Skocz do zawartości
Gość droozd

Światła do jazdy dziennej

Rekomendowane odpowiedzi

No to mam nadzieję, że się mocno zdziwisz przy najbliższej kontroli.

 

nadzieja jak to mówią matką tych mniej mądrych...

 

Dla mnie montowanie takich modułów do reflektorów, które nie są zaprojektowane do używania jako oświetlenie dzienne to druciarstwo.

 

A co do używania długich świateł z mniejszą intensywnością jako świateł dziennych, jest to rozwiązanie które producent stosuje w ciut nowszych samochodach np. w A4 B6 można było sobie taką opcję zamówić w fabryce, i reflektory nie różnią sie niczym , poza tym za oceanem takie rozwiazanie było stosowane już w latach 90-ych i również producenci nie stosowali żadnych modyfikacji w reflektorach a jedynie dodatkowy sterownik, elektroniki

 

Co do tego że mamy w naszym kraju bzdurne przepisy, to inna sprawa, a jeszcze inna że mamy ludzi którzy ślepo patrzą na te przepisy i uważają że to czyni ich dobrymi obywatelami i zwalnia z obowiązku myślenia.

 

Dla mnie akurat Policja, Straż Miejska i inne twory, to grupy od których zaznałem więcej szkody niż pożytku, i nie jestem w żadnym wypadku żadnym kibolem biegającym na ustawki, ani innym tego typu "dresem", natomiast wiem doskonale że Policja jest to akurat taka grupa społeczna która w Polsce najczęściej łamie prawo.

 

W polsce brakuje świadomości że służba publiczna ma SŁUŻYĆ ludziom, a nie się nad nimi pastwić i gnębić w każdym możliwym momencie, niestety jeszcze mamy sporo pozostałości po poprzednim ustroju i "władzy" się wydaję że ma nami rządzić.

 

Władza ma służyć obywatelowi, tak to się odbywa w normalnych krajach u nas niestety jest brak świadomości społecznej

 

jak komuś pasuje to niech sobie wsadzi te swoje Ledowe światełka w Zderzak, tyłek i jeszcze tam gdzie mu się podoba, ja nikomu nie zabraniam zakładania takich "ozdób choinkowych" natomiast jak dla mnie to samochód raczej się oszpeca w ten sposób

 

Moje zdanie jest takie, i wara ode mnie i od mojego samochodu.

 

a co do tego że w razie wypadku ubezpieczyciel będzie mógł się przyczepić do tego to:

 

żeby był wypadek potrzeba 2 kiepskich kierowców, bo jeśli choć jeden z nich jest dobry, to do wypadku nie dojdzie, (jak wszędzie i tu są wyjątki, ale jak wiadomo wyjątek potwierdza regułę)

 

ja prawo jazdy zrobiłem jak miałem 17 lat więc niedługo już będzie 17 lat jak jeżdżę i nigdy nie miałem nawet najmniejszej stłuczki, a samochodem jeżdże codziennie, i te 20-30 tysięcy robie co roku. Kiedyś jeździłem więcej a pracując w firmie która zajmowała się kontrolą PKS-ów zdarzało mi się robić po 10-12 tysięcy miesięcznie.

 

Nie twierdze że zawsze tak będzie, ale mam znajomego który przez ostatnie 3 lata miał chyba ze 20 stłuczek, z czego część z jego winy, a część z winy innych

 

tak czy inaczej montowanie mod. DRL do długich na pewno nie jest tematem który miałby stwarzać jakieś zagrożenie na drodze, bo przy ustawieniu 30% mocy nawet wieczorem nikogo nie oślepisz, testowane organoleptycznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.... jest to rozwiązanie które producent stosuje w ciut nowszych samochodach.... i reflektory nie różnią sie niczym...

W A4 B6 i innych TAK, lecz w Passacie B5 NIE.

Przy czym przywoływanie przez ciebie rozwiązania stosowane w USA i przenoszenie ich na rynek europejski, to wybacz, ale w kwestii oświetlenia nie jest to dobry przykład.

 

...ja prawo jazdy zrobiłem jak miałem 17 lat więc niedługo już będzie 17 lat jak jeżdżę i nigdy nie miałem nawet najmniejszej stłuczki, a samochodem jeżdże codziennie, i te 20-30 tysięcy robie co roku. Kiedyś jeździłem więcej a pracując w firmie która zajmowała się kontrolą PKS-ów zdarzało mi się robić po 10-12 tysięcy miesięcznie.

 

Nie twierdze że zawsze tak będzie, ale mam znajomego który przez ostatnie 3 lata miał chyba ze 20 stłuczek, z czego część z jego winy, a część z winy innych ...

Zrozumiałem z tego, że jesteś miszczem kierownicy.

Czy przesłanie było inne? :/:

 

...Moje zdanie jest takie, i wara ode mnie i od mojego samochodu....

Nie dalej jak dzisiaj oglądałem któryś odcinek "Boso przez świat" W.Cejrowskiego, w którym pokazywał jakiś afrykański kraj, gdzie więcej wielbłądów niż samochodów. I właśnie tamtejsze nieliczne samochody są tak według własnego widzimisię zlepione. Tak jak właścicielowi pasuje i z tego co akurat ma pod ręką. Dobrze to czy źle? Pozostawiam bez odpowiedzi to pytanie, bo nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego gdzie, kiedy i dla kogo dobrze a dla kogo źle.

 

Ja mam na przykład zajawkę, żeby dwie lampy naftowe zamontować sobie z przodu i poprzez system soczewek spowodować, żeby świeciły jak nie przymierzając bixenony. I mam nadzieję zrobić to tak, żeby nikogo nie oślepiały.

Kumpel pracuje już nad wstawieniem świeczek w miejsce żarówek świateł długich, bo mówi, w nocy nie jeżdżę, jak mgła to siedzę w domu to i po co mi przeciwmgielne i drogowe światła. Problem tylko w nagrzewających się kloszach...

A że to jest trochę, że tak powiem, na bakier z przepisami, to co?

Przecież to jego samochód, więc.... jak to było?

...wara ode mnie i od mojego samochodu

 

Co do pozostałych fragmentów twojego posta, to nie będę komentował, bo to nie miejsce na polityczne dysputy.

 

I żebyś się nie denerwował, to powiem, że szanuję twoje zdanie co do wykorzystania świateł drogowych jako świateł dziennych, ale go nie podzielam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż można rzec czytając Twoje wypowiedzi- sam jesteś pewnie policjantem ;) a jeśli nie to na pewno człowiekiem który ślepo wierzy że to co władza ustanowi jest dla niego dobre, więc absolutnie nie mam zamiaru Cie do niczego przekonywać.

 

 

Ja mam na przykład zajawkę, żeby dwie lampy naftowe zamontować sobie z przodu i poprzez system soczewek spowodować, żeby świeciły jak nie przymierzając bixenony. I mam nadzieję zrobić to tak, żeby nikogo nie oślepiały.

Kumpel pracuje już nad wstawieniem świeczek w miejsce żarówek świateł długich, bo mówi, w nocy nie jeżdżę, jak mgła to siedzę w domu to i po co mi przeciwmgielne i drogowe światła. Problem tylko w nagrzewających się kloszach...

A że to jest trochę, że tak powiem, na bakier z przepisami, to co?

Przecież to jego samochód, więc.... jak to było?

 

jak to wcześniej napisałem mam gdzieś to gdzie sobie zamontujesz te Lampy naftowe, Ledy czy cokolwiek innego

 

W A4 B6 i innych TAK, lecz w Passacie B5 NIE.

czyli w jednym modelu rozwiązanie to zdaje egzamin a w drugim już nie ???:umm pomimo że lampy nie są specjalnie przystosowywane

to może zabronić ludziom cokolwiek zmieniać w swoich samochodach, miałeś fabryczne radio - nie zmieniaj

nie zakładaj instalacji LPG bo to niebezpieczne:umm

chcesz mieć lepsze hamulce, zakładasz np. większe jarzma, zaciski, tarcze nacinane, itd. ale przecież nie wolno

trzeba by np. zabronić ludziom podnoszenie mocy silnika poprzez tuning,

itd. itd.

 

dla mnie sprawa jest prosta, jeśli są jakieś rozwiązania które jesteśmy w stanie zaadoptować do codziennego życia to to możemy robić i to nie tylko w kwestii motoryzacji ale ogólnie życia codziennego

 

Jeśli komuś to nie pasuje no to jego problem

 

 

 

 

Zrozumiałem z tego, że jesteś miszczem kierownicy.

Czy przesłanie było inne?

 

przesłanie było takie, że ja jadąc samochodem zajmuję się właśnie jazdą, i niewielkie znaczenie ma dla mnie np. to czy samochód ma w dzień zapalone światła mijania, bo i tak go doskonale widzę, nie mam problemów ze wzrokiem a gdybym miał to bym pewnie zrezygnował z jazdy samochodem.

Natomiast bardzo często widzę podczas jazdy w aucie obok Panią która sobie podczas jazdy akurat "robi oko" więc lusterko wsteczne ma ustawione tak że widzi tylko siebie i nic poza tym i nie dalej jak tydzień temu akurat taka Pani w służbowym samochodzie rozjechała matkę z dzieckiem na pasach u mnie w mieście :umm:umm ale dobrze że przynajmniej miała samochód jak z fabryki, bo przecież taka "Pani" raczej nic nie będzie modzić w aucie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez michal1981g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cóż można rzec czytając Twoje wypowiedzi- sam jesteś pewnie policjantem ;) a jeśli nie to na pewno człowiekiem który ślepo wierzy że to co władza ustanowi jest dla niego dobre, ....

Nie, nie jestem (choć czasem żałuję, bo miałem taką możliwość i teraz bimbał bym sobie na emeryturze a nie zapitalał tak jak teraz zapitalam :jasne)

Nie podoba mi się jedynie, gdy wszystkich policjantów, traktuje się jak bandę nieuków i debili ubranych w mundury i wysłanych w teren, by gnębić społeczeństwo. Znam dosyć dobrze co najmniej dwóch policjantów (nie drogówki), którzy nijak nie pasują do stereotypu

...że Policja jest to akurat taka grupa społeczna która w Polsce najczęściej łamie prawo.

Być może mam zbyt małe doświadczenie, może mniejsze niż ty w kontaktach z policjantami, lecz sądzę, że nie można pluć na wszystkich tylko dlatego, że trafiłeś na kogoś niedouczonego, kogoś niedoświadczonego, kogoś kto wykazał się brakiem profesjonalizmu itp.

 

I jak już sobie tak wzajemnie wsadzamy szpileczki, to ty pewnie jesteś tym mądrzejszym od wszystkich, który wie wszystko i to w dodatku najlepiej i nie stosuje się ślepo do obowiązujących przepisów i jak w obszarze zabudowanym jest ograniczenie do 50km/h a jest długa prosta, to bez żadnej refleksji przekracza tę prędkość, bo jezdnia sucha, słońce świeci, niedziela rano i żywego ducha nie widać.

Co do stosowania przepisów, to marzy mi się mieszkanie w Skandynawii albo Szwajcarii, gdzie może gnębi się obywateli poprzez nieżyciowe i abstrakcyjne przepisy drogowe, lecz przez to wszystkim żyje się bezpieczniej i spokojnie można puścić dziecko do szkoły a nie drżeć czy jakiś miszcz kierownicy nie zabierze go na maskę.

Wiem, wiem, ty jesteś z tych co jeżdżą bezpiecznie, bezpiecznym samochodem :ok i w ogóle ciebie to nie dotyczy.

I z tego co widzę, to nie stosujesz się ślepo do przepisów, więc zapewne nie włączasz świateł do jazdy dziennej w słoneczny, bezchmurny dzień w środku lata? Bo po co? Widoczność dobra, może aż za dobra a to, że ktoś wprowadził taki przepis to musiał być jakiś idiota i pewnie na spółkę z producentem żarówek, co teraz kręci lody na sprzedaży lampek do różnych pojazdów. To jak to jest z tym stosowaniem się do przepisów? Stosujesz ślepo czy tylko wybiórczo?

...to może zabronić ludziom cokolwiek zmieniać w swoich samochodach, miałeś fabryczne radio - nie zmieniaj

nie zakładaj instalacji LPG bo to niebezpieczne

chcesz mieć lepsze hamulce, zakładasz np. większe jarzma, zaciski, tarcze nacinane, itd. ale przecież nie wolno

trzeba by np. zabronić ludziom podnoszenie mocy silnika poprzez tuning,

Zdziwisz się pewnie (a może nie?) ale tak często jest, że z bożej łaski tunerzy podnoszą moc silnika nic nie robiąc z hamulcami bo priorytetem jest to, żeby pierwszym ruszyć ze świateł, najlepiej z piskiem opon, wyprzedzić kogoś kto jedzie z maksymalną dozwoloną prędkością itd a nic nie zmieniają w układzie hamulcowym. A jeśli już, to kolejność jest zawsze taka: 1. Dołożenie mocy, 2. Modyfikacja hamulców. Nigdy odwrotnie.

 

Nie słyszałem natomiast o jakichś ograniczeniach w zmianie fabrycznego radia czy montażu homologowanej instalacji LPG, lecz mam nadzieję, że instalacji LPG nie zamontujesz sobie sam (chyba że taka jest twoja profesja) i nie zrobisz tego z butli turystycznej na wężykach kupionych w Castoramie czy innym OBI.

Znałem takiego zawodnika, co w latach 80-tych jeździł polonezem przerobionym na gaz w przybliżeniu w ten właśnie sposób. I co? I jeździł! Da się? Da się!

Jest to przecież zgodne z twoim motto:

jeśli są jakieś rozwiązania które jesteśmy w stanie zaadoptować do codziennego życia to to możemy robić

 

 

 

... ja jadąc samochodem zajmuję się właśnie jazdą

I tak trzymaj :kciuki

I jeździj sobie na tych zdrutowanych światłach drogowych skoro nie stać cię albo szkoda ci wydać ciężko zarobionych pieniędzy na profesjonalnie zrobione światła do jazdy dziennej. Ja jednakże nie popieram takiego rozwiązania i nie będę nikogo namawiał do jego stosowania.

A to że takie rozwiązanie było stosowane w innych modelach? Wspomniane przeze mnie lampy naftowe jako oświetlenie też były stosowane i to na dłuuuuugo wcześniej niż wspomniane przez ciebie lata 90-te ubiegłego wieku.

 

 

Pozdrawiam serdecznie :bry2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to, że ktoś wprowadził taki przepis to musiał być jakiś idiota

 

dokładnie tak a spora ilość krajów które miały obowiązek jazdy cały rok na światłach już się z tego przepisu wycofała

 

identycznie nie tak dawno jakaś banda idiotów chciała wprowadzić przepis który każe nam jeździć na oponach zimowych w określonym przedziale czasowym np.od 31.października do 1 marca, a co jeśli śnieg spadnie wcześniej ??? to jazda na letnich będzie zgodna z prawem i bezpieczna???

 

 

z tego co widzę, to nie stosujesz się ślepo do przepisów

 

nie nie stosuje się ślepo do przepisów bo przepisy nie zwalniają z obowiązku myślenia, a część jest z nich błędna i wprowadzana przez lobbystów.

 

aktualnie używanie CB w Polsce jest legalne i sam zresztą jeżdże i z niego korzystam, jest natomiast projekt żeby zabronić korzystania z niego , i co też będziesz twierdził że dopóki jest prawnie dozwolone jest bezpieczne, a jak zostanie zakazane przestanie być bezpieczne???

 

jak to mówią z prawdą jest jak z dupą ... każdy ma swoją, i ja np. uważam że przepis który każe nam jeździć z zapiętymi pasami, jest bzdurny,

ja sam zawsze zapinam i każe to samo robić mojemu synowi i córce, ponieważ tego wymaga od nas zdrowy rozsądek i nie ma tu potrzeby żeby Państwo nam coś takiego nakazywało, to Ojciec jako głowa rodziny ma wpajać dzieciom takie rzeczy, natomiast jeśli ktoś chce sobie połamać żebra o kierownicę to jego sprawa i nic mi do tego.

 

sprawa ogólnie wygląda tak że jest selekcja naturalna, ludzie myślący dadzą sobie radę, a inni.... cóż takie życie

 

Natomiast kolego jeśli tak bardzo lubisz różnego rodzaju nakazy, zakazy, które mówią jak masz jeździć, żyć itd. to jedź nie do skandynwi tylko na Białoruś lub do Chin, a jeszcze lepiej do Koreii Północnej, tam gwarantuję Ci że nie będziesz miał możliwości wolnego wyboru i zrobisz to tak jak władza sobie życzy, czy Ci się to podoba czy nie

 

skoro nie stać cię

 

oooo kolega widzę z tych co w przypadku braku rzeczowych argumentów będą wytykać komuś biedę... :)

 

na co mnie stać wiem tylko ja i nikt więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości przeczytałem całą stronę, i skoro sami kulturalnie nie potraficie skończyć głupiej rozmowy to może pora powiedzieć "zamknąć ryje" ...

jeszcze się licytujcie kto ma lepsze kapcie. Jeden z was ma dzienne na długich a drugi nie. Fajnie! To nie jest miejsce na rozmowy o osobach ustanawiających co wolno a czego nie.

 

Ja u siebie założyłem ledy w kratki i bardzo mi sie podoba i jestem zadowolony ale wiadomo że są tacy którzy uważają że to szpeci auto. Ktoś inny zamiast tego chce zrobić to na długich ? bardzo proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie jest miejsce na rozmowy o osobach ustanawiających co wolno a czego nie.

 

jakbyś nie zauważył to jest forum i służy ono do dyskusji, a jeśli Ci nie odpowiada treść to nie czytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forum jest podzielone na działy, jeżeli to według Ciebie dyskusja na temat policji itp zalicza się do technicznych to nie mam więcej argumentów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie mam więcej argumentów

 

tak mi się właśnie wydaje

 

akurat dyskusje na temat legalności/nielegalności, poprawności lub jej braku, a również obowiązujących przepisów, norm i dostosowań mają jak najbardziej miejsce na forum technicznym, bo odnoszą się do obowiązujących norm i przepisów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...i co też będziesz twierdził że dopóki jest prawnie dozwolone jest bezpieczne, a jak zostanie zakazane przestanie być bezpieczne???

Kolego, coraz bardziej odechciewa mi się odpowiadać na twoje posty.

Podejrzewam, że cierpisz na jakąś fobię lub masz zbyt wybujałą wyobraźnię.

Zauważ, że wkładasz mi w usta słowa, których nie powiedziałem.

Wygląda na to, że zaraz zaczniesz rozmawiać sam ze sobą.

 

oooo kolega widzę z tych co w przypadku braku rzeczowych argumentów będą wytykać komuś biedę...

Gdybyś przeczytał całość mojej wypowiedzi zapewne dojrzałbyś również te słowa:

...albo szkoda ci wydać ciężko zarobionych pieniędzy na profesjonalnie zrobione światła do jazdy dziennej

 

Natomiast o CB, lobbystach, Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, pasach bezpieczeństwa, Białorusi i zamachu na Hitlera nie będę pisał.

Lecz na koniec (bo to już koniec) proszę napisz jak to jest u ciebie z tym stosowaniem się do obowiązujących przepisów odnośnie świateł do jazdy dziennej? Bo to temat o tym właśnie.

Zapewne nie włączasz świateł do jazdy dziennej w słoneczny, bezchmurny dzień w środku lata?

Czy włączasz?

 

A ja teraz, pozwolisz, zastosuję się do kulturalnej prośby kolegi Kuj0n'a i "zamknę ryja" :fun:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapewne nie włączasz świateł do jazdy dziennej w słoneczny, bezchmurny dzień w środku lata?

Czy włączasz?

 

mam od tego automat:fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By nie zakładać nowego tematu to piszę tu. Co myślicie o tych dziennych? Pasują do passata b5 ? OSRAM LEDriving LG DRL102 lub te OSRAM LEDRIVING DAYTIME RUNNING LIGHT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
By nie zakładać nowego tematu to piszę tu. Co myślicie o tych dziennych? Pasują do passata b5 ? OSRAM LEDriving LG DRL102 lub te OSRAM LEDRIVING DAYTIME RUNNING LIGHT

 

Lepiej jak byś wstawił linki do aukcji np a nie same opisy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odgrzeje trochę kotleta. Otóż zamontowałem jakiś czas temu ten moduł co zmniejsza moc świateł drogowych do 30%. Wszystko działało ale czasami jak jadę to po włączeniu kierunkowskazu zaczynają te światła świrować. Migają na przemian z kierunkami. Albo czasami jak jadę nawet bez to lubią mignąć. Parę razy rozebrałem sobie plastyki pod kierownicą i przesmarowałem manetkę od kierunkowskazów. Czasowo to pomagało ale nie na długo. Teraz na tym nie jeżdże. Spróbuje jeszcze raz tam przesmarować. Jak nie pomoże to spróbuje podpiąć ten moduł pod światła przeciwmgłowe przednie tylko nie wiem jak. Czy tak samo bezpośrednio za włącznik jak to ma miejsce przy światłach drogowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko mam paska sprowadzonego ze szwecji po przekręceniu zapłonu zapalają się ksenony czy ktoś wie jak to ustrojstwo wyłączyć żeby normalnie się zapalały tylko włącznikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja mam pytanko mam paska sprowadzonego ze szwecji po przekręceniu zapłonu zapalają się ksenony czy ktoś wie jak to ustrojstwo wyłączyć żeby normalnie się zapalały tylko włącznikiem?

 

Masz zworę założoną we włączniku świateł (TFL). Rozebrać i rozewrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien na 100% ale pewnie są zmostkowane przewody przy włączniku świateł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę odświeżę temat.

Gdzieś przeczytałem,że opcję 30%-wego świecenia świateł drogowych/długich można włączyć w module komfortu.Czy to prawda ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Troszkę odświeżę temat.

Gdzieś przeczytałem,że opcję 30%-wego świecenia świateł drogowych/długich można włączyć w module komfortu.Czy to prawda ???

 

Nieprawda ;) Już lepiej jeździj normalnie na krótkich niż na tym wynalazku 30% z długich bo to tylko oślepia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności