Skocz do zawartości
winiak

Czy długość anteny ma wpływ na zasięg

Rekomendowane odpowiedzi

Moze i masz racje, ale co to za pobor mocy 25W?

Z całym szacunkiem, ale co to za wzmacniacz na 25W?

Jak wzmacniasz, to powyżej 100W, a przy napięciu 14V, to jak widać trochę powyżej 7A.

Gniazdo zapalniczki ma bezpiecznik 15A, czyli wytrzyma obciążenie 200W. W sam raz na taki nielegalny wzmacniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gniazdo zapalniczki ma bezpiecznik 15A, czyli wytrzyma obciążenie 200W.

Gniazdo tak, wtyczka już nie. Przy stałym obciążeniu ~3,5A większość wtyczek się gotuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra tam, i tak mi to niepotrzebne.

Skoro to tylko działa jak się nadaje, a nie odbiera to po co mi to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiadomo, że długość anteny ma wpływ na zasięg, ale antena to nie wszystko. Jeśli będziemy mieli długą antenkę i jakieś badziewiaste radio to będą takie szumy, że będziemy musieli i tak to skręcać. Podstawa to dobre radyjko i w miarę dobra antenka na stałe.

Edytowane przez 77gienek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego 77gienek - nie zgodzę się z Tobą. 95% sukcesu łączności zależy od anteny - i każdy krótkofalowiec Ci to powie. Najszybciej idzie to wytłumaczyć systemem audio: kupujesz piękny amplituner Yamaha za 4tys PLN, a do niego głośniki w plastikowych obudowach Watson za 300PLN / komplet. Uzyskujesz butelkowaty bas od 100Hz wzwyż, 0 wysokich tonów... I tak samo jest z anteną - to ona decyduje o zamianie sygnału elektrycznego na falę elektromagnetyczną. Dodatkowo przy paśmie CB - gdzie długość fali to 11m liczy się długość anteny. Ważne też jest miejsce montażu (najlepiej środek dachu).

Zgodzę się, że radia z najniższej półki to totalne badziewie (np. UNIDEN 520 - wycofany z niektórych krajów bo sieje jak baba mak, czy Cobry, czy CB made in biedronka). Dlatego o tym sprzęcie trzeba zapomnieć i dołożyć kilka PLN żeby kupić coś markowego (nie musi być to President za 600PLN).

 

Podstawa to BDB antena i w miarę dobre (przyzwoite) radio.

 

73

161CQ141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że długość anteny ma wpływ na zasięg, ale antena to nie wszystko. Jeśli będziemy mieli długą antenkę i jakieś badziewiaste radio to będą takie szumy, że będziemy musieli i tak to skręcać.

Nawet jak masz dobre radio to i tak musisz skręcać - szczególnie w mieście. A podstawa to antena co najmniej "setka" i dobrze zestrojona z radiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc i ja dodam coś od siebie :D Na co komu silny wzmacniacz skoro będziecie gadać do kogoś kto was słyszy ale nie da rady odpowiedzieć??Chyba że też ma wzmacniacz...Co do anteny-moim zdaniem jeżdżąc po mieście wystarczy krótka,jeżdżąc w większości w trasy lepsza jest dłuższa(o wiele lepiej ściąga-mi spokojnie działa do 20 km)Z dłuższą anteną jest ten problem w mieście że ściąga dosłownie wszystko-zakłócenia są niesamowite...Jedyna możliwość to skręcić squelch prawie na maxa :D Wniosek z tego taki że każdy wybiera antenę do swoich potrzeb.Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(np. UNIDEN 520 - wycofany z niektórych krajów bo sieje jak baba mak, czy Cobry, czy CB made in biedronka).

 

Taaa, a świstak siedzi i zawija ... Ktoś, kiedyś miał więcej hajsu od 2 importerów Unidena i postanowił uprościć sobie życie likwidując konkurencję. Nie wnikam w to czy to byli odbiorcy trx'ów z tej samej fabryki co Uniden, ale jednak mający inną - bardziej "dumną" nazwę na panelu przednim, czy też sprytni ( jak się okazało nie do końca ) dostawcy tego samego "szumofonu". Uniden - jak każde inne masowo produkowane radio - czasami nie działa jak powinien. Wystarczy jednak krótka wizyta u znachora i wszystko jest w porządku.

 

A Cobra kolego to niejako legenda CB, więc unikałbym generalizowania - nie każda Cobra to syf z Biedronki :)

 

i dobrze zestrojona z radiem

 

Anteny nie stroi się do radia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś czytałem, że każde 10cm anteny to około 1km w terenie - i coś chyba w tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! kiedyś bardzo dawno temu mialem dx-y z miejscowosciami odleglymi o 80 km. oczywiscie z gory kolo mojej miejsowosci.wtydy uzywałem zwyklej dv-ki 110 cm. chodziła rewelacyjnie.teraz nie mam radia w aucie zamierzam wrzucic,ale nie zalezy mi na dalekim zasiegu.mysle ze wystarczy 10-15 km. wieksza antena=wiekszy zysk=wieksze zaklocenia.

 

 

 

 

Anteny nie stroi się do radia

 

kolego odkąd pamietam a mam o tym pojecie radio ma impedancje 50 ohm i jest to wartość niezmienna wiadomo ze +- parę mili ohm, wiec antene reguluje sie do tej wlasnie impedancji ktora zalezy rowniez od dlugości przewodu antenowego.wiec mowiąc ze antene stroi sie z radiem jest jak najbardziej na miejscu... przeciez nie odwrotnie!

 

natomiast 100% popieram odnosnie cobry,jest legendarna!!!

Edytowane przez sumo75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego odkąd pamietam a mam o tym pojecie radio ma impedancje 50 ohm

 

Tutaj jeszcze masz rację :)

 

wiec antene reguluje sie do tej wlasnie impedancji ktora zalezy rowniez od dlugości przewodu antenowego.wiec mowiąc ze antene stroi sie z radiem jest jak najbardziej na miejscu...

 

Tu już mniej. Cały tor odbiorczy teoretycznie powinien mieć 50 omów ( znaczy wszystkie jego poszczególne składowe, czyli antena, kabel i trx ) - i tak właściwie jest. Długość kabla też nie ma znaczenia - a właściwie ma pomijalny wpływ. To co zapniemy po drugiej stronie wtyczki też nie ma znaczenia - i dlatego nie stroi się anteny do radia, tylko do miejsca montażu :) bo tylko to jest w stanie wpłynąć na współczynnik fali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tu już mniej. Cały tor odbiorczy teoretycznie powinien mieć 50 omów ( znaczy wszystkie jego poszczególne składowe, czyli antena, kabel i trx ) - i tak właściwie jest. Długość kabla też nie ma znaczenia - a właściwie ma pomijalny wpływ. To co zapniemy po drugiej stronie wtyczki też nie ma znaczenia - i dlatego nie stroi się anteny do radia, tylko do miejsca montażu bo tylko to jest w stanie wpłynąć na współczynnik fali.

 

acha... czyli idąc za ciosem Ty ustawiasz swr-a np obcinajac dach w samochodzie... ja reguluje antene.:)

troche sie czepiasz niepotrzebnie.

generalnie chodzi o to ze dopasowujesz antenę z kablem do radia bo tam tylko bedzie taka mozliwosc.nikt przeciez nie bedzie rozbieral radia i bawił sie cewkami.chociaz teoretycznie jest to mozliwe.

i tu kolega Danek75 mial racje mowiąc ze anntena zestrojona z radiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli idąc za ciosem Ty ustawiasz swr-a np obcinajac dach w samochodzie

 

Nie wiem gdzie Ty to wyczytałeś :) Ale nich Ci będzie.

 

generalnie chodzi o to ze dopasowujesz antenę z kablem do radia

 

NIE ! Radio w tym całym układzie nie ma żadnego znaczenia. Jeśliby tak było to każdorazowo po zmianie radia musiałbyś stroić antenę - a tak nie jest. Antenę stroi się do miejsca montażu. I tyle. Radio i długość kabla nie ma żadnego znaczenia :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy pochylenie anteny skraca zasięg? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy pochylenie anteny skraca zasięg?

 

Tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:Napisał Zbych58

czy pochylenie anteny skraca zasięg?

 

Tak.

 

czyli z tych dyskusji wynika ze skoro:

10 cm antent to 1 km zasiegu + pochylenie skraca zasieg = np. sirio triflex to max 500-1000m slyszalnosci zapewnia ??

 

wiadomo ze nie beda to osiagi na poziomie 25 km w zabudowanym ale az tak zle to chyba nie jest ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 cm antent to 1 km zasiegu

 

Nie wiem kto tak twierdzi, ale niekoniecznie musi to być prawda. W dużym uogólnieniu może i tak.

 

sirio triflex to max 500-1000m slyszalnosci zapewnia ??

 

A może i tak być - krótkie anteny działają na zasadzie "jak Cię widzę, to Ci słyszę". Nie chce mi się szukać informacji o tym Triflexie akurat, ale ona może być antenką helikalną, bądź czymś na podobieństwo Indiany/Floridy - gdzie ta prosta matematyka nie zdaje egzaminu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A może i tak być - krótkie anteny działają na zasadzie "jak Cię widzę, to Ci słyszę". Nie chce mi się szukać informacji o tym Triflexie akurat, ale ona może być antenką helikalną, bądź czymś na podobieństwo Indiany/Floridy - gdzie ta prosta matematyka nie zdaje egzaminu

 

panowie z długimi mają jakiś straszny uraz do panów z krótkimi, bo dyskusja w tym temacie przypomina poziomem komentarze z onetu... Ja mam krótką antenę ze względu na wygodę. Zrezygnowałem z długiej z czystego przypadku - kiedyś przejechałem się z krótką i się zakochałem. W trasie zbiera max z 7-8 km (z dokładnością do 1km, bo tyle dokładności można uzyskać pytając gości "po słupkach"), a w mieście... hmm... miasto to nie tor wyścigowy, więc gdzie tu przekraczać te 50km/h? ;)

 

Zalety krótkiej:

- nie zbiera syfu

- jest niesamowicie wygodna przy montażu

 

Wady:

- ma zasięg 5km (co w dzisiejszych czasach, kiedy prawie nikt nie ma anteny na dachu faktycznie sprawia, że się z niej nie da korzystać, prawda panowie? ;) ).

 

Tym, którzy "wiedzą swoje" radzę się czasem zastanowić jak wygląda świat z drugiej strony lustra! Nikt tutaj nikogo nie zmusza do zakupu takiej czy innej anteny. Nikt też nie neguje, że długość ma znaczenie, więc plizz... panowie, trzymajmy poziom!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
panowie z długimi mają jakiś straszny uraz do panów z krótkimi,

 

A kto tak twierdzi ? Bo chyba nie ja.

 

bo dyskusja w tym temacie przypomina poziomem komentarze z onetu...

 

Jeśli tak jest, to do kosza je ... w końcu masz takie prawo, n'est ce pas ? Ja jednakowoż odniosłem wrażenie nieco inne niż Ty. Ktoś zadaje pytanie, ktoś odpowiada, ktoś coś dopisuje, następny prostuje ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a w mieście... hmm... miasto to nie tor wyścigowy, więc gdzie tu przekraczać te 50km/h?

A jeżeli chcesz pogadać ze znajomymi z "kółeczka"? Wtedy zasięg 500 - 1000 m nie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności