Skocz do zawartości
ormowiec

Nieoznakowane samochody Inspekcji Transportu Drogowego

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam kilka pytań dotyczących przepisów regulujących kwestie kontroli dokonywanych przez ITD w nieoznakowanych samochodach.

1. Czy samochodowy fotoradar ITD może zrobić mi zdjęcie na odcinku drogi nie oznaczonym tablicami D-51?

2. Czy nieoznakowany pojazd ITD ma prawo do poruszania się niezgodnie z przepisami ruchu drogowego jak np. nieoznakowane radiowozy policji?

3. Załóżmy że spotykam forda WE... który nie ma żadnych szczególnych oznaczeń, w środku siedzi nieumundurowany kierowca. Czy podlega on (kierowca) ochronie takiej jak funkcjonariusz publiczny? Czy np. mogę odpowiadać za znieważenie?

 

Byłoby super jakby ktoś wskazał odpowiednie ustawy albo rozporządzenia gdzie to może być, a ja już sobie poczytam. No chyba że znacie odpowiedzi.

 

I ostatnie pytanie natury technicznej, czy podczas jazdy zdjęcia robi jakiś automat, czy kierowca dysponuje np. przyciskiem i robi je ręcznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym wydaniu "Motoru" jest artykuł na temat ITD co mogą, jak mogą i czemu aż tyle :)

Ale tak na szybko:

1) Tak

2)Tu nie jestem pewien

3)Tak -art.115 § 13 kk.

A urządzenie po skonfigurowaniu parametrów robi pamiątkę automatycznie

Edytowane przez tequila1980

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. znak d-51 informuje o urządzeniach stacjonarnych i przenośnych, które nie poruszają się w trakcie pracy

2.

3. np prokurator przy czynnościach służbowych ubiera się tylko na salę rozpraw, a spróbuj go znieważyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. teoretycznie jeśli wystawi koguta to owszem, tak samo zresztą jak nieoznakowana policja, ale wiadomo jak jest w rzeczywistości

3. To dalej jest funkcjonariusz publiczny, więc owszem. Co do nieumundurowanych funkcjonariuszy w nieoznakowanych samochodach to różnią się tylko tym, że nie musisz się zatrzymywać na ich wezwanie o ile podjedziesz od razu do najbliższej komendy i zgłosisz ten fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MaTT_ZST

Panowie z inspekcji dostali auta i im się w dupach poprzewracalo. Sytuacja z dzisiaj. Trzy pasy ograniczenie do 80, nagle jest do 60 i tuż przy znaku stoi srebny Ford Focus rejeatracje WE. Idealne miejsce prawda? Bo każdy kto nawet przepisowo jedzie to równo ze znakiem ma się te ok. 65km/h i się dohamowuje silnikiem, a zdjęcia pstryka.

Dla ludzi z okolic Szczecina to Plonia wylot na Stargard, swiatła przed giełdą.

Edytowane przez MaTT_ZST

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz na liczniku 65km/h to ci nie pstryka przy 60...

- ponieważ jak wiadomo fabryczne liczniki w standarcie zawyżają czyli w rzeczywistości jedziesz wolniej niż 65.....

- ustawienia pstryków są podstawowo nastawiane na prędkości o 10km/h wyższe niż wg obowiązujących ograniczeń...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10km/h nie podlega karze.

Urządzenia mają też margines błędu ~3km/h, więc do kupy wychodzi niekaralne 13km/h...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MaTT_ZST
jak masz na liczniku 65km/h to ci nie pstryka przy 60...

- ponieważ jak wiadomo fabryczne liczniki w standarcie zawyżają czyli w rzeczywistości jedziesz wolniej niż 65.....

- ustawienia pstryków są podstawowo nastawiane na prędkości o 10km/h wyższe niż wg obowiązujących ograniczeń...

 

Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10km/h nie podlega karze.

Urządzenia mają też margines błędu ~3km/h, więc do kupy wychodzi niekaralne 13km/h...

 

Niestety nie macie racji, ojciec dostał od Straży miejskiej 3 mandaty (3 fotki).

Jeden 55 na ograniczeniu 50. :)

Drugi 73 na ograniczeniu 70.

Trzeci 69 na ograniczeniu 60. :)

 

 

Swoją drogą czyżby ktoś z ITD czytał forum? :) Wracając teraz, auto już nie stoi przy samym znaku, a z 20 metrów dalej. :P

Edytowane przez MaTT_ZST

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.rpo.gov.pl/pliki/13496893830.pdf

Czyli tak naprawdę ITD nie ma prawa wystawić mandatu z tego co rozumiem. Bo:

- minister Nowak nie wydał jeszcze rozporzadzenia:

- ustawa ma określać zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji a nie rozporządzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie macie racji, ojciec dostał od Straży miejskiej 3 mandaty (3 fotki).

Jeden 55 na ograniczeniu 50.

Drugi 73 na ograniczeniu 70.

Trzeci 69 na ograniczeniu 60.

 

A mnie na Pomorzu dziabnął fotoradar na 50 jechałem 67, ale wyraźnie w wezwaniu napisali "przekroczenie prędkości o 7 kilometrów na godzinę".

Prawdopodobnie chodzi o to, że przy zdjęciu z fotoradaru jest ta tolerancja 10 km/h, a przy zatrzymaniu za przekroczenie prędkości tolerancji nie ma. Ale obiło mi się o uszy, że też ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MaTT_ZST

To miałeś szczęście.... bo u nas za takie przewinienia życzą sobie 50zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy ktoś to zauważył, ale te fordy nieoznakowane mają rejestrację WE "3cyfry"CW, dużo łatwiej je będzie rozpoznać :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele Ci da znajomość nr rej.

Dojeżdżając (z przekroczoną prędkością) do ich auta jesteś "pstryknięty" zanim zdołasz odczytać ich nr rej. W tych autach (podobnie jak w nowych policyjnych) sprzęt rejestruje pojazdy jadące w tym samym kierunku przed i za jak również nadjężdżające z przeciwka i odjeżdżające. Jadąc nieprzepisowo i trafiając na tego typy sprzęt prawdopodobieństwo, że nie zostaniesz "trafiony" jest niewielkie.

Mijałem się z samochodem wyposażonym w taki sprzęt na obwodnicy jednego z miast. Zawrócili (wtedy zwolniłem do przepisowej V) a oni pokazali mi fotki (zrobione automatycznie) jak do nich dojeżdżałem (ok 100-150m) i jak odjeżdżałem (ok 200m) mówiąc, że nawet nie odjąłem :) Jakość fotek doskonała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :D wszystko jasne.

Fotoradar stojący trzeba znakować, a w ruchu już nie - ciekawy jestem ile potrwa takie "eldorado"...

Trzeba uważać albo jeździć przepisowo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.rpo.gov.pl/pliki/13496893830.pdf

Czyli tak naprawdę ITD nie ma prawa wystawić mandatu z tego co rozumiem. Bo:

- minister Nowak nie wydał jeszcze rozporzadzenia:

- ustawa ma określać zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania informacji a nie rozporządzenie.

 

dokładnie Czarek póki co to mogą nas cmoknąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak chyba będzie łatwiej odnaleźć inspekcję nieoznakowaną w swoim rejonie. Oto pełna lista z podziałem na województwa. Numery rejestracyjne nowych nieoznakowanych pojazdów ITD:

 

WE 574CW - Ford Mondeo - granatowy - Delegatura Południowo-zachodnia - Wrocław

WE 575CW - Ford Mondeo - granatowy - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - Warszawa

WE 576CW - Ford Mondeo - czarny - Delegatura Północna - Bydgoszcz

WE 577CW - Ford Mondeo - srebrny - Delegatura Wielkopolska - Poznań

WE 578CW - Ford Mondeo - czarny - Delegatura Śląska - Katowice

WE 579CW - Ford Mondeo - czarny - Delegatura Wschodnia - Lublin

WE 580CW - Ford Focus - srebrny - Delegatura Północno-zachodnia - Gorzów Wielkopolski

WE 581CW - Ford Focus - granatowy - Delegatura Wielkopolska - Poznań

WE 582CW - Ford Focus - czarny - Delegatura Północno-wschodnia - Białystok

WE 583CW - Ford Focus - srebrny - Delegatura Południowo-zachodnia - Wrocław

WE 584CW - Ford Focus - srebrny - Delegatura Północna - Bydgoszcz

WE 585CW - Ford Focus - czarny - Delegatura Śląska - Katowice

WE 586CW - Ford Focus - granatowy - Delegatura Wschodnia - Lublin

WE 587CW - Ford Focus - srebrny - Delegatura Centralna - Łódź

WE 588CW - Ford Focus - czarny - Delegatura Południowo-wschodnia - Rzeszów

WE 589CW - Ford Focus - granatowy - Delegatura Południowa - Kraków

WE 590CW - Ford Mondeo - srebrny - Delegatura Centralna - Łódź

WE 591CW - Ford Mondeo - srebrny - Delegatura Północno-zachodnia - Gorzów Wielkopolski

WE 592CW - Ford Mondeo - czarny - Delegatura Północno-wschodnia - Białystok

WE 593CW - Ford Mondeo - srebrny - Delegatura Południowa - Kraków

WE 594CW - Ford Mondeo - czarny - Delegatura Południowo-wschodnia - Rzeszów

WE 595CW - Ford Focus - czarny - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - Warszawa

WE 214EC - Peugeot Partner - oznakowany żółty - Delegatura Południowo-wschodnia - Rzeszów

WE 215EC - Peugeot Partner - oznakowany żółty - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - Warszawa

WE 216EC - Peugeot Partner - oznakowany żółty - Delegatura Północna - Bydgoszcz

 

Aha, zapomniałem dodać. Jak rozpoznać auto ITD z fotoradarem ?

- Głowica radarowa znajdująca się z przodu samochodu.

- Lampy błyskowe pod rejestracją. Doświetlają fotografowany pojazd w słabych warunkach, np. po zmroku.

- Anteny z tyłu auta. Jedna antena CB oraz 1 lub więcej anten GSM do transferu zdjęć z fotoradaru do bazy ITD.

 

Jak oni chcą nas wy...ć, to my musimy być też czujni. Trzymać się chłopaki i oczy dookoła.

Edytowane przez Carconnect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MaTT_ZST

A jak to jest jak są 3 pasy i jadą trzy auta obok siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ksenonie? Uuu, na bogato widzę. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności