Skocz do zawartości
POLMOS

propagacja-łączności

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, w sobotę też słyszałem kilku obcojęzycznych na 19.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja myslałem że mi radio szwankuje bo jakiś francuzów słyszałem na 19. A tu takie cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem monitor 27,550 Italiano wywołanie po Włosku po chwili Breko Berko Łączność Polska i Replay ... koleś wywoływał polskie stacje, Palił mi do +30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj wieczorem monitor 27,550 Italiano wywołanie po Włosku po chwili Breko Berko Łączność Polska i Replay ... koleś wywoływał polskie stacje, Palił mi do +30

może to Giuseppe z Sycylii,kiedys z nim rozmawialem mowi troche lamana polszczyzną bo ma żone polke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj na różnych kanałach włosi, anglicy i na 19 francuz.

Ładne niebo było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i na 19 francuz.

 

tez go słyszałem jak jechałem ze strusiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tez go słyszałem jak jechałem ze strusiem

 

potwierdzam, aż żal, ze nie ma sie takiego zasięgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
potwierdzam, aż żal, ze nie ma sie takiego zasięgu.

jezeli ty go slyszales to on zapewne tez by cie słyszał,tylko bys musial krzyknac do niego i rozumiec co on mowi(czy cie odbiera czy nie)

a dzis ok 13 miedzy koszalinem a slawnem słyszany mobilek z ok Siedlec i drugi z Legionowa,niestety sie nie dokrzyczalem. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj ok12 dużo łączności

na #19

Krosno-paweł,marek

Jasło-jaca,skibol

Dukla-nie zapisałem imienia

Gorlice -piotrek

Bielsko-biała -paweł

Bukowsko k/Sanoka -jurek

 

na#28

Manchester - krzysztof

okolice Paryża(francja) -marek.marian z leszna(firma koldor)

Innsbruck(austria)-artur

szwajcaria- tomek

Zurich(szwajcaria)- piotr

propagacja.zip

Edytowane przez POLMOS
dodanie plikow dzwiekowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj na #28 ok godz 14 z mojego mobila mobilek pod Antwerpią(belgia) niestety trafilem na koniec propagacji i nikogo wiecej nie upolowalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sobote 21.11 ok godz 14 upolowane na #28 dwa mobilki w okolicach Paryża:

Kuba z nowego sącza 100km za Paryżem w stronę Orleansu (ok.1200km ode mnie) nagranie w załączniku (w formacie AMR)

Szymon z Lęborka okolice Paryża (ok 1100km ode mnie)

Nagranie013.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polmos - prawda, że to daje frajdę?

Miło sięgam pamięcią do lat 94-98, gdzie co drugi dach budynku w każdym mieście miał antenę bazową a w normalnej 40-tce nie było miejsca na rozmowy i trzeba było ratować się wstęgami :-)

 

Sentyment mode off :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polmos - prawda, że to daje frajdę?

Miło sięgam pamięcią do lat 94-98, gdzie co drugi dach budynku w każdym mieście miał antenę bazową a w normalnej 40-tce nie było miejsca na rozmowy i trzeba było ratować się wstęgami :-)

Tomek czasem żalje że nie ma już pozwoleń i coraz mniej jest cb-maniaków w mojej okolicy(wiekszosc przeszła na KF) ale ja i tak wole łączności na 27.280 lub 26.425 niż na 27.555 gdzie wiekszośc to makaroniarze

(Na szczęście zbliża sie szczyt propagacyjny i może wtedy duzo pseudo CB-stów zrezygnuje z CB)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Kilka latek temu propagacja była na tak wysokim poziomie, że człowiek nie mógł pogadać z sąsiadem zza miedzy bo Włoch miał silniejszy sygnał :o). Jeśli znasz angielski nie zastanawiaj się i wołaj! Ogólne zasady są następujące:

Kanał wywoławczy w Europie to 31 FM i tzw "piątki" czyli - jak ktoś ma radyjko z wyświetlaczem f 27.315MHz FM. Wystarczy 4W i średniej klasy antena samochodowa. Ja na takowym sprzęcie "zaliczyłem" kilka krajów, między innymi Francję, Anglię czy Niemcy. Z Ruskimi się nie dogaduje, bo nie znam ich języka a mało kto z nich zna ang. Po dodaniu małego wzmacniacza np Alan CT737 Twoja słyszalność wzrasta diametralnie - praktycznie idzie się dowołać do całej Europy z anteny samochodowej.

 

Na kanale wywoławczym usłyszycie znaki - np 26AT141 - pierwsze cyfry oznaczają kraj - tu 26 Anglia, potem nazwa klubu CB - Alfa Tango (największy klub na świecie - i najbardziej elitarny) i ostatnie cyfry to numer.

My (Polska) to 161 - reszte możecie sobie wymyślić - np 161VW001 :o)

 

Obowiązuje kilka skrótów zaczerpniętych z pasm krótkofalarskich - tj.

CQ DX - wywołanie na duże odległości.

QSY - zmień częstotliwość / kanał

QRM - zakłócenia

QRZ - kto mnie woła?

 

Od czasu do czasu i w AMie uda się coś ustrzelić, z tym że praktycznie cała Europa pracuje w FM.

 

Jak już ktoś załapie bakcyla (bo to świetna zabawa jest) należy zaopatrzyć się w radio z USB / LSB - np President Lincoln. I tu cały świat otwiera się przed Wami. Łączności międzykontynentalne przy dobrej propagacji to normalka. Mój rekord to Nowa Zelandia :o) na 21W mocy w USB.

 

Ale o więcej popytajcie googla

 

73

161CQ141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
reszte możecie sobie wymyślić - np 161VW001

 

Zgadzam się ze wszystkim co kolega napisał ale co do owego "wymyślania" to na jedno trzeba zwrócić uwagę. Mianowicie czy skrót jaki sobie nie wymyślimy np. prefiksAT589 nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości tzn. czy nie jest to już zajęty i co ważne zarejestrowany klubowy znak wywoławczy.

 

Swoją drogą racja. Kiedyś propagacja dosłownie szalała. Mój prywatny rekord na kanale ogólnym 28 (AM) to polak marynarz wołający ze statku koło Hong Kongu. Słyszany na całą Polskę i pięknie potwierdził odbiór mojego wywołania. Co za czasy, co za czasy.

Pasmo SSB tylko wzmagało emocje: Brazylia, Kanada, USA .. ech :)

 

Pozdrawiam: emerytowany 161 EE 275 (numer wyrejestrowany) :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coś złego zaczyna się dziać z naszym słoneczkiem a co za tym idzie propagacją. Po raz pierwszy od baaardzo długiego czasu nie pojawiają się plamy na słońcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie koledzy czy warto inwestować w radyjko do mobila ze wstęgami ? Przydają się czy raczej tylko na bazę.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mobila wstęgi? Znałem takiego maniaka u schyłku lat 90-tych, który dużo podróżował po świecie. Był to czas kiedy telefony komórkowe były luksusem a jedyną formą łączności ze światem było CB-Radio. Co do trafności zakupu - jeśli nie jesteś amatorem 11 metrów, nie polujesz na dalekie łączności zasilając tym samym kolekcję QSLek czyli nie masz najzwyczajniej mówiąc "jobla" na tym punkcie .. daj sobie spokój. Z drugiej strony SSB daje o wiele większy zasięg w łączności na 2 i więcej aut pod warunkiem, że każdy uczestnik drogi posiada radio ze wstęgami. W dzisiejszych czasach to już jest mało popularne (aby nie napisać bezużyteczne).

 

Reasumując - jeśli nie spełniasz tego co w/w ... szkoda kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się w to trochę bawiłem, ale skończyło się bo ekipa się wykruszyła. Teraz chciałbym wrócić czasami na stare śmieci.

Narazie chciałbym zakupić radio do mobila ze wstęgami, ale kiedyś kto wie może posłuży mi jako radyjko na bazie.

Teraz tylko poszukać w/w radyjka które mi wejdzie w deskę ;) Ew posiada ktoś wymiary Presidenta McKinley-a/Jack-a ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności