Skocz do zawartości
adam_waw

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Rekomendowane odpowiedzi

Wojtek, nie denerwuj się bo nie o to chodzi. Domyślam się, że chcesz przy okazji złapać trochę grosza, ale ubezpieczalnia też nie jest głupia i stąd żąda przedstawienia faktur. Przepisu o który pytasz pewnie nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak się dzieje bo niestety jest za dużo kombinatorów w tym kraju. Chcieliby wziąć duże odszkodowanie a naprawić auto za grosze i mieć na wakacje. Nie mówię że Ty należysz do takiego rodzaju ludzi.

 

I potem jeździ po kraju pełno złomów naprawianych w garażowych warunkach i stwarza zagrożenie na drodze.

Umów się na naprawę bezgotówkową, wtedy warsztat dostanie te pieniądze, naprawią wg tej wyceny ale Ty na tym nie zarobisz, ubezpieczenia nie są od zarabiania.

 

Natomiast przepisu o konieczności okazania faktury chyba nie ma, ktoś się kiedyś sądził o to, i sąd stwierdził że ubezpieczalnia nie może Cię zmuszać do naprawy auta - możesz np sprzedać auto w stanie uszkodzonym, dodać do tego kwotę odszkodowania i kupić inne auto np. bezwypadkowe jeżeli nie chcesz jeździć bitym autem. Ale przepisy swoje a życie swoje

Edytowane przez yarecki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przepisu nakazującego okazanie faktur za naprawę pojazdu, bo sam fakt naprawy jest wolą poszkodowanego. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego kwota należnego odszkodowania musi być wypłacana na podstawie roszczenia którym jest załączona kalkulacja (nie musi wiązać się z fizycznym wykonaniem naprawy, przedstawianiem rachunków itp.) i nie może być uzależniana od składania faktur z taką naprawą związanych (np. wyrok SN z 13.06.2003-III CZP 32/03).

 

---------- Dodano o 22:47 ---------- Poprzednia wiadomość o 22:44 ----------

 

Dlatego tak się dzieje bo niestety jest za dużo kombinatorów w tym kraju. Chcieliby wziąć duże odszkodowanie a naprawić auto za grosze i mieć na wakacje.

 

a nie bierzesz po uwagę faktu, że skoro prawo tak stanowi i poniosłeś szkodę to dlaczego wypłata odszkodowania ma być zależna od widzimisię firmy, która w ten sposób to prawo narusza???

Edytowane przez jackdob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coś podobnego może być dzięki jackdob sklece pisemko załączajac część Twojej wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz, to nic nie kosztuje. Mnie kiedyś ukradli auto trzy dni po zakupie i ubezpieczalnia na "dzień dobry" urwała mi z ubezpieczenia 700zł, bo ponoć auto miało jakieś rysy na lakierze, o których zeznałem do protokołu na policji. Napisałem pismo w którym poprosiłem o protokół z oględzin rzekomej szkody i chwilę później zadzwonił do mnie jakiś gościu i poinformował mnie o przelaniu brakującej sumy na moje konto i zapytał czy w związku z tym ma mi odpowiadać na moje pismo.

 

Ale z tego co piszesz to ubezpieczalnia zrobiła wycenę szkody z którą się nie zgodziłeś. Przedstawiłeś własną i co dalej? Uznali ją pod warunkiem dostarczenia faktur za naprawę czy uznali ją bez żadnych dodatkowych warunków? Jeżeli zgoda jest obwarowana dostarczeniem faktury to nic nie zdziałasz, bo faktura jest dowodem poniesienia dodatkowych kosztów i podstawą do wypłaty wyższego odszkodowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ich wycenie była naprawa drzwi w mojej wymiana różnica 2 tys i moją zaakceptowali pod warunkiem, że pokaże im fakture i tu już widać że walą w chu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Ci doradzić. Jeżeli zależy Ci na naprawie to rób bezgotówkowo i po problemie. Jeżeli chcesz pieniądze to najpewniej sprawa oprze się o sąd, o uznanie twojego kosztorysu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W ich wycenie była naprawa drzwi w mojej wymiana różnica 2 tys i moją zaakceptowali pod warunkiem, że pokaże im fakture i tu już widać że walą w chu...

 

ech....

nie raz już pisałem o różnych sprawach dotyczących szkód...

 

jeżeli przyznali naprawę drzwi (ktoś to oglądał przecież), to nie rozumiem jak zaakceptowali wymianę (podpierając się fakturą)

 

ale załóżmy, że ich likwidator stwierdził, że powinna być wymiana, czyli zmienił decyzję człowieka robiącego oględziny (piszę człowieka - bo to nie zawsze jest certyfikowany rzeczoznawca)

 

w takiej sytuacji akceptacja kosztorysu naprawy przez TU powinna skutkować wypłatą odszkodowania (na temat faktur pisałem poniżej) i tyle w temacie....

 

ponieważ nie znam żadnych szczegółów dotyczących samej szkody to nie będę się w to zagłębiał...

piszę raczej ogólnie w temacie....

 

---------- Dodano o 23:10 ---------- Poprzednia wiadomość o 23:07 ----------

 

Jeżeli zgoda jest obwarowana dostarczeniem faktury to nic nie zdziałasz, bo faktura jest dowodem poniesienia dodatkowych kosztów i podstawą do wypłaty wyższego odszkodowania.

 

Nie masz racji..

faktura wcale nie musi być dowodem na dodatkowe koszty....

a właściwie to koszty naprawy określa KOSZTORYS, który powinien być sporządzony na stawkach realnych w danym regionie za rbg

 

oczywiście jeśli naprawa będzie w ASO, to te koszty będą wyższe niż średnie i dla tego każde ASO wystawi fakturę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś dostawczak przywalił mi w tył. Przyjechała policja przyznał się do winy mam jego nr ubezpieczenia itd. Jutro wybieram sie do oddziału HDI gdzie jest on ubezpieczony mam zgłosić kolizje i co dalej ? Gdzie z tym autem sie mam udac do naprawy ? Rozwalony zderzak lampy i klapa. Pomóżcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Dziś dostawczak przywalił mi w tył. Przyjechała policja przyznał się do winy mam jego nr ubezpieczenia itd. Jutro wybieram sie do oddziału HDI gdzie jest on ubezpieczony mam zgłosić kolizje i co dalej ? Gdzie z tym autem sie mam udac do naprawy ? Rozwalony zderzak lampy i klapa. Pomóżcie

Jestem świeżo po podobnej sprawie tylko, że osobówka uderzyła w tył. Z tymi danymi zadzwoń do jego ubezpieczalni i zgłoś szkodę. Podczas rozmowy zdecyduj czy chcesz oddać samochód do ASO i oni się rozliczą z ubezpieczalnią czy czekasz na rzeczoznawcę, który wyceni Ci szkodę i zrobi kosztorys, a sam znajdziesz warsztat, który naprawi CI samochód. Pamiętaj by nic nie dotykać przed przyjazdem rzeczoznawcy. Podczas oględzin możesz przy nim odkręcać zderzak itd. Oczywiście jak trafi CI się jakiś normalny bo u mnie nie chciał czekać 10 min na jego zdjęcie i musiałem zgłaszać kolejne oględziny by wycenili mi belkę zderzaka i tylną ścianę bagażnika. Pamiętaj że należy CI się samochód zastępczy. Jedynie mogą mieć jakieś "ale" jeżeli właściciel samochodu ma na siebie jeszcze jakiś inny. Twoim zadaniem jest udokumentowanie tego, że zastępczy jest CI potrzebny bo ten masz uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, najlepiej by było jak bym oddał samochód i żeby mi go zrobili jak należy bo nie chce sie bawić w mechaników "złote rączki" więc w gre wchodzi ASO. Powiedzcie mi czy mojego passka musze oddać do ASO VW ? czy do innego jakiegoś ? Najbliższe ASO VW mam w Rzeszowie jakie ~80 km nie mam dowodu bo zabrali więc tylko laweta, ja będe musiał za nią zapłacić ? Czy wogóle pozwolą mi na takie coś ? Policjant mi mówił ze oni mają swoich mechaników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów lawety to zgłaszasz się do ubezpieczalni sprawcy i oni mają pokryć wszelkie koszta. Jak wiadomo do zdarzenia nie doszło z Twojej winy. Co do ASO jakie wybierzesz to nie ma chyba znaczenia. Tylko ich informujesz gdzie chcesz oddać samochód itd ale niech wypowie się ktoś kto wie dokładnie co i jak tutaj. Ja po próbie włamania oddałem do ASO VW ale miałem je w tym samym mieście i to z AC szło więc może trochę inaczej to było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samochodzik wygląda tak :(

DSC_0212.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie troche prostowania:/ Myślę że najlepiej oddaj do ASO i niech się z ubezpieczalnia rozlicza, a za lawete i zastepczy samochód też niech płacą. W moim przypadku to podali firmę do jakiej mam się zgłosić po samochód:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ok ale jak nie będą chcieli wypłacić tyle ile wyjdzie w ASO ?

ale Ciebie to nie interesuje bo rozliczenie jest ASO-Ubezpieczyciel(naprawa bezgotówkowa)

Problem może być jak szkoda przekroczy 100% wartości auta.

po zdjęciu widać że błotnik też się przesuną więc i pewnie podłoga dostała

ASO na dzień dobry z 20 policzy więc daj sobie spokój i wieź go do ASO VW lub SKODA

a żeby dla siebie coś wyciągnąć po zrób to co Bullet Ci napisał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady ASO Skoda mam bliżej więc pewnie tam odholuje czyli tak jutro ide do HDI zgłaszam kolizje i co powiedzieć, że nie chce rzeczoznawcy tylko że odwioze do ASO i oni wycenią i zrobią ? Dobrze to rozumiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz że rozliczasz się w formie bezgotówkowej i oddajesz samochód do ASO oraz że potrzebujesz lawete bo dowód zatrzymali i jak to zrobić by Ci zwrocili kasę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość annam90

Mam takie małe pytanie, częściowo związane z wątkiem, ale nie chciałam zakładać nowego. Czy jesli założę sobie dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, typu ZEDER, mogę liczyć na zniżkę OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aniu:)

 

jedno nie ma wpływu na drugie.

OC jest ubezpieczeniem chroniącym kogoś w kogo uderzysz swoim autem, wiec to czy masz zabezpieczenie czy go nie masz nie jest tutaj wcale istotne.

 

montaż takiego ZENDERA może spowodowac zniżeke w AC.

w OC nie spowoduje żadnej.

 

---------- Dodano o 14:56 ---------- Poprzednia wiadomość o 14:55 ----------

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie:)

Mam taki problem, koleś cofał i uderzył w przedni zderzak mam wyrwany uchwyt z zderzaka lekko porysowany i grill pęknięty a rzeczoznawca wycenił i napisał tylko lakierowanie i grill podając cene na częściach zamiennych i wyszło 419zł, a zderzak ma urwany zaczep a i PZU juz mi kase wypłaciło na konto. Uważam ze to za mało wycenili co mogę zrobić picać odwołanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności