Skocz do zawartości
Gość arq

Napęd 4WD Plusy i minusy ?

Rekomendowane odpowiedzi

A no właśnie, bo rozmawiamy cały czas o Torsenie - a jak spisują się nowsze Paski z Haldexem (Octavia ma chyba wcześniejsza generację tego napędu)? Stały napęd to wiadomo o co chodzi, ale jak zachowuje się dołączany napęd w codziennej jeździe? Nie ma żadnych niepożądanych efektów w momencie tracenia przyczepności i dołączaniu drugiej osi?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chelmi

panowie my sie chyba ciagle nie rozumiemy, ale do rzeczy (robi sie maly off ale co tam)...

 

Chelmi, pamiętaj że może obok Ciebie na światłach stanąć koleś Audi RS6 i pomyśli sobie tak samo o Tobie. Masz słuszny silnik dla słusznego samochodu, tego nie neguję - ale nie rozumiesz chyba jednej rzeczy. Nie dla wszystkich liczy się wyłącznie moc.

chlopie zaden ze mnie dresiarz, a splycajac moje poglady w ten sposob zadajesz mi taka maske, po prostu uwazam, ze 1.9 traktor jest na 4motion za slaby i juz (co innego 1.8T, ten sobie radzi zacnie), poglad bynajmniej wielokrotnie sprawdzony w praktyce na b5fl'u z 2004 i a4 z 2003 ...

nie chodzi o start, odejscie, street racingi od swiatel do swiatel z dresiarzami w 20letnich biemdablju itd. itp. tylko realna eksploatacje ...

Jeżeli 130km w 4motion to żenada, to co w takim razie z 1,6 w kombi na gaz? Są ludzie dla których oszczędność jest priorytetem bo jeżdżą spokojnie - dla mnie żenadą jest używanie mocy jako głównego wyznacznika jakości danego samochodu.

Pozdrawiam

tak porazka i nieporozumieniem bylo montowanie jednostek 1.6 benzynowych do tej budy, porownanie calkiem sluszne i oczywiste

 

....4x4 spalanie wieksze o okolo 1,5 litra na 100km, przyspieszenie na suchym slabsze , praktycznie nie mozliwe jest zerwanie przyczepnosci podczas ruszania na suchym asfalcie , pokonywanie zakretow jazda po mokrym i piaszczystym terenie duzo lepsze , wieksze poczucie bezpieczenstwa podczas pokonywania zakretow itd ... tak wiec jedyne do czego mozna sie przyczepic to spalana , bo przyspieszenie jest slabsze ale nie odczuwalnie , to nie wyscig tu kazda sekunda nie ma znaczenia i tak zawsze znajdzie sie ktos z szybszym i lepszym samochodem lub umiejetnosciami i nawet jasli trafisz na drodze amatora wyscigow to to ze bedziesz mial ta 1 sekunde do 100 mniej nic Ci naprawde nie da a naped 4x4 realnie przeklada sie na bezpieczenstwo

 

dokladnie, o to chodzi, 4motion wybacza wiecej, jedzie sie jak po szynach, "sral pies" wieksze spalanie (chociaz typowy przedstawiciel elektoratu PISdu w tym kraju kupi auto bez, lub bedzie jezdzil bez klimy, bo mu spalanie wzrasta o literek, o czym tu rozmawiac), fun z jazdy przede wszystkim ...

4motion w traktorze 1.9 to jest wlasnie takie samo nieporozumienie jak 1.6 , kuniec, kropka, wyluszczylem swoje zdanie i nie chce mi sie do tego wracac, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość deadcowpl

Z tego co słyszałem od faceta który posiada 3 najszybszego diesla w Polsce na 1/4 mili haldex to lipa bo włącza się kiedy chce a nie kiedy jest taka potrzeba :)

 

Chemi zaprzeczasz sam sobie mówiac, że "ze 1.9 traktor jest na 4motion za slaby i juz (co innego 1.8T, ten sobie radzi zacnie), poglad bynajmniej wielokrotnie sprawdzony w praktyce na b5fl'u z 2004 i a4 z 2003 ...

nie chodzi o start, odejscie, street racingi od swiatel do swiatel z dresiarzami w 20letnich biemdablju itd. itp. tylko realna eksploatacje"

Bo do realnej eksloatacji nadaje sie znakomicie, oszczędny i w miare dynamiczny, czego więcej chcieć ...

 

//edytuj posty! artmin

Edytowane przez artmin
scalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chelmi

Bo do realnej eksloatacji nadaje sie znakomicie, oszczędny i w miare dynamiczny, czego więcej chcieć ...

1.9 traktor z napedem na 4 buty dynamiczny? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1.9 traktor z napedem na 4 buty dynamiczny? ;)

 

tak sie nabijasz z tego diesla ze zastanawiam sie czy takim kiedykolwiek jechales

 

ale troche suchych faktow:

 

1.9 TDI 130 KM przyspieszenia 0-100 - 10,7 sek spalanie miasto 7,5 - 8 l

 

2.8 V6 193 KM przyspieszenia 0-100 - 8,0/10,1 man/aut spalanie miasto 15,5/16,5 l

dane katalogowe

 

nie wiem czy sa tak duze roznice (nie liczac spalania) zebys mogl czuc sie tak komfortowo

nie biore pod uwage mozliwosci chip tunningu ktory moglby odwrocic proporcje w przyspieszeniu

a jak widomo z silnika V6 duzo sie programowo nie "uciuła" a TDI hulaj dusza...

 

pozdr

Edytowane przez Gość
pomylka w nazwie silnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy następny post nic nie wnoszący do tematu będzie traktowany punktem za spam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chelmi
tak sie nabijasz z tego diesla ze zastanawiam sie czy takim kiedykolwiek jechales

 

ale troche suchych faktow:

 

 

 

nie wiem czy sa tak duze roznice (nie liczac spalania) zebys mogl czuc sie tak komfortowo

nie biore pod uwage mozliwosci chip tunningu ktory moglby odwrocic proporcje w przyspieszeniu

a jak widomo z silnika VR6 duzo sie programowo nie "uciuła" a TDI hulaj dusza...

 

pozdr

 

to ja poprosze nawet i 5 ale ostatecznie musze ustosunkowac sie do powyzszego ...

po pierwsze, traktor zawsze bedzie traktorem..

po drugie, jak juz wczesniej pisalem w tym watku nie pisze bajek tylko opisuje rzeczywistosc, z ktora sie zetknalem osobiscie ...

po trzecie, co ma V6 do VR6 ...

po czwarte moc ma wynikac z pojemnosci a nie z podkreconych programow ktore drastycznie obnizaja zywotnosc, a co by bylo gdyby 2.8v6 zaturbic? ;)

 

reasumujac, ludzie chcecie miec pierwszej generacji 4motion i passka? nie pakujcie sie w 1.9 traktor, tylko co najmniej 2.5v6 traktor ... EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmi, Twoje zawrze na wierzchu jak widzę.

 

Moim zdaniem 4x4 na torsenie to świetny paten w Passacie do którego można dobrać odpowiadającą NASZYM kryteriom jednostkę napędową. Ten napęd z czym sam się zgodziłeś został stworzony głównie aby podnieść bezpieczeństwo aktywne oraz umożliwić sprawne poruszanie się w trudnych warunkach.

 

Mój znajomy kupił Passata B5 Synchro AFN 110 nie po to żeby ustawiać się z Tobą na trasie, tylko po to że nie chce się mu dokładnie codziennie odśnieżać podjazdu. Dodatkowo zależy mu na względnie niskim spalaniu, kosztem elastyczności na trasie.

 

Tak więc od siebie, prosiłbym Cię abyś potencjalnym nabywcom nie mącił w głowie że tym się nie da jeździć - da i to całkiem przyzwoicie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość deadcowpl

Zgadzam się z kolegą wyżej, owszem Chelmi masz prawo wyrazić swoje zdanie o samochodach s silnikiem diesla ale w tym wypadku to jest dyskusja o 4wd więc pomyliłeś posty.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wlasnie zostałem szczęśliwym nabywcą Volkswagen Passat 1.9 TDI avf 130KM 4-MOTION mam małe pytanko odnośnie tego torsena bo jedni piszą że jest bezobsługowy a inni że są jakieś wymiany filtrów i oleji będe wdzięczny za odpowiedź kogoś kompetentnego dzięki pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co słyszałem od faceta który posiada 3 najszybszego diesla w Polsce na 1/4 mili haldex to lipa bo włącza się kiedy chce a nie kiedy jest taka potrzeba

Masters wystawiał kiedyś Lupo TDI z Haldexem do wyścigów. Sterowany był z oddzielnego modułu gdzie można było ustawić rozdział mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam wlasnie zostałem szczęśliwym nabywcą Volkswagen Passat 1.9 TDI avf 130KM 4-MOTION mam małe pytanko odnośnie tego torsena bo jedni piszą że jest bezobsługowy a inni że są jakieś wymiany filtrów i oleji będe wdzięczny za odpowiedź kogoś kompetentnego dzięki pozdrawiam

 

Na pewno musisz pilnować poziomu oleju przekładniowego, zarówno w skrzyni biegów zintegrowanej z centralnym mechanizmem różnicowym, jak i w tylnym mechanizmie różnicowym.

 

VW przez pewien czas twierdził że oleju przekładniowego nie powinno się wymieniać, tylko uzupełniać jego poziom. Podobno po kilku latach doświadczeń się z tego wycofał - w pewnym momencie w olej zostaje zanieczyszczony przez opiłki zużywających się elementów, zaś magnes który jest zamontowany na korku wszystkiego nie przyciągnie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze nikt nie podaje minusow w 4x4, oprocz plusow ktore podaliscie wyjasniam ze 4Motion w Pasku to Torsen, czyli staly naped i stosowany byl zawsze gdy bylo "4motion" napisane z tylu (jesli nawet nie bylo napisane mozna to poznac po tym ze sa dwa osobne tlumiki koncowe po obu stronach auta).

 

Tak wiec plusy napisaliscie wszyscy a minusy napedu to:

 

- potrzeba dokladnego i czestego sprawdzania cisnienia we wszystkich kolach (musi byc identyczne)

- wyzsze spalanie

- wieksze obciazenie dla skrzyni biegow (lepiej nie robic strzalow ze sprzegla)

- wyzsza masa auta

 

pozatym sa same zalety!:D

 

 

P.S. Torsen naped staly w Passatach, to blizniaczy naped od Audi i stosuje sie glownie gdy silnik montowany jest wzdluznie, z kolei Haldexa (naped dolaczany) montuje sie tam gdzie silniki sa poprzecznie, wynika to z konstrukcji (teraz oczywiscie w B6 juz nie ma to znaczenia jak silnik jest montowany). Nowe Passaty B6 maja Haldexa II generacji (wiec juz nie Torsen). Pozatym w Passatach B5 i B5.5 z Torsenem wielowahaczowe zawieszenie jest zarowno z przodu jak i z tylu dlatego komfort jest wyzszy!!!:]

Edytowane przez Sedris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...)

- wieksze obciazenie dla skrzyni biegow (lepiej nie robic strzalow ze sprzegla)

(...)

 

W wypadku strzału ze sprzęgła tak, ale ośki które mają duży moment podczas gubienia i odzyskiwania trakcji potrafią przenosić naprawdę duże obciążenia na cały układ napędowy. Mam wprawdzie tylko 110KM, ale na nierównościach przy bucie w podłodze na 2-gim biegu aż czuć po plecach jak układ napędowy dostaje w kość - sprzęgło nie popuszcza, nagle zerwana przyczepność na jednym z kół zostaje odzyskana i wiadomo z czym to się wiąże - skrzynia oraz koło 2-masowe musi to jakoś wytrzymać.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak wiec plusy napisaliscie wszyscy a minusy napedu to:

 

- potrzeba dokladnego i czestego sprawdzania cisnienia we wszystkich kolach (musi byc identyczne)

- wyzsze spalanie

- wieksze obciazenie dla skrzyni biegow (lepiej nie robic strzalow ze sprzegla)

- wyzsza masa auta

 

pozatym sa same zalety!:D

 

nie ze wszystikm sie zgodze

w instrukcji jest podane cisnienie w kolach przod 2.2 tyl 2.0 przy pustym 2.8 i 3.2 przy max zapakowanym

 

obciazenie skrzyni biegow jest takie samo tylko naped sie na kola rozdziela sie na 4 a nie na 2 kola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ze wszystikm sie zgodze

w instrukcji jest podane cisnienie w kolach przod 2.2 tyl 2.0 przy pustym 2.8 i 3.2 przy max zapakowanym

 

obciazenie skrzyni biegow jest takie samo tylko naped sie na kola rozdziela sie na 4 a nie na 2 kola

 

Koła muszą być jednakowe. Nie można założyć na jedną oś kół o większej średnicy.

 

Wad można by szukać bez końca - np. droższe, bo nietypowe części: tłumik, tylne zawieszenie.

Ale to jak szukanie wad samochodu z klimatyzacją ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Koła muszą być jednakowe. Nie można założyć na jedną oś kół o większej średnicy.

 

Wad można by szukać bez końca - np. droższe, bo nietypowe części: tłumik, tylne zawieszenie.

Ale to jak szukanie wad samochodu z klimatyzacją ;)

 

tlumiki i tylne zawieszenie sa takie same jak w A6 quatro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ze wszystikm sie zgodze

w instrukcji jest podane cisnienie w kolach przod 2.2 tyl 2.0 przy pustym 2.8 i 3.2 przy max zapakowanym

 

obciazenie skrzyni biegow jest takie samo tylko naped sie na kola rozdziela sie na 4 a nie na 2 kola

 

Chodzi mi o rowne cisnienie w kolach, parami, nie miedzyosiowo. Glownie chodzi o fakt predkosc obrotowej kol, by byla taka sama (gdy cisnienie male to i promien sie zmienia, a co za tym idzie predkosc obrotowa kola).

 

Nie chodzi tylko o to ze sobie ktos inne kola np. na tyl zalozy, rozne cisnienia miedzy prawym a lewym kolem sa zabojcze

 

P.S. Wiadomo ludziska ze nie ma co gadac na temat 4Motion, jest najlepszym rozwiazaniem dla auta, ja wogole go nie krytykuje, tylko pokazuje malutka chmurke na niebie:)

Edytowane przez Sedris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskutujemy o napędzie - a ten w każdej wersji silnikowej w Passacie spełnia w 100% swoje przeznaczenie - podnosi bezpieczeństwo i pozwala czuć się pewniej w trudnych warunkach atmosferycznych. Ja zwyczajnie zazdroszczę tym którzy mają AFN w wersji Synchro mimo słabszych osiągów na prostej przy suchym asfalcie.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość yetik

Z napedem trzeba dobrze zyc, a on odwdzieczy sie tym samym :)

Zmieniac olej w haldexie i filterek.

 

Nie zaciagac recznego w biegu, bo juz widzialem takich ktorzy poslizg na recznym a potem ogien.

Dla rozpedzonego napedu wystarczy kilka takich ostrych jazd i remoncik, ktory jest bardzo kosztowny.

 

To juz moje drugie auto z HALDEX-em i jestem zadowolony.

 

Fakt jest taki ze bez ESP trzeba uwazac bo dopiecie gwaltownie tylu np na sniegu moze skonczyc sie obrotem o 360stopni.

 

z ESP juz tego problemu nie ma i auto sprawuje sie idealnie w mokrych czy osniezonych zakretach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności