tym samym na ekranie ma wpływ na nadawanie

 

No ma. Ale SWR bliski 3 to raczej objaw zwarcia niż słabej masy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz miarkę z pomiarem mocy ?

no niby mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież tam jest 50 ohm i niezależnie od tego co podepniemy

Chyba się źle wyraziłem że antenę stroi się "do radia". Nie chodziło mi o konkretne radio tylko o jakikolwiek transciver. Bo antene podłącza się nie do samochodu tylko do radia - taki skrót myślowy ;)

Ja całe życie myślałem, że "stroi się" antenę do miejsca i sposobu montażu

Nie no jasna sprawa. Ale sztuczne obciążenie jest wykożystywane do czego innego - nie do strojenia anteny. Zazwyczaj sztuczne obciążenie podpina się pod samo radio gdy stroi się obwody nadajnika.

Edytowane przez pszemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no niby mam

 

No to sprawdź co Ci z tego radia wychodzi. A poza tym - jak sprawdzałeś zasięg ;) ? Na 19 "Mobilki, jak mnie słychać ?" Weź kogoś z porządną anteną i umówcie się na testy. Pamiętaj tylko, żeby sprawdzić topografię terenu ( unikać górek i dołków ), sprawdzać gdzieś daleko od 19 i raczej wieczorem/w nocy.

 

Chyba się źle wyraziłem

 

Tez chcesz kawy :D ? Bo ja już swoją dopijam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A poza tym - jak sprawdzałeś zasięg ?

z bracholem (radio jakieś president i antena sirio jakaś długa ale nie pamiętam jaki model)

Poza tym codzienie jeżdzę do pracy do Strykowa i jest tam bardzo duzy ruch na 19 w związku z remontem DK do Brzezin. Ja jestem ze 2 km od Strykowa drugi mobil na wiadukcie nad A2 i mnie nie słyszy.

Edytowane przez cysiokysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SWR 0.8/1.2/1.4
0.8 ? A łyżka na to ... zmień miarkę.
kurde nie wiem dlaczego ale wydawało mi się że skala jest od 0. Tam na na bank nie było 0.8.

 

Problem z wysokim swr rozwiązany. I nie było to zwarcie czy też słaba masa na klapie. Problem tkwił w tym że nie było połączenia między uchwytem a ekranem z kabla. Teraz swr 1,1/1,2/1,3. Odległości nadawania jeszcze nie sprawdzałem dokładnie ale jak tylko się odezwałem przez radio to w eterze natychmiast namierzył mnie strusiu ze swojej hacjendy więc chyba nie jest najgorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie było połączenia między uchwytem a ekranem z kabla. Teraz swr 1,1/1,2/1,3. Odległości nadawania jeszcze nie sprawdzałem dokładnie ale jak tylko się odezwałem przez radio to w eterze natychmiast namierzył mnie strusiu

a bo ja do wywiadu radiowego sie szykuję :P

 

moto a tak czytając ten temat teraz, może ten mój SWR jest tez spowodowany lichą masą? Może zapodać by mu masę z kabelka i pomierzyć, jak myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może zapodać by mu masę z kabelka i pomierzyć, jak myślisz?

 

Można. Ty masz uchwyt na klapie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

si senior SF-40 na klapie na górze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem SWR u siebie ( na dwóch antenach) i wyszło ...

 

Radio Uniden 510 + Maas KM 2018 (przewód antenowy przedłużony ok 120cm)

 

Lemm AT 1231 + 120cm przewód antenowy przedłużony

1 kan.- 1,5 swr

20 kan. -1,5 swr

40 kan. - 1,5swr

 

Lemm At 1231 (bez przedłużenia przewodu antenowego)

1 kan 1,9 swr

20 kan 1,7 swr

40 kan 1,7 swr

 

ML-145 + (bez przedłużenia przewodu antenowego)

1 kan.- 2,0 swr

20 kan. -1,6 swr

40 kan. - 1,3 swr

 

ML-145 +120cm przewód antenowy przedłużony

1 kan.- 1,8swr

20 kan. -1,6 swr

40 kan. - 1,4 swr

 

Bardzo dziwne te pomiary , więc postanowiłem ...

do Lemm dołączyłem promiennik z ML -145 i wyszło :

1 kan.- 1,0swr

20 kan. -1,0 swr

40 kan. - 1,0 swr

 

Moje pytanie , dlaczego Lemm z promiernnikiem od ML wyszedł idealnie a reszto do d..., w/g mnie nie powinno się zmieniać promienników anten ale cóż robić , może ktoś zna jakąś podpowiedź .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmierzyłem SWR u siebie ( na dwóch antenach) i wyszło ...

Jaki był sposób i miejsce mocowania tych anten?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anteny na dachu , magnesowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że sam bat jest za długi. Zmierz długość promiennika z ML145 i tak przytnij z LEMM'a. Nie przedłużaj kabla, bo to nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie , orginalny bat jest za krótki , dopiero przedłużony od Ml-145 dał jakiś konkretny pomiar, przewód antenowy przedłużony bo orginalny był za krótki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - racja. SWR maleje w stronę wyższych częstotliwości. W takim przypadku tylko dłuższy bat lub dowinięcie kilku zwojów w cewce, ale to chyba za dużo roboty. Po drodze można by dać skrzynkę antenową (Matcher) żeby dopasować układ. Myślałem że przedłużałeś kabel aby dostroić antenę (jak co niektórzy robią ;) ). Jak za krótki, to przedłużaj...byle nie za dużo. Rg58 -8,2 dB/100m :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym podmienił na próbę przewód i podstawę z magnesem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moje pytanie , dlaczego Lemm z promiernnikiem od ML wyszedł idealnie a reszto do d..., w/g mnie nie powinno się zmieniać promienników anten ale cóż robić , może ktoś zna jakąś podpowiedź .

SWR to żaden parametr anteny, mówi tylko o tym czy instalacja antenowa ma taką samą impedancje co wyjście radia. Podmiana promiennika dała jakieś tam rezultaty w sumie nie wiadomo jakie, bo nic nie zmierzyłeś z parametrów anteny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podmiana promiennika dała jakieś tam rezultaty w sumie nie wiadomo jakie, bo nic nie zmierzyłeś z parametrów anteny.

No dobrze, ale przynajmniej nie uwali końcówki mocy a to jest raczej najważniejsze jeśli chodzi o anteny samochodowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności