Skocz do zawartości
Stepel86

Usterka systemu start-stop

Rekomendowane odpowiedzi

Samochód: B8 1.4 TSI 125KM
    Rok prod: 2018
    2 godziny temu, perzu126 napisał:

Ale nie pisałem, żeby wciskać gaz w podłogę na 5 biegu przy 60km/h, to zabija cały układ napędowy. Wtedy nawet komputer podpowie, żeby zredukować. Chodziło mi o stałą jazdę.

Chodzi tylko wyłącznie o schłodzenie turbo, które załatwia chłodzenie wodne nie powodujące zbytniego wzrostu temperatury całego elementu. W rozgrzanej turbosprężarce po wyłączeniu zanika smarowanie a resztki oleju się zwęglają i to powoduje niszczenie turbo.

A teraz zadam Wam pytanie, na które znam odpowiedz, bo widziałem na żywo co się dzieje.

Kręcisz silnik na postoju do 5000obr/min i wyłączasz go natychmiast. Co dzieje się z turbosprężarką?

a) wirnik staje odrazu

b) wirnik kręci się jeszcze na sucho przez minutę

c) turbosprężarka pracująca bez smarowania ulega natychmiast zatarciu ????????

Macie dwa dni na odpowiedz, możecie zadzwonić do przyjaciela lub do ASO🤣  Jak wspomniałem, znam odpowiedz, bo sam przeprowadziłem taką próbę tylko nie nagrałem. Ale w w wolnej chwili rozkręcę dolot w Sprinterze i pomęczę turbo i nagram w 4K

Cała sprawa właśnie rozbija się o to, że ludzie jadą na niskich obrotach a potem dodają gazu bez redukcji. Automat też potrzebuje chwilę na reakcję.

Generalnie jednak silnik nie lubi niskich obrotów. Tak było jest i będzie. Nie chodzi tylko o turbinę.

Druga sprawa to oczyszczanie całego silnika z nagarów. Przy ekodriwngu to w zasadzie nie możliwe, a potem ludzie mają zdziwko.

Tak jak z wymianą oleju po 30tys km. Jeden kolega pisał, że nic się nie działo a jego olej był spoko:) Chyba nie widział jakie parametry ma taki olej, zwłaszcza gdy auto jest eksploatowane w mieście. W moim poprzednim aucie w dieselu zbadałem olej i po 12 tys km była dwukrotnie przekroczona norma ilości paliwa w oleju - DPF:)

Mam wrażnie, że zawyżanie okresu wymiany oleju jest celowym zabiegiem skracającym żywotność wielu elementów. Mam przykład zerwania łańcucha rozrządu w BMW, bo właściciel lał nowy olej jak komputer mu pokazał, czyli co ok. 30tys km. Takie czasy. Auto ma przetrzymać gwarancję, czyli maks 5 lat.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie to zależy z jakim samochodem mamy do czynienia. Zwykle stosowane są układy nie pozwalające na zatarcie się sprężarki. Najprawdopodobniej wirnik staje od razu, żeby nie zatrzeć sprężarki, ale pewny nie jestem. Chodzenie na sucho tez jest prawdopodobne. Turbinka szybciej się zużyje i trzeba będzie wymienić:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Samochód: B8 2.0 TDI 150KM
    Rok prod: 2015
    13 godzin temu, perzu126 napisał:

Kręcisz silnik na postoju do 5000obr/min

Jesteśmy na forum Passata B8, zatem o nim rozmawiajmy. W B8 nie wykręcisz silnika na postoju do 5k obr :D U mnie jak na postoju wcisnę gaz do podłogi to mam 2,5 albo 3k obrotów - z głowy nie pamiętam ile dokładnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta