Skocz do zawartości
Felix

Passat B8 vs Audi A4 B9

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś jeździłem nowym Audi A4 B9. Silnik TDI 150KM, manual, zawieszenie sportowe, fotele sportowe.

 

Na plus:

+ Wyciszenie. W Passat przy mocnym wciśnięciu gazu diesel staje się nieprzyjemnie głośny. W Audi nie.

+ Silnik ciągnie ładnie, wystarczająco.

+ Spalanie z jazd testowych 6.5 litra (tyle samo palił mi Passat B9 w mieście z tym silnikiem)

+ Zegary (klasyczne). Podobają mi się ;-)

+ Detale wnętrza (pokrętła klikające jak sejf itp). Jak to w Audi.

+ "Wynajem 1%", to b.dobra oferta (w porównaniu do wynajmu BMW). Chociaż jak sobie policzyłem w Excel to przez 3 lata i tak dopłaca się ok 20 tys zł w porównaniu do zakupu "gotówkowego". W BMW ponad 2 razy tyle. :-)

 

Na minus:

- Luz na kierownicy (!), słabe wyczucie drogi.

- Zawieszenie sportowe. Jakbym golfem jechał. Szkoda kasy. Albo brać komfort albo sterowany zawias.

- Wnętrze. Wcale z przodu nie ma poczucia przestrzeni. Jest lepiej niż w Audi B8, ale nadal typowa dla Audi ciasnota. W Passacie B8 jest odczuwalnie naprawdę dużo więcej miejsca z przodu.

- Drgający drążek skrzyni biegów. Wcale tak być w dieslu nie musi, jeździłem np. Tiguanem i nie było tego problemu.

- Pozycja za kierownicą. Można siedzieć nisko (niżej niż w Passat? Ale to typowa pozycja dla aut VW. Daleko tej pozycji do BMW serii 3. Fotele sportowe też są mniej wygodne (a jestem na to bardzo wrażliwy). Dodatkowe sterowanie odcinka lędźwiowego ma dla mnie za słabą regulację - mniejszą niż w Passat - sprawdzałem 2 razy. W BMW człowiek czuje się zespolony z autem. W Audi i Passacie nie ma tego wrażenia.

- Ale najgorsze to prowadzenie. Oddawałem auto i sobie w głowie myślałem "kurde, nie chcę czymś takim jeździć". BMW 3 przebija nowe Audi A4 o lata świetlne w prowadzeniu. Audi jest takie jakieś sztuczne, nijakie. Jakbym grał w grę komputerową. Mało informacji zwrotnej z kierownicy. Zawieszenie sportowe nijakie. Nic mnie nie podnieciło. Brak chęci posiadania. Ok - silnik TDI nie jest sexy. Ale jednak w BMW z dieslem chce się jeździć. Ba - jazda Passatem wywołała u mnie więcej emocji.

 

Po tej jeździe nie chcę już A4. Idę w kierunki serii 3. Rozważę jeszcze SuperB lub Passata. Ten ostatni korci "optymalnym kompromisem między jakością a ceną".

 

Na pewno silniki benzynowe VW są lepsze od BMW (kultura pracy). Jeżeli zdecyduję się mimo wszystko na benzynę, to wtedy raczej Passat. Zobaczymy.

Edytowane przez Felix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak kiepsko wypada? :hmm A się napaliłem na B9 tak za 4-5 lat :D Bo na razie jeszcze mam czym jeździć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem obydwoma (prawie 1000 km każdym z nich), więc powiem coś od siebie w najwyższych lub bardzo wysokich wersjach wyposażenia.

 

Passat: 2.0 TDI 190 KM, z 6-biegowym DSG, regulowanymi amortyzatorami, reszta full wypas.

A4 miałem w wersji z przednim napędem, skrzynią 7-biegową, 190-konnym TFSI, z kiepskimi fotelami, ale reszta była stosunkowo doposażona. Miałem też wersję ultrawypasioną z headup, quattro 2.0 TFSI 250 KM, ale tylko na chwilę.

 

Właściwości jezdne: miałem wrażenie, że Passat dawał lepszą informację zwrotną z drogi (te same opony zimowe Continentala), ale nie powiedziałbym, żeby lepiej się trzymał drogi. Moim zdaniem bez bezpośredniego porównania na torze jest to raczej nie do wyczucia. Obydwoma samochodami można naprawdę szybko i pewnie jeździć - oczywiście w granicach przedniego napędu.

 

Ilość miejsca w środku: A4 B9 jest mniejsze od A4 B8, choć tylko trochę. Do Passata B8 nie ma podejścia. Różnice w przodu są raczej niewielkie, na kanapie z tyłu bardzo duże. Bagażnika nie porównywałem szczegółowo, ale na oko wydawał się w Passacie znacznie większy i testy to potwierdzają.

 

Wygoda: zdecydowanie rekomenduję zakup foteli ErgoComfort do Passata B8. Lepsze miałem tylko w A6 Competition, ale to i tak różnica symboliczna. Są naprawdę mistrzowskie i po przejechaniu ciągiem 700 km nic mi nie było, a to gigantyczny sukces, bo np. w nowej C klasie 300 km nie mogłem wytrzymać. W przypadku A4 B9 również polecam zakup lepszych foteli niż podstawowe, choć te i tak nie są złe, ale po prostu nie mają tak dobrego trzymania na boki i siedziałem na nich na samym tyłku (1,84 mam). Kierownica w Passacie jest moim zdaniem gorsza - ma bardzo cienki wieniec. Ale i tak jest bardzo dobra.

 

2.0 TFSI 190-konny w Audi to zupełnie nowa konstrukcja, której nie kupisz w żadnym innym aucie grupy VW. Ma tryb atkinsona i rzeczywiście spalanie mnie pozytywnie zaskoczyło. Zap... z Warszawy do Krakowa i i powrót kosztowało mnie około 9l/100 km. Tą samą trasę w takim samym stylu Passatem zrobiłem jakieś 8l. Nie jeździłem benzynowym Passatem ani traktorowym A4, więc nie mam jak porównać bezpośrednio. Obydwie skrzynie nie satysfakcjonowały mnie na trasie - używałem trybu sekwencyjnego.

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Systemy bezpieczeństwa - teraz z głowy nie wiem które są seryjne, a które nie, więc piszę o tym co jest dostępne.

Lane assist i Front Assist w obydwu autach działają podobnie - można regulować czułość, a auto rzucone w zakręt samo pojedzie po linii nawet na dosyć krętej drodze, choć oczywiście bez przesady. Passatowi zdarzało się jednak wyjeżdżać NIECO poza linię, czego w Audi nie zauważyłem - w Audi jest jednak nowszy system (ten sam co w nowym Q7).

 

Passat B8 kupiony w Niemczech może być wyposażony w system wykrywający zasłabnięcie kierowcy. Po kilku sekundach braku działania ze strony kierowcy (kręcenie kierownicą), wyświetla się ostrzeżenie, po następnych 2 sekundach głośniejsze, później następuje dosyć mocne uderzenie w hamulce, po czy kolejne ostrzeżenie i jeśli kierowca dalej nie reaguje, to auto wykonuje "myszkowanie" na swoim pasie, włącza awaryjne i powoli się zatrzymuje przy prawej krawędzi pasa. Passat B8 kupiony w Polsce kończy "zabawę" po czwartym ostrzeżeniu (tym po kopnięciu w hamulce) - lane assist po prostu się wyłącza. Dowiedziałem się, że w 2016 ma być w Polsce dostępna "opcja niemiecka".

 

W A4 B9 mamy po prostu ostrzeżenie by kierowca przejął kontrolę, po czym lane assist się wyłącza. A4 ma za to ostrzeżenie przy lewoskręcie z możliwością autonomicznego zahamowania. Audi ostrzega też kierowcę gdy ten chce otworzyć drzwi, a z tyłu nadjeżdża inne auto lub rowerzysta. W Audi dostępne są naprawdę rewelacyjne kamerki 180 stopni na przód i na tył. Nie widziałem lepszego wykonania tego elementu.

 

W obydwu autach aktywny tempomat pozwala na jazdę w korku - w półautomatyczną. Z tą różnicą, że w Audi A4 (i nowym Q7) działa to trochę lepiej. Obydwa auta mogą mieć wirtualny kokpit. Oczywiście w Passacie jest on inaczej zaprogramowany, ale ogólne założenia są te same i w 90% działa to tak samo. Moim zdaniem to dobra opcja. Asystentów parkowania tutaj omawiać nie będę ;)

 

W obydwu autach dostępne są adaptacyjne reflektory led - efekt działania jest bardzo podobny (wycinanie innych aut ze snopu światła długiego), choć (dzieki molder) najpewniej są różnice w mechanizmie działania. ZDECYDOWANIE je rekomenduję. Jeśli ktoś zamierza używać argumentu o cenie ewentualnej naprawy, to niech się nie wypowiada, bo zmieni zdanie gdy - czego mu nie życzę - wyskoczy mu jeleń czy inny łoś tuż przed auto na trasie i nie zobaczy go na czas. Przez 90% trasy Kraków-Warszawa miałem włączone przynajmniej jedno źródło światła długiego. To naprawdę pomaga. Nagrałem zresztą cały przejazd, ale muszę to zmontować jeszcze. Póki co musi wystarczyć to, co nagrałem już rok temu.

 

Jak mi się coś jeszcze przypomni, to napiszę.

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Dodając: Audi z przednim napędem raczej bym nie kupił. Z kolei Passata z 4x4 też bym nie wziął - jest kiepski.

Edytowane przez tomek_n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obydwu autach dostępne są reflektory matrix led (oczywiście w Passacie inaczej się one nazywają) - działają identycznie i ZDECYDOWANIE je rekomenduję.

 

nie działają identycznie, passat ma dynamicznie skrętne soczewki z przesłonami, gdzie Audi ma statyczne diody w układzie nazwijmy to "macierzy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie działają identycznie, passat ma dynamicznie skrętne soczewki z przesłonami, gdzie Audi ma statyczne diody w układzie nazwijmy to "macierzy"

 

Patrzę teraz jeszcze raz na filmy, które przygotowałem i efekt działania jest taki sam.

Mówię o LED-ach w Passacie, a nie o ksenonach.

Edytowane przez tomek_n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patrzę teraz jeszcze raz na filmy, które przygotowałem i efekt działania jest taki sam.

Mówię o LED-ach w Passacie, a nie o ksenonach.

 

Z filmu A7 który podałeś to światła w Passacie działają lepiej, w Audi wyciemniony obszar ma zawsze tą sama wielkość, w Passacie jest dostosowany i podąża widocznie za pojazdem z przeciwka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Patrzę teraz jeszcze raz na filmy, które przygotowałem i efekt działania jest taki sam.

Mówię o LED-ach w Passacie, a nie o ksenonach.

 

zacznijmy od tego, że passat B8 nie ma ksenonów, zaletą systemu passata jest to, że wiązka światła jest ruchoma jak napisał kolega powyżej, w audi natomiast wygaszane są obszary o danej szerokości i nie mają dużej rozdzielczości, ale za to mogą wyciąć więcej obiektów, audi podaje za przewagę w ich systemie brak elementów ruchomych sterujących snopem światła, skręcanie promieni światła w kierunku zakrętu jest tylko pozorne przez wygaszanie diod z zewnętrznej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z kolei Passata z 4x4 też bym nie wziął - jest kiepski.

 

może ciut więcej informacji dlaczego jest kiepskie? wyczuwałeś dołączanie się tyłu czy coś innego przeszkadzało?

 

ciekawe porównanie dwóch aut, dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zacznijmy od tego, że passat B8 nie ma ksenonów, zaletą systemu passata jest to, że wiązka światła jest ruchoma jak napisał kolega powyżej, w audi natomiast wygaszane są obszary o danej szerokości i nie mają dużej rozdzielczości, ale za to mogą wyciąć więcej obiektów, audi podaje za przewagę w ich systemie brak elementów ruchomych sterujących snopem światła, skręcanie promieni światła w kierunku zakrętu jest tylko pozorne przez wygaszanie diod z zewnętrznej strony

 

Tak, Passat B8 nie ma ksenonów - pomyślałem, że o tym piszesz i sam nie sprawdziłem czy są one dostępne w Passacie - mój błąd. Co do samego działania - przejrzę jeszcze filmy z A4 i Passata i je porównam. Tymczasem zedytowałem mój wcześniejszy post.

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

może ciut więcej informacji dlaczego jest kiepskie? wyczuwałeś dołączanie się tyłu czy coś innego przeszkadzało?

 

ciekawe porównanie dwóch aut, dzięki!

 

Sam Passatem B8 4x4 nie jeździłem, ale w Motorze pisali, że jest kiepsko (czuć dołączanie i to wyraźnie) i im wierzę. Tą samą opinię potwierdził mi znajomy, który tym autem jeździł.

Edytowane przez tomek_n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatla ledowe TOP w Passacie to sa dobre, ale jedynie w trybie auto i jak sie zalacza dlugie. Swiatla mijania juz nie sa fajne i swieca krotko. Znacznie slabiej od np Insignii. Na trasie Warszawa Krakow faktycznie ledy dosc czesto byly w trybie auto dlugie, ale juz na autostradzie Warszawa Berlin lub Warszawa Gdansk tak sympatycznie nie bylo. Ze wzgledu na brak zaslon pomiedzy pasami autostrady tryb dlugich zalaczyl mi sie moze ze 3 4 razy. To powoduje, ze na jazde nocna to wole Insignie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w B8 trzeba było trochę podnieść fabryczną linię świateł mijania bo słabo się jechało w nocy:/

 

ps. nikt nie miga ;)

 

Sam Passatem B8 4x4 nie jeździłem, ale w Motorze pisali, że jest kiepsko (czuć dołączanie i to wyraźnie) i im wierzę. Tą samą opinię potwierdził mi znajomy, który tym autem jeździł.

 

niby to haldex 5 generacji... w Audi działa bardzo dobrze, tzn. nie czuć momentu załączenia o ile można tak powiedzieć, reakcja jest natychmiastowa, nie wydaje mi się żeby w VW system ten odbiegał od Audi. Jeden z posiadaczy biturbo pisał w jednym z tematów że podczas LC nie ma zająknięcia.

 

wracając do porównania passat b8 vs a4 b9 to jeżeli, ktoś decyduje się na wersję 4x4 to w Audi jest to napęd permanentny 40:60, w passacie natomiast w trybie jazdy "dynamic" powinno być stale przekazywane na tył przynajmniej 10% momentu

Edytowane przez molder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie w B8 trzeba było trochę podnieść fabryczną linię świateł mijania bo słabo się jechało w nocy:/

 

ps. nikt nie miga ;)

 

 

 

niby to haldex 5 generacji... w Audi działa bardzo dobrze, tzn. nie czuć momentu załączenia o ile można tak powiedzieć, reakcja jest natychmiastowa, nie wydaje mi się żeby w VW system ten odbiegał od Audi. Jeden z posiadaczy biturbo pisał w jednym z tematów że podczas LC nie ma zająknięcia.

 

wracając do porównania passat b8 vs a4 b9 to jeżeli, ktoś decyduje się na wersję 4x4 to w Audi jest to napęd permanentny 40:60, w passacie natomiast w trybie jazdy "dynamic" powinno być stale przekazywane na tył przynajmniej 10% momentu

Powiem Wam, że mam mieszane uczucia jeśli chodzi o 4motion. Czasami zastanawiam się czy ten napęd faktycznie występuje u mnie :|

Już kilka razy na wilgotnej nawierzchni gdy trochę mocniej wcisnąłem pedał gazu, zaczęły się niepotrzebnie zdzierać przednie opony. W weekend gdy chciałem pierwszy ruchyć na światłach sytuacja podobna tylko tym razem było mega sucho z powodu mrozu. Na dodatek kontrolka trakcji zaczęła ostro mrugać. To nie są warunki w których kontrola trakcji powinna się włączać :/ Wystarczy przekazać więcej momentu na tylną oś i samochód bez problemu by się katapultował spod świateł.

O co w tym wszystkim chodzi? Haldex 5 generacji miał działać w ułamkach sekund...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiem Wam, że mam mieszane uczucia jeśli chodzi o 4motion. Czasami zastanawiam się czy ten napęd faktycznie występuje u mnie :|

Już kilka razy na wilgotnej nawierzchni gdy trochę mocniej wcisnąłem pedał gazu, zaczęły się niepotrzebnie zdzierać przednie opony. W weekend gdy chciałem pierwszy ruchyć na światłach sytuacja podobna tylko tym razem było mega sucho z powodu mrozu. Na dodatek kontrolka trakcji zaczęła ostro mrugać. To nie są warunki w których kontrola trakcji powinna się włączać :/ Wystarczy przekazać więcej momentu na tylną oś i samochód bez problemu by się katapultował spod świateł.

O co w tym wszystkim chodzi? Haldex 5 generacji miał działać w ułamkach sekund...

Pewnie działa, lecz wydaje mi się iż uślizg występuje na obydwu osiach z powodu bardzo dużego momentu obrotowego w naszych autach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haldex 5 to,ze względu na narzuconą redukcję masy ,biedniejsza i odchudzona wersja Haldexu 4 generacji.Działa przez to gorzej.Jest gdzieś w internecie technicznie wytłumaczone ,co ,jak i dlaczego.Jak znajdę to wkleję.

Generalnie napędy mają

Audi w Quatro

Mercedes w 4matic

Subaru w swym SAWD

i Bmw w X-drive

Reszta to złom i zabawki

Ten Passat to się okaże ,ze swym zawieszeniem,głośnością ,napędami ,najgorszym Passatem w historii.Ciekawe ,kto kupi takiego Alltracka, jak za jego cenę można mieć BMW X3,Volvo XC60,Mercedesa GLC (następca GLK) Lexusa Nx itp.Chore ceny, a przecież,sorry ,ale to tylko zwykły tzw wieśwagen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Haldex 5 to,ze względu na narzuconą redukcję masy ,biedniejsza i odchudzona wersja Haldexu 4 generacji.Działa przez to gorzej.Jest gdzieś w internecie technicznie wytłumaczone ,co ,jak i dlaczego.Jak znajdę to wkleję.

Generalnie napędy mają

Audi w Quatro

Mercedes w 4matic

Subaru w swym SAWD

i Bmw w X-drive

Reszta to złom i zabawki

Ten Passat to się okaże ,ze swym zawieszeniem,głośnością ,napędami ,najgorszym Passatem w historii.Ciekawe ,kto kupi takiego Alltracka, jak za jego cenę można mieć BMW X3,Volvo XC60,Mercedesa GLC (następca GLK) Lexusa Nx itp.Chore ceny, a przecież,sorry ,ale to tylko zwykły tzw wieśwagen

 

BMW, Volvo, Mercedes, Lexus nie mają swojego forum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Haldex 5 to,ze względu na narzuconą redukcję masy ,biedniejsza i odchudzona wersja Haldexu 4 generacji.Działa przez to gorzej.Jest gdzieś w internecie technicznie wytłumaczone ,co ,jak i dlaczego.Jak znajdę to wkleję.

Generalnie napędy mają

Audi w Quatro

Mercedes w 4matic

Subaru w swym SAWD

i Bmw w X-drive

Reszta to złom i zabawki

Ten Passat to się okaże ,ze swym zawieszeniem,głośnością ,napędami ,najgorszym Passatem w historii.Ciekawe ,kto kupi takiego Alltracka, jak za jego cenę można mieć BMW X3,Volvo XC60,Mercedesa GLC (następca GLK) Lexusa Nx itp.Chore ceny, a przecież,sorry ,ale to tylko zwykły tzw wieśwagen

 

Tępa dzida ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pewnie działa, lecz wydaje mi się iż uślizg występuje na obydwu osiach z powodu bardzo dużego momentu obrotowego w naszych autach

 

Problem w tym, że jeździłem Audi A6 3.0 TDI quattro swojego teścia i tam nawet mowy nie było żeby coś buksowało. Wiem, że to Torsen ale chciałbym chociaż namiastkę mieć tego w Haldexie. Do tej pory nie wierzę w ten napęd. Mam nadzieję, iż śnieg który ma mocno napadać w weekend rozwieje moje watpliwości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ,ale teść ma napęd,a Ty zabawkę,pewnego rodzaju protezę napędu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zaliczyłem trasę w padającym śniegu, błocie pośniegowym i na śliskiej nawierzchni. Zmiana pasa bardzo pewna (przejeżdżanie przez pasy błota), przyspieszanie również ekspresowe - nie migała mi się kontrolka ESP.

Przy przyspieszaniu na suchym (z LC i bez) też nie miałem problemu z buksowaniem.

 

 

 

 

PS.

Jadąc trasę minąłem więcej B8 niż B6 ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty za to nie masz ani napędu ani zabawki i dlatego masz problem sam ze sobą.

Daruj już sobie kolego wpisy tego typu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności