Skocz do zawartości
Gość Shaggy

Fotoradar Strazy Miejskiej

Rekomendowane odpowiedzi

legalizacja jest na używanie go tylko z kamerką a nie samego więc jest nie legalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak jak folia do przyciemniania szyb,folia jest atestowana,ale na szybie nie spełnia wymaganych norm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o poradę osoby obeznane w temacie!

Dostałem wezwanie do wskazania sprawcy wykroczenia tj.; przekroczenie prędkości 70/97 przekroczenie o 27km/h.

Standardowe pierdoły, 3 warianty przyjęcia mandatu i wszystko ładnie i pięknie w ciągu 7 dni tak, żeby kaska szybko wpadła na konto SM.

Ja postanowiłem powalczyć trochę z tymi naciągaczami. Na zdjęciu widoczny jest samochód z tablicą i na tym koniec. Na fotografi z twarzą widać tylko jedną wielko plamę która przypomina wielkie nic, śmiech na sali...

Przechodząc do sedna chciałbym się dowiedzieć jakie kroki podjąć aby całkowicie uniknąć ukarania. Nie ukrywam, że jestem gotowy poświęcić czas na tą sprawe w sądzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował to że każą Ci wskazać kierowcę i teraz będzie kupa melonów do zwrotu. Olej ich nic Ci nie zrobia nie ma prawa które nakazuje Ci wskazanie kierowcy a jeżeli nie wiadomo kto kierował to mogą Cię w dupencje pocałować ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jeżeli nie widać twarzy kierującego to możesz sobie tym wezwaniem tyłek wytrzeć i nic ci nie zrobią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek puszczam pismo. Ciekawe jaki obrót sprawy będzie.

A tutaj zdjęcie do wglądu. W oryginalnym formacie twarz to same wielkie piksele bo zoom musieli wyciągnąć na maxa.

zdjęcie sm.jpg

Edytowane przez BlackJack
update

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie jeżeli nie widać twarzy kierującego to możesz sobie tym wezwaniem tyłek wytrzeć i nic ci nie zrobią.
nie ma prawa które nakazuje Ci wskazanie kierowcy

A czytałeś dokładnie kodeks drogowy? Jako właściciel masz obowiązek wskazać osobę kierującego(nie mylić z kierowcą). Tu masz fragment z kodeksu: Art. 78.

4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec. Nie znalazłem ani słowa, że cokolwiek zwalnia z tego obowiązku np. "zapomniałem komu pożyczyłem", lub "nie prowadzę spisu kto moim autem jeździ", albo "na zdjęciu nie widać". Analogicznie, jeżeli Twój samochód będzie uczestniczył w jakimś zdarzeniu, albo nie zatrzyma się do kontroli to też powiesz, że nie ma zdjęcia i nie widać twarzy? Jedyne co się upiecze to mandat za prędkość i punkty. Ale mandat za "niewskazanie" jest jak najbardziej. Nie jeden znajomy tak wybrnął z punktów-ale to było na policji. Choć nie sądzę żeby SM tak łatwo odpuściła kasę.

Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czytałeś dokładnie kodeks drogowy? Jako właściciel masz obowiązek wskazać osobę kierującego(nie mylić z kierowcą). Tu masz fragment z kodeksu: Art. 78.

4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec. Nie znalazłem ani słowa, że cokolwiek zwalnia z tego obowiązku np. "zapomniałem komu pożyczyłem", lub "nie prowadzę spisu kto moim autem jeździ", albo "na zdjęciu nie widać". Analogicznie, jeżeli Twój samochód będzie uczestniczył w jakimś zdarzeniu, albo nie zatrzyma się do kontroli to też powiesz, że nie ma zdjęcia i nie widać twarzy? Jedyne co się upiecze to mandat za prędkość i punkty. Ale mandat za "niewskazanie" jest jak najbardziej. Nie jeden znajomy tak wybrnął z punktów-ale to było na policji. Choć nie sądzę żeby SM tak łatwo odpuściła kasę.

 

Wyrok sądu najwyższego z dnia 12.12.2013 wskazuje jasno, że straż miejska/gminna nie ma uprawnień oskarżyciela publicznego z art. 96 § 3 k.w.

Oznacza to tyle, że straż miejska/gminna nie może występować do sądu z wnioskiem o ukaranie za niewskazanie kierującego pojazdem.

Dla zainteresowanych:

III KK 431/13

Wiem, ze sądy unieważniają postępowania, bo pracuję w jednym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ja chce wskazać? Tylko chciałbym mieć taką możliwość, jeżeli jest zdjęcie twarzy, to niech tam jest twarz a nie duch albo yeti. w sumie to mogę wskazać, że to yeti prowadziło i niech szukają, może im się uda:D

A tak na poważnie to oglądaliście wczorajszą Uwagę na TVN? Ten bufon który uważa się za stróża prawa podpisał się pod moim wezwaniem. SM Wejherowo zalana zostanie odmowami przyjęcia mandatów.

Dla zainteresowanych:

http://uwaga.tvn.pl/65472,wideo,436992,8222bezpieczenstwo_czy_lupienie_kierowcow8221,8222bezpieczenstwo_czy_lupienie_kierowcow8221,reportaz.html

http://www.youtube.com/watch?v=W8y_v-VO4RY

Edytowane przez BlackJack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy GITD też nie jest organem uprawnionym? Oni nawet zdjęcia nie wysyłają tylko quizy.

Czy może ktoś pomóc w sformuowaniu odpowiedzi do gitd, bo dostałem wezwanie 2 tygodnie temu gdzie rzekomo 3 miesiące temu przekroczyłem prędkość, ale nie pamiętam czy jechałem ja, moja dziewczyna, siostra czy tata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy czy GITD też nie jest organem uprawnionym? Oni nawet zdjęcia nie wysyłają tylko quizy.

Czy może ktoś pomóc w sformuowaniu odpowiedzi do gitd, bo dostałem wezwanie 2 tygodnie temu gdzie rzekomo 3 miesiące temu przekroczyłem prędkość, ale nie pamiętam czy jechałem ja, moja dziewczyna, siostra czy tata.

 

GITD jest organem uprawnionym. Zdjęcia nie muszą ci pokazywać. Możesz o nie poprosić, ale nie muszą ci wysyłać. Jeśli odmówisz wskazania, skierują sprawę do sądu i tam będziesz mógł się zapoznać ze zdjęciem. Napisz do nich o foto. oczywiście kopię pisma miej. Pamiętaj tez o zwrotnym potwierdzeniu odbioru, żeby przed sądem się bronić, że chciałeś wskazać kierującego, ale nie dali ci takiej możliwości (nie przesłali foto) i zamiast grzywny za niewskazanie dostaniesz co najwyżej mandat (albo wskażesz kierującego, bo foto będzie na tyle wyraźne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oznacza to tyle, że straż miejska/gminna nie może występować do sądu z wnioskiem o ukaranie za niewskazanie kierującego pojazdem.
Masz rację, SM nie ma uprawnień oskarżyciela publicznego, ale jest organem uprawnionym do żądania wskazania osoby kierującego. Zmieni się tylko tyle, że teraz SM nie będzie występować w sądzie jako oskarżyciel. Wystarczy, że złoży zawiadomienie na policji i wtedy już policja kieruje sprawę do sądu. Pracując w jednym z sądów może zauważyłeś ten niuans. W niektórych miastach już tak się dzieje.
Pamiętaj tez o zwrotnym potwierdzeniu odbioru, żeby przed sądem się bronić, że chciałeś wskazać kierującego, ale nie dali ci takiej możliwości (nie przesłali foto) i zamiast grzywny za niewskazanie dostaniesz co najwyżej mandat (albo wskażesz kierującego, bo foto będzie na tyle wyraźne).
Całkowicie się zgadzam tylko z jednym zastrzeżeniem. A mianowicie jak sprawa trafi do sądu to już nie ma możliwości ukarania mandatem, a co najwyżej sąd może taką sprawę rozpatrzyć bez przeprowadzania rozprawy, co też najczęściej robi. Koszty postępowania wtedy są mniejsze, a sama wysokość grzywny zależy od sądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz rację, SM nie ma uprawnień oskarżyciela publicznego, ale jest organem uprawnionym do żądania wskazania osoby kierującego. Zmieni się tylko tyle, że teraz SM nie będzie występować w sądzie jako oskarżyciel. Wystarczy, że złoży zawiadomienie na policji i wtedy już policja kieruje sprawę do sądu. Pracując w jednym z sądów może zauważyłeś ten niuans. W niektórych miastach już tak się dzieje.

 

Zgadza się. SM nie będzie występować, ale wszystkie grzywny nałożone od grudnia są "bezprawne" i co sprawniejsi ludzie się odwołują, co sprawia, że jest ogromny wpływ do sądów. A sądy unieważniają te wyroki właśnie ze względu na w/w wyrok SN.

Oczywiście SM będzie składała zawiadomienie do policji, ale jak na razie widzę, ze nie mogą się z tym ogarnąć i dalej ślą wnioski do sądów....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgadza się. SM nie będzie występować, ale wszystkie grzywny nałożone od grudnia są "bezprawne" i co sprawniejsi ludzie się odwołują, co sprawia, że jest ogromny wpływ do sądów. A sądy unieważniają te wyroki właśnie ze względu na w/w wyrok SN.
Problem w tym, że te wyroki są prawomocne. Nawet mandat jak się uprawomocni to nie ma możliwości go cofnąć. Z tego co się orientuję to uprawomocnione wyroki może uchylić SN w drodze kasacji. A kasację może tylko adwokat wnieść. Tak więc sprawa się nieco komplikuje i czy gra warta świeczki? Wprawdzie nie czytałem tego wyroku SN o wnioskach SM i znam go jedynie z mediów, ale zobaczymy co z tym dalej będzie. Zastanawiam się też nad kosztami takich spraw, kto je będzie pokrywał.

 

Oczywiście SM będzie składała zawiadomienie do policji, ale jak na razie widzę, ze nie mogą się z tym ogarnąć i dalej ślą wnioski do sądów....
Podejrzewam, że SM sama nie bardzo wie co ma zrobić z fotoradarami, a policja też zapewne nie jest zachwycona dodatkową robotą za SM. Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności