Skocz do zawartości
MarkII

Światła automatyczne - dziwne zachowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj pochmurny dzień. Zawsze jeżdżę na trybie "auto" i pora dnia pozwoliła aby samochód jechał na ledach dziennych. Nie przekraczałem 140 km / h i nie padał deszcz więc Xenony nie odpaliły się. W pewnym momencie zauważyłem, że miga kontrolka świateł głównych (ta przy włączniku obok trybu auto) i pojawia się i gaśnie podświetlenie RNSa. Nie było to regularne miganie tylko wyglądało to tak, jak by samochód nie potrafił się zdecydować czy jechać na ledach czy na głównych światłach. I tak cały czas przez około 3 minut. Przełączyłem ręcznie na pozycje włączonych świateł, z powrotem na auto i to samo. Nie wiem czy światła (xenony) migotały tak samo jak oświetlenie przycisków RNSa i kontrolka przy włączniku bo było zbyt jasno aby to stwierdzić. Zatrzymałem się wyłączyłem zapłon, włączyłem z powrotem i wszystko wróciło do normy. W drodze powrotnej już był zmierzch, więc pozycja auto włączyła główne oświetlenie samochodu i nic się dziwnego nie działo. Nie wiem, może szyba w miejscu czujnika zmierzchu złapał jakieś zabrudzenie i czujnik fiksował. Miał ktoś coś podobnego ? MFA nie wyświetlił żadnych komunikatów.

Edytowane przez MarkII

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami tak bywa (nawet w słoneczną pogodę gdy cień liści mijanych drzew,padnie w punkt czujnika) a i czystość przedniej szyby też ma wpływ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdy cień liści mijanych drzew,padnie w punkt czujnika
Może się nie znam, ale wydaję mi się, że tego typu czujniki powinny działać ze sporym opóźnieniem (minimum kilkanaście sek.) więc padanie cienia czegokolwiek na czujnik nie powinno go aktywować i dezaktywować "od strzała"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, działa z opóźnieniem, jak wjeżdzam do tunelu, jeżeli jest krótki, to światła nie zdąrzą sie nawet właczyć, na zadziałanie czujnika potrzeba kilka dobrych sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba uroda tych czujnikow. Mój jest co prawda dokładany, ale też zauważyłem, że potrafi wariować. Ostatnio niezależnie od nasłonecznienia włącza mi światła przy włączaniu zapłonu. I leaving home też przy otwarciu centralnego zamka z pilota. Ale mam błędy komunikacji LIN, wiec coś tam się dzieje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może się nie znam, ale wydaję mi się, że tego typu czujniki powinny działać ze sporym opóźnieniem (minimum kilkanaście sek.) więc padanie cienia czegokolwiek na czujnik nie powinno go aktywować i dezaktywować "od strzała"...

 

Mnie też tak się wydawało ale życie zweryfikowało :lol

 

p.s

a poważnie,to zastanawia mnie czy stała prędkość i częstotliwość ,,padania cienia'' ma wpływ

(i pewnie ma,tylko kto policzy jak tyle danych bazowych jest--rozmiar liści,siła wiatru,odległość,kąt padania itp. itd ) :lol

 

p.s

czujni musi szybko reagować, na autostradzie też są tunele ;)

Edytowane przez Blop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może się nie znam, ale wydaję mi się, że tego typu czujniki powinny działać ze sporym opóźnieniem (minimum kilkanaście sek.) więc padanie cienia czegokolwiek na czujnik nie powinno go aktywować i dezaktywować "od strzała"...

 

Tego typu czujniki, czyli jakiego typu?

 

Czujniki parkowania/cofania też powinny działać z "minimum kilkunastosekundowym opóźnieniem"?

 

U siebie nigdy tego czasu nie mierzyłem, jest to max ok 2 sekundy.

Merytorycznie zauważył Blop, co z tym opóźnieniem jak na prędkości autostradowej walisz do tunelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przyczyna mojego przypadku to zagadka ?

Jadę na przegląd 17 maja, chyba to zgłoszę. Może w logach błędów coś będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się podepnę z takim pytaniem .... chodzi o czułość takiego czujnika ... można ją jakoś zwiększyć VCDSem żeby wcześniej reagował na to że jest już jasno i włączał dzienne światła ?? Zauważyłem że u mnie nie załącza się rano mimo że jest już całkiem jasno na dworze...tak samo póżnym popołudniem ... jeszcze jest całkiem widno i warunki pozwalają śmiało na jazdę na światłach dziennych a czujnik już je gasi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. W kodowaniu czujnika światła. Poszukaj a znajdziesz, jak nie tu na forum octavi, widziałem to tam kiedyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie szukam tutaj na Forum ale na razie nie natrafiłem na jakąś instrukcję jak to zrobić ... Zajrzę na tą Oktavkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki kolego ... pogrzebałem trochę w ustawieniach ... na koniec ustawiłem tak jak ktoś napisał na samym dole tego manuala z tourana czyli :

Ustawienie czujnika zmierzchu.jpg

Wygląda to u mnie tak :

Ustawienie czujnika zmierzchu 1.JPG

Ustawienie czujnika zmierzchu 2.JPG

Teraz pozostaje zobaczyć jak te ustawienia będą się przedstawiały w praktyce ... Jak coś będzie nie tak to trzeba będzie dalej kombinować ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kojarzę, ze czujnik zmierzchu działał w mojej Skodzie bezbłędnie. Po wjeździe do ciemnego miejsca czyli np parking podziemny może po 2s przełączał światła dzienne na mijania.

Krótkie zmiany typu przejazd pod drzewami nie powodował takich rzeczy. Przełączanie automatyczne świateł po zmroku też działało względnie prawidłowo, no może przydałoby się czasami aby włączały się ciut wcześniej ale dzień dniowi i pogodzie nierówny.

Wydaje mi się, że jest to dość inteligentne rozwiązanie i po stopniu oraz długości zaciemnienia potrafi rozpoznawać czy auto wjechało do tunelu czy pod drzewko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja kojarzę, ze czujnik zmierzchu działał w mojej Skodzie bezbłędnie. Po wjeździe do ciemnego miejsca czyli np parking podziemny może po 2s przełączał światła dzienne na mijania.

Krótkie zmiany typu przejazd pod drzewami nie powodował takich rzeczy. Przełączanie automatyczne świateł po zmroku też działało względnie prawidłowo, no może przydałoby się czasami aby włączały się ciut wcześniej ale dzień dniowi i pogodzie nierówny.

Wydaje mi się, że jest to dość inteligentne rozwiązanie i po stopniu oraz długości zaciemnienia potrafi rozpoznawać czy auto wjechało do tunelu czy pod drzewko

Wszystko to oczywista oczywistość ;) ... z tymi tunelami , drzewami itp

Tutaj chodzi tylko o to żeby światła mijania zapalały się póżniej bo do tej pory zapalają się gdy jeszcze jest zupełnie widno i z powodzeniem można jeszcze dłuuuugo jeżdzić na dziennych ... albo rano ... już dawno wstało słońce a czujnik nie przełącza jeszcze na dzienne ...

Zobaczę jak się ściemni troszkę jak będzie na tych nowych ustawieniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i te w/w ustawienia pomogły ... zauważyłem że o wiele póżniej niż zwykle zapaliły się światła mijania ... o to mi chodziło , ciekawe jak będzie rano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest możliwość aby zapalały się nie od 140 km/h a np od 160 km/h ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tego typu czujniki, czyli jakiego typu?

 

Czujniki parkowania/cofania też powinny działać z "minimum kilkunastosekundowym opóźnieniem"?

 

U siebie nigdy tego czasu nie mierzyłem, jest to max ok 2 sekundy.

 

I właśnie o takie opóźnienia mi chodziło, więc proszę się nie czepiać Panie Marcin :P

Są w autach czujniki, które MUSZĄ i działają w ułamku sekundy, a są takie które mają kilku lub kilkunastosekundowe opóźnienia i nie mów mi, że o tym nie wiesz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jest możliwość aby zapalały się nie od 140 km/h a np od 160 km/h ?

Nie sądzę ... w kodowaniu widziałem że jest do odznaczenia tylko opcja 140km/90 mil /h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po przeglądzie, gdzie zgłosiłem ten problem. Okazało się, że komputer zapamiętał błąd sporadyczny czujnika zmierzchu wskazując na chwilowy brak komunikacji. Przemierzono instalację i niby ok. Ciekawostka. Pan z serwisu aby wyeliminować problem w przyszłości zaproponował wymianę na gwarancji czujnika zmierzchu na którą już jestem umówiony.

A tak przy okazji to niestety 140 km/h jest wartością sztywna i nie da się jej zwiększyć. Można wyłączyć lub włączyć ale zmienić nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności