Skocz do zawartości
Gość Diodo0

Ciagniecie lawety w polsce i niemczech

Rekomendowane odpowiedzi

Jednak jak zawsze jest ALE trzeba zwracac uwage na masy zapisane w dowodzie rej. pojazdu.

Czyli DMC samochodu MUSI być większa od lawety? I to wszystko ma nie przekroczyć 3,5 t (czy 4,25 t)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy na kategorii B mogę za Passatem B5 ciągnąć lawetę i na niej Passata?

Czy to co mam na lawecie obchodzi Policje czy liczy się dla nich tylko to co mam w dowodzie lawety?

W dowodzie mam: 01: 1500 kg, 02: 650 kg. F1/F2: 1870 kg.

Nie możesz kolego ciągnąć za passatem lawety z drugim passatem ponieważ masa lawety przekroczy masę własną pojazdu ciągnącego. Nawet w niektórych wypożyczalniach lawet chcąc wypożyczyć lawetę trzeba okazać prawo jazdy kategorii B+E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy na kategorii B mogę za Passatem B5 ciągnąć lawetę i na niej Passata?

Nie możesz, bo

01: 1500 kg

nie znajdziesz tak lekkiej lawety, żeby razem z passatem ważyła 1,5t. To nie jest kwestia prawa jazdy, bo 1870 + 1500 kg nie wychodzi powyżej 3,5t.

DMC zestawu np. 3.5T+750kg Przyczepa= 4.25T legalnie

Tak, ale dotyczy to tylko przyczepy lekkiej. Jeśli ciągnie się cięższą, to obowiązuje przepis DMC auta + DMC przyczepy nie może być większe niż 3,5t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli DMC samochodu MUSI być większa od lawety?

Tak dokladnie, glupio by bylo gdyby ciagac cinqecento lawete z b5.

DMC auta + DMC przyczepy nie może być większe niż 3,5t.
Racja. Takie maslo maslane.

Tak czy siak wychodzi na to ze osobowka + laweta niema szans sie zmiescic w masach. Ogolnie ITD zaczyna walczyc z 3.5 tonowkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ITD zaczyna walczyc z 3.5 tonowkami.

 

od 1 stycznia tego roku zaczęli ,ale z nastawieniem na tzw.ośmiopaletówki - bo tam to już są cuda na kiju w dowodzie :hyhy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącze sie, ja mam c+e i chce jechac busem T4 z lawetą i samochodem na niej do rosji, ciezar lawety i ładunku przekracza wagę busa, co w tym wypadku, mogę jechać czy nie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy mogę ciągnąć lawetę za busem przekraczam 3.5dmc muszę mieć viatoll-a w okolicy niema dróg płatnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam czy mogę ciągnąć lawetę za busem przekraczam 3.5dmc muszę mieć viatoll-a w okolicy niema dróg płatnych

A przecinków to w szkole nie uczyli stawiać?

 

Jeśli nie jedziesz po drogach płatnych, viaboxa mieć nie musisz.

Edytowane przez skcrack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he, policjant powiedział ze mozna ciągnąc tylko przyczepki lekkie i koniec. He he. Ale kloc z niego. Niestety znajomość przepisów w policji jest czasem bardzo niska.

Sam jeździłem z lawetą z kat B. Da sie ale tylko małe auta ciągać. I mieć super lekką lawetę.

 

Co do przepisów precyzując.

DMC auta + DMC przyczepy = max 3500kg.

DMC przyczepy - nie większe niż MASA WŁASNA AUTA - tu czesto mylnie ludzie (policjanci tez) podają dmc auta, a prawidłowo to Masa Własna - pole "G" w dowodzie rej.

i co wazne: W dowodzie rej. auta pole "O1" - max masa ciagnietej przyczepy z hamulcem najazdowym (DMC przyczepy) Mało kto zwraca uwagę ale ITD "zwróci" uwagę.

 

W naszych przepisach nie ma znaczenia Przyczepa Lekka czy Ciężarowa oraz ile osi, liczą się masy pojazdów DMC i MW.

 

Sam jeździłem właśnie z laweta 1500kg (ład 1150 - MW 350kg). Auto DMC 1980kg, MW i pole O1 1500kg. I nie raz gliniarz chciał mnie skasować za brak uprawnień. Zawsze minimum 10min sie kłóciłem, ostatecznie odpuszczali. No i Passaty B3 woziłem (benzyniaki). Czasem trochę je musiałem odchudzić po załadunku np. raz po wjechaniu na lawete koła sciagałem i do bagaznika swojego auta (ciągnacego) i inne klamoty (zapas, fotele, aku). Niestety ITD ma wagi i w razie kontroli by lipa była bez takich operacji.

 

Ale to szczerze takie szalone wożenie, czasem naprawdę trzeba się z policją użerać.

 

Ja w lawecie miałem w polu przeznaczenie wpisane przewóz pojazdów. I raz wiozłem łóżko, Halt, Kontrola. Najpierw kłóciłem się o ten brakiem uprawnień (E) a jak gliniarzowi zbrakło argumentów rzucił się że nie zgodnie z przeznaczeniem przyczepa wykorzystywana (przewóz pojazdów), "łóżko" na lawecie. Ręce mi opadły. Co prawda niby potem mówi że żartował i pojechałem dalej, bez mandatu ale kurna...

Edytowane przez Grypsik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój Passat ma masę własną pojazdu 1601 kg (pozycja G w dowodzie rej.), mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem o max masie całkowitej 1200 kg lub bez hamulca 750 kg, to po jest przepis że DMC przyczepy - nie większe niż MASA WŁASNA AUTA skoro u mnie nawet przy przyczepie z hamulcem jest o 400Kg mniejsze więc nijak do rzeczywistości. Myślałem że chociaż przyczepę o DMC 1550 kg będę mógł ciągnąć, skoro Passat ma masę własną 1601 kg...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mój Passat ma masę własną pojazdu 1601 kg (pozycja G w dowodzie rej.), mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem o max masie całkowitej 1200 kg lub bez hamulca 750 kg, to po jest przepis że DMC przyczepy - nie większe niż MASA WŁASNA AUTA skoro u mnie nawet przy przyczepie z hamulcem jest o 400Kg mniejsze więc nijak do rzeczywistości. Myślałem że chociaż przyczepę o DMC 1550 kg będę mógł ciągnąć, skoro Passat ma masę własną 1601 kg...

 

a ja mam masę własną wbitą w dowód 1389kg, dopuszczalną masę całkowitą 2000kg i mogę ciągać przyczepę 1500 :D

(czyli zgodnie z dokumentem o masie większej niż masa własna pojazdu.. :D)

w Twoim przypadku pewnie przy własnej 1600kg, DMC passka większa od 2000kg i stąd ograniczenie dmc przyczepy (zgodnie z dowodem masa całkowita zestawu nie może być większa niż 3,5T)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja mam masę własną wbitą w dowód 1389kg, dopuszczalną masę całkowitą 2000kg i mogę ciągać przyczepę 1500 :D

(czyli zgodnie z dokumentem o masie większej niż masa własna pojazdu.. :D)

w Twoim przypadku pewnie przy własnej 1600kg, DMC passka większa od 2000kg i stąd ograniczenie dmc przyczepy (zgodnie z dowodem masa całkowita zestawu nie może być większa niż 3,5T)

 

Kolego wcale tak nie jest jak piszesz.

DMC ciągnionej przyczepy wylicza się z tabliczki w aucie.

Ja mam paska B5 combi 4motion i DMC auta mam 2060 kg a MW 1557 kg, Natomiast DMC przyczepy z hamulcem mam 1700 kg co razem daje DMC 3760 kg :) a nie jak piszesz 3500. NA taki zestaw juz potrzebował bym uprawniań B+E. Natomiast na samo B mogę ciągać przyczepę o DMC 1440 kg :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem dokładnie to co mam w dowodzie, nic nie liczyłem, proszę bardzo cytuję dowód:....

masa własna... 1389kg, dopuszczalna max pojazdu... 2000kg(F2). dopuszczalna z zestawu... 3500kg(F3) (nie wiem jak u Ciebie w dowodzie ja niestety mam wbite F2 i F3 - dopuszczona max. masa pojazdu/dopuszczona max. masa zestawu..) dopuszczalna przyczepy z ham/bez.. 1500/730(Q1/Q2 - gdzie max. dopuszczalna masa przyczepy Q1 czyli 1500)... nic nie wyliczałem, podałem suche fakty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
napisałem dokładnie to co mam w dowodzie, nic nie liczyłem, proszę bardzo cytuję dowód:....

masa własna... 1389kg, dopuszczalna max pojazdu... 2000kg(F2). dopuszczalna z zestawu... 3500kg(F3) (nie wiem jak u Ciebie w dowodzie ja niestety mam wbite F2 i F3 - dopuszczona max. masa pojazdu/dopuszczona max. masa zestawu..) dopuszczalna przyczepy z ham/bez.. 1500/730(Q1/Q2 - gdzie max. dopuszczalna masa przyczepy Q1 czyli 1500)... nic nie wyliczałem, podałem suche fakty...

Ok. Tylko musisz pamietac ze dmc auta musi miec 1,33 dmc przyczepy. A te 1500 to moze z max. Uciagu haka ci wbili w dowod. Ale nie mnie to dociakac. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności