Skocz do zawartości
mcgiwer

"Szwedzkie światła" w 3BG sedan, można włączyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w moim Pasku z 1998 też ta zwora TFL i 56 da taki efekt jak piszecie i czy wtedy zapalają się tylko przednie pozycyjne,
zapalają się TYLKO przednie światła mijania. Bez pozycyjnych przednich, tylnych, podświetlenia zegarów itp.

 

Warto również dodać, że pozostałe pozycje wyłącznika świateł działają tak jak poprzednio, bo przy przestawieniu wyłącznika w pozycję świateł pozycyjnych, napięcie z pinu TFL znika.

Edytowane przez margmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie taką przeróbkę instalacji i działa wyśmienicie, tylko pytanie, czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami, aby przednie pozycyjne (mijania) pełniły rolę świateł dziennych? Jak wiadomo ją to światła mijania a nie konkretnie światła dzienne i nie włączają tylnych, więc jak to ma się do przepisów? Czy te same światła mogą pełnić dwojaką rolę, no i oczywiście nie doszukałem się na kloszach tych oznaczeń RL (czy jakoś tak), które mówią, że są to światła do jazdy dziennej?

 

pzdr

zyggy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepis brzmi tak:

Oddział 3

Używanie świateł zewnętrznych

 

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

 

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

 

Wydaje mi się, że nie ma się czego bać, skoro w wielu krajach przednie światła mijania pełniły rolę świateł do jazdy w dzień od dawna.

Od siebie dodam, że na ostatnim badaniu technicznym diagnosta widział ten patent i złego słowa nie powiedział.

Edytowane przez margmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najfajniesze jest to, że diagnosta guzik wie na temat nowelizacji przepisów. Jego nie interesuje prawo o ruchu drogowym, tylko ustawa o wyposażeniu i warunkach dla pojazdów poruszających się po drogach. Jak mu uświadomiłem, że to właśnie nowelizacja tych przepisów, to powiedział, że musi doczytać. Podobnie na pytanie odpowiedział napotkany patrol drogówki. Cyt. "no jak pan tak masz, to może być; panie było jakieś pismo na komendzie i coś o tym pisali ..." Fajowa znajomość przepisów !!!

 

pzdr

zyggy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że diagności przepisów nie znają to już inna historia... Do dziś pamiętam jak mi diagnosta nie chciał podbić dowodu w poprzednim samochodzie, bo nie było zagłówków z tyłu. Nie było ich fabrycznie w samochodzie kupionym w polskim salonie, więc nie była to żadna ściema. Dopiero jak go poprosiłem żeby mi pokazał przepis, który nakazuje posiadanie zagłówków z tyłu w samochodzie z 1994 roku to zmiękł.

 

Wracając do świateł ja jeżdżę ze zwartymi TFL i 56 w przekonaniu że świecę w zgodzie z przepisami. Jeśli jest inaczej, to pewnie kiedyś ktoś mnie uświadomi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanko do znawców jak tą funkcję wyłączyć---w wersji skandynawskiej żeby świeciły dopiero po przekręceniu włącznika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wracając do świateł ja jeżdżę ze zwartymi TFL i 56 w przekonaniu że świecę w zgodzie z przepisami. Jeśli jest inaczej, to pewnie kiedyś ktoś mnie uświadomi...

W myśl znowelizowanych niedawno przepisów, nikt się nie czepi...

jak tą funkcję wyłączyć---w wersji skandynawskiej żeby świeciły dopiero po przekręceniu włącznika?

Wyjmij włącznik świateł i sprawdź czy nie masz tam zwory na pinach TFL i 56. Ostatecznie możliwe, że masz ukryty dodatkowy przekaźnik pod dechą, bez zajrzenia tam, nic się nie dowiesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Że diagności przepisów nie znają to już inna historia...

Dokladnie..... jak bylem mlodym szczylem to pojechalem zrobic przeglad w motorowerze Ogar 200.... Pan "diagnosta" nie podbil mi przegladu bo stwierdzil ze motorower nie posiada swiatel STOP-u.Na moje stwierdzenie ze motorower fabrycznie nie posiada tego swiatla,kazal mi kontaktowac sie z fabryka w tej sprawie.....Mialem wtedy moze 12-13 lat i nie dyskutowalem z gosciem o tym ze jest idiota...hahaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie ma zwory na 56/tfl----jak wypne jedno z nich to mijania nie ma po przekręceniu stacyjki ale pozycyjne są--nawet oby dwa można wypiąć i nic to nie zmienia--trzeba by dojść który kabelek jeszcze odpowiada za pozycyjne

Edytowane przez radek5277

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość podmiany samego włącznika z innego Passata lub Golfa IV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o może właśnie kolega ma rację jutro spróbuję ma znajomy 4-ke golfa----może to właśnie wyłącznik za to odpowiada---

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduł komfortu na pewno nie, dopiero z Passatach B6 (3C) dłubie się VCDSem w komforcie. Sprawdź i daj znać co tam z tymi wyłącznikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak- już doszedłem ---wystarczy wypiąć przewód nr 3 i 6... jak założycie wyłącznik od np golfa--- to nic nie zmieni będzie tak samo.... nr 3 odpowiada za mijania a 6 za pozycyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż normalnie sprawdzę u siebie... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z opinią że takie połączenie będzie szkodliwe dla żarników?

 

bo jak rozumię, przekręcę zapłon i xenony mi się zapalą... w trakcie kręcenia rozrusznikiem zgasną i po odpaleniu ponownie zaświecą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla xenonków to zdecydowanie niezdrowa opcja, lepiej włączać je manualnie. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ciekawe czy dużo trzeba by narzeźbić z przekaźnikami żeby omawiana tu opcja zamiast xenonów zapalało dołożone dzienne LED... generalnie przekaźnik po pojawieniu się napięcia na przewodzie do postojówki musiałby odłączać zasilanie od dziennych a przy jego braku - podawać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to proste do realizacji, standardowe przekaźniki są zwierno-rozwierne, tzn. w pozycji spoczynkowej jest zwarta jedna para, przy podaniu napięcia przełącza na drugi styk, zresztą zobacz na schemat:

przek12v1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

niby tak - tylko jak rozwiązać to, że dzienne musiały by być wpięte równolegle z xenonami - nie ma przecież oddzielnej instalacji... no chyba, że za bardzo kombinuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... kombinujemy, są gotowe rozwiązania:

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=56276

Gdybyś się jednak nadal upierał przy przekaźniku i ręcznym dłubaniu, podejrzyj pomysły kolegów w działu B3-B4:

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?p=583346

 

Ja bym jednak pozostał przy opcji z xenonami jako dzienne, jednakże skorzystałbym z włącznika czasowego świateł (5 sekund), więc mryganie xenonków by nie wystąpiło:

http://www.allegro.pl/item718132250_automatyczny_wlacznik_swiatel_h1_h4_h7_czasowy.html

 

 

automatycznywycznikwiat.jpg

 

 

A tutaj rozwinięcie automatycznego włącznika, tego z Allegro, z opóźnieniem, sprawdza wartość napięcia ładowania i przy 13,6V załącza przekaźnik:

wcznikautomatycznywiate.jpg

 

Do styków przekaźnika podałbym 56 i TFL.

Edytowane przez sipowitz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności