Skocz do zawartości
axlotic

Jak poprawić bezpieczeństwo jazdy Passatem B5 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam trochę nietypowy temat dot. poprawy bezpieczeństwa (często także komfortu jazdy) w naszych Passatach B5.

Nie wiem jak inni, ale jestem trochę wyczulony na tym punkcie.

Passat B5 to już lekko wiekowa konstrukcja i trochę źle się z tym czuje, że nie ma wielu nowoczesnych rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa. Jednak lubię swoje auto i mam ESP (bardzo mnie to cieszy), dlatego nie chcę go zmieniać na inne.

 

Póki co w celu poprawy bezpieczeństwa zrobiłem 4 rzeczy:

 

1. Zamontowałem tylne czujniki parkowania Valeo (przydały się kilka razy, gdy nie wiedziałem, że pieszy idzie za samochodem a ja cofałem)

2. Zmieniłem zwykłe żarówki H7 na Osram Night Breaker Unlimited (wielkiej różnicy nie ma, ale na pewno daje bielsze światło i trochę dalej świeci od zwykłej żarówki, dzięki czemu szybciej da się zauważyć przeszkody)

3. Dałem do polerowania zewnętrznego klosze lamp przednich (ogólna poprawa świecenia)

4. Wymieniłem płyn hamulcowy na nowy + odpowietrzanie hamulców

 

Dodatkowo zawsze jeżdżę na max. 3-letnich(później sprzedaję i kupuje znów nowe), b. dobrej klasy oponach.

Zaczynam myśleć o lepszych hamulcach na przód, np. tarcze ATE Power Disc nacinane ?

Da to coś ? Samochód szybciej sie zatrzyma ?

Kolejna sprawa nad którą się zastanawiam to lekkie zwiększenie mocy (o te 15koni i 30Nm), aby móc szybciej i bezpieczniej wyprzedzać (np kolumnę tirów).

Ostatnia kwestia to szerokość opony. Teraz jeżdżę na oponach 15" i 195mm. Cały czas myślę nad 16" 205mm. Każde koło byłoby 1cm szersze, większy styk koła z podłożem, pewnie pewniejsze prowadzenie w zakrętach i mocniejsze hamowanie.

Tylko pewnie przyśpieszenie i komfort spadną a spalanie wzrośnie, dlatego jeszcze się waham.

 

Btw. wiem, że łatwiej byłoby kupić B6 albo B7 i miałbym to wszystko od ręki, ale na razie chce się nacieszyć jeszcze B5FL i ulepszyć w nim kilka rzeczy,

 

A Wy macie jakieś sprawdzone patenty dot szeroko rozumianego bezpieczeństwa w B5 ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe ciśnienie w oponach, czyste szyby ( lepsza widoczność), sprawna klima (lepsza wentylacja), obie łapy na kierownicy a nie jakieś nachwyty, podchwyty i inne przeplatańce :-) Te wszystkie rzeczy tyczą się nie tylko Passata oczywiście :-) Przede wszystkim do jazdy należy używać mózgu, już to znacząco podnosi bezpieczeństwo, o wiele bardziej niż te wszystkie systemy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmien 15 koła na min 16 bo na 15 jest za miękki i taki dziadkowy

I załóż rozporke górna na kielichy troche go usztywni :)

Przyciemnij szyby : w lato sie tak nie nagrzewa , złodziej mniej widzi, auto ładniej wygląda , i szyba jak pęknie to sie nie rozleci :) ot tyle korzyści jednym zabiegiem :)

Jak mi jeszcze cos sie przypomni to dopisze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno bezpieczenstwo poprawia regularny serwis samochodu. Mozna tez zapobiec kosztownych i zaskakujacych napraw.

Wg autodaty taka inspekcja moze miec 3-4 strony wtedy nawet najmniejszy sczegol nie umknie mechanikowi (jesli wykona inspekcje rzetelnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do poprawy hamowania to zamiast cudować z nawiercanymi/nacinanymi tarczami polecam kupic jarzma od passka 2,5 i wrzucic tarcze 312mm zamiast 288.

 

Kupujesz tylko jarzma i tarcze. Zaciski i klocki zostają te same:)

Ale jak juz zmienisz na wieksze tarcze (pewnie nowe) to klocki tez zalóż nowe.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam w codziennej jezdzie poprostu wlaczyc myslenie i zadbac o to zeby bolid byl sprawny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam postawic pastucha przed oknem,nie jezdzic -tylko patrzec na niego :spadam

 

a nawet :bry2

jak bedziesz mial szczescie to i tak moze meteoryt pier...nac w auto:danek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zamontowałem tylne czujniki parkowania Valeo (przydały się kilka razy, gdy nie wiedziałem, że pieszy idzie za samochodem a ja cofałem)

 

Z tego wynika że ten pieszy chyba klęczał Tobie za autem, bo nie zauważyć pieszego to można cofając TIR-em, autobusem ale osobówką? Nie korzystasz z lusterek, nie oglądasz się za siebie gdy cofasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj mozna. Jak pieszy idzie z lewej strony, ty sie patrzysz w prawe lusterko a menda sie pcha miedzy twoj samochod a przeszkode. Podobnie jak ludzie wchodza na przejscie dla pieszych bez rozgaldania sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja polecam w codziennej jezdzie poprostu wlaczyc myslenie i zadbac o to zeby bolid byl sprawny

 

 

Dokładnie. Żadne super extra systemy nie są potrzebne, wystarczy sprawne auto i myślenie. Nic poza tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, zakładam trochę nietypowy temat dot. poprawy bezpieczeństwa
Sorki kolego, ale to co poniżej piszesz, to oczywiste oczywistości - doprowadzenie auta do stanu, w którym można poruszać się po drogach. No może te czujniki dla wygody.

Czy to jest temat wart dyskusji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się, że niewiele pomoże Ci zmiana tarcz hamulcowych na lepsze i inne "modyfikacje", które wymieniłeś... Nic nie zastąpi myślenia z wyprzedzeniem, ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi. Dbaj, aby Twój samochód nawet w fabrycznej konfiguracji był sprawny - to będzie już naprawdę dużo przy tym, co widzę czasem w samochodach poruszających się na drogach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...klatka, kask, big brake kit - i będzie bezpieczniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności