Skocz do zawartości
Gość Franc666

Czujnik cisnienia systemu klimatyzacji

Rekomendowane odpowiedzi

A no chyba że tak :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie nie trzeba,gaz sam sie spusci jak odkrecisz ten czujnik,to tak żartobliwie było:)

 

Tak trzeba.

 

---------- Dodano o 13:05 ---------- Poprzednia wiadomość o 12:54 ----------

 

Ja wam opisze swoje problemy jakie mialem z klima,mianowici błąd czujnika cisnienia klimy,po samodiagnozie climatronica,okazalo sie ze wentylator nie dziala,z tad byl błąd zbyt wys. Cisnienia w układzie,po skontrolowaniu wentylatora okazalo sie ze ma duży luz,wymienilem go na nowy,i dalej sie nie krecil,przyczyna był jeszcze przepalony bezpiecznik 40 A pod deska rozdzielcza,po jego wymianie klima dziala do dzisiaj.

 

Warto sprawdzac stan wentylatora zanim sie zabierzemy za wymianę czujnika cisnienia w ukladzie klimy.

 

Podobno pod czujnikiem jest zaworek i wymienia się go bez spuszczania czynnika. Takich informacji udzielono mi w aso.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja jak poluzowalem u siebie ten czujnik to czynnik mial chęć sie wydostac,może ten zaworek mam uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, odświeżę temat nieco. Mam ten błąd ale u mnie jasno wyszedł w związku z tym ze wygoniło mi płyn (zaśniedziała rurka się poddała), niebawem się za to biorę, już rurka zdemontowana, muszę jeszcze tylko ją kupić i nabić Klimę. Problem w tym że z wygonionym gazem jeździłem ponad rok. czy mogłem uszkodzić w ten sposób sprężarkę? niby jest ten elektrowłącznik który nie pozwala aby chodziła ona na "sucho", ale czy od w ogóle nie chodzenia też może się zepsuć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W samej sprężarce olej powinien pozostać z tym że mogła na niego wpłynąć wilgoć która dostała się przez rozszczelniony układ. Na 100% należy wymienić osuszacz, przepłukać układ, wymienić dysze rozprężną nabić i testować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. dzięki, na razie sprawdzimy samą szczelność układu po zakupie przewodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałem paska od mechanika, powód - nieszczelność klimy. Po nabiciu azotem szukali szukali i okazało się że czujnik ciśnienia przepuszczał, nie pomogła wymiana oringu. Nowy 70zł w IC po rabatach. No i mam lodówkę w pasku wreszcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum chcem wymienic czujnik klimatyzacjii i mam takie pytanie czy moge sam czy trzeba spuszczac gaz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sam wymienić. Pod czujnikiem jest zaworek i czynnik nie powinien uciec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeje kotleta .

 

Może mi ktoś powiedzieć gdzie dokładnie znajduje się czujnik klimatyzacji w B5 1.9 TDI AFN ?

Trzeba do jego zmiany ściągać zderzak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod prawym reflektorem / zderzakiem na króćcu chł9odnicy klimy lub w 97 roku czasem na przewodzie przy zaworach napełniania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pod prawym reflektorem / zderzakiem na króćcu chł9odnicy klimy lub w 97 roku czasem na przewodzie przy zaworach napełniania.

 

Masz jakąś fotkę jak to wygląda ? Żebym wiedział czego szukać.

Wystarczy wymontować reflektor czy cały zderzak ściągać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czujnik wymieniłem i dalej klima nie trybi , cały czas wywala błąd czujnika ...

Pewnie coś w instalacji jest nie tak ? Od czego zacząć poszukiwania w instalacji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czynnika pewnie za mało masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok możliwe że tak jest ;)

A pytanie jeszcze czy błąd czujnika powinien byś skasowany vagiem i możliwe że wtedy by ruszyła klima ? Bo póki co kasowałem go normalnie climatronikiem i cały czas powraca po wyjęciu kluczyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo, że powraca, czyli czujnik sprawny tylko czynnika i ciśnienia nie ma, napełnij klimę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprawdź na klimie, co za błędy pokazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 3 grosze chociażby po to aby śledzić temat. W sumie nie odgrzeję kotleta bo komuś się ta wiedza może przydać. Czasem wystarczy poczytać manual aby wiedzieć jak dany czujnik/zawór działa.

Jestem na etapie rozwikłania zagadki niedziałania klimy w A4 B5, ale przecież "to to samo" co Passat B5. No klima będzie działać tak samo.

U mnie przestała działać, błąd czujnika/zaworu F129, przetarły się przewody, ale po zlutowaniu nie ruszyła. Okazało się, że wentylator nie kręci, więc go wymieniłem na sprawny. Klima dalej nie chłodzi a raczej kompresor nie rusza, więc poszukiwania trwają. Z braku czasu nie miałem kiedy ruszyć z zabawą, ale też niskie temperatury nie pozwolą klimie ruszyć, więc dodam małe info o samym zaworze.

 

Zawór F129 czyli przełącznik ciśnienia układu klimatyzacji ma za zadanie wychwycić poziomy ciśnienia w układzie i na podstawie tego zezwolić lub nie na włączenie kompresora i ew. przełączyć wentylator na drugi bieg.

Co do wykręcania czujnika się nie wypowiem, ale z tego co czytałem to można go wymieniać na nabitej klimie bo pod nim jest zaworek nie pozwalający na wyciek czynnika po wykręceniu czujnika. W manualu piszą "Unscrew the switch -F129-; the refrigerant circuit remains closed (valve)."

 

A teraz teoria z manuala.

Czujnik ma 4 piny, sparowane 1 i 2 dla badania niskiego i wysokiego stanu ciśnienia oraz 3 i 4 tylko dla wysokiego.

 

=======================================

Niskie ciśnienie - czujnik - piny 1 i 2

Poniżej 1.2 bar => Obwód otwarty => kompresor wyłączony

Powyżej 1.8 bar => Obwód zamknięty => kompresor włączony

 

Wysokie ciśnienie - czujnik - piny 1 i 2

Poniżej 14.5 bar => Obwód zamknięty => kompresor włączony

Powyżej 30 bar => Obwód otwarty => kompresor wyłączony

-----------------------------------------------------------------------------

Wysokie ciśnienie - czujnik - piny 3 i 4

Przy 12.7 bar => Obwód otwarty => wentylator wyłączony

Przy 16.8 bar => Obwód zamknięty => wentylator włączony

=======================================

 

Wnioski:

W jakich zakresach ciśnienia co działa to możecie przeczytać sami.

Ale można by dzięki temu na krótko samemu symulować działanie kompresora czy wentylatora.

Zwierając piny (we wtyczce) 1 i 2 można sprawdzić czy kręci kompresor a raczej czy działa nam komunikacja pomiędzy czujnikiem a klimatronikiem bo to dopiero on wysyła chyba +12V na zielony przewód idący do kompresora a który załącza sprzęgło magnetyczne.

No i zwierając piny (we wtyczce) 3 i 4 czy kręci wentylator, również przez klimatronik ponieważ sam wentylator to można sprawdzić dając mu napięcie na wtyczkę. UWAGA! Duża moc wentylatora wymaga grubych przewodów aby podłączyć go na krótko do akumulatora.

 

 

Jeszcze dodam tłumaczenie z manuala z diagnostyki:

 

Sprawdzenie działania.

 

‒ Odpal silnik.

‒ Kompresor włączony (ustaw "Auto" na klimatroniku).

 

Jeśli kompresor działa / kręci się:

‒ Odłącz wtyczkę od czujnika.

‒ Kompresor zatrzyma się (Czujnik niskiego ciśnienia -> obwód otwarty)

‒ Wykręć czujnik a podłącz pod wtyczkę.

‒ Kompresor nie kręci (Czujnik niskiego ciśnienia -> obwód otwarty)

 

Jeśli kompresor nie działa / nie kręci się:

‒ Odepnij wtyczkę i zmostkuj piny 1 i 2.

‒ Kompresor działa. / kręci się.

 

Uwagi:

 

◆ Jeśli kompresor jest włączony po zmostkowaniu to albo ciśnienie w układzie jest za niskie ew. układ jest pusty albo czujnik jest niesprawny.

◆ Jeśli kompresor nie jest włączony i czujnik F129 jest wymieniony jako powód nie działania klimy w blokach pomiarowych, zlokalizuj i sprawdź ew. przerwania przewodów pomiędzy czujnikiem a klimatronikiem.

Edytowane przez soulmaster3m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem wyciek zielony z rurki od klimatyzacji z okolic czujnika ciśnienia klimatyzacji /te rurki kolo filtra paliwa na dole/ link do czujnika

 

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.autosklep-car-man.pl/image_func.php%253Fimg%253Dgfx/3eb745f1f65f7c1b489b654899741cc6.jpg%2526maxwidth%253D200%2526lang%253Dpl&imgrefurl=http://www.autosklep-car-man.pl/index.php?cat_id%3D1107%26page%3D1&h=150&w=150&tbnid=SUF9gou7wEB-OM:&docid=ztOzUE164GHRmM&ei=llP1Vt_dPKuiygOlppq4Aw&tbm=isch&ved=0ahUKEwjfgOuVjtzLAhUrkXIKHSWTBjcQMwhRKCcwJw

 

wystarczy wymiana czujnika, czy cos pod nim jest jakis zaworek? uszczelka?/ mozna go odkręcić? czy trzeba odssysac czynnik i nabijac znowu/rok temu byla nabijana/ wyciek pojawia sie tylko jak używam klimy/ działa/

Jutro sprawdze błedy czy wywala na vcds. czujnik 110zl na IC

Edytowane przez gw87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również pojawił się błąd czujnika F129. Dowiedziałem się, że warto

obok zbiornika płynu wspomagania jest napięcie. Przy wyłączonym silniku ale klimatyzacji ustawionej na ON nie ma tego napięcia - czy silnik powinien być włączony do tego pomiaru?

 

Jeżeli napięcia nie będzie to winny może być przekaźnik 384 klimatyzacji. Jednak mają go tylko wersje z 2004-05 i niektóre wcześniejsze benzynowe. W moim TDI 2003 go nie ma.

Gdzie w takim razi szukać przekaźnika klimatyzacji w mojej wersji?

 

Czy ktoś wie którędy idzie przewód od czujnika ciśnienia klimatyzacji? Chcę sprawdzić połączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności