Skocz do zawartości
RADEK

Wymiana oleju - jaki zamiast CASTROLA?

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem ten temat od deski do deski. Nie sądziłem ,że wymiana oleju może przyspożyć takie problemy. Masakra. Ale ok. Reasumując, by rozwiać wątpliwości?

1. Można wlać inny olej niż zalecany od producenta (kupić go samemu,wraz z filtrami , dac w ASO by wymienili) i nie stracić gwarancji w przypadku "jakiejś awarii" ?

2. Jeśli tak to jaki poleceacie do 1,8 TSI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zastosujesz olej z oficjalna aprobatą to nie powinno być problemu z gwarancją a nawet jak olej tylko wg. deklaracji producenta spełnia normę to zwykle serwisy nie robią problemów (ale różnie z tym bywa bo mogą zasłaniać się brakiem aprobaty).

Do 1.8 TSI generalnie polecam jakieś dobre 0W40. Moim faworytem jest Penrite 10tents premium 0W40 olej na całkowicie PAO-estrowej bazie z bardzo bogatym pakietem dodatków. Technologicznie to kilka klas wyżej od tego co leje ASO ale kosztuje też sporo (cena detal to 289,00 zł za 5l - ale oczywiście można kupić taniej) i należy go wymieniać co max 10-12 tys. bo oleje z estrami są super ale szybko się starzeją w silniku. Z dobrych 0W40 mogę polecić m.in Neste City Pro 0W40 (super zwłaszcza na zimę), Meguin Super Leichtlauf Driver 0W40 (odpowiednik techniczny Liqui Moly Synthoil Energy 0W40), Millers XF longlife 0W40 czy Amsoil 0W40. Jest jeszcze kilka fajnych marek np. Mitasu czy Repsol.

Te oleje to górna półka i niektóre z nich są również zdecydowanie bardziej przystępne cenowo (nawet 150 zł/5l). Do jazdy typowo miejskiej można wybrać olej w lepkości 0W30 i tu np. niedrogie i godne polecenia są Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W30 oraz Eurol Synergy 0W30. Do 1.8 TSI można zastosować też 5W30 i 5W40 ale moim zdaniem optymalnie jest na 0W40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właśnie od Ciebie oczekiwałem kompetentnej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy korek spustowy w misce olejowej jest jednorazowy? jest on z plastiku czy po wyjęciu nie uszkodzi się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może jaki olej leje i zaleca producent? Czy to jest longlife od VW? A jesli tak to czy są gdzies testy tego oleju potwierdzające ze rzeczywiście wymiana co 30tys (mam tu na myśli benzynę 1.8) w mieszanym cyklu (ok 70% miasto i 30% trasa) jest wystarczająca? Czy moze jednak da się z serwisem dogadać aby ustawili na co 15 tys? Jak to w praktyce wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawia co 15 tys. bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biokd, jak masz pakiet przeglądów to nie ustawią co 15kkm - jeździsz wg wskazań kompa, z tym, że jak po samych trasach to zawoła bliżej 30kkm, jak głównie po mieście to komp zawoła cię bliżej 15kkm. mi w tej chwili wskazuje serwis olejowy po przebiegu ok 22kkm - średnio trasa i miasto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiecie może jaki olej leje i zaleca producent? Czy to jest longlife od VW? A jesli tak to czy są gdzies testy tego oleju potwierdzające ze rzeczywiście wymiana co 30tys (mam tu na myśli benzynę 1.8) w mieszanym cyklu (ok 70% miasto i 30% trasa) jest wystarczająca? Czy moze jednak da się z serwisem dogadać aby ustawili na co 15 tys? Jak to w praktyce wygląda?

 

Nigdy w życiu 30 tyś. Nawet 15 tyś to sporawo biorąc pod uwagę, że oliwa nie jest pierwszej jakości. Ktoś chce dbać o motor to leje dobrą oliwę i wymienia ją co 10 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
biokd, jak masz pakiet przeglądów to nie ustawią co 15kkm - jeździsz wg wskazań kompa, z tym, że jak po samych trasach to zawoła bliżej 30kkm, jak głównie po mieście to komp zawoła cię bliżej 15kkm. mi w tej chwili wskazuje serwis olejowy po przebiegu ok 22kkm - średnio trasa i miasto.

 

No wlasnie mam pakiet przeglądów na 4 lata/120kkm i tam chyba jest max 5 wymian w tym pakiecie więc interes żaden dla VW gdyby było częściej. A planuje tak ok 70/30 (miasto/trasa) więc pewnie serwis olejowy tak jak piszesz pojawi się wcześniej. Mam nadzieję że nie będzie źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi powiedział sprzedawca to w ramach pakietu przeglądów mamy je za friko (oprócz części zużywalnych) niezależnie co ile będzie komp pokazywał. Czy to prawda zobaczymy. Jak się spytałem co jeśli będę chciał olej wymieniać co 15 tyś to dostałem odpowiedź, że będę musiał sam płacić, ale żebym się nie martwił bo raczej komp sam wskaże wymianę około 18-20 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z przymusu 60kkm/4 lata, juz zrobiłem pierwszą wymianę po 3.5kkm za własne pieniądze, następna wg wskazań, a potem to co mi wyjdzie teraz (np 22kkm) podzielę na pół i znów zlecę wymianę, nastepna znów wg wskazań. A potem ja będę decydował co ile i co będę lał. Wg mnie te przeglądy są dobre dla kogoś komu obojętny jest stan samochodu za parę lat, bo np go oddaje po leasingu. Ja swoim chce pojeździć kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim 1.8 TSI ma przejechane 15500 km i zastanaiwam sie nad pierwsza wymiana oleju na wlasny koszt (ok 650zl w Krakowie)

Mam pakiet przegladow i komputer pokazuje ze najblizsza wymiana powinna byc za 11tys

 

Czy uwazacie zeby wiemnic teraz olej na wlasny koszt, a za 11 tys z pakietu przegladow? Jesli tak to jaki olej wybrac? Castrol? Bo zapewne ten bedzie zalany za 11tys. Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaj olej na własny koszt. Możesz sam kupić olej taki, który ma oficjalną aprobatę to nie powinno być problemu i koszt wymiany nie powinien być wysoki. Po 30 tys. to olej już dawno nie trzyma parametrów i to mocno a to nie stara pancerna ośmiozaworówka tylko wrażliwa na jakość smarownaia nowoczesna wysilona jednostka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc byłem zszokowany, że vw nie wymaga wymian oleju po pierwszych 5-10 tyś. Aczkolwiek w ASO coś mi tam zalecił serwisant żeby sobie zrobić pierwszą wymianę. Teraz jak zlałem olej po 10 tyś to już wiem, że to raczej konieczne tym bardziej, że silnik po dotarciu i olej zanieczyszczony do tego częste wypalanie DPF. Olej i tak wysyłam do analizy z czystej ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W moim 1.8 TSI ma przejechane 15500 km i zastanaiwam sie nad pierwsza wymiana oleju na wlasny koszt (ok 650zl w Krakowie)

 

 

Zmieniaj jak najprędzej. Teraz temu olejowi coraz bliżej do ścieku niż oleju. Szkoda maszyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prawdę mówiąc byłem zszokowany, że vw nie wymaga wymian oleju po pierwszych 5-10 tyś. Aczkolwiek w ASO coś mi tam zalecił serwisant żeby sobie zrobić pierwszą wymianę. Teraz jak zlałem olej po 10 tyś to już wiem, że to raczej konieczne tym bardziej, że silnik po dotarciu i olej zanieczyszczony do tego częste wypalanie DPF. Olej i tak wysyłam do analizy z czystej ciekawości.

 

Jesli mozesz to podziel się tym co wyjdzie z tej analizy. Mi kiedys tez sprawdzano olej po przebiegu około 5 tyś ale musiałem też oddać do badania ten sam olej tylko czysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli mozesz to podziel się tym co wyjdzie z tej analizy. Mi kiedys tez sprawdzano olej po przebiegu około 5 tyś ale musiałem też oddać do badania ten sam olej tylko czysty.

 

I co wykazało to sprawdzenie jakości oleju starego i czystego (nowego?) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badany był Castro Edge. Ogólnie mówiąc olej nie trzymał normy. Z wad jakie mogę przytoczyć to fakt, że szybko powstawał szłam w silnikach zalanych tym olejem. Od tamtej pory zalewamy silniki olejem shell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Castrol znany jest z tego, że zasyfia silnik. Masa osób miała z tym problem i co dziwne problem dotyczy również serii Edge co jest dla mnie dziwne. W celu poprawy czystości (oraz smarowania) w silnikach diesla polecam zastosowanie dodatki Archoil AR9100, który podbije TBN i pozwala utrzymywać dużo większą czystość w silniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś pisałem ale się powtórzę. Castro był kiedyś dobry ale w pewexie za dolary. Teraz rozlenie są na całym świecie i nie wiadomo do końca jaki to olej? Może ktoś z Was wie z pewnego źródła jaki jest teraz łany olej do oryginalnych butelek vw? Z kilku źródeł słyszałem, że to shell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności