Skocz do zawartości
Jaro73

Leksykon Tematyczny PRL.........

Rekomendowane odpowiedzi

czyli nasze codzienne życie od A do Z

(co się jadło, piło, paliło, w co się bawiło, jak się mówiło itp.):cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli nasze codzienne życie od A do Z

(co się jadło, piło, paliło, w co się bawiło, jak się mówiło itp.):cool:

 

 

jem chipsy paprykowe, pije Specjala (juz trzecie), jestem za duzy żeby się bawić a mówie Ci Yo ziommmm :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdun ale w PRLu nie piłeś specjala, że o czipsach nie wspomnę :D

 

Nooo z moim wiekiem to raczej nie realne żebym wogóle pił browca za czasów PRLu,a zamiast chipsów jadłem flipsy kukurydziane. :D

A poza tym Ja napisałem w czasie teraźniejszym nie przeszłym, teraz właśnie jem chipsy i pije piwo, juz czwarte :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak wiem :)

Zrobiłem sobie po prostu OT :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej ciekawy pomysl zylem w PRL całe 3 miesiace i sie chetnie cos dowiem "pozapodrecznikowo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze,

w pierwszej chwili myślałem że temat założył kolega pobs sądząc po avatarze, a drugiej chwili pomyślałem że temat powinien wylądować w koszu lub zostać zamknięty :(

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w pierwszej chwili myślałem że temat założył kolega pobs sądząc po avatarze

Też się na tym łapię.

a drugiej chwili pomyślałem że temat powinien wylądować w koszu lub zostać zamknięty :(pzdr

Dwie pierwsze myśli po zajrzeniu w ten wątek mieliśmy identyczne - dam mu (wątkowi) pożyć 24h, jak nic sensownego się tu nie pojawi, to ciachnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl dobry tylko ze:

A) temat juz chyba gdzies lezy w Offtopic podobny, choc nie jestem pewien

B) JA predzej rozloze PAssata na czynniki pierwsze i zloze go spowrotem, niz 22 letni uzytkownik forum Passata zrozumie o co chodzilo w PRLu hehe

C) Poki temat zyje: puste postoje taksowek i kolejka czekajacych, same Polonezy, FIaty, od swieta czarne Wolgi z misiem na kierownicy i fotelu i pieskiem na tylnej szybie. pakiet platynowy czyli 2 programy telewizyjne, tez wypasik... i 1000 innych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mleko w szklanych litrowych butelkach ze srebrnym kapslem. Oranzada zamykana na korek. Puste polki i dyzurujacy na nich ocet. Wszystko na kartki, komitety kolejkowe, listy spoleczne, stan wojenny, zima stulecia i wiele innych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zima stulecia to była 2 lata temu chyba :D

Ja nie zapomne Pewexu. Czułem sie tam jak w Legolandzie. A pozatym to wyżeranie mleka sąsiadom pod drzwiami, czekanie pół dnia na pekaes żeby sie okazało że i tak nie zabierze, wózki z czerwoną oranżadą na mieście, zapisy na rowery w żeleźnioku i czekanie pół roku albo i lepiej na wigry3, telewizor rubin i takie tam ... :576:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stałem w kolejce za wędlinami na święta od 3 rano w wieku 7 lat :) do szkoły chodziłem w niebieskim mundurku z tarczą szkoły na klacie :) Śpiewaliśmy patriotyczne piosenki na muzyce. Piłem mleko ze szklanej butelki a oranżadę z woreczka :) W pewexie za dolara miałem opakowanie donaldów a czipsy to były jak sobie ziemniaka usmażyłem w ognisku :D W wieku 13 lat ( 89' ) dostałem od zomowca pałą po grzbiecie na mieście :D

 

Wiele tu mozna napisać..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oranzada zamykana na korek.

Oraz oranżada w woreczku plus słomka a także oranżada w proszku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W wieku 13 lat ( 89' ) dostałem od zomowca pałą po grzbiecie na mieście :D

 

no to pochwal sie jeszcze za co :P czy tak poprostu dla jaj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polo cocta zamiast coca coli, wszędzie Warszawy, Syrenki i Fiaty 125p. Zamiast gum Donald (tylko w PEWEXie za bony towarowe) gumy do żucia Bolek i Lolek. W tv "Bonanza" i "czterej pancerni i pies" (najlepsze filmy), reszta to ruski chłam typu "Jak chartowała się stal". W kinach jak puścili film amerykański "Narodziny gwiazdy" z Krisem Kristofersonem (który bił rekordy popularności) jednocześnie puszczali film marki radzieckiej o tym samym tytule z Ałłą Pugaczową. Pełna wpłata na samochód (słynne przedpłaty) nie uprawniała cię do kupna tego samochodu (Fiat 126p) musiałeś odczekac 10 lat (losowanie sterowane, w pierwszej kolejności losowanie wygrywali ci którzy należeli do partii a następnie nie byli czynnikami a-społecznymi). Mój ojciec był bo pracował u "prywaciarza", dlatego czekał na malucha 10 lat. Jak go dostał miał do niego już opony bo kupił 3 lata wcześniej stojąc w kolejce za kiełbasą, której nie przywieźli do sklepu spożywczego ale przywieźli towar przemysłowy no i wziął opony bo akurat myślał o aucie. Mojemu teściowi np. trafił się zegar z kukułką i też wziął. Paranoje PRLu. Gdy już ojciec dostał przydział na malucha, to nie odbierał go z Polmozbytu który widac było z naszych okien (plac był zapełniony maluchami), jechał do oddalonej od Wrocławia o 30 km. Oławy. Mało tego za lakier, akumulator i pasy musiał dopłacic (oprócz standartowej dopłaty) wyposarzenie dodatkowe. Samochód brało się w takim kolorze jakie były na placu bo jak nie to do widzenia za 10 kolejnych lat. Mało tego ojciec nie mógł zatankowac w/w malucha na pobliskiej stacji bo nie miał tzw. talonów (potocznie zwanych kartkami) na paliwo. A nie miał ich bo auto nie było na niego zarejestrowane. Ale całe szczęscie że kolega który z nim pojechał miał już swoje auto i pożyczył ojcu swój talon. Ech paranoje PRLu. Panowie (keiruję to do młodych ludzi) cieszcie się że żyjecie w takich czasach. Jak ktoś nie wierzy obejrzyjcie parę filmów Barei on to wszystko pokazał jak było tylko ludzie oglądający te filmy traktują je jak Science fiction (bo on troche to przerysował) A propos ZOMO-wców można było dostac od nich za byle co. Wtedy władza zawsze miała rację. Ale duzo o tym pisac. Kiedyś możemy na spocie o tym pogadac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
....wózki z czerwoną oranżadą na mieście, ...

 

To nie były saturatory? Teraz w Łodzi jest firma która wznawia saturatory ale już na nową modłę. Jak znajdę fotki to postaram się wkleić, bo gdzieś miałem to co nowe i to co stare :D

 

Ja urodziłem się w 80'. Pamiętam zatem rzeczy, które były jednak dopiero kilka lat po moim urodzeniu. Nie zapomnę nigdy zmian sklepu mięsnego u mnie pod domem. Pierwsze samodzielne zakupy odbywały się z talonami do sklepu po to, i owamto. Nie pamiętam ile czasu mijało, ale były to w sumie na przełomie miesięcy, jak w sklepie zaczęły nie być potrzebne kartki a lady się zapełniały. I pojawiły sie jajka - niespodzianki po 1 000 zł o ile pamiętam :) Potem jakoś nagle udało nam (rodzicom) kupić auto zachodnie! Opel record, sedan. Piękna i niesamowicie wygodna bryka. Stała się później moim pierwszym autem i pamiętam czasy tankowania paliwa za 1,6 za litr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie właśnie..... :cisza: ktoś mi podkosił awatar :cisza:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry pobs - nie wiedziałem , że taki masz... a z drugiej strony avarty są ogólnie dstępne w necie - więc ty masz jakiś patent na niego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności