Skocz do zawartości
chemik86

Wyjazd na czechy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pytanie odnośnie poruszania się samochodem po Czechach,

o wyposażenie nie pytam bo w sumie lepiej mieć profilaktycznie wszystko:D. Chodzi mi o kwestię winiety, czy jeżeli ją wykupię to

po autostradach poruszam się za darmo czy też oprócz tego płacę

na bramkach bo się nieco pogubiłem:/.

A i jeszcze jedno pytanie, wynalazłem na necie, że z Cieszyna do Pragi

wychodzi jazda około 400 km autostrady i kwestia jest taka czy to faktycznie autostrada jak np A4 Katowice-Kraków czy też raczej remontowany odcinek który może kiedyś będzie autostradą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz winietę i jeździsz swobodnie po autostradach-tutaj chyba nie ma bramek na autostradach-przynajmniej na trasie z Kudowy Zdrój do Pragi.

Winietę możesz kupić niedaleko granicy, na jakiejś stacji paliw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1spoko kupujesz winete i nic więcej w CZ nie ma bramek na autostradach. 2 lecisz Cieszyn-> Olomunc-> Brno->Praga po kolei od Cieszyna masz nowy odcinek drogi zależy jak jedziesz na navi takiej około 2 letniej będzie Ci wariowała i ciągła na Frydek Mistek landami ale nic się nie przejmujesz lecisz cały czas A fajna droga pózniej przed olomuncem masz landówke uważaj tam bo stoją potem do Brna masz tzw. patatajke trochę bije po zawieszniu a potem od Brna do Pragi już lecisz bez problemu szerokiej drogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Panowie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez kupic online w PZMOT ale z tego co pamietam to troche drozsze sa, ale zerknij zorientujesz sie co i jak

PZMOT - winiety w Europie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, winiety są u nich na ekspresówki i autostrady. Kupujesz, wypełniasz, jedną część przylepiasz do szyby. Musisz mieć w zapasie komplet bezpieczników i zapasowe żarówki - po jednej z każdego rodzaju i apteczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię troszkę :D

 

Zmieniło się coś w Czechach? Dalej obowiązują winiety? Jadę do Pragi na parę dni więc chyba 10cio dniowa będzie mi potrzebna.

 

Jak z policją? Kamizelka ma być wewnątrz auta. Są jeszcze jakieś dziwne przepisy? Jak z CB radiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno musi mieć kamizelkę każdy pasażer. Z CB nie ma problemu. Jeszcze powinna być naklejką PL na zderzaku czy klapie, ale tego się nie czepiają. Wineta wiadomo, trzeba kupic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od chwili wejścia Polski do UE i zmiany tablic rej. na europejskie to nie trzeba mieć naklejki z wyróżnikiem państwa. Ten wyróżnik jest na tablicy rejestracyjnej. Winietę kupisz na stacji paliw w Czechach. Nie kupuj jej w PZMot, czy innych przydrożnych budkach bo przepłacisz. Kamizelek ma być tyle ile osób w aucie. Uważaj na prędkość bo nie opłaca się. Polscy policjanci w porównaniu z czeskimi(zresztą nie tylko) to grzeczne aniołki. Zaparkowanie na "inwalidzie" zrujnuje Cię. Alkohol 0,00 prom, tak więc nawet pół szklanki piwa może skończyć się źle. Parkowanie może zakończyć się blokadą kół Dla przykładu: będąc w Karwinie zaparkowałem na poboczy tak jak inni kierowcy. Specjalnie sprawdziłem czy nie ma zakazu. Jaki był efekt? Blokada na lewym przednim kole. Gdy przyjechała policja nie docierało do nich, że nie ma zakazu. Dopiero gdy ich postraszyłem skargą i powiadomieniem ambasady, oraz odmówiłem zapłacenia mandatu(tu trochę ryzykowałem) i skierowaniem sprawy do sądu dali sobie spokój. Ale co straciłem czasu i nerwów to moje. Generalni jak jedziesz zgodnie z przepisami to nikt Ci nie będzie przeszkadzał w podróży. CB Ci wiele nie da bo w Czechach nie jest jakoś specjalnie popularne. Niestety nie znam przepisów w tej dziedzinie, ale gdy jechaliśmy ze znajomymi do Chorwacji to nikt nas się nie czepiał, a kilka patroli minęliśmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważać trzeba też na lewy pas na drogach dwujezdniowych, nie tylko w Czechach ale i w innych cywilizowanych krajach lewy pas służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania w przeciwności do Polski gdzie zazwyczaj znajdzie się jeden czy dwóch księciuniów lewego pasa i turlają się nim kilometrami, w Czechach za taką jazdę gdy przyuważy Cię Policja wyłapiesz mandat i to nie niski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z dodatkowych kwestii - na wyposażeniu auta ma być po jednej zapasowej żarówce z każdego rodzaju.

 

i nie pamiętam czy w Czechach czy na Słowacji - w którymś z tych krajów musi być w aucie tyle kamizelek odblaskowych ile jest wpisanych miejsc w dowodzie rejestracyjnym :hmm

 

Adams, w czwartek przerabiałem kwestię przejazdu Wrocław-Praga-Wrocław. Do Pragi jechałem przez Kudowę i Hradec Kralove - dramat!

Wracałem przez Liberec, Zittau, Gorlitz i A4 do Wrocławia - godzina czasu zaoszczędzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności