Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

bierz 11 jak nie więcej...... jak doświadczenie uczy to sprzętów energochłonnych tylko przybywa i to w postępie wręcz nie liniowym.... chociażby żonie się w kuchni płyta grzewcza zamarzy.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Git, tak właśnie myślę, że lepiej mieć 20A.

Budowlany prąd zgłoszę 7kW (16A) ale obawiam się, że to nie wystarczy na automat do tynków maszynowych etc... Tylko przy prądzie budowlanym oczywiście płaci się co miesiąc za zgłoszoną moc... Nie wiem czy nie lepiej wyjdzie agregat tylko na czas budowy i ew. pożyczanie od sąsiada :P ?

 

Edyta:

 

budowa i tak będzie podzielona na 2 lata - tzn. w tym roku stan zero a w przyszłym SSO. Więc jak myślę, będą mnie czesać miesięcznie między stanem "0" a SSO na parę ładnych złotych za ten prąd budowlany... ?

Edytowane przez jedrus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agregat który pociągnie takie maszyny to byłby kolos. Do tego nie zawsze agregaty mają pełną sinusoidę a tylko modyfikowaną, to też może być przeszkodą.

 

Co do pytania co powoduje, że wyskoczy bezpiecznik.

Prosta metoda obliczenia:

moc bezpiecznika x przyłożony prąd = moc którą uzyskasz (20A x 230V = 4600Watt) i już zbliżanie się do tej wartości będzie powodowało wysadzenie bezpiecznika, pomijam oczywiście zwarcia itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Agregat który pociągnie takie maszyny to byłby kolos. Do tego nie zawsze agregaty mają pełną sinusoidę a tylko modyfikowaną, to też może być przeszkodą.

 

Źle się trochę wyraziłem, więc doprecyzuję:

Budowa będzie podzielona na 2 etapy:

1) sierpień / wrzesień br - stan zero; na tym etapie nie wydaje mi się, abym potrzebował prądu; Beton będzie z gruchy, zagęszczarka i tak jest spalinowa. Co więcej jest potrzebne, czego nie pociągnie agregat lub przeciągnięcie prądu od sąsiada na przedłużaczu?

2) późna wiosna 2015 - SSO; tutaj już idealnie byłoby podłączyć prąd budowlany z zakładu energetycznego

 

Chodzi mi o to, że między sierpniem/wrześniem 2014 a kwietniem/majem 2015 musiałbym płacić za prąd budowlany a nie używałbym go.

 

Jeśli chodzi o prąd do domu, to 4600W *jednoczesnego* obciążenia wydaje mi się wartością bezpieczną dla 3 osób w gospodarstwie ;) Bez przesady, żeby jednocześnie prać, używać suszarki, piekarnika i nie wiadomo czego jeszcze na maksymalnych mocach? Wezmę na początek 20A i zobaczymy co z tego będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to się nie zrozumieliśmy.

Rzeczywiście na początek to ten prąd to średnio Ci potrzebny. Myślę, że nawet wcale, chyba że koniecznie robotnicy muszą mieć radio ;).

Szkoda płacić.

Agregat, :hmm: no cóż, może się przydać, nawet na później :). Ja teraz kombinuję nad przerobieniem instalacji tak abym mógł w przypadku awarii sieci (wichura czy coś) wpiąć agregat i puścić na nim z 1-2 żarówki + lodówka.

 

20A w domu to już naprawdę dobre zabezpieczenie (przedlicznikowe dostaniesz pewnie 25A więc nie dawaj identycznego a już broń borze większego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to trochę się upewniłem dzięki Wam - dziękuję chłopaki :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20A w domu to już naprawdę dobre zabezpieczenie (przedlicznikowe dostaniesz pewnie 25A więc nie dawaj identycznego a już broń borze większego).

 

To wykupione przedlicznikowe i od niego płacisz za gotowość, wystarczy na początek i zawsze można go zwiększyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do domu, to minimum 40 A zabezpieczenie przedlicznikowe, co wiąże się z koniecznością wykupienia ok. 20 kW mocy przyłączeniowej. No i 3 fazy obowiązkowo. Nawet nie ma co się zastanawiać. Dom to dom - musi być dobra, stabilna instalacja elektryczna z dużym zapasem, żeby później ścian nie pruć i sobie w brodę nie pluć.

 

Sam piekarnik i zmywarka to już ok 5 kW. A gdzie jeszcze pralka, czajnik, żelazko, ekspres do kawy czy np. płyta indukcyjna? Nie ma co żałować.

Edytowane przez Obywatel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy ktoś kiedykolwiek miał okazję budować garaż samemu?

Chciałbym postawić taką konstrukcję na działce, a nie uśmiecha mi się blaszak :)

Dom typu gomułkowski klocek, tzn. brak garażu.

A myślałem, żeby np takie coś dostawić do ściany domu: http://jagram.com.pl/garaz-doscienny-kolonia.html

Pytanie tylko - czy takie coś można zbudować samemu? Czy bardziej opłąca się kupić już gotowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie garaż tylko zwykła wiata.

Spokojnie dasz radę samemu to zrobić, tylko może nie takie fikuśne z zaokrąglonym dachem.

3-4 słupki, trochę drewna na składzie budowlanym, coś do pokrycia dachu i stoi wiata jak ta lala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

czy ktoś kiedykolwiek miał okazję budować garaż samemu?

Chciałbym postawić taką konstrukcję na działce, a nie uśmiecha mi się blaszak :)

Dom typu gomułkowski klocek, tzn. brak garażu.

A myślałem, żeby np takie coś dostawić do ściany domu: http://jagram.com.pl/garaz-doscienny-kolonia.html

Pytanie tylko - czy takie coś można zbudować samemu? Czy bardziej opłąca się kupić już gotowe?

Pewnie ,że można zbudować samemu to już zależy od Twoich zdolności manualnych:D Pytanie tylko czy takie coś jak w linku można nazwać garażem? Bo ani to od słońca za bardzo nie chroni,ani od opadów,że o ujemnych temperaturach nie wspomnę. Najlepszy jest tekst w opisie o zastosowaniu kratki jako przeszkody przed nawiewaniem śniegu-chyba na Hawajach.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie, czy taniej wyjdzie taki zakup czy budowa samemu?

Moje zdolności manualne - budowałem składzik na narzędzia i to tyle :jasne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie zapomnij przed budową o wydziale architektury i zgłoszeniu, bo mogą pomóc potem rozebrać....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak myślicie, czy taniej wyjdzie taki zakup czy budowa samemu?

Moje zdolności manualne - budowałem składzik na narzędzia i to tyle :jasne

Skoro stoi i spełnia swoje zadanie to nie jest źle:ok

 

wiec myślę,że dasz rade a co do kosztów wydaje mi się, że taniej będzie samemu coś zbudować.Policz ile potrzebne Ci będzie materiału i zrób rozeznanie w składzie drewna,pokryciach dachowych itp i będziesz mia już jakiś zarys kosztów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
oczywiście nie zapomnij przed budową o wydziale architektury i zgłoszeniu, bo mogą pomóc potem rozebrać....

 

Taka mała sugestia odnośnie nazewnictwa garaż w urzędach zawsze będzie wymagał pozwolenia, ja bym używał nazw takich jak budynek gospodarczy lub wiata. Jeżeli to ma być konstrukcyjnie połączone z budynkiem mieszkalnym to śmiem twierdzić, że to coś będzie wymagać pozwolenia na budowę. Proponuje pomyśleć nad wiatą wolnostojącą przynajmniej mniej papierów :). No chyba że zgoda w okolicy bo inaczej legalizacja czegoś takiego to 50 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma przerwę od domu na grubość kartki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pisałem o konieczności posiadania pozwolenia na budowę tylko o zgłoszeniu, a to dwie różne sprawy, wiata wolno stojąca, zakotwiczona w gruncie na stałe też wymaga zgłoszenia...

 

"Zgłoszenia, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej (starosta lub wojewoda) nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia (art. 30 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane)...."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak myślicie, czy taniej wyjdzie taki zakup czy budowa samemu?

Moje zdolności manualne - budowałem składzik na narzędzia i to tyle :jasne

 

Zawsze można wylać wylewke grubości 7-15 cm na ubitym gruncie bądź podsypce. tzw. chudy beton + zbrojenie (nie wiem dla jakiego obciążenia ma to być). Ewentualnie wybrac wiecej ziemi i dodatkowo stopy i na to garaz z blachy.

 

Ale czy wystarczy zgloszenie, nie mam pojecia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema,

Orientuje się ktoś jakie są warunki budowlane odnośnie otworów wentylacyjnych w kuchni w nowym budownictwie? Deweloper w nowym bloku umieścił tylko jeden otwór wentylacyjny więc nie można podłączyć okapu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności