Skocz do zawartości
Duży

[B5] Jaki olej wlewać do silników TDI

Rekomendowane odpowiedzi

raczej nie jezdzisz teraz na polsyntetyku i zmiana w ta strone jest nie zalecana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
raczej nie jezdzisz teraz na polsyntetyku i zmiana w ta strone jest nie zalecana

dopiero po dłuższej chwili dotarło do mnie że po "raczej nie" pewnie miał być przecinek, albo kropka, bo nie mogłem załapać o co chodzi w tej wypowiedzi w pierwszym momencie ;)

interpunkcja potrafi zupełnie zmienić znaczenie zdania i tak jest chyba w tym wypadku.

 

Co do meritum:

Śmiało zmieniaj.

Nic się nie rozszczelni, jeśli teraz jest szczelne.

Ja 10kkm temu zmieniłem pół-syntetyka Mobila 10W-30, na Motula 5W-30 8100Xcess.

Na mobilu między wymianami na 3-4 raty łącznie ok 1L dolewek w ciągu 12kkm, na motulu połowa tego... więc efekt wręcz odwrotny niż wielu 'fachowców' twierdzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jeszcze nie potrafi czytać wątku ze zrozumieniem ?? SeyBee - ostrzeżenie za tak banalne pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel

Dam tabele porownawcze z ktorych wynmika ze motul wcale nie jest taki najlepszy,mowa o 505.01

 

Valvoline durablend

 

valvoline.jpg

 

Liqui Moly toptec 4100

 

toptec4100.jpg

 

Motul

 

motulspec50501.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Grzeczna prosba co sadzicie o olejach quantum zalewanych przez vw UK?

Znalazlem ,ze jest to podobno olej produkowany przez firme Castrol i nic wiecej!

Czy ktos ma jakies doswiadczenia z tymi olejami ?

Dzieki za podpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam trochę namieszam w tematyce olejów. Zapraszam do zapoznania się z tymi linkami

 

Tutaj o tym jaki MOTUL może być gęsty w zimowych warunkach (gęstszy od LOTOSA)

[ame]

[/ame]

 

Tutaj test olei na wałkach rozrządu MOTUL I MOBIL nie wypadają zachęcająco

 

http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf

 

Tutaj fachowo na temat olei jest też sporo o normach VW

 

http://www.p12.neostrada.pl/oleje.pdf

 

Tutaj dokument pochodzący z samego VW na temat zalecanych olei o normie 502.00 i 505.01

Co ciekawe LOTOS jest między polecanymi przez samo VW olei

 

http://pics.tdiclub.com/data/500/vw_tb_17-05-04.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już zgłupiałem:)

Jeżdżę ma MOTUL-u, bo zmieniłem z LOTOS-a...:)

Teraz wypada zmienić na VALVOLINE....:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
utaj o tym jaki MOTUL może być gęsty w zimowych warunkach (gęstszy od LOTOSA)

 

Pytań może by tu wiele, czy to ori motul, kto sponsoruje kampanie :] Nie ma co głupiec lać i jeździć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a "se" sprawdzę w zimie:)

Tato jeździ Golfem II na Lotosie, obydwa oleje stoją w tym samym miejscu w garażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel

Wiec Lysy popatrz na tabele ktore podalem i pokaz mi 1 parametr motula lepszy niz valvo czy LM.

Osobiście juz dawno zrezygnowałem z motula,po pierwsze cena po 2 chlał mi go dużo więcej niz LM.

 

Wazne parametry to:

 

TBN zawartosc srodkow myjących(inaczej czystość silnika)

 

Lepkosc przy -40

Lepkosc przy 100

Edytowane przez marewel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiec Lysy popatrz na tabele ktore podalem i pokaz mi 1 parametr motula lepszy niz valvo czy LM

 

No chyba widzisz że takiego nie ma na twoich załączonych obrazkach więc o co chodzi z tym pytaniem? Przecież każdy i tak ma swój rozum i będzie jeździł na tym czy chce. Ja jeżdżę na motulu i jestem zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel
No chyba widzisz że takiego nie ma na twoich załączonych obrazkach więc o co chodzi z tym pytaniem?

Jak nie ma po co przeplacac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego LYSY możesz mieć rację, może być różnie z drugiej jednak strony to daje do myślenia tymbardziej że MOTUL przynajmniej w Polsce nie stanowi żadnego zagrożenia dla MOBILA czy CASTROLA przecież każdy wie jaką masową sprzedaż mają MOBIL czy CASTROL więc raczej nikomu nie jest na rękę detronizować zalet akurat dużo słabiej sprzedającego się MOTULA. Co do testów na wałku nie widać żeby ktokolwiek go sponsorował , zresztą równie dobrze to samo mógłby zrobić MOTUL w stosunku do innego producenta.Więc pozostaje nam wierzyć bądź nie wierzyć . Ja tam wierzę bo przynajmniej co do VALVO to sąsiad na dostawczaku pyknął na nim juz 400 tys i nic się nie dzieje. Ponadto warto zauważyć że amerykańskie oleje zawsze miały doskonałą opinię np QUAKER STATE na którym do dziś śmigają HUMMERY po Afganistanie i Iraku.Zresztą nasi polscy taryfiarze też podobno kochają QUAKERA a i nasze Polonezy podobno na tym oleju były w stanie zrobić nawet 300 tys km bez remontu co biorąc jakość silników poldzia można by uznać za cud.

 

 

Znalazłem kolejne testy gdzie sprawdzano pod jakim naciskiem dojdzie do zatarcia. I tym razem amerykański olej ROYAL PURPLE i AMSOIL wytrzymały dwukrotnie większy nacisk do momentu zatarcia niż MOBIL. Wiem że ktoś z forum TOYOTY rozprowadza ten AMSOIL bo nigdzie indziej go się nie dostanie.Aha mam linka jeśli ktoś zainteresowany to tutaj sprzedają olej ROYAL PURPLE który w teście na zatarcie wałka wypadł doskonale i był w pierwszej trójce, ale ostrzegam że te oleje są drogie.Z drugiej strony jak ktoś posiada autko 5 letnie czy młodsze to go będzie stać na taki wydatek.

 

Tutaj link : http://www.innochem.pl/

 

 

Co do MOTULA to ja potwierdzam że jest bardzo gęsty w temp dochodzącej do -20 st. W ubiegłym roku leżał mój MOTULek 6100 synergie w bagażniku bo zapomniałem go do piwnicy wstawić i tak przejeździł całą zimę a że raz musiałem deko dolać to potwierdzam że jest dokładnie tak gęsty jak na tym filmie z YT. Co do LOTOSA to nie wiem może ktoś w tym roku przetestuje jego gęstość w zimowych warunkach.

 

Co do parametrów VALVOLINE to kolega MAREWEL ma rację, oleje VALVO mają lepsze parametry od MOTULA, gdzieś się na tabelę natknąłem jak znajdę to zamieszczę.

 

Tutaj test oleju ROYAL PURPLE :[ame]

[/ame]

 

Tutaj AMSOIL: [ame]

[/ame]

 

Tutaj MOBIL: [ame]

[/ame]

 

MOBIL wypadł blado.Padł pod dwukrotnie mniejszym obciążeniem.

Edytowane przez fenomen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel

W takie testy to akurat nie wierze,porównują 3 rożne lepkości,co może mieć zasadniczy wplyw na smarowanie gdzie oliwa nie ma temp roboczej.

Zreszta nie widzialem mobila 1 15w40 czy 10w40.

Mobil 1 to zawsze 5w40.

 

Chce ktos valvoline durablend 505.01 do testow dobra cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kupiłem Passata z silnikiem BXE 1,9TDi 77KW 105KM. Samochód był serwisowany do końca w książce serwisowej mam wbite, że olej był wymieniany co 30 000km jednak ten olej wymieniany był co rok. Ja oczywiście będę wymieniał max co 15 000km. Czy wymiana co 30 000km mogła mieć wpływ na silnik?? Dotychczas był lany olej Castrol SLX3 czyli 5w30. Jaki olej byście mi polecili (zastanawiam się na Castrolem Edgem 5w30) ?? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dam tabele porownawcze z ktorych wynmika ze motul wcale nie jest taki najlepszy,mowa o 505.01

 

Dokładnie, ale jak popatrzę na 10W40 norma 505.00 to MOTUL lepiej wypada od innych...

 

Całkiem dobre parametry posiada olej GULF...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dotychczas był lany olej Castrol SLX3 czyli 5w30. Jaki olej byście mi polecili (zastanawiam się na Castrolem Edgem 5w30) ?? Pozdrawiam

Też mam olej Castrol slx3 5w30,ale teraz myślę zalać VALVOLINE durablend disel 5W-40 lub LIQUI MOLY top tec 4100 5W40 505.01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki olej dla mnie polecicie passat b6 1.9tdi 105 bkc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie chcę robić offtopiku ale mam mały dylemat na temat filtra. Otóż okazuje się że wymiary filtrów oleju między poszczególnymi producentami różnią się. Chodzi o silnik 1Z i 3 producentów: FILTRON, MANN, KNECHT

Otóż filtr MANN i FILTRON mają długość 139 mm natomiast KNECHT ma 116 mm.Średnica FILTRONA to 90 mm , MANNa 86 mm a KNECHTa 86.5 mm. Zewnętrzna średnica uszczelki FILTRONA i MANNa to 71 mm , KNECHTA 72 mm. Wewnętrzna średnica uszczelki u wszystkich to 62 mm a średnica gwintu to u MANNa i FILTRONA 3/4-16 UNF a u KNECHTA 3/4-16 UNF2.

 

W/g producentów wszystkie pasują do silnika 1Z.Już jestem trochę zakręcony bo miałem brać KNECHTA i zawsze stosowałem w innych autach i były ok, MANNA mam obecnie założonego choć właśnie coś podcieka na uszczelce a FILTRONA też miałem w innych autach i były ok. Sam już nie wiem ale w/g wszystkich tych producentów filtry pasują do 1Z.

 

I jeszcze jedna ciekawostka do silnika AFN w/g katalogu MANNa i FILTRONA pasuje inny filtr niż do 1Z a w/g katalogu KNECHTA ten sam OC262. Może KNECHT ma ten filtr uniwersalny do większości TDI stąd takie wymiary?? Nie wiem ale dla mnie KNECHT ma największą renomę spośród wymienionych. Próbowałem się dowiedzieć jakie wymiary ma oryginalny filtr od VW ale nie mogę znaleźć nawet po numerze katalogowym nie ma nigdzie wymiarów. Tymczasem w/g sprzedawców filtra KNECHT OC262 filtr pasuje do TDI 1Z , flitr MANN W840/2 też i filtr OP525/4 FILTRONA też, więc jestem już skołowany.

 

 

Ale gwint i wewnętrzną średnicę uszczelki wszystkie mają jednakową to może długość filtra i średnica całego filtra jest już kwestią w/w producentów.W każdym bądź razie wygląda na to że wszystkie pasują do silnika 1Z. Co myślicie??

Edytowane przez fenomen2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności