Skocz do zawartości
Lenin

1.9TDI PD- tania i skuteczna metoda naprawy pompy VAC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Tak sobie szperam po tym waszym forum I nie znalazlem opisu jak naprawic slunna wade pompy tandemowej.

Od paru lat co chwile klienci przyprowadzaja nam auta z lat 2000-2003 z silnikami 1.9tdi PD ktore mialy zamontowana pompe tandemowa z wada ''samo rozszczelniania sie''.

 

Poczatkowo jedyna naprawa jaka oferowalismy byla wymiana bo nie bylo czasu ani odwagi by testowac patenty na autach klientow bo wiadomo jaka opinie bysmy zdobyli po wpadce z nieudanym patentem jednym czy drugim I skasowaniu za to.

 

Wiec okolo 5 lat temu zona kupila auto z silnikiem 1.9TDI AWX (zreszta kod malo istotny) z roku przed 2003 czyl;i z wadliwa pompa.

 

Po pierwszej polowie roku 2003 z tego co wiem audi zaczelo uzywac pompy z kruccem wkrecanym a nie prasowanym/zaciskanym. Wydaje mi sie ze VW rowniez ale to moje domysly.

 

Ok do rzeczy. Patent pierwszy raz testowany na aucie zony bo mialo ono ta wade czyli slabnace podcisnienie a za tym hamulce siadly, sterowanie turbo I td.

 

Patent jest na aucie do dzis z tym ze wtedy uzywalem innych wezy nie silikonowych.

 

Pisze to dzis bo wlasnie tydzien temu mialem passata 2002 z w/w wada I robilem ten patent w nim. A mysle ze ze wzgledu na cene wam sie spodoba tym bardziej ze to jest szczelne na wieki wiekow!!!

 

Ja preferuje wyjecie pompy na blat bo praca jest latwiejsza I precyzyjniejsza za czym idzie gwarancja zywotnosci tego rozwiazania.

Pompe wygodnie mocujemy I czyscimy. Ja uzywam do tego przystawki do mycia do kompresora I preparatu do mycia sprzegiel I hamulcow.

Po umyciu I osuszeniu zciagamy jeden z metalowych klipsow/opasek od strony pompy I zdejmujemy wezyk.

 

098e2e23b460f5acm.jpg

 

Nastepnie oczyszczamy dokladnie przylacze aluminiowe.

Dopasowujemy 4cm weza gumowego twardego ktory z oporem wejdzie na oryginalny wezyk ktory zdjelismy.

 

ccbef89a5be34a33m.jpg

 

 

Dopasowujemy jakies 6cm weza silikonowego ktory wejdzie ciasno na ten wszesniej dopasowany waz gumowy.

 

33b9786ad1313580m.jpg

 

Skladamy ustrojstwo tak by jak najwiecej weza silikonowego weszlo na pompe. A ''gumowa tulejke'' I waz oryginalny dopychamy jak najmocniej by dolegaly do pompy.

Oczywiscie powierzchnie wezy czyste I odtluszczone I nasowaja sie z duzym oporem.

Teraz zaciskamy opaski typu ''squize'' bo one sa najciensze I nie beda zajmowac waznego miejsca.

 

1f92b732a5917f45m.jpg

 

Teraz skladamy wszystko na nowych uszczelkach pompy I cieszymy sie szczelnym ukladem na lata za sume okolo 40zl lacznie z nowymi uszczelkami pompy.

b3e88fe6774c34edm.jpg

4275354d66ca985dm.jpg

Edytowane przez Lenin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ciekawy patent, tylko zdjęcia się nie wkleiły. Przynajmniej ja jakoś nie mam podglądu.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawy patent, tylko zdjęcia się nie wkleiły. Przynajmniej ja jakoś nie mam podglądu.

 

 

ZDJECIA DODAM JUTRO BO MAM PROBLEM Z ICH ZALADOWANIEM PROSZE NIE USUWAC, TEMAT W TRAKCIE ZMIAN.

 

:P

 

Nie powiem, ciekawe rozwiązanie :)

Dodam tylko, że VW nie zmieniło pomp po 2003r. Ja mam z 2005r i nadal siedzi LUK z wprasowanym krućcem ... :( zaklejonym poxiliną. Jak będzie chwila wolnego trzeba będzie wypróbować Twój patent :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

Ciekawy patent, tylko zdjęcia się nie wkleiły. Przynajmniej ja jakoś nie mam podglądu.

Pozdrawiam!

 

A przeczytales do konca pierwszy post ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dodam tylko, że VW nie zmieniło pomp po 2003r. Ja mam z 2005r i nadal siedzi LUK z wprasowanym krućcem ... :( zaklejonym poxiliną.

 

kurcze dziwne, ja mam 2003 (modelowo 2004) i mam boscha, nie był podmieniany bo nawet w ASO gość sprawdzał jaka uszczelkę mi dać pod pompę bo sam wtedy nie wiedziałem jaką mam i wyszło że mam mieć metalową czyli do pompy boscha, tak też było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wybaczcie, wlasnie pracuje nad tym jak wrzucic zdjecia bo ja taki malo ''komputerowy'' czlowiek jestem. A modom serdecznie dziekuje za wyrozumialosc I pozostawienie tematu gdzie jest na czas jego budowy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Git majonez badteeth.gif Do warsztatu pasuje :) Bardzo dobry patent a pomimo że moja pompa jeszcze się "trzyma" to chyba zrobię takie coś w celu wzmocnienia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
serdecznie dziekuje za wyrozumialosc

 

:lol

 

Następnym razem jak robisz tutorial forumowy,warto założyć osłony szczęk imadła ;) zaraz ktoś wkręci pompę na siłę i płacz nastąpi :D

 

p.s

przenosimy do działu warsztat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja to tylko w imadle delikatnie zlapalem bo jest latwiej tak pracowac I jak sie przyjzycie to po za zasiekiem powierzchni styku z glowica;) Ale fakt jesli bedziecie to robic to najlepiej podluzcie skorzane rekawice, oslony, kawalki drewna lub jakas gume pod szczeki I NIE ZCISKAC MOCNO bo sie wam poprostu pompa zgniecie!!! Zeby pozniej nie bylo na mnie ;)

Edytowane przez Lenin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przedostatnim zdjęciu tak jak widać faktycznie lepiej od razu zdemontować motor :>

Czasem mam wrażenie, że przy demontażu tej pompy szybciej poluzuję ławę silnika i go opuszczę na dół niż odkręcę tą małą śrubę na imbus 5 :sciana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł całkiem dobry. Też miałem problem z tym. Po naciśnięciu hamulca na biegu jałowym błyskawicznie traciłem serwo i nie trudno było o wypadek. Zobaczyłem jak nowy kosztuje kupę kasy, używany też a nie wiadomo czy będzie sprawny to zakleiłem mocnym klejem do metalu i połączenie uszczelniłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na przedostatnim zdjęciu tak jak widać faktycznie lepiej od razu zdemontować motor :>

Czasem mam wrażenie, że przy demontażu tej pompy szybciej poluzuję ławę silnika i go opuszczę na dół niż odkręcę tą małą śrubę na imbus 5 :sciana

 

Ale motor to zupelnie z innego auta;) Auto z ktorego byla pompa stalo obok. Widac jego swiatlo. Motor to od klienta ktory nam go wyslal na obrobke glowicy I zakucie bo chlopaki kreca podobno ponad 350koni na kolach z 1.9 tdi. Mody jaki zamowili raczej utwierdzaja mnie ze mowia prawde.

 

Wyjecie pompy zajelo max 4 minuty I to samo wlozenie. Czyszczenie I ogarniecie uszczelnienia kolo godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pokaż kolego jakimi klucami w 4 minuty wyjmujesz pompę biora pod uwagę że pomiędzy pomp a ściana grodziową jest bardzo ciasno. Odkręcasz kolanko ze świecami żarowymi układu podgrzewania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odkręcasz kolanko ze świecami żarowymi układu podgrzewania?

Kolego nie wszyscy to mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musialem odkrecac nigdy podgrzewacza bo go nigdy nie spotkalem w autach w ktorych doszczelnialem pompe.

Klucze...widzisz kluczy na warsztacie jest full wiec nie mam najmniejszego problemu.

Odkrecalem to imbusami L-kami I bez problemu bylo. Zaznaczam ze mam rozne dlugosci tych L-ek wiec w zaleznosci od pracy dobieram klucz. Jak bede robil ponownie takie doszczelnienie to zrobie fotki narzedzi potrzebnych do wykonania pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a w A4 B5 z podgrzewaczem jest tam tak ciasno że zwykła L sie nie nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się bierze flexa i przycina klucz tak aby pasował ;) Nie widze problemów badteeth.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie są pierwsze objawy że coś się dzieje nie tak z ta pompą..? bym wiedział kiedy zacząć coś działać a nie na ostatnią chwilę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze objawy są nie widoczne w samochodzie.. bowiem mała nieszczelność nie przysparza odrazu problemów.

 

Najlepiej podnieść maskę i sprawdzić organoleptycznie stan krućca (czy już jest luźny czy jeszcze trzyma się dzielnie).

 

Gdy już jest źle... objawy to (prawdopodobnie taka będzie kolejność występowania):

 

> pogorszenie pracy hamulców > pedał hamulca twardy... a przy hamowaniu... nagłym odpuszczeniu i znowu hamowaniu to już wogóle będzie twardo a hamulca praktyczny brak że człowiek ze strachu moze się spocić ;)

 

> później problemy związane z brakiem podciśnienia czyli tryby awaryjne silnika. Brak wysterowania turbiny - brak mocy.

 

 

I chyba więcej rzeczy nie powinno się dziać (jak coś to mnie poprawcie). Jednak brak hamulca w tym wszystkim będzie największym problemem (niebezpieczeństwiem).

 

pozder ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny patent tylko teraz pytanko czy to też pomoże na cofające się paliwo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności