Skocz do zawartości
Czaromarodziej

Krańcówki b5

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie, czy te mikro cusie są jednakowe we wszystkich zamkach ? mam 2 zamki (przód tył) do zrobienia i odrazu bym 2 w elektroniku kupił... pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy te mikro cusie są jednakowe we wszystkich zamkach ?

 

taki same

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szybkie pytanie, czy te mikro cusie są jednakowe we wszystkich zamkach ? mam 2 zamki (przód tył) do zrobienia i odrazu bym 2 w elektroniku kupił... pozdrawiam

 

można takie dokupić? Gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ori w servisie (choć nie mam pewności), zamienniki na allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category%3D113049%26cleanParameters%3D1%26md5%3Dt609d777c8b7e226e31f56ec626589b9b%26path%3D%3B100232%3B100060%3B113049

 

Niestety nie wiem, który z nich bedzie pasował.Wyjmij zamek, sprawdź ułożenie wyprowadzeń, zmierz suwmiarką obudowę i porównaj z tymi z linku(znajdziesz tam PDF-y poszczególnych mikroprzełączników)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
można takie dokupić? Gdzie?

takie jak ori to one prawie sa, można kupić w każdym elektrycznym sklepie z takimi gratami , tyle ze trzeba wkleić ,bo nie maja tych kołków które sa w ori

 

ja kupiłem tu http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=V4NSUL#id_category%3D113049%26cleanParameters%3D1%26

kup jaki ci sie podoba albo pasuje.

 

---------- Post added at 21:01 ---------- Previous post was at 20:52 ----------

 

takie jak ori to one prawie sa, można kupić w każdym elektrycznym sklepie z takimi gratami , tyle ze trzeba wkleić ,bo nie maja tych kołków które sa w ori

 

ja kupiłem tu http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=V4NSUL#id_category%3D113049%26cleanParameters%3D1%26

kup jaki ci sie podoba albo pasuje.

 

nie pamietam na 100% ale to chyba ten

WLK-2MINI/HE Przełącznik:mikroprzełącznik; z dźwignią; Obc.AC:3A/250V | INFO | PDF | RoHS Producent: HIGHLY Symbol oryginalny: SS0501A

Produkt podobny do: WLK-2MINI/H, WLK-2MINI :dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a podpowie ktos mi? ja mam problem w drzwiach kierowcy,nie pokazuje otwartych drzwi i nie zapala swiatelek,jednak padniete chyba nie jest bo nie łączy.Jak nie domkne drzwi do konca i lekko poszarpie to zaczyna działać,jak otworze drzwi do konca to przestaje....moje pytanie co i jak? :) co rozkrecic/wymienic i jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a podpowie ktos mi? ja mam problem w drzwiach kierowcy,nie pokazuje otwartych drzwi i nie zapala swiatelek,jednak padniete chyba nie jest bo nie łączy.Jak nie domkne drzwi do konca i lekko poszarpie to zaczyna działać,jak otworze drzwi do konca to przestaje....moje pytanie co i jak? co rozkrecic/wymienic i jak?

Zimne styki-możesz przelutować albo kupić na allegro zamienniki zamków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda roboty, zamiennik wytrzyma tyle, że zaraz bedziesz ponowne rozkładać drzwi.

 

Naprawa oryginalnego zamka jest prosta i tania - wystaczy przelutowac wszystkie złącza i zmienić na nowy jeden mikrostyk (12zł). Wszystko opisano na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega mówił - "zimne" luty. Najlepiej rozebrać drzwi, wyjąć zamek, rozebrać go i przelutować wszystkie połączenia na PCB, łącznie z tym do kostki podłączeniowej - to da pewność, że w przyszłości nie powtórzy się ta sytuacja. Do lutowania użyć cyny ołowiowej!

 

Jeżeli chodzi o mikrostyk, to ja osobiście "regenerowałem" swoje, tj. "nadspawywalem" kawałek plastiku do mikrostyków, które miały wytarty bolec (a wszystkie, we wszystkich drzwiach już miały...) i niczego nie kupowałem. Trochę precyzyjna robota i trzeba zrobić to porządnie, by zaraz na nowo problem nie wystąpił ale nie jest źle.

Wycierają się te duże mikrostyki które mają bezpośredni kontakt z mechanizmem zamka (tym, co rygluje drzwi za to "ucho" mocowane na słupku/karoserii), dlatego tylko te trzeba wymienić/regenerować. Te, które siedzą na PCB w mechanizmach centralnego są ok (przynajmniej u mnie były, w przednich drzwiach jest ich bodaj po 4, w tylnych po 2).

 

Robota nie jest straszna, najgorzej wymontować zamek ze drzwi. W sumie z tyłu więcej zabawy, bo szyba siedzi na kołku, a jak ktoś nie wie jak sobie z nim poradzić, to może zejść mu trochę czasu...

 

A jeżeli chodzi o to co i jak, to trochę tłumaczenia jest. Ogólnie musisz rozebrać tapicerkę drzwi (wykręcić śruby na dole drzwi, w uchwycie do zamykania drzwi pod zaślepką, szarpnąć do siebie by odskoczyły zatrzaski, wyjąć w górę by wyszło przy szybie), odczepić kostki elektryczne (od sterowania oknami, lusterkami, szybą, lampką dolną podświetlającą pod drzwiami, głośników etc.), odczepić linki od klamki, potem odkręcić blachę która przysłania cały otwór w drzwiach, odczepić szybę (wpierw trzeba ją na odpowiednią wysokość otworzyć, by mieć dostęp do śrub, to tyczy się przodu, bo z tyłu jak pisałem kołek i najlepiej w pozycji całkiem zamkniętej umocować ją za pomocy taśmy klejącej (od góry, jednak zabezpieczając górną ramkę drzwi jakąś ścierką, co by z taśmą lakier nie zszedł, no i taśmy co najmniej 2-3 paski, co by nagle się nie odkleiły i szyba nie spadła). Potem jak już masz dostęp do zamka to musisz wyciągnąć wkładkę zamka (lub zaślepkę, zależy czy tylne czy przednie drzwi), do tego śruba w otworze koło uszczelki, bodaj imbus 5, ale strzelam z głowy) jak masz to wyjęte to odpiąć linkę od klamki (w momencie gdy wykręcisz śrubę od wkładki zamka na tyle, by ową wkładkę móc wyciągnąć - klamka zewnętrzna się zablokuje! więc to jest normalne, nie masz co się przejmować, zacznie się ruszać ponownie jak włożysz wkładkę i wkręcisz śrubę blokującą, by wyjąc samą wkładkę możesz posłużyć się jakimś nożem czy śrubokrętem płaskim, by ją podważyć po odkręceniu, ale podłóż jakąś ścierkę czy coś, bo lakieru szkoda), na wcisk jest, odpiąć od zamka wszelkie cięgna od wewnętrznej klamki etc, wyczepić dwa kołki jak dobrze pamiętam z mocowania zamka, co jest upierdliwe, i odkręcić wreszcie sam zamek od drzwi, no i masz go w rękach...

A sam zamek to ten "najważniejszy" mikrostyk co się wyciera masz "jak na dłoni", widać go od razu i jest tylko zabezpieczony blaszką. Resztę musisz rozbierać i troszkę pomyśleć jak się dostać, ważne, byś zapamiętał jak to poskładać, bo reszta elektroniki jest w plastikowym "opakowaniu", na torxy 10 bodajże, więc musisz mieć by rozkręcić. No i wtedy to już zrobisz, polutujesz (tylko lutuj wszystko i porządnie, bo to się potem zemści... możesz użyć multimetru jak masz by potem pomierzyć na stykach kostki czy wszystko dobrze polutowane) no i w odwrotnej kolejności składasz.

Co mogę doradzić jeszcze to to, byś wkładając zamek na miejsce zanim go przykręcisz zwrócił uwagę na ułożenie linki która trzeba wczepić do klamki zewnętrznej - jest tam mało miejsca na manewry i jeśli przykręcisz zamek a linka będzie "w pionie" to ciężko Ci będzie ją złapać by wsadzić do klamki, dlatego przed przymocowaniem zamka z powrotem do drzwi upewnij się, że wystaje z zamka poziomo do podłoża.

 

Pamiętaj, że jeśli będziesz chciał tak jak ja "regenerować" styki, a nawet jak kupisz jakieś nieoryginalne mikrostyki to zanim założysz zamek podepnij do kostki, ręką/śrubokrętem "zamknij" zamek i sprawdź, czy gaśnie światło, bo jeśli mikrostyk będzie miał za długi bolec, to pomimo zamknięcia drzwi - będzie się nadal świecić światło.

 

Co do tyłu sprawa wygląda bardzo podobnie z tym, że masz tam kołek mocujący szybę, jest on 2 częściowy, środkowa rozpycha zewnętrzną. Aby się go pozbyć możesz po prostu użyć odpowiedniego rozmiaru śruby/wkręta - wkręcasz się w ten mniejszy (jest pusty w środku) i wyszarpujesz go z większego, za którymś razem na pewno wyjdzie. Nie próbuj czasem go jednak wbijać w drugą stronę, bo jeszcze bardziej sklinujesz i będzie gorzej.

Jak włożyć przy składaniu? no to już zostawiam Tobie, bo trzeba trochę sprytu i inwencji, co by ten większy przy wciskaniu mniejszego nie "wypadł tyłem", trzeba trochę się pobawić ale wszystko da się zrobić.

 

To tyle, mam nadzieję, że pomoże. Jak coś byś dalej nie wiedział to pytaj, robiłem sporo tych mikrostyków i wiem co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkoda roboty, zamiennik wytrzyma tyle, że zaraz bedziesz ponowne rozkładać drzwi.

U mnie dziwnym trafem zamiennik działa już 4 lata i ma się bardzo dobrze :P

Po przelutowaniu zimnych styków oryginalny zamek wytrzymał zaledwie 1,5 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś dobrą sztukę, inni mieli mniej szczęścia.

 

Nie wiem co może się zepsuć w dobrze naprawionym ori zamku. Wszystkie punkty lutownicze trzeba oczyścić ze starego spoiwa (odsysaczem) i polutować na czysto dobrej jakości cyną. Zewnętrzny mikrostyk FA (http://allegro.pl/mikrostyk-zamka-vw-audi-seat-skoda-oryginal-fa-i4993074719.html) z pewnością jest lepszy jakościowo od tego w zamienniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz znanego problemu z punktami lutowniczymi na płytce obwodu drukowanego zamka, do uszkodzeń dochodzi przeważnie w mikroswitchu zewnętrznym, umiejscowionym po za płytką, tym z czerwonym i niebieskim przewodem. Jego styk "zasila" żarówkę lampki "poddrzwiowej" i przepływa tam prąd o natężeniu około 0.4A. Reszta mikrostyków, ta na płytce zamka jest elementami "sygnałowymi", nie narażonymi na większe obciążenia prądowe. Drugim rodzajem jego usterki jest uszkodzenie plastikowego "popychacza"(elementu naciskanego przez mechanikę zamka) mikroswitcha.

 

 

mikroswitch.jpg

Edytowane przez tomnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności