Skocz do zawartości
winiak

Czy długość anteny ma wpływ na zasięg

Rekomendowane odpowiedzi

Czy długość anteny ma wpływ na zasięg?

Tak ma.

Rzeczywista długość anteny powinna być zbliżona do 1/4 długości fali radiowej lub jej wielokrotności na przykład 1/2 fali.

W paśmie CB (czyli 27MHz) długość fali radiowej w powietrzu wynosi w przybliżeniu 11 metrów, więc 1/4 fali to około 2,7 metra długości.

Trudno na aucie wozić taki bat, wink_anim.gif więc anteny samochodowe są krótsze (od kilkudziesięciu cm do nawet 2 m).

Im krótsza antena, tym jest jej trudniej "udawać" antenę o długości 2,7 metra.

Mówiąc inaczej - wzrost długości promiennika powoduje, że z anteny do radia dochodzi proporcjonalnie większy sygnał.

A o to krótki przykład ~ w tych samych warunkach, w tym samym czasie i przy użyciu tego samego sprzętu radiowego (przykładowy HARRY ASC) dokonano porównania siły sygnału, zmieniając jedynie anteny na aucie.

Warunki testowe: stacja bazowa odbiorcza - antena na wieżowcu, stacja nadawcza - HARRY ASC w aucie osobowym (marki nie znanej) w terenie otwartym, na postoju. Odległość w linii prostej , to w przybliżeniu ok 18 km.

Wyraźnie widać wpływ długości anteny na siłę sygnału - im dłuższa, tym sygnał silniejszy ! (patrz obrazek)

 

przykładowe anteny:

INDIANA - długość 1250 mm

ALAN 9 PLUS - długość 1500 mm

AP1700 - długość 1880 mm

WA-27 - długość 1990 mm

skala zbiorcze.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xxkristof

ja mam krociutke antene presidenta i sciaga na ladnych kilka kilometrow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja mam krociutke antene presidenta i sciaga na ladnych kilka kilometrow

Kilka czyli ile? 5 ? No i poza terenem zabudowanym zapewne. Bo z reguły jak ktos ma krótka antenę to wychodzi na to, że:

 

Jak cię widzę to cię słyszę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Przez kilka dni miałem możliwość korzystania z anteny Gamma 90, zamontowanej w dziurce po antenie radiowej w C4. Jak dla takiej długości, to zasięg rewelacyjny. Na szosie spokojnie ponad 15 km (liczone po słupkach) !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gamma 90[...]Jak dla takiej długości, to zasięg rewelacyjny.

 

Bo to helikal :)

 

ponad 15 km (liczone po słupkach) !!!

 

W rzeczywistości ile - 10 km ;-) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem że helikal, ale i tak byłem od wrażeniem w stosunku do mojej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz na zmianę ujeżdżam Sirio T3-27 i Sirio Turbo 2000 - różnica w długości jakieś 90 cm. Różnica w zasięgu - jakieś 100% ;-) Ale ... jak na antenkę o długości 60 cm. T3-27 daje radę ( szczególnie w mieście - zasięg 3-4 km. wystarcza w zupełności )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma sie markowa antene to standard przy takiej dlugosci.

Ja mam na zmiane Lemm AT-106 (jak sobie jezdze do pracy 35km) i Lemm AT-71 Magnum.

Na tej pierwszej w miescie tak jak Ty, a na trasie do 7km slyszalnosci, a na drugiej bo ja wiem...tak przy pomyslnych wiatrach to z 18km:D.O nadawaniu nie mowie bo nie mialem okazji z nikim sprawdzac.

Obydwie anteny na SF-40 ale sie zastanawiam nad wywierceniem dziury w dachu, tyle ze wieksza masa=wiecej zaklocen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam antenke pr OHIO i jest super slyszą mnie w mieście na odległość ok 8-10 km (dobrze mnie słyszą) kabel mam 5,5m po wymianie ,orginal byl za krótki ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może długość anteny ma znaczenie ale nie zawsze,ja np na długiej antenie miałem takie szumy że głowa pękała teraz mam sirio krótka na magnesie i jest ok,myśle że na poprawne działanie sprzętu ma wpływ wiele czynników,nie tylko antena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może długość anteny ma znaczenie ale nie zawsze

 

Ma znaczenie i to zawsze.

 

a np na długiej antenie miałem takie szumy że głowa pękała teraz mam sirio krótka na magnesie i jest ok

 

Większe szumy przy dłuższej antenie to normalny objaw - po prostu więcej słyszysz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam używam Sirio 100cm na magnesiku i jestem z niej bardzo zadowolony. Jeździ u mnie od ponad roku, radia używam w zasadzie tylko w trasie... Zasięg dla mnie wystarczający, informacje wszystkie docierają (już nie bawię się w sprawdzanie zasięgu)...

Po mieście sprawa ma się tak: W P-niu. Ja jechałem Królowej Jadwigi, kolega z takim samym zestawem, jak mój jechał Hetmańska-spokojnie ze soba rozmawialiśmy, żadnych zakłóceń, czysty odbiór... Kiedy wjechaliśmy między zabudowania na wysokości ulicy Głogowskiej, nadal słyszeliśmy siebie bardzo dobrze. Używaliśmy innego kanalu do sprawdzenia, rzecz jasna, bo o teście na 19 można było zapomnieć ;) Ja miałem antenę na dachu (kombi), kolega na klapie bagażnika (sedan).

W obu autkach zestaw taki sam: Uniden 520XL i Sirio 100MAG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obu autkach zestaw taki sam: Uniden 520XL i Sirio 100MAG.

Ja też mam antenkę AS100MAG w komplecie z midlandem 1001Z i w trasie - jeśli trafię gościa, co ma normalnie zestrojone dobre radio - a nie jakiś badziew z Biedronki :D - to mam zasieb około 13-15 km. A tak to średnio jest około 10 km - wiec w zupełności wystarcza :ok:

I nadal twierdzę, że długość anteny ma znaczny wpływ na zasięg. A jeśli bardziej szumi, to po to jest korektor w radiu, który sobie można skręcić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko mja skrecisz RF Gaina to slyszysz gosci z polowy tej odleglosci, na ktora jeste stac Twoja antene.

Tak sobie mysle ze najlepsza by byla dopała-na Allegro sa ok. 25W.

Wtedy skrecajac radio i tak sie osiagi bylyby zadowalajace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skrecisz RF Gaina to slyszysz gosci z polowy tej odleglosci, na ktora jeste stac Twoja antene.

To jeszcze zależy na ILE sie go skręci. Przeważnie w miescie to trzeba robic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, tylko mja skrecisz RF Gaina

 

Szumy to się wycina SQ :)

 

Tak sobie mysle ze najlepsza by byla dopała-na Allegro sa ok. 25W.

 

Tylko, że na odbiór to to nie ma żadnego znaczenia :). Poza tym - jest nielegalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SQ to jest skracanie odleglosci.Szumy zaczynaja sie dopiero jak jest nizej jak na godzinie 9 u mnie.A w miescie jak sie skroci RF Gain na 12 to i slychac polowe tego co na trasie, takze oprocz wycinania szumów skraca tez odleglosc.Ja operuje tak czy inaczej tylko RF Gainem.SQ jest na takim poziomie by wyciac smieci, i nic wiecej.

Wydaje mi sie ze dopala daje efekt i w slyszalnosci, bo inaczej po co ja kupowac do mobila?Czy to nie dziala czasem jak wzmacniacz do anteny samochodowej? Co z tego jak bede gadal na 30km jak slyszal na 12.Chodzi chyba glownie o nasluch w jezdzie autem a nie mowienie w eter.O mowienie w eter to moze chodzic wlascicielom barów przydroznych.Chyba ze taka dopala to tylko lans, zeby bylo slychac na max odleglosc.

Bardzo bym prosil o wyjasnienie tej kwestii.

A legalnosc?

Nie ma ryzyka, nie ma zabawy.I kto niby mnie bedzie kontrolowal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SQ to jest skracanie odleglosci

 

Nie. To ustawienie blokady szumów - im bardziej "skręcony" SQ tym przepuszcza sygnały o większej sile - i de facto może mieć coś wspólnego z odległością od korespondenta ale niekoniecznie. Od skracania czułości odbiornika jest RF-Gain.

 

Czy to nie dziala czasem jak wzmacniacz do anteny samochodowej?

 

Dobrze myślisz - wydaje Ci się. Wzmacniacz sygnału jest na torze nadajnika i tylko przy nadawaniu pracuje.

 

Nie ma ryzyka, nie ma zabawy

 

Proponuję abyś zaczął jeździć po pijanemu, bez prawa jazdy ... to jest dopiero zabawa :)

 

Sprawdź jeszcze jakie zapotrzebowanie prądowe ma taka dopałka i zastanów się czy instalacja elektryczna Twojego samochodu będzie w stanie to wytrzymać :)

 

A na sam koniec - istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomimo założenia tej dopałki, bez rozumnej ingerencji w trx'a i tak nie będziesz dalej słyszalny, bo modulację będziesz miał tak przesterowaną, że będzie słychać tylko bełkot :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jazda po pijanemu to nie dla mnie - jestem zdeklarowanym abstynentem, z wyboru; nie z konieczności :P

Moze i masz racje, ale co to za pobor mocy 25W?

Zarowka H4 ma 55W.

Nie będę się bawił w to bo i nie ma potrzeby, tylko mnie denerwują szumy jak rozkręcę radio nawet w trasie.RF Gain rozkręcam na max.Jest na to patent czy potrzeba inne radio?

Mam U-boota 520 made in china i Lemm AT 71 na klapie-zestrojone.

Osiagi sa zadawalajace, tylko mi sie wydaje ze przepuszcza On wiecej szumow niz poprzednik 510 tez made in China (ktorego mi skradli oczywiscie w Łodzi-bez obrazy).

 

Tak na marginesie jazda po pijanemu bez prawa jazdy jest mniej ryzykowna niż jazda po pijanemu z prawem jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moze i masz racje, ale co to za pobor mocy 25W?

Zarowka H4 ma 55W.

 

Ale żarówka nie potrzebuje 12A :) A taki wzmacniacz i owszem.

 

Tak na marginesie jazda po pijanemu bez prawa jazdy jest mniej ryzykowna niż jazda po pijanemu z prawem jazdy.

 

To tylko przykład ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności