Skocz do zawartości
Gość koel777

bezpiecznik grzania świec żarowych + przekaźnik

Rekomendowane odpowiedzi

Gość koel777

Witam,

Pare dni temu ku mojemu zdziwieniu :przestraszony: spod maski wydobył się gęsty i śmierdzący dym. Okazało się że przepalił mi się bezpiecznik zał. foto.

Po przeglądnięciu forum wygląda to na przekaźnik dwucewkowy (ale mogę się mylić).

nr 191911261B 12V. Czy miał ktoś z Was taki problem i czy udało mu się kupić takie coś???

W sklepie zawołali za nówkę 370 zł. Silnik 1.9 tdi 1Z. Ku mojemy zdziwieniu po wymontowaniu tej puszeczki jeżdzę bez problemu i pali od razu. Może ktoś mi wytłumaczyć co to jest i jakie spełnia zadanie.

Dzieki i pozdro :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koel777

coś nie mogę załączyć zdjęcia...lipa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli spalił się sam bezpiecznik to wymień bezpiecznik i tyle, tylko wcześniej sprawdź gdzie było zwarcie. Przekaźnik widać działa, skoro załączył obwód :)

a co do odpalania bez świec, bezpośredni wtrysk i dobra kondycja silniczka robią swoje :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koel777

Najpierw spaliła się sama blaszka, i trochę podtopiła się puszeczka, tam gdzie wkręca się srubki mocujące. A po 2 dniach tak się stopił że już nic tam nie przykręce. A co do silniczkja to za pare tygodni wybije mi 300 000 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koel777

Znalazłem w niemieckim serwisie VW za 80 euro :zalamany: U nas nic tańszego nie znalazłem a na szrotach bida. Wymienie jeszcze przekaźnik grzania świec, mam nadzieje że to bedzie koniec tej przygody :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do bezpiecznika, to nie musi być to bezpiecznik dokładnie taki jak ten fabryczny... idziesz do sklepu elektronicznego, kupujesz bezpiecznik 50A i podłączasz odpowiednio - zadanie spełnia to samo. A jak bardzo chcesz mieć oryginał to za grosze dostaniesz na szrocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest przekaźnik świec podgrzewania płynu chłodzącego

ze zdjęcia widać że był luz na śrubie i wypaliło

bez tego można jeździć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafalito

misiomis ma rację, masz u siebie podgrzewacz wody a spalił Ci się sterownik tych 3 świec, które wkręcone są z boku bloku silnika na rurze wodnej. Idą do nich 3 czarne kable zakończone kapturkami w kształcie litery L. Robiłem to kiedyś u koleżanki w B4 1Z - biło bezpiecznik 80A ale auto pracowało, tzn odpalało normalnie ;) i nic innego złego się nie działo. Jedna ze świec miała zwarcie (zwyczajnie zgniła, skorodowała) - po wymianie świecy i bezpiecznika przestało go przepalać ale różnicy nie widać. Uwaga z kupnem części na szrocie godna polecenia, nowa część jest horrendalnie droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jest przekaźnik świec podgrzewania płynu chłodzącego

a jakie to ma zadanie?? i do czego prowadzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafalito

Na elektrodzie.pl wyczytałem, że te świece tylko podgrzewają ciecz chłodzącą (im niższa temperatura tym więcej świec grzeje (3,2 lub jedna) i ma to związek z ekologią, tj z emisją szkodliwych substancji przy rozruchu silnika (im cieplejszy tym mniej syfu emitowanego do atmosfery). W praktyce możne bez tego żyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie tak jak pisze misiomis widać, że podtopiło się najbardziej od strony śruby jednakże na środku również widać nadtopienie co może wskazywać na same przegrzewanie blaszki (bezpiecznika) związane ze zwarciem jakiejś świecy lub ewentualnie przewodów doprowadzających.

Jeżeli nie dostaniesz dobrej części na szrocie, a nowa jest tak cholernie droga, a koniecznie ma Ci to działać to zrób układ zastępczy. Jeżli masz podstawowe znajomości z zakresu elektrotechniki/elektryki i troszkę zdolności manualnych to dasz radę. Jak dla mnie wystarczyłby bezpiecznik 50A, dwa przekaźniki samochodowe (np. do świateł 40A) troszkę przewodu min. linka 2,5mm2 (tory prądowe) oraz 0,5mm2 (do sterowania), konektorki, cyna, lutownica i 2 godzinki czasu :) - koszt materiału ok 30 zł

(zakładając że układ oraz sterowanie są sprawne)

Jeżli chciałbyś jakiś schemat to mógłbym Ci coś w wolnym czasie malnąć i wysłać ale pisz na PW

 

rafalito autko Twojej koleżanki musiało odpalac normalnie ponieważ te świece razem z przekaźnikiem dwucewkowym nie mają na to wpływu. One służą tylko i wyłącznie do podgrzewania płynu chłodzącego.

 

TommyVW - w skrócie podgrzewa płyn chłodzący aby silnik szybciej osiągnął optymalną temperaturę oraz nie wychładzał się za bardzo przy pracy na biegu jałowym (zp z włączonym na maks ogrzewaniem kabiny). Jak i kiedy to pracuje - szukaj na FORUM bo było!!!

 

Pozdrawiam[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rafalito

Tak, dokładnie to napisałem, że praca tych świec nie ma wpływu na uruchamianie silnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Tak, dokładnie to napisałem, że praca tych świec nie ma wpływu na uruchamianie silnika

Tak ale w tym czasie jak ja pisałem swój :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koel777

Dzieki za porady, ale już kupiłem za 80 euro i czekam aż przyjdzie. Sprawdze oczywiście te swiece. Wielkie dzieki :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość djkkrzych

gdzie znajduje sie bezpiecznik w passacie b4 1z ???? chodzi mi o bezpiecznik świec żarowych... nie moge go znaleść... prosze o pomoc

--- scalone ---

prosze o odpowiedz ...

--- scalone ---

mam problem z porannym zapaleniem samochodu swieczki wymieniłem ale dalej problem wystepuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad skrzynką bezpieczników. Chyba 50 A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość djkkrzych

nad tablicą bezpieczników wewnątrz samochodu tak????

--- scalone ---

szukałem ale nie moge znaleść chyba nalezy zdemontowac ten plastik?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trzeba zdemontować ten plastik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że się wtrące bezpiecznik 50A świec żarowych jest ukryty na podszybiu za skrzynką bezpieczników czy tak tam są też schowane trzy przekaźniki a gdzie jest przekaźnik świec żarowych do odpalania silnika mam to samo co djkkrzych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności