Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

wiem że na miejscu starej stodoły która zawaliła się pod ciężarem śniegu jakieś 3 lata można ją odbudować bez problemu zgłaszając chyba remont

Co do stodoły to by się zgadzało powinno wystarczyć zgłoszenie remontu w starostwie powiatowym.

znam człowieka który miał też dom stary obudował go a później stary dom zaczął rozbierać, teraz ma super domek mówił ,że przeszło bez żadnych projektów zgłoszeń i w ogóle ale czy to prawda

 

Skoro nie ma to niech się nie chwali bo na pewno to wymagało przynajmniej zgłoszenia a prawdopodobnie pozwolenia. Albo ściemnia albo jeszcze odpowiednie instytucje się o tym nie dowiedziały. Nie ma przedawnień w tego typu sprawach jeśli chodzi o prawo budowlane i dodatkowo dochodzą przepisy karne. Tak że cały czas nie jest w prawie.

 

Mianowicie mam działkę (siedlisko, budynki stare) budynek mieszkalny jest bardzo stary ale w sobie takim stanie drewniany (jednak ma swoje lata).

Chciałbym wybudować na jego miejscu taki sam tyle, że murowany

 

Co do Twojego zasadniczego pytania to polecam zrobić projekt na przebudowę budynku mieszkalnego i uzyskać pozwolenie. Projekt i pozwolenie nie będą kosztować majątku a masz święty spokój.

Mam styczność z tego typu sprawami i powiem tak jeśli nie jesteś pewny sąsiadów to nie próbowałbym wybudować na miejscu drewnianego domu murowanego i już wyjaśniam dlaczego. Co prawda spotkałem się z przypadkami że to przeszło na zgłoszenie (sąsiadom nie przeszkadzało i starostwo nie wniosło sprzeciwu) ale zdecydowanie większość urzędów (nadzorów budowlanych) i sądów uzna to za budowę np:

- wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 grudnia 2009 r., II SA/Ol 959/09, w którym sąd stwierdził m.in., że "rozbiórka części drewnianego budynku i wykonanie w tym miejscu części murowanej nie stanowi remontu istniejącego obiektu budowlanego, lecz jest budową, nie można bowiem tego uznać za odtworzenie stanu pierwotnego";

i cytat jeszcze z innego wyroku sądu :"Należy przy tym zaznaczyć, iż w świetle orzecznictwa sądowoadministracyjnego np. wymiana elementów drewnianych ogrodzenia na metalowe lub betonowe czy też zastąpienie ścian budynku z drewna ścianami murowanymi nie jest odtworzeniem stanu pierwotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Tego rodzaju roboty budowlane nie są więc remontem, lecz przebudową lub odbudową obiektu budowlanego (wyrok NSA z dnia 14 marca 2006 r., sygn. akt II OSK 636/05, niepublik.). Podobnie rozbiórka części drewnianego budynku i wykonanie w tym miejscu części murowanej nie stanowi remontu istniejącego obiektu budowlanego, lecz jest budową, nie można bowiem tego uznać za odtworzenie stanu pierwotnego (wyrok NSA z dnia 13 lutego 1998 r., sygn. akt II SA/Łd 73/96, niepublik.)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem najlepiej od nowa wszystko i będzie dobrze i bez większych problemów. Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czy jak się grodziliście przed budową to robiliście od razu front czy początkowo lepiej zrobić front z bali i zwykłej siatki leśnej z jakąś bramą własnej konstrukcji tak dla bezpieczeństwa jak będą większe sprzęty wjeżdżały czy od razu stawiać wszystko jak należy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płot na samym końcu, bo różne sprzęty robią różne manewry i albo zahaczą albo powiedzą, że nie da się wjechać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Płot na samym końcu, bo różne sprzęty robią różne manewry i albo zahaczą albo powiedzą, że nie da się wjechać...

 

Skądś to znam :lol

 

Ja grodziłem tylko zwykłymi słupkami i siatką.W późniejszym czasie będzie płot,jak już wszystko skończę :hyhy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli najlepiej nie tylko nie robić frontu ale w ogóle nie wmurowywać słupków pod siatkę po obwodzie działki ? tylko zwykłe paliki i siatka leśna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zupełnie nieogrodzone do czasu położenia tynku.

Później, żeby psy nie znaczyły mi chaty zrobiłem szybko siatkę dookoła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jęsli podobno woda idzie przy mojej działce po tej samej stronie drogi czy dużo roboty jest z przyłączeniem dużo gmina potrzebuje na to czasu ? ( podobno woda w gminie podłączenie jest za darmo? ) niż np. woda była by ze 100 - 200m dalej czy tak i tak trzeba długo czekać na podłączenie ?

 

wcześniej miałem namierzoną działkę gdzie to były działki na odrolnionym pasie powstała tam droga wzdłuż działek i na całej długości drogi nie było doprowadzonej rury i w gminie już 2 lata czekają na doprowadzenie tam wody

 

mam nadzieję ze jak ja mam już praktycznie w działce rurę będzie szybciej ?

 

bo z prądem mówią ze około miesiąca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy jęsli podobno woda idzie przy mojej działce po tej samej stronie drogi czy dużo roboty jest z przyłączeniem dużo gmina potrzebuje na to czasu ? ( podobno woda w gminie podłączenie jest za darmo? ) niż np. woda była by ze 100 - 200m dalej czy tak i tak trzeba długo czekać na podłączenie ?

 

wcześniej miałem namierzoną działkę gdzie to były działki na odrolnionym pasie powstała tam droga wzdłuż działek i na całej długości drogi nie było doprowadzonej rury i w gminie już 2 lata czekają na doprowadzenie tam wody

 

mam nadzieję ze jak ja mam już praktycznie w działce rurę będzie szybciej ?

 

bo z prądem mówią ze około miesiąca ?

 

U u mnie ojciec się podłączał rok temu koszt koło 4 tys z przebiciem sie pod szosą i z wodomierzem reszta sam podłączasz ale musisz pójść do projektanta żeby zaprojektował to jak ma byc na mapie do geodety żeby to wytyczył wszystko kosztuje oddzielnie no i w gminie pierwsze zgłosić że chcesz cos takiego tra to koło miesiąca (przy dobrych układach) a tak to papiery musza leżeć miesiąc czasu a dopiero później rusza się roota z podłączeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podobno woda w gminie podłączenie jest za darmo?

 

Za darmo to Ci galerianka nawet nic nie zrobi :lol

Po pierwsze musisz mieć projekt-około 400 zeta,resztę oczywiście też Ty finansujesz.Za darmo masz wodomierz,wcinka+zasówa+cała reszta to koszt około 800 zeta,do tego dochodzi koszt poprowadzenia wodociągu (koparka,rura plastikowa,pewnie fi 32 bo taka mi doprowadzali) i oczywiście przepust pod drogą.Chyba że gmina się zgodzi na przekop-ale wtedy musisz doprowadzić drogę do stanu przed rozkopaniem.Oczywiście najpóźniej tydzień przed przekopaniem musisz poinformować mieszkańców o zamknieciu drogi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U u mnie ojciec się podłączał rok temu koszt koło 4 tys z przebiciem sie pod szosą i z wodomierzem reszta sam podłączasz

 

czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli już mam rurę w działce praktycznie przy przyszłym płocie :) to wystarczy tylko wniosek do gminy o pozwolenie , zwołanie projektanta o zrobienie mapki przyłącza od tej rury i potem można podłączać?

 

czyli jak się już ma wszystkie mapki i pozwolenia to przyłącze od rury przy działce do domu robi już jakiś wynajęty prze zemnie koleś od instalacji wodnych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleś który będzie robił projekt musi mieć uprawnienia,musisz mieć później gotowy wykop i dogadane z wodociągami wcześniej,bo pewnie przed zakopaniem będa chcieli zobaczyć jak to masz położone-kto Ci to położy to już Twoja sprawa,musisz sobie kogoś załatwić bo wodociągi robią tylko wcinkę.Pamiętaj że wcinkę mogą zrobić tylko i wyłącznie wodociągi!!Wodomierza też nie kupuj,ani opaski do wcinki,zasówy i teleskopu też nie bo to wodociągi dawają i kosztuje to właśnie 800 zeta-mniej więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak złoże wniosek już do gminy i wszystko tam zaakceptują to długo od złożenia papierów do zrobienia przez nich wcinki i licznika minie czasu ? czy jak już to zrobią to jest tam jakiś upust nie wiem "kranik" :) co by można było już czerpać wodę do budowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od wodociągów-nie od gminy.Z nimi maz się dogadać,ale tak mniej więcej 14 dni.Zależy ile roboty mają ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z przyłaczem to tak samo jak z pozwoleniem na budowe.

-warunki przyłacza z wodociągów

-mapka do celów projektowych

-projekt budowlany uzgodniony w ZUD 4 kopie (chyba że wode masz na działce to nie musi być uzgodnienia)

-projekt organizacji ruchu (nie wszystkie urzędy wymagają)

-z tymi papierami do starostwa o pozwolenie na budowe

-umawiasz termin z wodociągami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to i ja zaczynam jest na razie tak

 

 

0e7ae890eea5bba3.jpg

 

kupiłem inną działkę niż zamierzałem wcześniej jest wąska bo tylko 21m ale długa i w sumie dla mnie za długa no ale cóż ma 85m , plusem jest to że jest uzbrojona już w wodę i prąd

 

projekt też musiałem zmienić na taki pod wąską działkę dziś zakupiony za 3 dni bedę go miał

 

powiedzcie mi na 2 tygodni mam notariusza w sprawie działki jakie koszta poniosę przy samym notariuszu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ze jak...? kupileś i teraz dopiero notariusz ?... ja jak kupowalem to placilem u notariusza...( po sprawdzeniu wszystkich papierow przez notariusza).

 

 

Ps. Notariusz bierze procentowo od wartosci dzialki...nie pamietam ile juz. ale tu cos masz http://www.rotundabielsko.com/oplaty.asp

Edytowane przez SNEYK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na opłaty notara wpływa wiele czynników...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja jak kupowalem to placilem u notariusza...

 

-ja też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj płacisz:

2% pcc

200,- za wpis własności w księdze

taksa 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł +1.010,-

do tego wypisy i wniosek do sądu

na końcu vat od opłat notarialnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności