Skocz do zawartości
R-line

Ekodiesel Orlen a silnik BKP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dziś zajeżdżając na Orlen (akurat po drodze), postanowiłem zatankować zwykłego diesla (Ekodiesla), nie porywając się na droższy Diesel Verva. Pan jednak, który stał przy dystrybutorze wręcz przestrzegł mnie pokazując na przekreślony napis "BIO-DIESEL" na klapce wlewu paliwa.

Pytanie brzmi, na ile Orlenowski Ekodiesel ma w sobie Bio-diesla? Pan zasugerował że domieszek bio jest tu naprawdę sporo, w droższej Vervie zaś jest ich o wiele wiele mniej.

Czy był to zaś czysty chwyt marketingowy, czy może trochę prawdy w tym jest? A jeśli tak, to czy może to szkodzić silnikowi na pompowtryskach (2.0 TDI BKP) przy dłuższej eksploatacji na ich paliwie ?

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też jestem ciekaw, przejechałem na nim już ok 170kkm, nic się nie dzieje, ale ostatnio na śląsku gość na orlenie mi mówił to samo. wziąłem go za "marketingowca" i wlałem zwykły. ale skubany zasiał niepewność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi Bartek, niby mówi się że w Polsce na tych markowych stacjach nie ma paliw ze sporą ilością domieszek, ale jak mówisz, zasiał niepewność... Ciekawe jak u BP i innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy to verva czy bp ultimate itp czy też zwykły ON od zenka z prywatnej stacji zawiera podobne ilości bio diesla ok. 5-7%

Sprzedawcy namawiają na paliwo Premium bo mają taki przykaz z góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łyt małketingowy :D oni zwykle biegną z chcia zalania baku najdroższym, wręcz najlepszym, paliwem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony zareklamował ich tańsze paliwo tak, że każdy po zastanowieniu wybierze po prostu stację innego koncernu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to ja nie wiem po co robią ekodiesla jak nie wszystkie auta mogą go tankować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek nie masz się czym zupełnie przejmować. Orlen po prostu tak nazywa zwykłego diesla. Jak zwrócisz uwagę to są do wyboru diesel/ekodiesel lub Diesel Verva. Chyba że stacja jest z bardzo starym sprzętem to może być zwykły DIESEL napisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę, nie wiem po co facet się udzielał, ale mając świadomość tego, jak delikatne są te silniki, można mieć obawy. Uznajmy zatem, że "Eko" wzięło się od "ekonomii" :)

 

Arek, dyrektywy unijne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma się co oszukiwać, im więcej biodiesla tym większa emisja tlenków azotu. Niewykluczone więc, że zakaz stosowania jest związany z trudnością z utrzymaniem się w normach, a nie dbaniem o silnik. Chemicznie biodiesel nie różni się od zwykłego diesla, a nawet ma lepsze właściwości smarne.

 

Może być też tak że chodzi o to żeby nie lać 100% biodiesla ponieważ w takim przypadku potrzebna jest chłodnica paliwa.

 

Faktem też jest że biodiesel rozpuszcza gumę, ale wątpię żeby jakiś koncern się tym przejmował

 

Natomiast Pan na stacji był albo bardzo mocno niedouczony, albo świadomie cię ciulał, bo ekodiesel nie ma nic wspólnego z biodieslem. Eko to jest najzwyklejsza ropopochodna tylko z obniżoną zawartością siarki.

 

Faktem też jest że tak naprawdę wszyscy tankujemy biodiesla ponieważ jest oblig stosowania biokomponentów, ale jest ich raptem kilka procent.

Edytowane przez mkpol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast Pan na stacji był albo bardzo mocno niedouczony, albo świadomie cię ciulał, bo ekodiesel nie ma nic wspólnego z biodieslem. Eko to jest najzwyklejsza ropopochodna tylko z obniżoną zawartością siarki.

Jeszcze raz powtarzam pan który stoi na "podjeździe"robi to świadomie, mało tego ma obowiązek sprzedać jak najwięcej paliwa "Premium" i nie ważne czy te paliwo jest lepsze dla naszego silnika czy gorsze, pracownik ma robić wyniki a nie przejmować się waszymi autami. Osobiście nie tankuje na orlenie bo wiem jak poje...a jest ta spółka.

A o branży paliwowej to chyba wiem wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Arek, dyrektywy unijne ;)

 

a zwracali uwagę jak silniki dają se rade z takim paliwem ?.chyba nie bardzo bo z tego co rozumiem co pisze marek .to nie zbyt zdrowe rozwiązanie dla silników .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arek dla silników wręcz wymarzone, gorzej z gumowym osprzętem.

Jacek wciskać droższe paliwo to jedno, ale wprowadzać w błąd świadomie myląc eko i bio to już lekkie bydło moim zdaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek wciskać droższe paliwo to jedno, ale wprowadzać w błąd świadomie myląc eko i bio to już lekkie bydło moim zdaniem :)

 

On nie pomylił się, przeczytaj dokładnie 1#, pan ze stacji chciał wmówić że ekodiesel zawiera więcej bio komponentów od vervy a w rzeczywistości zawartość rzepaku jest taka sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że verva przynajmniej w teori ma właściwości czyszczące komorę spalania to obstawiałbym że nawet ma więcej biodiesla bo to najtańszy sposób na takie "polepszacze", ale tu już gdybam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej pójść do kierownika stacji i poprosić o certyfikat jakości. Wtedy wiadomo ile jest oleju z roślinnego w naszym paliwie, temperatura blokady filtra, liczba centanowa itp.

Na większości stacji przy wejściu jest kartka z napisem procentowym bio komponentów tylko mało kto zwraca na to uwagę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc, Panowie, myślę, że po prostu ostygły emocje. Bo z niezłym bałaganem w głowie wyjechałem wczoraj z Orlenu, na którym w sumie bardzo rzadko tankuję. Sprawdzałem na ich stronach, są podane składy paliw, ale niewiele tam widać (przynajmniej ja widzę).

 

http://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/Paliwa/OlejeNapedowe/Strony/OlejNapedowyEkodieselUltra.aspx

 

Myślę że wykorzystał gość sytuację i tyle, po otwarciu klapki nie da się przekreślonego BIO-DIESEL nie zauważyć. Poczytałem inne fora, temat był też poruszany, wychodzi na to, że nie ma powodów do dużych obaw.

 

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swoim BMP nalatalem cos kolo 200tys i jakos nie "widze" zeby cos zlego sie dzialo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr,pamiętam jeszcze te czasy jak człowiek wlewał paliwo do zbiornika i cieszył się ,że ma na czym jeździć.

Teraz nas gonią ,aby tankować takie czy inne paliwo.VW też oszukiwał w testach swoich silników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr,pamiętam jeszcze te czasy jak człowiek wlewał paliwo do zbiornika i cieszył się ,że ma na czym jeździć.

Teraz nas gonią ,aby tankować takie czy inne paliwo.VW też oszukiwał w testach swoich silników.

 

Wiem Waldku, ale i silniki nie były tak delikatne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności