Skocz do zawartości
teo

Użytkowanie tempomatu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam pierwsze auto z takim urządzonkiem fajnym i mam kilka pytań:

 

1. Czy można go włączając/wyłączając przesuwając ON/OFF podczas jazdy? (Słyszałem że sprzęgło trzeba wciskać do wyłączenia tempomatu)

 

2. Czy np.: jak jadę dajmy na to 80 km/h jedzie burak i zamula to przypinam na 4-ty bieg i gaz (oczywiście wcześniej jadąc na ustawionym tempomacie na 80 km/h) czy dowolna prędkość

 

3. Może sami mi napiszecie na co powinienem uważać a na co nie

 

Będę wdzięczny za uwagi. Wybieram się w dalszą trasę i chciałbym poznać co nie co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy można go włączając/wyłączając przesuwając ON/OFF podczas jazdy? (Słyszałem że sprzęgło trzeba wciskać do wyłączenia tempomatu)

 

Mozna wlaczac/wylaczac w czasie jazdy.

Wcisniecie sprzegla lub hamulca wylacza tempomat.

Powrot do poprzedniej predkosci po takim zabiegu klawiszem RES.

Ja wylaczam najczesciej muskajac pedal hamulca.

 

2. Czy np.: jak jadę dajmy na to 80 km/h jedzie burak i zamula to przypinam na 4-ty bieg i gaz (oczywiście wcześniej jadąc na ustawionym tempomacie na 80 km/h) czy dowolna prędkość

 

Jak zapniesz bieg to wcisniecie sprzegla wylaczy tempomat.

Bez redukcji gaz w podloge (jesli obroty na to pozwalaja), wyprzedzisz, noga z gazu i auto zwolni do zapamietanej wczesniej predkosci.

 

 

3. Może sami mi napiszecie na co powinienem uważać a na co nie

 

Będę wdzięczny za uwagi. Wybieram się w dalszą trasę i chciałbym poznać co nie co.

 

Pod gorke tempomat bedzie staral sie utrzymac predkosc (dodaje gazu),

wiec nalezy uwazac aby komus w d..e nie wjechac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym słowem nie da się uszkodzić tempomatu :)

 

Dziękuje za wskazówki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jednym słowem nie da się uszkodzić tempomatu

 

Nie da się popsuć ;-)

Tempomat w Twoim aucie to dźwignia z boku kierownicy i kawałek softwaru w sterowniku silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ lub - korygujesz zapamietaną prędkość bez dotykania pedału gazu. klawisze są na manetce lub na kierownicy, zależy od rozwiązania. Puki nie wyłączysz tempomatu lub nie rozłączysz zapłonu, urządzenie pamieta ostatnią zadaną prędkość i będzie do niej dąrzył. uruchami się go po hamowaniu lub wciśnięciu sprzęgła przez kliknięcie w +. Jeśli nie masz automatycznej skrzyni biegów, pamiętaj, że tempomat za wszelką cenę będzie dąrzył do osiągnięcia zadanej prędkości, więc nie rób tego zanim zapniesz V bieg... (lub VI) bo ci silnik z ramy wyjdzie :)

W Polsce mało przydatny bajer, ale na zachodzie... fantastyczny wynalazek!!

Edytowane przez Duży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jednym słowem nie da się uszkodzić tempomatu

w instrukcji pisze że uszkodzć można przez zmianę biegów bez sprzęgła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3. Może sami mi napiszecie na co powinienem uważać a na co nie

Jazda z tempomatem jest bardziej nużąca niż bez. Jeśli jesteś rześki, to nie ma znaczenia, ale jeśli jesteś zmęczony, zmulony itp. to lepiej go nie włączać, bo będzie ci się przysypiać jeszcze bardziej.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w Polsce też używam go dość często ale tylko wtedy gdy jeżdżę do 100km/h jeśli jest sporo szybciej użytkowanie jest uciążliwe.Zaznaczam że piszę o Polsce na zachodzie to wiadomo jakie są drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego niwdew, jak można uszkodzić tempomat przez wrzucanie biegów bez sprzęgła? Chyba skrzynię biegów można uszkodzić w ten sposób... Tempomat się rozłącza po wciśnięciu sprzęgła i cała filozofia!!!! Co do zasypiania przy tempomacie, a nie przyszło komuś do głowy, że dzięki temu, że można rozprostować, powyginać i pogimnastykować obie nogi prędzej się obudzisz, niż trzymając w jednej pozycji odrętwiałą nogę? Nigdy w życiu auta bez tempomatu, za dużo jeżdżę na długich dystansach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja np nawet na 12 km bo tyle mam do szkoły włączam tempomat. nie wiem czemu ale jak mam noge na pedale to korci przycisnąć a tempomat ustawie i "se" jade:) no chyba że już się opanuję z tą nogą na pedale ale co jak niepotrafie go równomiernie tzrymać przez co spalanie mi ciągle skacze i więcej pali a na tempomacie pali mi z liter mniej:) odległość pow. 10km zawsze jest z tempomatem...

Edytowane przez royal90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tempomat to super sprawa nawet w Polsce ale trzeba byc rzeczywiscie czujnym bo potrafi troche czlowieka zamulic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy da sie w moim pasku to cudo zamontowac i bedzie wszystko dzialac bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego niwdew, jak można uszkodzić tempomat przez wrzucanie biegów bez sprzęgła? Chyba skrzynię biegów można uszkodzić w ten sposób... Tempomat się rozłącza po wciśnięciu sprzęgła i cała filozofia!!!! Co do zasypiania przy tempomacie, a nie przyszło komuś do głowy, że dzięki temu, że można rozprostować, powyginać i pogimnastykować obie nogi prędzej się obudzisz, niż trzymając w jednej pozycji odrętwiałą nogę? Nigdy w życiu auta bez tempomatu, za dużo jeżdżę na długich dystansach.

 

sam tego w instrukcji nie widzialem, ale skoro tak jest napisane, to widocznie mozna!

ja osobiscie skrzyni nie umialbym uszkodzic zmieniajac biegi bez sprzegla... seicento zrobilem 600 km bez linki sprzegla i nic sie nie stalo!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do zasypiania przy tempomacie, a nie przyszło komuś do głowy, że dzięki temu, że można rozprostować, powyginać i pogimnastykować obie nogi prędzej się obudzisz, niż trzymając w jednej pozycji odrętwiałą nogę?

Piszesz z własnego doświadczenia? Bo mnie bynajmniej nie "przyszło do głowy" - ja sprawdziłem to na własnej skórze.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w swojej b5 posiadam tempomat mam jednak jedno pytanie co do niego otóż czy po załączeniu tego urządzenia (funkcji) powinno mi się coś wyświetlić na desce jako jakaś kontrolka bądź jakaś wartość na climatronicu ?? wszystko pracuje bez zarzutu przy czym nic nie informuje mnie o aktualnej pracy tempomatu. czy może być to powiązane z czujnikiem prędkości pojazdu G68?? z góry dzięki za fachową odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja np nawet na 12 km bo tyle mam do szkoły włączam tempomat. nie wiem czemu ale jak mam noge na pedale to korci przycisnąć a tempomat ustawie i "se" jade:) no chyba że już się opanuję z tą nogą na pedale ale co jak niepotrafie go równomiernie tzrymać przez co spalanie mi ciągle skacze i więcej pali a na tempomacie pali mi z liter mniej:) odległość pow. 10km zawsze jest z tempomatem...

W pełni się zgadzam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Załączenie tempomatu sygnalizowane jest poprzez zapalenie zielonej kontrolki na obrotomierzu, jak na załączonym zdjęciu.

zegaryPassat.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat:Napisał royal90

ja np nawet na 12 km bo tyle mam do szkoły włączam tempomat. nie wiem czemu ale jak mam noge na pedale to korci przycisnąć a tempomat ustawie i "se" jade no chyba że już się opanuję z tą nogą na pedale ale co jak niepotrafie go równomiernie tzrymać przez co spalanie mi ciągle skacze i więcej pali a na tempomacie pali mi z liter mniej odległość pow. 10km zawsze jest z tempomatem...

 

W pełni się zgadzam

 

Dołączam do głosu kolegów,

do pracy mam około 24km z czego dobre 10km prostej po nowym dywaniku. Tempomat załączam na 100km/h i spokojna oszczędna jazda,

relaksik i można potupać w rytm muzyczki obiema nóżkami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności