Skocz do zawartości
ptaku

Opony i Felgi - wszystko na temat

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wracałem z meczu z W-wy i po drodze mnie mocno postraszyło :) jutro idę w twoje ślady ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez dzień jest w miare fajnie, ale rano, wieczorem i nocą gdy często o tych porach jeżdżę jest już zimno. 2 - 3 stopnie czasem chłodniej. ESP do 4 biegu szaleje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci zalecają wymianę opon gdy temp. na dworze spadnie poniżej 7oC. Ja zmieniam wtedy kiedy czuję się mniej bezpiecznie i mniej pewnie prowadząc samochód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te magiczne w kółko powielane 7 stopni to jedynie branżowa wydumka marketingowo-gazetowa. Najlepszym wskaźnikiem jest zdrowy rozsądek i własna ocena aktualnej sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stopnie stopniami ale tak naprawdę liczy się temperatura asfaltu bo jakość współpracy opony z nim ma dla nas największe znaczenie, a wiadomo o tej porze coraz mniej już słonecznych dni, a jak już są to słońce świeci raczej "z boku" i nie grzeje jak jeszcze we wrześniu... moim zdaniem dobry czas na zmianę na zimówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak, tylko że sama temperatura jezdni nie ma tu wielkiego znaczenia, bo opona zimowa najczęściej nie ma lepszych właściwości przy niskich temperaturach o ile asfalt jest suchy. W mroźny dzień i przy suchej jezdni nawet średnia opona letnia i tak ma lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania niż dobra zimówka. Oczywiście wszystko się odwraca, gdy mamy szron, lud, śnieg lub błoto pośniegowe. Tak czy owak, to "na dniach" opony i tak zmienić trzeba, bo nikt nie będzie w zimie czekał tylko na same suche dni przez południe. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem. Zmieniłem wczoraj opony na zimowe. Ponieważ miałem felgi zimowe z B6-ki zdecydowałem się na koła w rozmiarze 215/60 R16. Kupiłem do nich nowe opony i tu zaczyna się kłopot. Instrukcja wyraźnie mówi, że wartości ciśnienia podawane na słupku obok kierowcy dotyczą kół zamontowanych fabrycznie. W moim przypadku to 17 tki 215/55. W instrukcji nie ma nigdzie (ja nie znalazłem) podanych ciśnień dla rozmiarów alternatywnych opony. W jednym miejscu jest tylko info jakie koła (rozmiar) tolerują łańcuchy zimowe. Domyślnie napompowałem przy zmianie to co na tabliczce, ale wydaje mi się że nie musi to być właściwa wartość (inny profil opony, inny rozmiar, inny indeks itd). Czy ma ktoś może taką wiedzę ile trzeba napompować koła o rozmiarze 215/60 R16?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nikt Ci nie odpowie proponuje mail do dealera lub telefon do wulkanizatora/serwisu wymiany opon. Oni na pewno będą wiedzieć :) Wczoraj zmieniałem z letnich 18" na zimowe 17", nawet nie potrzebowałem danych od kolegi dzidekbeskid n.t. prawidłowego ciśnienia.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli nikt Ci nie odpowie proponuje mail do dealera lub telefon do wulkanizatora/serwisu wymiany opon. Oni na pewno będą wiedzieć :) Wczoraj zmieniałem z letnich 18" na zimowe 17", nawet nie potrzebowałem danych od kolegi dzidekbeskid n.t. prawidłowego ciśnienia.. :)

 

Serwis oponiarski napompował właśnie z tabliczki z informacją, że jak tam nie ma podanego typu opony to tyczy się do wszystkich rozmiarów na danym aucie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm możliwe. Ale ja myślę że info z tabliczki tyczy się tych opon na których auto zjeżdża z fabryki. Informacje zawarte na tabliczkach samochodów dla opon 17", 18" i 19" różnią się, co już było na forum pokazane..

 

Mi wbili 2.6 atm. Ja 16" nabijałem do 2.2 atm

Edytowane przez sirocco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm możliwe. Ale ja myślę że info z tabliczki tyczy się tych opon na których auto zjeżdża z fabryki. Informacje zawarte na tabliczkach samochodów dla opon 17", 18" i 19" różnią się, co już było na forum pokazane..

 

Mi wbili 2.6 atm. Ja 16" nabijałem do 2.2 atm

 

No właśnie dlatego o tym piszę, bo auto zjechało z taśmy na 17 a teraz jeździ na zimowych 16 tkach i szukam właściwych ciśnień :)

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

na stronie michelin.pl mozna sobie sprawdzic

 

Jak możesz podaj link na tej stronie do ciśnień, bo ja szukam i nie mogę znaleźć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goodyear jest trochę lepsza od Nokianów. W relacje jakość/cena - Nokian bez konkurencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy polecacie jakieś felgi stąd http://www.ladnefelgi.pl/? Zastanawiam się właśnie czy warto skorzystać z ich oferty... Co o tym powiecie?

To jest to samo, co alucenter. eu (moja opinia na końcu drugiej strony wątku). Podróbki firmowych wzorów, na końcu regulaminu jest notka prawna. Osobiście wolałbym felgi tańszych producentów, ale znanych - Enzo, Dezent, Rial, Ronal. Wzory zdecydowanie prostsze, ale przynajmniej producenci legitymują się sensownym dorobkiem. Nie kupi się koła, żeby było tanie, mocne, stylowe i wytrzymałe zarazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, przed zakupem, jeszcze prośba o Wasza opinie. Która opona lepsza? http://www.oponeo.pl/porownywarka

Mam podobny dylemat. Czy warto dopłacać za wyższy indeks prędkości na zimę? Ja kupisz felgi MAK, to proszę wrzuć foty po założeniu.

Mam zamiar kupić Ultragrip 8 i identyczne felgi MAK. Zastanawia mnie jeszcze jeden szczegół: przy czarnych felgach MAK brak śnieżynki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności