Skocz do zawartości
Dzygit

ZRÓB TO SAM! BIAŁE TARCZE ZEGARÓW B3.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Pokaże dziś mój sposób na zrobienia nowych tarcz zegarów do Passata B3.Koszt takiej przeróbki to około 15-20zł.Ktoś może powiedzieć - po co mam się męczyć kupię gotowe tarcze i tylko nakleje.Oczywiście że mozna i tak.Gotowe tarcze w sklepie tuningowym to koszt od 60zł!!!Są one zrobione na papierze samoprzylepnym,poza tym niczym sie nie róznią od tych zrobionych przeze mnie.Jest też inna strona medalu,mianowicie będąc na jakimś zlocie lub pokazując gotowy projekt koledze, na pytanie gdzie takie tarcze można zdobyć,dumnie odpowiadamy-Sam to zrobiłem :629:

No dość gadania jedziemy z koksem!

1.Wykręcamy zegary z auta i udajemy sie w jakieś spokojne ,ciepłe miejsce gdzie odkręcamy przedni panel (ten z szybą).Mamy taki widok

hpim21064pt.th.jpg

 

Musimy zdjąć tarcze zeby je zeskanować.Bardzo ważna sprawa,to żeby nie rozkalibrować zegarów.Chodzi o to że jak zdejmiemy wskazówki,trzeba pózniej założyć je w taki sam sposób jak przed rozbiórką.Przed tym jak zdejmiemy wskazówkę prędościomierza trzeba bardzo delikatnie unieść koniec wskazówki i przełożyć ją na drugą stronę ogranicznika.Wskazówka powinna zatrzymać się mniej-więcej pośrodku między ogranicznikiem a resetowaniem dziennego przebiegu.Teraz zaznaczamy markerem gdzie jest końcówka wskazówki(grot),poprostu stawiamy tam małą kropkę(na żeberku tarczy też).To będzie nasz punkt odniesienia do założenia wskazówki.

wskazwkaprdko5ba.th.jpg

 

Podobnie robimy z obrotomierzem, z tym że tu wskazówka nie cofnie się za daleko od ogranicznika , tylko będzie go dotykać.Tylko że z drugiej strony.Tu nie musimy robić znaków bo mamy punkt odniesienia(ogranicznik).

wskazwkaobroty7am.th.jpg

 

Wskazówki na zegarach od temperatury i paliwa są tak zaprojektowane że nie ma możliwości żle założyć je na swoje miejsce.Więc zdejmujemy te wskazówki bez robienia znaków i przenoszenia przez ogranicznik.

 

2.A więc zdjeliśmy wszyskie wskazówki, i odkręciliśmy tarcze.Teraz trzeba wyciągnąć ograniczniki ze swoich miejsc.Po co? Po to żeby można było włożyć tarczę pod pokrywę skanera.Chyba żę sa takie skanery gdzie klapa pozwala włożyć przedmiot grubości 5mm.Taka jest długość ogranicznika.

szlif0ar.th.jpg

 

Ograniczniki usuwamy w ten sposób że odwracamy tarczę i pilnikiem spiłowujemy tył.Wygląda to jak mały nit.Teraz musimy tarcze zeskanować.Ktoś kto ma skaner w domu jest w lepszej sytuacji,ten kto nie ma skanera radzi sobie w inny sposób.Ja za skanowanie i zapis na płycie CD zapłaciłem 4zł.Po zeskanowaniu tarcz trzeba projekt obrobić.Można zmienić dosłownie wszysko, kolory tarcz ,czcionkę cyfr, dodać napis na tarczy lub umieścić logo.Tu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.Obróbkę można zrobić przy pomocy programu graficznego.Ja robiłem to na Adobe Photoshop 7.0.

Mamy już gotowe tarcze.Teraz musimy je wydrukować na papierze fotograficznym(matowy) i popsikać lakierem bezbarwnym.Lakier nanosic ze dwa trzy razy w odstępach 10 minutowych.

3.Następnie mamy trochę precyzyjnej roboty.Musimy wyciąć wszystkie otwory,pod ograniczniki i śróbki.Na tarczy prędkościomierza dodatkowo trzeba wyciąć otwory pod licznik kilometrów.Do wycinania najlepiej wykorzystać skalpel lub żyletkę.Staramy się robić to bardzo precyzyjnie.Robota jest żmudna , ale im bardziej się przyłożymy, tym lepszy efekt uzyskamy.

skalpel1jd.th.jpg

4.A więc mamy gotowe tarcze.

wycitetarcze1iw.th.jpg

 

Teraz musimy przykleić na swoje miejsce ograniczniki.Do tego używamy klej Kropelka lub Superglue.Nanosimy klej na ogranicznik(dosłownie kropelkę) i wciskamy na swoje miejsce.Jak już przykleiliśmy wszyskie ograniczniki,musimy przykleić nasze nowe tarcze do tych starych.Przymierzamy czy tarcze są dobrze wycięte i czy wszystkie otwory pasują.Do przyklejania używamy klej do drewna Pattex lub Wikol.Trzeba uważać by nie zabrudzić klejem widoczną częsć tarczy,tak że klej nanosimy z umiarem.Nadmiar wycieramy wilgotną szmatką.Odczekamy około 15 minut by klej zaczął wiązać i montujemy tarcze na swoje miejsce.BARDZO WAŻNE: wycieramy nadmiar kleju z ograniczników!!! Ja nie zrobiłem tego i wskazówki mi się przykleiły. :646: Musiałem rozkręcać zegary jeszcze raz.

5.Wskazówki montujemy w odwrotnej kolejności .Wskazówkę obrotomierza montujemy z lewej strony ogranicznika i przenosimy nad nim na prawa stronę.Wskazówkę prędkościomierza montujemy według naszego znaku,zrobionego na tarczy(kropkę widać na żeberku tarczy) i przenosimy na prawą stronę ogranicznika.

6.Można też zmienić kolor samych wskazówek i je przemalować.Do tego używamy lakieru do spławików :643: do kupienia w sklepie wędkarkim.

lakier2kw.th.jpg

 

Trzeba pamiętać że jak pomalujemy wskazówki,musimy dać czas im wyschnąć.Najlepiej 24godz, bo inaczej też mogą sie kleić do ograniczników.

6.To już właściwie wszystko.Sręcamy wszystko do kupy i zakładamy zegary do auta.

Oto efekt końcowy.Życzę udanych przeróbek!!! Pozdrawiam Dzygit :619:

tarczegotowe2al.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz pomysły! A ile czasu ci to zajęło? Jak wymyślisz znowu coś fajnego to zapodaj na forum. PAKA! :580:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ile czasu ci to zajęło?

W sumie to chyba 3 dni.Rozebranie i złożenie 2dni i jeden dzień na obróbke komputerową.Coś trzeba robić zeby auto choć trochę się wyróżniało z tłumu.To co fabryczne szybko sie nudzi :622: Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gora333

Spoko opis:) jeszcze przydaloby sie zrobic tak, zeby wywalic oryginalne zegary i zamiast nich umiescic tarcze np. z jakiegos tworzywa i je podswietlic od tylu 1 kolorem a z gory innym. Ewentualnie w tarczy w miejscu cyferek wywiercic otwory, wlozyc w nie diody i nakleic na taka tarcze swoja wydrukowana. Wtedy np cyferki podsw na czerwono a z gory niebieskie osw (albo odwrotnie ) niech tylko sie zrobi cieplej :)

 

 

a tu jest troche zegarkow w dziale Download : białe zegarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość slawek_utg

a ja cos mam :D

 

zegarek7en.th.jpg

 

narazie to sam zrobilem ten zegar analogowy jeszcze bede testowal... ale u mnie leza jak ulał..:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema powracam do tematu moze ktos ma skany zegarów do wydruku jak tak to z góry dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji można sobie licznik cofnąć:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

auto nie na sprzedaz obojetnie ile ma wazna ze jedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotowe tarcze do wydruku:

 

304aac3b7f8aff37m.jpg

 

13810d33e8eef061m.jpg

 

9caded91e17b04e5m.jpg

A tu tarcza dla kolegów z bakiem 180l :)

944a3fd1b14aab18m.jpg944a3fd1b14aab18m.jpg

 

Drukujemy na normalnym papierze na normalnej drukarce :) Ładnie dokładnie wycinamy i gotowe :)

Tarcze skanowałem na skanerze i odwracałem kolory :) A tak wyglądają gotowe :)

 

f0bedd8a77ee8ac0m.jpg

Edytowane przez davidd90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przydałoby się wskazówki przemalować bo słabo je widać (przynajmniej na zdjęciu, nie wiem jak w rzeczywistości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę, moje tarcze made in photoshop, papier fotograficzny matowy:D

 

dsc00071yz7.jpg

 

dsc00072iz2.jpg

 

dsc00074xt2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monter - :super: Wyglądają zajebiaszczo! Kto wie czy się do Ciebie nie uśmiechnę w sprawie tych zegarków :D Nie wywalaj pliku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak możesz to udostępnij pliczek :D Kumplowi się spodobało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaba jakość zdjęcia więc ich dobrze nie widać, ale w rzeczywistości wygląda OK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tarczehy6.th.jpg

 

wersja do druku oraz wersja do edycji: http://chomikuj.pl/vwpassat

 

W tych 'dużych' plikach są skany oryginalnych tarcz, na nich można sobie namalować własne tarcze, zmienić kolor na białe itp

Edytowane przez monter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mozna prosic o jakis pliczek z zegarami do druku bo chcem sie pobawic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy mozna prosic o jakis pliczek z zegarami do druku bo chcem sie pobawic

Jeden post wyżej...

 

Lenistwo czy przeoczenie :confused:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest temat:

 

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=1445&highlight=tarcze+druku

 

i odrazu zmiana podświetlenia bo przy wymianie tarcz warto odrazu zrobić podświetlenie :)

 

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=1012&highlight=tarcze+druku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link poprawiony ;)

Gdzie mogę załadować pliki? rapidshare odpada, tylko 10 razy można ściągnąć pliki ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności