Skocz do zawartości
Gość Diodo0

Ciagniecie lawety w polsce i niemczech

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Diodo0

Witam serdecznie forumowiczow.

Mam pytanko moze sie ktos orientowal lub jechal. mianowicie. posiadam prawo jazdy kat B,C i czy ktos dokladnie sie orientuje jak jest z holowaniem lawety w polsce i po niemczech.?? Niewiem czy dobrze mi wiadomo ale w polsce niema znaczenia czy jest to lawet jedno czy dwu osiowa to na kat B mozna ciagnac lawete z samochodem i caly zestaw nie moze przekroczyc 3,5 tony!! ale jak jest w niemczech?? musze jechac i niewiem co bedzie jak mnie zlapia!! i jak wysoki moze byc mandat w niemczech??

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uprawnienia na przyczepę musisz mieć czyli B+E (jak jedziesz osobowym) lub C+E (jak jedziesz ciężarowym)

a mandat to nie wiem - bardziej prawdopodobne będzie zatrzymanie, odholowanie na parking i dopiero wtedy koszta będą...:eek:

...

a jeśli masz E to wtedy istotne są certyfikaty dopuszczenia do ruchu i zgodność ciężaru z maksymalnym, dopuszczalnym obciążeniem dla danego pojazdu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Diodo0

"gregusx" mylisz sie boJeżeli masa lawety nie będzie przekraczała masy własnej pojazdu ciągnącego, a łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu nie przekroczy 3,5 t, to do kierowania takim zestawem wystarczy kat. "B" prawa jazdy.

To jestem pewny na 100% ze w polsce tak jest ale jak w niemczech??!!

 

 

http://www.icsk.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Diodo0 to Ty się mylisz.

"B+E, C+E lub D+E - uprawnia do kierowania pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą " to cytat z linka którego sam dałeś.

Kategoria "e" do "b" to jest na przyczepe powyżej 750kg czyli praktycznie każdą lawete.

Poza tym niemalże każdy zestaw auto+laweta przekroczy dmc 3500kg.Chyba że znajdziesz jakąś lawete z małym dmc ale wtedy nic konkretnego na to nie wsadzisz. Bo chyba wiesz o tym żeby wszystko było "legal" to dmc przyczepy musi zgadać się(nie być większe) z dmc jakie auto może ciągnąć. Ale co do ciągnięcia lawety to musisz mieć "e" . Do mnie się kiedyś doczpeił taki kawężnik co mu chyba na obiad brakowało i się mądrzył że musze mieć "c+e" więc wszystko zależy od determinacji i potrzeby misia który Cię zatrzymuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Diodo0

no niestety ale mam racje:)

Dzwoniłem do Komendy Ruchu dr. we Wrocławiu i jakiś starszy aspirant powiedział mi że:

1. przepis o masie przyczepy 750kg nie istnieje

2. Można ciągnąć przyczepę jeśli:

a)DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) holownika jest większa niż DMC lawety

b)w dowodzie rej. pojazdu jeśli jest notka o DMC przyczepy, to przyczepa nie może przekroczyć tej wartości

c) nie ma znaczenia czy jest to laweta jedno- czy dwu-osiowa.

d) suma DMC pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3500kg

 

Na przykladzie mojego passata.

masa wlasna 1450 kilo

DMC 1890 kilo

laweta 300 kilo

dmc lawety 1300kilo (mala laweta)

Sumujac 1890 +300 +1300 =3490 kilo wiec sie mieszcze!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sumujac 1890 +300 +1300 =3490 kilo wiec sie mieszcze!!

 

malucha chcesz przewieść ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na przykładzie Twojego passata masz 100% racji. Pomyliłem się.

jednak:

a)DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) holownika jest większa niż DMC lawety
a w linku którego dałeś wcześniej "pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą a dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t " bardzo podobne a jednak co innego.

DMC to jest masa w tym przypadku lawety i tego ile można na nią zmieścić. Bo piszesz że dmc lawety 1300kg a jej masa 300kg czyli można na nią załadować tylko auto które waży nie więcej niż 1000kg. Z tego wynika że w dodawaniu na końcu swojego posta pomyliłeś się czyli po prosty nie potrzebnie dodałeś 300kg wagi lawety, a wniosek z tego taki że masz "zapasu" 310kg a nie tylko 10kg.A tak wogóle to pytałeś o to czy nie będzie kłopotu w niemczech. Oni tam nie zwracają jakiejś szczególnej wagi do kategori prawa jazdy, dużo bardziej pilnują właśnie kg żeby się wszystko zgadzało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem ze w NIemczech niedawno sie zmienily przepisy, i teraz majac kat. B mozesz ciagnac kazda przyczepe dwuosiowa, ale istotny jest odstep miedzy tymi osiami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech... wiedziałem, że ten moment kiedyś nastąpi... muszę sobie znowu kodeks ruchu drogowego przestudiować :rolleyes::D

ale się przyda bo też do przyczepki się przymierzam

 

...

w Polsce faktycznie jest teraz tak:

 

 

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

...

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

 

źródło: http://bluebox.zary.com.pl/kodeks/IV_1.htm

 

...

i jest to ok o ile właśnie będzie to mała laweta, a ładunek na lawecie nie spowoduje przekroczenia DMC lawety

bo jeśli chcesz coś konkretnego przywieźć to już laweta większa, a wtedy musisz mieć "E" bo DMC zespołu pojazdów przekroczy 3,5t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli masa lawety nie będzie przekraczała masy własnej pojazdu ciągnącego, a łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu nie przekroczy 3,5 t, to do kierowania takim zestawem wystarczy kat. "B" prawa jazdy.

Dokładnie tak jest - nie potrzeba kategorii "E"; choć niedawno temu doczytałem się, że w tym przepisie jest pewna nieścisłość, ale o co konkretnie chodziło, to napisze jak się do tego "dokopię".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg dyrektywy europejskiej oraz konwencji wiedeńskiej jest tak samo jak w Polsce (w końcu do czegoś nasze przepisy musiały być dopasowane)

 

"Dyrektywa Unii Europejskiej 91/439/CEE z 29.07.1991 Art.3

 

Kategoria B:

- pojazdy samochodowe o dmc nieprzekraczaj?cej 3500 kg, w których ilo??miejsc siedz?cych (oprócz miejsca kierowcy) nie przekracza 8; pojazdysamochodowe tej kategorii mog? ci?gn?? przyczep?, której dmc nieprzekracza 750 kg;

- zespo?y pojazdów z?o?one zpojazdu ci?gn?cego kat.B i przyczepy o ile ??czna dmc zespo?u pojazdównie przekracza 3500 kg a dmc przyczepy nie przekracza masy pojazduci?gn?cego <na pusto>

 

Kategoria B+E

- zespó? pojazdów z?o?ony z pojazdu ci?gn?cego kategorii B i przyczepy nie mieszcz?cy si? w kat.B.

 

Konwencja wiede?ska o ruchu drogowym z 1968 r. (Rozdzia? IV, Art.41 pkt.4)

 

Przyzastosowaniu postanowie? ust?pu 1 litera [c) ka?de mi?dzynarodowe prawojazdy zgodne z postanowieniami za??cznika 7 do niniejszej konwencji] iust?pu 2 litera c) [umawiaj?ce si? Strony mog? odmówi? uznania naswoich terytoriach wa?no?ci praw jazdy na kierowanie pojazdamisamochodowymi lub zespo?ami pojazdów kat.C, D i E, wymienionych wza??cznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, je?eli ich posiadacze nieuko?czyli 21 roku ?ycia] niniejszego artyku?u:

 

a) do pojazdówsamochodowych kategorii B, wymienionych w za??cznikach 6 i 7 doniniejszej konwencji, mo?e by? do??czona lekka przyczepa; mo?e do nichby? tak?e do??czona przyczepa, której najwi?ksza dopuszczalna masaprzekracza 750 kg ale nie przekracza ona masy w?asnej pojazdusamochodowego, oraz je?eli najwi?ksza dopuszczalna masa pojazdówpo??czonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg.

"

(http://www.migranci.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=362)

 

sorki za krzaki ale tak było w źródle a nie mam za bardzo czasu na poprawki...

 

a zatem w Niemczech powinno być tak samo jak u nas

i tak jak pisał 'krzysiek_krakow' - Niemcy są strasznie dokładni jeśli chodzi o masę; przekroczenie DMC może być kosztowne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość uki145

Witam ! nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, ze mandat to nie jedyne negatywne konsekwencje jakie moga Cie spotkac .Nie masz uprawnien do kierowania pojazdem /( w tym wypadku zestaw o masie przekraczającej 3,5 tony DMC: obowiązkowa kategoria B+E) .

 

Brak uprawnien do kierowania pojazdem to podstawa do tego, ze ubezpoeczyciel bedzie sie domagał zwrotu kosztów z ubezpieczenia OC, jak spowodujesz stłuczke/ kolizje / wypadek. przekroczenie DMC powyzej 3.5 tony powoduje ze wchodza dodatkowe obowiązki: chociazby bezwzględna koniecznośc wykupienia "winiety" .

 

Jesli dokonujesz transportu na " fakture " w ramach swojej działalności gospodarczej( przewóz rzeczy) dochodza dodatkowe rygory związane z przepisami miedzynarodowego transportu rzeczy ( Licencja na przewóz rzeczy, tachograf itd, badania kierowcy, UDT i cały zestaw obowiązków)

 

dlatego nie ma co ryzykowac i na kategorie B jedynie laweta której dmc powoduje, ze nie przeklraczasz 3,5 T dopuszczalnej masy zestawu. to samo dotyczy wszelkich innych przyczep, nawet campingowych ( takze powyzej 3,5 t obowiązek winiety i B+E) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Diodo0

Witam. Wlasnie wrocilem z Niemiec i powiem wam jak to jest. W Niemczech nie wolno wogole ciagnac lawet obojetnie jakich. Trzeba miec "E". Jesli policja zlapie. o tyle dobrze ze mandat 100 euro przychodzi (niekiedy nie) do polski i jedzie sie dalej. Ja zaryzykowalem w sumie na autostradzie 80 na h i sie jechalo.

P.S. moze ktos uwierzy a moze nie ale ciekawostka. Spalanie z pusta laweta i 4 osobami na autostradzie (predkosc caly czas 130) 6,1 litra. a z samochodem na lawecie 8 litrow. Zaskoczyl mnie pasio jak i kolegow tak pozytywnie ze do tej pory jestem w szoku:p

Pozdrawiam Forumowiczow;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tych lawet i wogle przyczep do samochodów osobowych to jeżeli przyczepa posiada hamulec najazdowy wtedy ciężar przyczepy z towarem może przekraczć masę ssamochodu do 33% tak mi powiedział misiek ale to są przepisy obowiązujące w Polsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...ciężar przyczepy z towarem może przekraczć masę ssamochodu do 33%...

 

 

 

w Polsce, przekroczenie przy zespole pojazdów, gdzie pojazdem ciagnącym jest sam. osobowy to nie jest problem

ale trzeba mieć świadomość, że posiadając tylko B można trafić na kontrolę łączoną "misie" z "krokodylkami", którzy posiadać będą wagi i wtedy zależy to już tylko od dobrej woli funkcjonariusza :)

masz w przepisach, ze na B to zespół pojazdów max 3,5 tony DMC przy założeniu nieprzekraczalności masy własnej pojazdu przez DMC przyczepy i kropka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam szybkie pytanie, co grozi za brak B+E w przypadku, kiedy jest wymagana? Mandat i dalsza jazda, czy stop i laweta na mój koszt? Dokładnie chodzi o przewiezenie passata na lawecie za passatem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć, mam szybkie pytanie, co grozi za brak B+E w przypadku, kiedy jest wymagana? Mandat i dalsza jazda, czy stop i laweta na mój koszt? Dokładnie chodzi o przewiezenie passata na lawecie za passatem

 

 

Nie masz uprawnień, więc nie możesz jechać, czyli proste, że w przypadku kontroli nie możesz kontynuować jazdy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć, mam szybkie pytanie, co grozi za brak B+E w przypadku, kiedy jest wymagana?

500 zł za brak uprawnień i masz dwie opcje: przyprowadzić kogoś znajomego który ma B+E i pojedzie dalej albo dojazd na parking policyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po drugie to nie wiem czy mógłbyś ciągnąć passata za passatem, bo masa ciągniętej przyczepy będzie znacznie przekraczać dopuszczalną masę wpisaną w dowodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności