Skocz do zawartości
m16

Zakładanie parktronica w B5

Rekomendowane odpowiedzi

Na samym wstępie dodam, że moje auto to anglik (nie przerobiony – mieszkam w UK) więc niektóre rzeczy mogą znajdować się po drugiej stronie samochodu – nie miałem europejczyka więc nie wiem.

Potrzebne nam będą:

Wkrętaka

Torxy

Śrubokręt płaski i krzyżak

Jakiś nożyk

Miarka

Marker/ołówek

W wersji full wypas jeszcze lutownica.

 

Na początek potrzebujemy zestaw czujników z centralką. Ja osobiście kupiłem na angielskim ebuyu najtańszy zestaw bez wyświetlacza z samym tylko „brzęczkiem”.

Zestaw zawierał:

- centralkę

- 4 czujniki

- 4 podkładki do korygowania kąta czujników

- brzęczek

- otwornice

 

Zaczynamy od zdemontowania tylnego zderzaka – jest to czynność banalnie prosta a jej dokładny opis znajduje się tutaj:

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=19750

Po zdjęciu zderzaka ukazuje nam się taki o to widok:

1.jpg

Moje czujniki wymagały montażu w odległości ok. 50-80cm od ziemi czyli idealnie na czarnej listwie :)

4.jpg

Wyznaczamy więc miejsca pod otwory. W moim przypadku punkty wiercenia znajdowały się w odległości 40 cm od siebie i 2,5 cm od dolnej krawędzi czarnej listwy.

Po wyznaczeniu punktów bierzemy otwornice (powinna być dołączona w zestawie) i wkrętarke i po prostu wiercimy otwory na wylot :)

Gdy zderzak jest założony czarna listwa nie jest prostopadła do podłoża (ulicy) wiec przed montażem czujników zakładamy na nie podkładki korygujące. Następnie wpychamy czujniki w otwory w zderzaku i… pierwszy etap mamy za sobą :)

 

Następnym krokiem jest przeciągnięcie kabli do bagażnika. Ja zrobiłem to przez gumową uszczelkę po lewej stronie.

2.jpg

Aby wyszło nam to ładnie musimy odkręcić plastikową nakrętkę (płaski śrubokręt) i uchwyt do mocowania bagażu (dwie śruby krzyżakowe) i następnie odciągnąć ten plastik który trzymają.

3.jpg

 

 

Z zewnątrz wygląda to mniej więcej tak:

 

 

5.jpg

 

 

Możemy teraz zderzak założyć z powrotem na samochód ale przykręcamy go tylko na 2 śrubach obok lamp (w razie gdyby zaszła potrzeba jakichś poprawek)

 

Kable w bagażniki prowadzimy jak na rysunku:

3.jpg

Robimy to w taki sposób aby po powtórnym założeniu uchwytu stały się niewidoczne. Przeprowadzamy je tak aby znalazły się w schowku na apteczkę, po czym przykręcamy uchwyt i tą plastikową nakrętkę które wcześniej zdjęliśmy.

 

Kolejnym etapem jest umieszczenie gdzie brzęczka. Mój jest na tyle głośny, że stwierdziłem, iż zostawię go w bagażniku i przykleiłem go za oparciem tylnej kanapy:

9.jpg

Kabelek od niego bez najmniejszego problemu powędrował do schowka na apteczkę.

Zostało nam tylko doprowadzić zasilanie. Jest to bardzo proste. Wyjmujemy wkład tylnej lampy (ten w którym znajdują się żarówki) i wypinamy dolną kostkę. Plus znajduje się w złączce nr1 a minus bodajże nr4.

8.jpg

Wpinamy się tam z zasilaniem (ja z braku lutownicy zrobiłem to „na skrętkę”) i montujemy wkład z powrotem.

Ważne aby wziąć napięcie właśnie z tego miejsca ponieważ jest to punkt zasilania żarówki cofania. Oznacza to dla nas, ze napięcie pojawia się tam tylko, gdy wbity mamy bieg wsteczny (czyli nie będzie nam pikało gdy na przykład ktoś dojedzie do nas blisko na światłach).

W tej chwili pozostaje nam już tylko zamocować centralkę w schowku na apteczkę (ja ją po prostu przykleiłem na taśmie dwustronnej) i wpiąć do niej wszystkie kabelki.

10.jpg

 

Kolejnym krokiem jest test czujek. Już po odpaleniu i wbiciu wstecznego powinniśmy usłyszeć piknięcie potwierdzające załączenie układu :)

 

Jeśli wszystko działa poprawnie to przykręcamy pozostałe śruby zderzaka i… wołamy żonę aby mogła podziwiać nasze dzieło :)

W moim przypadku wygląda to tak:

6.jpg

7.jpg

 

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem :)

 

PS: Może jakiś mod by to przeniósł do WARSZTATU - jeśli oczywiście uważacie, że opis sie naddaje.

Edytowane przez jedrus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda tylko że brak foty zderzaka z czujkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwała Ci za to ze poradnik zrobiles ale uwazam ze przegieles z rozbieraniem samochodu :D

ten sam zestaw zakladałem i nie trzeba sciagac zdezaka. godzinka roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chwała Ci za to ze poradnik zrobiles ale uwazam ze przegieles z rozbieraniem samochodu

ten sam zestaw zakladałem i nie trzeba sciagac zdezaka. godzinka roboty.

Robilem to pierwszy raz i bylem ciekawy jak to wyglada "od tylu", nie wiedzialem tez gdzie dokladnie wypada belka. Rozebranie zderzaka to tylko kilka srubek a mysle, ze ulatwia zadanie :)

szkoda tylko że brak foty zderzaka z czujkami

Ostatnia fotka :) (a wlasciwie 2)

 

PS: Po niecalym miesiacu jazdy z parktronickiem uwazam to za GENIALNE ustrojstwo :)

Naprawde bardzo ulatwia zycie - zwlaszcza na parkingach pod marketami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pieknie,widze ze fotki juz sa.Daj mi na PW linka do tego zestwu bo jest ich troche a jak juz przetestowałes to kupie taki jak twoj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak wam się spisuje ta CHIŃSKA tandeta ?? (bez obrazy) Działa jeszcze , bo tez chce coś zamontować ale z normalnym sensorem nie takim świecącym jak psu jajca :bleble

 

Zastanawiam sie nad - PARKTRONIC Allegro

 

PARKTRONIC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj montowałem "System Parkowania Stig" no i powiem ze jednak nie zdejmowalem zderzaka, wszedlem pod auto i troszeczke przerobilem sobie wejscie kabli do wewnatrz i wszystko ladnie gra, uwazam ze jest to bardzo przydatna rzecz szczegolnie kolo supermarketow :) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy wiecie coś na tematt orginalnego partronic w b5 wiem że są części sterowniki itp. ale niewiem jak to działa tzn. czy na tablicy rozdzielczej wyświetla, navi, czy tylko odgłos ?? myśle że części :

- parktronic sterownik

-wlącznik

-czujniki

-kabelek

 

wystarczą te czy potrzeba coś więcej?.

 

thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy montował to ktoś w kombi?

Chodzi mi o miejsce w zderzaku czy nie natrafię na belkę bez wyciągania zderzaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy montował to ktoś w kombi?

Chodzi mi o miejsce w zderzaku czy nie natrafię na belkę bez wyciągania zderzaka

 

 

Ja montowałem i przód i tył.

 

paszczur.th.jpg

 

W B5 po fejsie na tej wysokości jest akurat belka. Tam najrozsądniej kupić dokładkę z otworami pod parktronic (tą czarną pod zderzak). Tu mi czujki trafiają idealnie w środek belki. No ale cóż. Już pokupiłem nową belkę, zdeś z dokładką i będę to zmieniał.

Edytowane przez Charakterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim pasku tylko w sedanie zalozylem cos tak jak Ty, tak samo w zderzaku ale nie na tych czarnych listwach i mialem delikatne problemy tylko z tymi bocznymi czujnikami, delikatnie nadwiercilem otwor w belce doslownie 1,5cm i wszystko ladnie pasowalo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że w B5 FL sedan, nie da rady bez kolizyjnie założyć czujników w tej czarnej listwie, tak jak to można zrobić w B5 przed FL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, czy wiecie coś na tematt orginalnego partronic w b5 wiem że są części sterowniki itp. ale niewiem jak to działa tzn. czy na tablicy rozdzielczej wyświetla, navi, czy tylko odgłos ?? myśle że części :

- parktronic sterownik

-wlącznik

-czujniki

-kabelek

 

wystarczą te czy potrzeba coś więcej?.

 

thx

 

Wiemy. Dużo napisano o tym na forum.

W B5 nic się nie wyświetla, jest tylko dźwięk.

Tu możesz zobaczyć szczegóły: http://passat-vw.blogspot.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli rozumiem że w B5 FL sedan, nie da rady bez kolizyjnie założyć czujników w tej czarnej listwie, tak jak to można zrobić w B5 przed FL?

 

Da sie bez problemu mało tego jak ściągniesz listwę to już sa otwory w zderzaku pod czujniki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :)

 

Ja planuje zamontować ten zestaw: http://allegro.pl/czujnik-parkowania-zestaw-dzwiekowy-valeo-632000-i1179284974.html

Ktoś tu polecił firmę VALEO, więc tylko i wyłącznie dlatego ją wybrałem.

Chyba że macie jakieś swoje sprawdzone zestawy innych firm, może coś trochę tańszego ;)

 

 

Wyjmujemy wkład tylnej lampy (ten w którym znajdują się żarówki) i wypinamy dolną kostkę. Plus znajduje się w złączce nr1 a minus bodajże nr4.

 

w B5 FL będzie to wyglądało dokładnie tak samo?

Edytowane przez Saddam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy montował to ktoś w kombi?

Chodzi mi o miejsce w zderzaku czy nie natrafię na belkę bez wyciągania zderzaka

 

ja rowniez montowalem :)

 

czujki1.jpg

 

i rozwertakiem ktory mialem w zestawie , rozwiercilem zderzak i belke, kable przez belke, i do autka, i super sie spisuje :) a cena zestawu to tylko 50zł :) i na spokojnie 2 godzinki roboty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sta60330qy6.jpg

zajeło mi to 3 godziny z kolega bez demontażu zderzaka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zakładał ktoś takie czujniki z przodu ?? tak jak jest w fordach c-max??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bede montowal u siebie , prosze o polecenie konkretncyh czujnikow mnostwo tego na allegro , a wolalbym kupic sprawdzone, bez zadnych wizjerow itp. wystarczy dzwiek.

Mam jeszcez jedno bardzo wazne pytanie, czy dolny tylny sopjler w moim pasacie jest zdejmowany, czy jest integralna czescia zderzaka ?

Edytowane przez _Misiek_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Miał ktoś do czynienia w podobnymi czujnikami:

http://allegro.pl/czujniki-cofania-parkowania-4-sensory-biale-lcd-i1316293319.html

 

Zastanawia mnie przede wszystkim to czy buzzer wbudowany w wyświetlacz lcd jest wystarczająco głośny.

Jak dla mnie wygląda on bardzo badziewnie, dlatego też chciałbym go zamontować gdziekolwiek w bagażniku (kombi) tylko po to, aby był słyszalny dźwięk buzzera.

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności