Skocz do zawartości
Gość mest1987

Opona 215 a 205. Problem??

Rekomendowane odpowiedzi

że palą ok 1litr więcej na 100km.

U mnie priorytetem była ekonomia bo do szaleństw mam drugie auto

Nieprawda, u mnie różnica pomiędzy 205 a 235 nie przekroczyła nigdy 0,5L/100km.

 

do tego spadło spalanie o 1l.

Z fizycznego punktu widzenia to trochę bez sensu. Co prawda szerokość zmniejszyła się o 10mm ale wysokość koła wzrosła o tyle samo. Musiałeś po prostu inaczej zacząć jeździć. Jeżeli taka różnica miałaby miejsce tylko z powodu wymiany opon, to na 235 powinieneś mieć spalanie o ponad 2 litry większe :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z fizycznego punktu widzenia to trochę bez sensu. Co prawda szerokość zmniejszyła się o 10mm ale wysokość koła wzrosła o tyle samo. Musiałeś po prostu inaczej zacząć jeździć. Jeżeli taka różnica miałaby miejsce tylko z powodu wymiany opon, to na 235 powinieneś mieć spalanie o ponad 2 litry większe

 

Wysokość koła nie wpływa na spalanie w takim stopniu jak szerokość! Wsiądź na rower, który ma oponę do jazdy po asfalcie a potem na górala - i porównaj opory toczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli komputer pokazuje realne wyniki to na kołach zimowych(205/55/16),spalanie jest około 1l mniejsze niż na letnich(235/45/17).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wysokość koła nie wpływa na spalanie w takim stopniu jak szerokość!

Zgadza się, ale mimo wszystko wpływa - zmienia się przełożenie :). Miałem raczej na myśli, że bez sensu jest aż taka różnica w spalaniu.

 

jeśli komputer pokazuje realne wyniki

Nie pokazuje, przynajmniej u mnie. Zaniża w stosunku do rzeczywistości jakieś 0,3ltr/100km i to bez znaczenia czy to zima czy lato. Prowadzę własne kalkulacje w excelu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych różnicach w cenach jednak zdecyduję się na rozmiar 205/55/16 zamiast 215. Powiedzcie mi jeszcze koledzy forumowicze jakie macie indeksy prędkości na waszych oponkach. Ja na zimówkach mam H. Chodzi mi o opony letnie a wiadomo że im wyższy indeks tym opona jest droższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

235/40 zr18 95Y

Edytowane przez d7d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem opis mówiący w jaki sposób powinno się dobierać indeks prędkości do danego samochodu

http://www.opony.com.pl/opinie_ekspertow/opinie_ekspertow.asp?idPytanie=19&show=opinie

 

Passaty z silnikiem 2.0TDI 140KM mają prędkość max. 209 z ręczną skrzynią i 206 z DSG. Wystarczy więc indeks V. Ciekawi mnie jeszcze jaki indeks prędkości dla passata zaleca producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do roznic w spalaniu.

215/55/16 ma srednice wg opony.com.pl 642,9, czyli obwod opony 2PIr=2018,71mm

205/55/16 srednica 631,9 mm, obwód: 1984,17.

Roznica w obwodzie wynosci 34,54mm czyli 1,7%.

Powoduje to, ze 100 km z licznika (wyskalowanego na 215) to 101,7km do tego dochodza mniejsze opory toczenia, wiec na przejechanie tej samej trasy powinnismy realnie zuzyc mniej paliwa, ale moim zdaniem przy takiej zamianie nie powinno to byc zauwazalne.

Ps.Auto odbieram w czwartek ale niestety na najblizsze 3-4 dni pogoda nie zapowiada sie na wiosenna, wiec kupilem zimowki. Szkoda, ze wiosna zamiast w najblizsza sobote (wg prognozy) nie przyszla juz dzis :)

Co do indeksow predkosci:

Sama predkosc maksymalna to nie wszystko, nie mozna powiedziec: 'Zima nie bede jedzil powyzej 190 km" i kupic indeks T. Jest jeszcze moc jaka jest przenoszona na kola i obciazenia opon przy hamowaniu.

Moim zdaniem H to jest minimalny indeks dla samochodow o predkosciach maksymalnych powyzej 200 km/h

Edytowane przez tomek_wa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Passaty z silnikiem 2.0TDI 140KM mają prędkość max. 209 z ręczną skrzynią i 206 z DSG

To są wartości katalogowe, ja z doświadczenia wiem, że ten silnik z manualną skrzynią potrafi pojechać 20km/h szybciej - zmierzone nawigacją a nie prędkościomierzem, bo ten wskazywał jeszcze więcej.

Jeżeli ktoś chce z tego auta wyciskać ile się da to najlepiej zakładać opony z indexem V. W przypadku rozmiaru 235/45/17 nie ma problemu bo chyba nie ma na rynku opon w tym rozmiarze z indexem mniejszym niż V czy W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To są wartości katalogowe, ja z doświadczenia wiem, że ten silnik z manualną skrzynią potrafi pojechać 20km/h szybciej

 

Chyba po chip'ie? Albo jechałeś z tylnym wiatrem.

Nie sądzę, żeby jakiś producent pozwolił sobie na zaniżenie prawdziwej Vmax o 20km/h!! Marketing!

U mnie wynik zgadza się +-3km/h ale też trudno wykluczyć właśnie wpływ wiatru i minimalne nawet nachylenie drogi, co ma duże znaczenie przy tych prędkościach. No i opony oczywiście ;)

Na 205 pojadę szybciej niż Ty na 235 ;) - oczywiście po prostej.

 

---------- Post added at 09:59 ---------- Previous post was at 09:39 ----------

 

hmm comfortline ma w standardzie 215/55 R 16 a tylko trendline 205/55 R 16 zawsze tak bylo i wedlug konfiguratora na stronie vw dalej tak jest

 

Też mnie to trochę dziwiło na początku ale dokładnie pamiętam w cenniku w salonie, w opcjii były alu 235 a podstawowo 205 - wersja Comfortline. Może wyzbywali się nadwyżek tych opon ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się jednak na 205/55/16 i dzisiaj założyłem nowiutkie OptiGripy. Potwierdzam wszystkie pozytywne opinie na temat tych opon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez dokupilem zimowe Nokiany WR 205/55/16 (mimo, ze bede ich pewnie uzywal 2-3 tyg) - letnie sa 215/55/16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowałem się jednak na 205/55/16 i dzisiaj założyłem nowiutkie OptiGripy. Potwierdzam wszystkie pozytywne opinie na temat tych opon
Nie zebym sie cos czepial, ale jak mzona cos potwierdzic albo czemus zaprzeczyc robiac na oponie z 20 km? Ocenic opone moge jak przejade na niej chociaz z tydzien i to w roznych warunkach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że masz rację. Jedno mogę natomiast stwierdzić nawet po przejechaniu 20km że jest to najcichsza opona na jakiej dotąd jeździłem. Przed zmianą na zimowe Nokiany WR G2, jeździłem na Michelinach Pilot Primacy. Resztę ocenię jak opona się odpowiednio ułoży po przejechaniu ok.1000km(konieczność ponownego wyważenia).Sądzę jednak że może być tylko jeszcze lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę ten temat.

Zima się zbliża i zamierzam zmienić koła w moim passacie. Zastanawiam się zarówno nad felgami jak i oponami. Chciałbym założyć felgi alu 16' 7Jx16 ET 45 a opony 205x55 lub 215x55 a może 205x60 - czy te ostatnie to się w ogóle zmieszczą? Który rozmiar będzie najlepszy?

Z producentów opon wytypowałem te 3:

1. Continental ContiWinterContact TS 830

2. Dunlop SP Winter Sport 3D

3. Goodyear Ultra Grip 7+

 

Skłaniam się ku Continental. Co do nośnika to brać 91H czy 94H?

Edytowane przez user78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zimie raczej nie rozwijamy astronomicznych prędkości więc ja wybrałem 205/55 91H i jestem zadowolony,wszystkie firmy które wymieniłeś są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odkopię trochę ten temat.

Zima się zbliża i zamierzam zmienić koła w moim passacie. Zastanawiam się zarówno nad felgami jak i oponami. Chciałbym założyć felgi alu 16' 7Jx16 ET 45 a opony 205x55 lub 215x55 a może 205x60 - czy te ostatnie to się w ogóle zmieszczą? Który rozmiar będzie najlepszy?

Z producentów opon wytypowałem te 3:

1. Continental ContiWinterContact TS 830

2. Dunlop SP Winter Sport 3D

3. Goodyear Ultra Grip 7+

 

Skłaniam się ku Continental. Co do nośnika to brać 91H czy 94H?

ja bym wybrał continentale ts 830 i zdecydowanie z parametrem nosności 91 bo te 94 będą za twarde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odkopię trochę ten temat.

Zima się zbliża i zamierzam zmienić koła w moim passacie. Zastanawiam się zarówno nad felgami jak i oponami. Chciałbym założyć felgi alu 16' 7Jx16 ET 45 a opony 205x55 lub 215x55 a może 205x60 - czy te ostatnie to się w ogóle zmieszczą? Który rozmiar będzie najlepszy?

Z producentów opon wytypowałem te 3:

1. Continental ContiWinterContact TS 830

2. Dunlop SP Winter Sport 3D

3. Goodyear Ultra Grip 7+

 

Skłaniam się ku Continental. Co do nośnika to brać 91H czy 94H?

podepnę się do tematu ja mam letnie 215/55/16

a na zimę myślę zakupić 205/60/16 na te same felgi (7J/16 ET45)

poprawcie mnie koledzy jeżeli ten rozmiar opon się nie nadaje ale z tego co przeliczałem to nie ma dużej różnicy a na zime wyższa opona powinna być lepsza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a na zimę myślę zakupić 205/60/16 na te same felgi (7J/16 ET45)

poprawcie mnie koledzy jeżeli ten rozmiar opon się nie nadaje ale z tego co przeliczałem to nie ma dużej różnicy a na zime wyższa opona powinna być lepsza ?

Seryjnie jest tak, że na lato tak jak pisałeś jest przewidziany rozmiar 215/55 R16; a na zimę 205/55 R16, jeżeli kupisz 205/60 R16 nie ma zbyt dużej różnicy tylko nie widzę takiej potrzeby... Ja użytkuje w zimę tak jak fabryka dała ;) czyli 205/55 i jest wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój (sprawdzony) gumiarz już kolejną zimę lata na 205/60/16.

Wszystkim też poleca takie rozwiązanie na zimę - węższa i wyższa guma.

Poprzednią zimę miałem 205/55/16 z B5 i koła były trochę za małe z wyglądu.

Teraz nabyłem mimo wszystko 215/55/16, na zimę mam ori alu 16.

Co do indeksu nośności to tak jak mówi VW - 97 (prędkość H wystarczy).

Wybrałem Conti 830, wg opinii użytkowników na http://www.opony.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności