Skocz do zawartości
harry_poznan

MANUAL: Robimy lampkę W8 z lampki Superb

Rekomendowane odpowiedzi

DO ADMINÓW:

Poczyniłem taką sobie instrukcję. Kilka osób namawia mnie, aby wrzucić ją do WARSZTATU - więc jak się podoba to wrzucajcie.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Lampka W8 jest jakże pożądanym i estetycznym :lol elementem wyposażenia naszych pojazdów, ale problem jest z ich dostępnością. Znacznie popularniejsze na portalach aukcyjnych są lampki ze skody Superb. Różnica między nimi polega na kolorze podświetlania klawiszy - w Superbie zielone, W8 czerwone. Kolor podświetlania ambiente w obu jest czerwone.

 

Temiat przerabiałem w swoim samochodzie i przy okazji zrobiłem kilka fotek z małym opisem - może komuś się przyda.

 

Przy okazji chciałbym podziękować koledze barmanek który udzielił mi kluczowych instrukcji, bez których nie było by mojej lampki i tego poradnika.

 

Więc po kolei:

 

1. ADAPTER W8/SUPERB

 

Na ten temat nie ma się co rozpisywać, sprawa prosta i przerabiana na forum setki razy. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się:

TUTAJ (passatplus.de)

i TUTAJ (nasze forum)

 

73b78e2011a00342m.jpg

 

2. PRZERÓBKA LAMPKI Z SUPERB'A

 

Cała przeróbka będzie polegała na wymontowaniu zielonych diodek podświetlania przycisków lampki i zastąpienia ich diodkami czerwonymi.

 

Narzędzia, które będą nam potrzebne:

- lutownica, cyna, przyda się jakiś topnik

- płaski śrubokręt o szerokości ok 3-5 mm

- pęceta

- 4 diody czerwone 3 mm, 2 V

 

2.1. ROZEBRANIE LAMPKI

 

Zaczynamy od demontażu plastikowej pokrywy. Trzyma się ona na zaczepach po wewnętrznej stronie lampki, które należy podważyć płaskim śrubokrętem odciągając pokrywę.

 

038def54b35f3a17m.jpg

 

Musimy zdemontować nakładki przycisków - wystarczy podważyć je płaskim śrubokrętem i z łatwością zdjąć.

 

415b49f151124395m.jpg

 

2.2. WYMIANA DIÓD

 

Diody podświetlające przyciski znajdują się w miejscach oznaczonych kółkami:

 

e9282407d633b36bm.jpg

 

Od strony płytki drukowanej wlutowane są w miejscach oznaczonych kółkami. Do demontażu diod potrzebujemy lutownicę i pęsetę. Lutownicą topimy cynę po stronie płytki drukowanej, a pęsetą wyciągamy diody od strony przycisków. Przy tej czynności przyda się nam pomoc drugiej osoby, a jeśli robimy to sami przyda nam się sporo cierpliwości:)

 

fb255b5e37dfe69cm.jpg

 

Wylutowane diody, oraz diody przygotowane do montażu (diody czerwone 3 mm, 2 V):

 

4f9ad98c101f4889m.jpg

 

Dla niektórych jest to informacja oczywista, ale nie każdy zna podstawy elektroniki. Dioda w odróżnieniu od żarówki wrażliwa jest na polaryzację zasilania i działa jednokierunkowo. PLUS zawsze podłączamy do dłuższej nóżki, MINUS/MASĘ do krótszej:

 

9b9abc219d1e48d0m.jpg

 

W miejsce zielonych diod wlutowujemy czerwone. Lutując diody (i inne elementy elektroniczne) musimy wykonywać to w miarę szybko, aby nie przegrzać tych elementów - topimy cynę, odsuwamy lutownicę, poprawiamy, odsuwamy itd. Dla ułatwienia zaznaczyłem w którą stronę wstawione powinny być diody (oznaczenia + i - zgodne ze zdjęciem powyżej):

 

0e74c4fdc1c06b9em.jpg

 

2.3. EFEKT KOŃCOWY

 

Jeśli wszystko udało nam się poprawnie połączyć efekt końcowy powinien wyglądać mniej-więcej tak:

 

43f78419855bcfe8m.jpg a8d9506d61bc1cf3m.jpg bbd04b8ee94ba418m.jpg 038def54b35f3a17m.jpg

Edytowane przez harry_poznan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ty już kupiłeś gotową lampkę z diodami (tyle że od skody) i zmieniłeś tylko podświetlenie przycisków z zielonego na czerwone.

To gdzie tu jakaś przeróbka na lampkę W8? Chyba wątek powinien się nazywać "zmiana podświetlenia przycisków w lampce w8).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie z innej beczki, każda Skoda Superb miała taką lampkę czy tylko wyjątki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież Ty już kupiłeś gotową lampkę z diodami (tyle że od skody) i zmieniłeś tylko podświetlenie przycisków z zielonego na czerwone.

To gdzie tu jakaś przeróbka na lampkę W8? Chyba wątek powinien się nazywać "zmiana podświetlenia przycisków w lampce w8).

Nie zauważyłem różnic miedzy lampka W8 a Superb od strony wnętrza samochodu, bo od tylu rzeczywiście sie różnią.

Wiec mozna powiedzieć ze robimy lampkę W8 z lampki Superba poprzez zmianę koloru podświetlenia.

 

pytanie z innej beczki, każda Skoda Superb miała taką lampkę czy tylko wyjątki?

Nie każda Skoda Superb miała taką lampkę, choć w Skodzie była ona bardziej popularna niż lampka w8 w Passatach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiec mozna powiedzieć ze robimy lampkę W8 z lampki Superba poprzez zmianę koloru podświetlenia.

Mylisz trochę pojęcia kolego.

Wojtek miał na myśli fakt iż kupiłeś gotową lampkę ze Skody Superb która z pominięciem detalu w postaci koloru podświetlania przycisków jest bliźniaczą konstrukcją jak lampka z Passata W8.

Tak po chłopsku, jakim cudem zrobiłeś coś co już było zrobione? :hyhy

 

Przykład:

- Robimy ze zwykłej lampki, lampkę na wzór Passata W8

- Robimy lampkę Passata W8 z lampki Skody Superb

 

... dostrzegasz różnicę? :hyhy

 

 

... lampka w8 w Passatach.

... lampka w Passatach W8

 

j.w. ... dostrzegasz różnicę? :hyhy

 

P.S. Manual, pierwsza klasa! Widać że włożyłeś w niego sporo pracy. :ok

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mylisz trochę pojęcia kolego.

Wojtek miał na myśli fakt iż kupiłeś gotową lampkę ze Skody Superb która z pominięciem detalu w postaci koloru podświetlania przycisków jest bliźniaczą konstrukcją jak lampka z Passata W8.

Tak po chłopsku, jakim cudem zrobiłeś coś co już było zrobione? :hyhy

Pozostawiając zielone diody na miejscu lampka nadal pozostaje lampką wyjętą z Superba. Jeśli wymienimy te diody na czerwone to lampka zaczyna nosić znamiona lampki W8:) Wojtkowi chodzi o to ze nie zmienia sie konstrukcja, kształt, itd, wiem o co chodzi, ale pozostaje przy swoim:)

 

... lampka w Passatach W8

j.w. ... dostrzegasz różnicę? :hyhy

Właśnie to miałem na myśli. Lampka fabrycznie montowana była tylko w wersji W8 (stad jej "zwyczajowa" nazwa), ale ile takich lampek jeździ w innych wersjach? Na forum jest pewnie kilkadziesiąt Passatów nie będących wesją W8, które mają takie cudo na pokładzie. Mimo wszystko w Superbach jest bardziej popularna.

 

P.S. Manual, pierwsza klasa! Widać że włożyłeś w niego sporo pracy. :ok

Pozdro.

Dzięki za ciepłe słowa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pozostawiając zielone diody na miejscu lampka nadal pozostaje lampką wyjętą z Superba

 

Mylisz się, te lampki są takie same , różni je jedynie podświetlenie przycisków (passat czerwone, skoda zielone) i to wszystko.

Te dwie diody które są i w jednej i w drugiej świecą na czerwono bez różnicy, czy to lampka od passata czy od skody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych, ale nie wszystkich zdjęciach przy lampce passata W8 na płytce drukowanej widoczny jest biały plastik, którego nie widziałem na lampkach z Superba. Od strony użytkowej nie zauważyłem różnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry manual dzięki oby więcej takich

pozdraVWiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności