Skocz do zawartości
longboy

Świece żarowe układu chłodzenia w TDI

Rekomendowane odpowiedzi

auto przyjechało z niemiec "taxi" ten schemat dotyczy również b5. Zastanawia mnie tylko czy w skrzynce z przekaźnikami są wszystkie wyprowadzenia czy trzeba prowadzić przewody od nowa.

Co do schematu to może ideologicznie jest podobny, oznaczenia łączówek już nie, więc nic Ci nie da ten schemat. Po pierwsze w golfie III i passat B4 przekaźnik mieści się na grodzi komory silnika i przewody biegną bezpośrednio z ECU. W B5 natomiast przekaźnik znajduje się w skrzynce z przekaźnikami i możliwe, że przewodu sygnałowe już są. Tego dowiesz się jak będziesz miał odpowiednie schematy. Po drugie, jeśli nie masz przewodów wyprowadzonych, to musisz rozebrać łączówkę od ECU i złożyć ją tak aby pozostała szczelna. Po trzecie czy twoje ECU posiada możliwość sterowania takim przekaźnikiem. Najprawdopodobniej tak, ale musisz posiadać dokładny opis pinów, które to przewody są i czy pojawia się na nich sygnał. Po czwarte sterowanie - w B4 sterowanie jest w sposób otwarty kolektor, tranzystor który steruje przekaźnikiem podaje masę do przekaźnika, plus jest podany na stałe. Po piąte, bez urazy, ale czy dasz sobie z tym radę. Jest to grzebanie w obwodzie silnoprądowym oraz we wtyczce od ECU. Skutki zwarć w jednym i drugim przypadku mogą być kosztowne.

Zacznij o znalezienia dobrej książki od B5, musisz mieć kompletne schematy. Najlepiej poszukaj czegoś takiego jak oryginalny Service Manual do B5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu jest schemat z tego tematu ponoć do AFN? Jak już będę miał poprawny schemat to bez problemu sobie poradzę:)

ajm99atj00avb00oo4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tu jest schemat z tego tematu ponoć do AFN? Jak już będę miał poprawny schemat to bez problemu sobie poradzę

No ten schemat już bardziej wygląda jak w B5. Teraz musisz pomierzyć czy na odpowiednie piny tych dwóch przekaźników przychodzi odpowiedni sygnał. Jeśli tak to tyle ci wystarczy, jeśli nie to musisz szukać reszty schematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy kto puscił te bujde ze w wersjach z PD nie ma tych swiec tylko sa grzane spalinami i przepustnicą???ja je mam i kolega tez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy kto puscił te bujde ze w wersjach z PD nie ma tych swiec tylko sa grzane spalinami i przepustnicą???ja je mam i kolega tez

Nie wiem gdzie ta bujdę znalazłeś. Jakimi spalinami, jaką przepustnicą. W dieslu nie ma przepustnicy, pewnie coś pokręciłeś z EGR. To jest zupełnie inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wymieniłem te świece w swoim AJM, ponieważ wszystkie były spalone.

 

Dzięki temu auto znacznie szybciej się nagrzewa w niskich temperaturach.

 

Szczegóły mojego problemu znajdują się w tym poście <KLIK>

 

Świece jakie były zamontowane i jakie zakupiłem to BERU o numerach: 0 100 226 199, potrzebne są 3 sztuki. Znaczy ja miałem wszystkie 3 spalone. Koszt świec to około 60 zł/szt.

 

wol_error.gifTen obrazek został zmniejszony. Kliknij tutaj aby zobaczyć pełną wersję obrazka. Oryginalne wymiary to 800x586.dsc077702222.jpg

 

 

Wymiana świec nie jest kłopotliwa potrzebny jest klucz 12 jakiś rurkowy-długi i przedłużka. W zasadzie nie potrzeba nawet zdejmować osłony silnika. Ja ją zdjąłem, bo mam wymieniać uszczelniacze na PD.

 

wol_error.gifTen obrazek został zmniejszony. Kliknij tutaj aby zobaczyć pełną wersję obrazka. Oryginalne wymiary to 800x532.dsc07771kb.jpg

 

wiece2.jpg

 

 

wiece.jpg

 

 

Po odpaleniu silnika, po chwili kruciec do którego są wkręcone świece porządnie się nagrzał.

 

Efekty: Po wymianie auto łapie 90 stopni po przejechaniu 5 km w temperaturze -18.

Czyli wygląda na to, że jest sukces.

 

Zobaczymy jak szybko będzie nabierał temperatury przy nieco wyższych temperaturach powietrza.

Edytowane przez malczykos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowałem cały ten temat i z informacji w nim zawartych można by obalić mit jakoby przekręcenie kluczyka w stacyjce i czekanie NIE na to, aż lampka od podgrzewania świec w ukł. zapłonowym zgaśnie, ale czekanie na "pyknięcie" przekaźnika który to podobno oznajmia nam o tym iż świece już nie grzeją, jest prawdziwy. Wygląda na to iż to "pyknięcie" przekaźnika to załączenie podgrzewania układu chłodzenia, a nie jak to gdzieś na tym forum ktoś się wypowiadał - koniec grzania świec żarowych w układzie zapłonowym. I faktycznie teraz kojarzę, że przy dodatnich temp. nie słychać żadnego pyknięcia przekaźnika (przy czym wiem że niekonieczne jest podgrzewanie świec w celu uruchomienia ropniaka). Wot takie moje zdanie na ten temat mam :) A przy okazji sprawdzę sobie stan tych 3 świeczek tylko trochę zimka popuścić musi, bo browarkiem aż trzeba się dogrzewać :)

 

Nigdzie nie mogę znaleźć świeczek które kolego malczykos opisujesz: Beru o numerze: 0 100 226 199, ot właśnie takowe: klik

Producent nie pisze nic że pasują to AJM, a nie wyjmowałem jeszcze i nie wiem czy faktycznie pasują, czy może są to takie same świeczki, które grzeją przed rozruchem?

Znalazłem jedynie taki zamiennik: klik ale nie mam pojęcia jakiej to firmy jest więc raczej się nie skuszę :)

Edytowane przez _gregor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
faktycznie teraz kojarzę, że przy dodatnich temp. nie słychać żadnego pyknięcia przekaźnika (przy czym wiem że niekonieczne jest podgrzewanie świec w celu uruchomienia ropniaka).
przy dodatnikch temp świece żarowe podgrzewające komory Ci przecież nie grzeją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mam pytanie dużo płynu ubyło przy wykręcaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot i własnie to potwierdza moją teorię :)

 

Jednak znalazłem zamiennik beru nr: 0 100 226 199 klik

Edytowane przez _gregor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wot takie moje zdanie na ten temat mam

Zdanie błędne, proponuje jeszcze raz przeczytać całość ze zrozumieniem. Wyraźnie i wielokrotnie bowiem jest napisane, że podgrzewacz zadziała dopiero po uruchomieniu silnika, a nie włączeniu, jak to się potocznie mówi, zapłonu.

przy dodatnikch temp świece żarowe podgrzewające komory Ci przecież nie grzeją

I to prawda, powyżej 5 czy 10 stopni świece nie grzeją wogule.

Ot i własnie to potwierdza moją teorię

Jaką teorię, twoja jest dziurawa i błędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego traba no właśnie że teorię bo wg twojej wypowiedzi wychodzi na to, że w praktyce jest inaczej. To co napisałem to był mój tok myślenia, niekoniecznie poprawny :) Faktycznie alternator raczej nie działa przed zapłonem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego mam pytanie dużo płynu ubyło przy wykręcaniu

Niewiele, co najwyżej kilka kropel. Oczywiście wymieniałem przy całkowicie zimnym silniku.

 

Nigdzie nie mogę znaleźć świeczek które kolego malczykos opisujesz: Beru o numerze: 0 100 226 199

intercars.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko, czy ma ktoś może numery świec podgrzewacza wody do B4 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam takie pytanko, czy ma ktoś może numery świec podgrzewacza wody do B4 ??

świece są takie same jak w B5, tylko musisz wiedzieć czy ma na śrubke mocowanie przewodu czy na fajeczkę.

Kolego traba no właśnie że teorię bo wg twojej wypowiedzi wychodzi na to, że w praktyce jest inaczej. To co napisałem to był mój tok myślenia, niekoniecznie poprawny Faktycznie alternator raczej nie działa przed zapłonem

Sam sobie odpowiedziałeś, kto rozsądny by dołaczył dodatkowe 70A obciążenia w trakcie rozruchu. Poza tym mi ten podgrzewacz się nie załaczał jak miałem słabe acu więc dosyć dobrze jest to przemyślane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co się zalogowałem. Mam ten sam problem z grzaniem . Po przejechniu ok 15 km zaczyna grzać wewnątrz ,o 90 stopniach nie ma mowy. Dopiero po przejechaniu ok 30 km ( -20 C ) trzyma 90 . Wymieniłem termostat i te trzy świece grzejące płyn (chodz jak póżniej się okazało grzały) ale uważalem że mogą nie dawać pełnej mocy. Zauważyłem też jak działa klimatronik to autko szybciej sie nagrzewa wewnątrz. Jeżdżę też kiją w dislu a tam 90 jest po przejechaniu 1 km to że nowy chyba nie. Będę jeszcze testowł autko uważam że coś jest jednak nie tak.Passat 98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po przejechniu ok 15 km zaczyna grzać

U mnie zaczyna grzać po minucie, z osiągnięciem temperatury jest gorzej, bo kilka kilometrów jest potrzebne, ale nie 30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,nie chcę powtarzac pytania ale nie znalazłem na forum- czy w moim pasacie świece żarowe ukł. chł. są w tym samym miejscu co w innych silnikach czy mogą być gdzie indziej?

jak można sprawdzić na jaki rynek mój pas. zostal wyprodukowany?

sory za banalne pytania ale może ktoś pomoże................?

dodam że też mam problem z nagrzaniem silnika do odp. temperatury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie świece pasują do silnika AVF do podgrzewacza wody? Mam 2 spalone i nie wiem jakie kupić. Mógłby któryś z kolegów pokazać mi na alledrogo które to świece?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
itam ,nie chcę powtarzac pytania ale nie znalazłem na forum- czy w moim pasacie świece żarowe ukł. chł. są w tym samym miejscu co w innych silnikach czy mogą być gdzie indziej?

Świece w każdym 1,9 TDI są w tym samym miejscu. Czyli na wyjściu z głowicy w kierunku nagrzewnicy. U ciebie będzie to z tyłu silnika od strony grodzi komory silnika.

Jeśli chodzi o utrzymanie temperatury to może być termostat. Jeśli masz objawy, że na postoju lub w powolnej jeździe miejskiej się nagrzewa, a na trasie temperatura spada to stawiał bym na termostat.

Jakie świece pasują do silnika AVF do podgrzewacza wody? Mam 2 spalone i nie wiem jakie kupić. Mógłby któryś z kolegów pokazać mi na alledrogo które to świece?

Numer tych świec podawany wielokrotnie. Różnica jest jedynie w tym czy masz na śrubkę czy na fajkę podłączenie przewodu. Jak na fajkę to numery masz powyżej, jak na śrubkę to bodajże druga strona tego wątku.

Edytowane przez traba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności