Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja się przymierzam do budowania na działce 16 arów i dom o wielkości 180 m2. czy ktoś wie ile kosztują teraz materiały ile tak mniej więcej taki dom by kosztował do wybudowania pod Krakowem

Średnio i na szybko licząc?Minimum jakieś 480 tysi :hyhy

 

 

Vaillant ecoTec plus z czujką pogodową // z zasobnikiem 120l (ustawione na 55stopni), w domu czujka ustawiona na 22stopni w dzień 16:00 - 22:00 i 19stopni w nocy - 22:00 -16:00)

pzdr

 

:hmm to podobny zestaw temperaturowy jak u mnie.Z tym że wod na 60 ustawiona,sam nie wiem po co :-D bo to jednak za dużo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, ja się przymierzam do budowania na działce 16 arów i dom o wielkości 180 m2. czy ktoś wie ile kosztują teraz materiały ile tak mniej więcej taki dom by kosztował do wybudowania pod Krakowem

 

Ja wybudowalem (jeszcze kończe) pod Krakowem na 16 arach domek o pow 142 m2

i tak jak napisal Patryk licz coś koło tej kwoty jak nie więcej

 

PS

Można wiedzieć gdzie pod Krakowem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki odkopie trochę temat.

Mianowicie mam działkę (siedlisko, budynki stare) budynek mieszkalny jest bardzo stary ale w sobie takim stanie drewniany (jednak ma swoje lata).

Chciałbym wybudować na jego miejscu taki sam tyle, że murowany wiem że na miejscu starej stodoły która zawaliła się pod ciężarem śniegu jakieś 3 lata można ją odbudować bez problemu zgłaszając chyba remont w urzędzie gminy, znam człowieka który miał też dom stary obudował go a później stary dom zaczął rozbierać, teraz ma super domek mówił ,że przeszło bez żadnych projektów zgłoszeń i w ogóle ale czy to prawda na działce są wszystkie media od a do z chłopaki czy można coś takiego zrobić przyznam ,że było bi mi na rękę bo chcemy z żoną się wyprowadzić z miasta.

Czy raczej trzeba mieć jakieś pozwolenia projekty i co tam jeszcze na rozbiórkę domu a później postawienie nowego w tym miejscu? Prosił bym o odpowiedź jeśli ktoś miał z takim czymś styczność czy wie coś o tym. Pozdrawiam.

Edytowane przez Józefoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozwolenie na rozbiórkę ze starostwa.Później wsie projekty,uzgodnienia i pozwolenie na budowę-w tej wkestii nic się nie zmienia,trzeba to wszystko mieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tym że wod na 60 ustawiona,

to dobrze... ja raz na 3 m-ce podkręcam do 75 stopni na 2 dni... żeby wygrzać legionelle ;)

 

 

dziś przyszła f-ra za gaz....... 2m-ce.. 650m3 ... można??

 

 

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym wybudować na jego miejscu taki sam

Czy to jest konieczne, że na jego miejscu? Może lepiej ten stary dom zostawić na czas budowy (świetnie się przyda), a nowy wybudować w pobliżu?

To o czym piszesz, czyli "udawanie" remontu, obudowywanie starego domu a potem rozbiórka itp. to są praktyki niezgodne z prawem, to że komuś się udało, to po prostu ma szczęście, że nikt nie nasłał Nadzoru Budowlanego.

 

Uważam, że o wiele lepiej i łatwiej budować nowy dom, zgodnie z prawem, uzyskując najpierw pozwolenie na budowę.

Choćby z tego względu, że całość robisz od podstaw, nowoczesnymi technologiami, nic nie kombinując. Poza tym masz olbrzymi wybór projektów gotowych za stosunkowo nieduże pieniądze, wśród których można znaleźć naprawdę interesujący dom.

Najpierw załatw dokumentację, a potem spokojnie buduj. Ja mieszkam w mieście, a buduję na wsi, większość robiąc samemu i najlepiej czuję się pracując na własnej działce. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dziś przyszła f-ra za gaz....... 2m-ce.. 650m3 ... można??

 

jak ty to robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanie do was mam namierzoną działkę kobitka ma praktycznie całą łąkę odrolnioną chce podzielić to na działki i teraz tak nie chce tego robić teraz bo coś tam jej nie pasi chciał bym sam pokryć koszt wydzielenia jednej działki powiedzcie mi czy można tak z 1 dużej działki na której przewidziane jest w sumie około 10 działek budowlanych wydzielić sobie na początek tylko jedną działkę ? ona nie chce tak robić bo nie chce ponosić kosztów wydzielania na pojedyncze tylko chce to zrobić jednorazowo a że nie ma ma na razie kasy na podział wszystkich to ja chciał bym sam pokryć koszt wydzielenia jednej dla siebie - tylko jaki to może być przybliżony przy działce 1200m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak ty to robisz?

 

prawdopodobnie korzysta z możliwości kotła kondensacyjnego. skoro ma podłogówkę to zasila ją niskotemperaturowo, gdzie sprawność kotła przy tych temperaturach wynosi ponad 100% (w moim przypadku do 108%) gdzie tradycyjny kocioł ma coś około 90% sprawności. czyli już masz 15-20% teoretycznych oszczędności.

 

inna sprawa ocieplenie i kształt domu, o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem nie wspomnę. w moim przypadku gdy miałem nie ocieplony dom (pierwsza zima) potrafił wyciągnąć 30-32m3 gazu na dobę (czyli nawet ponad 200m3/tydzień), gdzie kocioł pracował na prawie 70*c i czuć było zimno w domu. po ociepleniu kocioł "poszedł" w kondensat, największa temp. wody CO tej zimy to 42*C, i spalanie w największe mrozy gdzie w dzień i noc było między -25*C a -30*C wyniosło 17-18m3/doba. od 16.02 wypaliłem 97m3 - średnio około 8m3/dobę, a od 12.01 do dziś 512m3. ociepliłem dom 18cm (a nie jak znajomy 12cm, bo wszyscy tak robią), a w planie jest jeszcze wentylacja mechaniczna - ale dopiero jak się trochę odkuję po ociepleniu i ograniczenie kosztów na CWU - to są spore (w stosunku do CO) koszty zimą. po obserwacji swojej instalacji zaryzykowałbym twierdzenie, że to ok. 2-3m3/doba czyli 60-90m3 miesięcznie. grzejniki mam tradycyjne, podłogówka szczątkowa, typu łazienka, kawałek kuchni, bez wydzielanych sekcji. nie należy bać się gazu jako głównego paliwa do CO, ale trzeba to zrobić z głową. i niestety z kasą.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość motocyklista
grzejniki mam tradycyjne, podłogówka szczątkowa, typu łazienka, kawałek kuchni, bez wydzielanych sekcji. nie należy bać się gazu jako głównego paliwa do CO,

 

jak dużą powierzchnię ogrzewasz? bo mi wychodzi podobnie przy 220m.kw.powierzchni (22stopnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko jaki to może być przybliżony przy działce 1200m2

Ja za podzial na dwie dzialki biore 2000pln każda następna 400pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak dużą powierzchnię ogrzewasz? bo mi wychodzi podobnie przy 220m.kw.powierzchni (22stopnie)

 

ogrzewam dom 160m2 "mieszkalnego" (18-18.5*C) (docieplone) i dogrzewam piwnica/garaż 80m2 (6-7*C) - bez docieplenia, dom na podpiwniczeniu z początku lat 90.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość motocyklista
ogrzewam dom 160m2 "mieszkalnego" (18-18.5*C) (docieplone) i dogrzewam piwnica/garaż 80m2 (6-7*C) - bez docieplenia, dom na podpiwniczeniu z początku lat 90.

Dzięki. Wieczorem sprawdzę fakturę. chyba mam nienajgorsze współczynniki... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chłopaki odkopie trochę temat.

Mianowicie mam działkę (siedlisko, budynki stare) budynek mieszkalny jest bardzo stary ale w sobie takim stanie drewniany (jednak ma swoje lata).

Chciałbym wybudować na jego miejscu taki sam tyle, że murowany wiem że na miejscu starej stodoły która zawaliła się pod ciężarem śniegu jakieś 3 lata można ją odbudować bez problemu zgłaszając chyba remont w urzędzie gminy, znam człowieka który miał też dom stary obudował go a później stary dom zaczął rozbierać, teraz ma super domek mówił ,że przeszło bez żadnych projektów zgłoszeń i w ogóle ale czy to prawda na działce są wszystkie media od a do z chłopaki czy można coś takiego zrobić przyznam ,że było bi mi na rękę bo chcemy z żoną się wyprowadzić z miasta.

Czy raczej trzeba mieć jakieś pozwolenia projekty i co tam jeszcze na rozbiórkę domu a później postawienie nowego w tym miejscu? Prosił bym o odpowiedź jeśli ktoś miał z takim czymś styczność czy wie coś o tym. Pozdrawiam.

 

Troche na okręta ale da się tak... wszystko zalezy od sąsiedztwa. Jak cie podpieprzą to nawet lopaty nie wbijesz... A najprościej trzeba zrobić remont stodoly z wymianą 99% substancji a potem adaptacje pod mieszkalny..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ogrzewam dom 160m2 "mieszkalnego" (18-18.5*C) (docieplone) i dogrzewam piwnica/garaż 80m2 (6-7*C) - bez docieplenia, dom na podpiwniczeniu z początku lat 90.

 

No to patrząc na temperaturę w domu , to nie dziwi mnie taki wynik -- różnica w spalaniu między 18 a 21 jest całkiem duża.

 

Jak już piszecie ile spaliliście , to dodajcie też czy palicie kominkiem -- 350 m3 gazu przy domu 220m2 to bym powiedział że super wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to patrząc na temperaturę w domu , to nie dziwi mnie taki wynik -- różnica w spalaniu między 18 a 21 jest całkiem duża.

 

Jak już piszecie ile spaliliście , to dodajcie też czy palicie kominkiem -- 350 m3 gazu przy domu 220m2 to bym powiedział że super wynik.

 

ok, jednemu wystarczy 15*C, drugiemu mało 28*C. ja najlepiej się czuję w 18-19*C i tyle utrzymuję. gdyby chcieć 21*C to podejrzewam, że rachunek może wzrosnąć o ok.15- 25%. czy spalanie to rewelacja - dla mnie i moich warunków (kształt domu i usytuowanie w terenie, konstrukcja z lat 90, praktycznie brak izolacji termicznej wieńca nad piwnicą i ścian piwnicy, brak możliwości technicznych zaizolowania niektórych elementów domu, nieprawidłowe obróbki termoizolacyjne przy 2 oknach dachowych, kiepska izolacja ostatniego stropu - tylko 8cm styropianu między belkami) jest super, palcem kiwam jak robię przelew za gaz. porównując ze znajomymi palącymi węglem/drewnem mi wychodzi niewiele drożej, a przy tego rodzaju paliwie trzeba włożyć sporo pracy własnej.

p.s. mimo że mieszkam praktycznie w lesie palę tylko gazem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Troche na okręta ale da się tak... wszystko zalezy od sąsiedztwa. Jak cie podpieprzą to nawet lopaty nie wbijesz... A najprościej trzeba zrobić remont stodoly z wymianą 99% substancji a potem adaptacje pod mieszkalny..

 

Też o tym myślałem i chyba pójdę tym tropem a może po prostu pobuduje obok nowy dom i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najprościej trzeba zrobić remont stodoly z wymianą 99% substancji

Nie ważyłbym się stawiać nowej budowli na, Bóg wie, jak starych fundamentach.

Koszt takiego remontu będzie porównywalny z kosztem budowy nowego domu, lepiej postawić mniejszy, ale nowy. Jeśli nie jest potrzebna piwnica (choć na wsi zawsze się przydaje piwnica), to można parę groszy zaoszczędzić budując dom bez piwnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale remont omija przepisy i terminy urzędowe... Jeśli będzie dobry architekt to ze stodoly zrobisz ekstra dom nie mając problemu z pozwoleniem. Jedyny problem to zapis w planie miejscowym o mozliwości zmiany przeznaczenia budynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale remont omija przepisy i terminy urzędowe...

Fakt. Czasem jest to argument podstawowy, czyli czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności