Skocz do zawartości
Variant CL

przepisanie OC po zakupie

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem z "Moją Panią" autko, sprzedający przekazał nam OC - ważne jest jeszcze 3 m-ce w MTU...

Z racji że nie mają przedstawicielstwa napisałem do nich e-maila z pytaniem czy przepiszą OC na nowego właściciela:

 

W odpowiedzi dostałem:

 

1. W odpowiedzi uprzejmie informuję, że zgodnie z Art. 31. ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega wówczas rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.

 

2. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego (nie później jednak niż z upływem okresu, na który została zawarta).

 

3. W razie braku wypowiedzenia złożonego przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać przeliczenia należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

 

Po całym dniu "używania mózgu" nie kumam...podpowiedzcie co zrobić by skorzystać z tej polisy już opłaconej ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie musisz robić. Jeżeli sprzedawca pojazdu który kupiłeś nie wypowie do TU tej polisy w celu odzyskania pieniędzy masz OC za darmo do końca trwania umowy. Musisz tylko pamiętać że wraz z jej końcem oni Ci ją automatycznie przedłużą a Ty nie będziesz miał możliwości znalezienia tańszej oferty więc pilnuj okresu końca polisy :) Za wczasu poszukaj tańszej opcji a pod koniec trwania obowiązującej polisy napisz do obecnego TU wypowiedzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1. W odpowiedzi uprzejmie informuję, że zgodnie z Art. 31. ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega wówczas rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.

Jeśli kupiłeś samochód masz 30 dni na wypowiedzenie dotychczasowej polisy OC (poprzedniego właściciela). Jeśli tego nie zrobisz

3. W razie braku wypowiedzenia złożonego przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać przeliczenia należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

... potraktują to jako kontynuację ubezpieczenia w ich Firmie i policzą Ci składkę od dnia zakupu uwzględniająć Twoje zniżki/wzwyżki składki.

Czyli, np:

poprzedni właściciel miał zniżkę 60%, no i Ty sprytnie pomyślałeś, że skorzystasz z jego ubezpieczenia bo Ty masz np, tylko 20% zniżki. A tu zonk. Towarzystwo ubezpieczeniowe Ci to "wyrówna".

Dlatego takie korzystanie z czyjegoś OC mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego wynika ze jak nie zerwiesz umowy po wygaśnieciu polisy to ubezpieczyciel naliczy normalna składke za okres w którym jest ubezpieczone auto czytaj 0,5 roku lub 1rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd się dowiem, czy poprzedni właściciel nie wypowie polisy ?:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nic nie musisz robić. Jeżeli sprzedawca pojazdu który kupiłeś nie wypowie do TU tej polisy w celu odzyskania pieniędzy masz OC za darmo do końca trwania umowy. Musisz tylko pamiętać że wraz z jej końcem oni Ci ją automatycznie przedłużą a Ty nie będziesz miał możliwości znalezienia tańszej oferty więc pilnuj okresu końca polisy Za wczasu poszukaj tańszej opcji a pod koniec trwania obowiązującej polisy napisz do obecnego TU wypowiedzenie.

BZDURA!

NIE wprowadzaj ludzi w błąd!!!

:krzeslem:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja kupowałem swojego passata (koniec stycznia/ początek lutego), też dostałem polisę ważną do kwietnia (opłacona w warcie). Byłem, dowiadywałem się i pan za biurkiem powiedział, że nie ma potrzeby przepisywania tego, mogę sobie jeździć na tym do kwietnia, później tylko przedłużyć, albo wypowiedzieć. Z tego, co mi powiedział wynika, że ustawa jasno nie mówi o tym, że po kupnie trzeba przepisać polisę na siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BZDURA!

NIE wprowadzaj ludzi w błąd!!!

 

Przeczytaj to jeszcze raz :

 

razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega wówczas rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.

 

sprzedalem swoje 3 poprzednie samochody i za każdym razem wypowiadałem polisę do TU w celu odzyskania kasy. Nowy właściciel kupowal sobie nowa polisę !!

 

Jak kupiłem paska była dopiero co wykupiona polisa OC i nie robiłem z nią nic przez cały rok, poszedłem do TU w celu potwierdzenia tego co napisałem wcześniej i jest to w pełni prawda. Pod koniec trwania tej policy zrobilem jedynie cesję na swoje nazwisko. Podczas kontroli drogowej przydaje się czasami umowa kupna sprzedazy auta w celu potwierdzenia nowego właściela policy OC.

 

Zanim napiszesz coś takiego

BZDURA!

NIE wprowadzaj ludzi w błąd!!!

 

to się upewnij albo strzel jakieś piwo to się rozluźnisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego, co mi powiedział wynika, że ustawa jasno nie mówi o tym, że po kupnie trzeba przepisać polisę na siebie.

Ależ mówi - przeczytaj uważnie przedstawioną odpowiedź z TU

Ale inna ustawa mówi , że masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu, 15 dni na zgłoszenie w skarbowym...

Ale spoko, możesz jeździć...

Ale możesz też się mocno zdziwić, gdy będziesz chciał z "takiego" ubezpieczenia skorzystać...

 

---------- Post added at 21:54 ---------- Previous post was at 21:52 ----------

 

Przeczytaj to jeszcze raz :

no właśnie.

Specjalnie dla Ciebie wyróżniam najważniejsze stwierdzenia:

1. W odpowiedzi uprzejmie informuję, że zgodnie z Art. 31. ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega wówczas rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.

 

2. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego (nie później jednak niż z upływem okresu, na który została zawarta).

 

3. W razie braku wypowiedzenia złożonego przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać przeliczenia należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

 

Cały czas mówimy oczywiście o legalnych działaniach. Czy tak?

Edytowane przez tony_w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale możesz też się mocno zdziwić, gdy będziesz chciał z "takiego" ubezpieczenia skorzystać...

 

w razie kolizji spowodowanej ze swojej winy jest 100% pewności że polisa jest ważna. Koniec i kropka. Należy się upewnić że poprzedni właściciel nie wypowiedział polisy.

 

no właśnie.

Specjalnie dla Ciebie wyróżniam najważniejsze stwierdzenia:

 

no i gdzie widzisz problem ?? Istnieje ewentualność że jakaś hiena zacznie to wszystko od nowa przeliczać ale to raczej niezdarzalne. Ubezpieczenie jest dalej ważne. Ja mając 20% zniżek przez 12 miesięcy korzystałem z umowy OC zawartej przez poprzedniego właściciela paska który miał 65% zniżek. Nigdzie nie było z tym problemów. Nowe stawki zaczęli mi naliczać gdy stara polisa się skończyła. Jestem pewien że nie wprowadzam nikogo w błąd i ze nie są to bzdury. Gdym nie był to bym nie pisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zakład ubezpieczeń może dokonać przeliczenia należnej składki

 

Czyli MOŻE, ale nie ma takiego obowiązku ?

 

Skąd się dowiem, że poprzedni właściciel nie wypowiedział OC ?

 

CO ROBIĆ !?!???!:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli MOŻE, ale nie ma takiego obowiązku ?

 

Skąd się dowiem, że poprzedni właściciel nie wypowiedział OC ?

 

CO ROBIĆ !?!???!

 

Ja miałem tak jak Ci napisałem :)

 

Istnieje ewentualność że jakaś hiena zacznie to wszystko od nowa przeliczać ale to raczej niezdarzalne. Ubezpieczenie jest dalej ważne. Ja mając 20% zniżek przez 12 miesięcy korzystałem z umowy OC zawartej przez poprzedniego właściciela paska który miał 65% zniżek. Nigdzie nie było z tym problemów. Nowe stawki zaczęli mi naliczać gdy stara polisa się skończyła. Jestem pewien że nie wprowadzam nikogo w błąd i ze nie są to bzdury. Gdym nie był to bym nie pisał.

 

---------- Post added at 22:02 ---------- Previous post was at 22:01 ----------

 

CO ROBIĆ !?!???!

 

Ja bym zostawił jak jest i jeździł. Podejdź ewentualnie do TU i zapytaj czy polisa nie została wypowiedziana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja tylko zwracam uwagę JAK MA BYĆ legalnie ;)

Cytat z innego forum: (ktos ładnie wyjaśnił)

o ile OC nie wygasnie przed uplywem 30 dni masz prawo jezdzic do 30 dni na

OC poprzedniego wlasciciela.

przed uplywem 30 dni musisz podjac decyzje czy chcesz kontynuowac

ubezpieczenie (co wiaze sie z przeliczeniem skladki ubezpieczeniowej i

naliczeniem jej na kolejne 12 mies od daty przepisaniana Ciebie

ubezpieczenia , w zwiazku z tym nawet jak nie bedzie rekalkulacji to i tak

masz doplate do kolejnych pelnych 12 mies od daty zawarcia umowy na Twoje

nazwisko), czy tez wypowiadasz umowe i zawierasz nowa gdzies indziej.

 

pamietaj tylko ze liczy sie data faktycznego dostarczenia wypowiedzenia

umowy do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w zwiazku z czym najlepiej zloz

wypowiedzenie osobiscie w inspektoracie, w przypadku gdyby poprzedni

wlasciciel ni epowiadomil ubezpieczyciela o sprzedazy moga chciec do wgladu

umowe kupna sprzedazy - jako uzasadnienie Twojego prawa do wypowiedzenia

umowy ktora bylo nie bylo maja zawarta z poprzednim wlascicielem a nie z

Toba.

 

dodatkowo pamietaj ze musisz ubezpieczyc pojazd na siebie przed uplywem 30

dni (czyli gdy wypowiadasz stare OC musisz zawrzec nowe gdzie indziej) ,

oraz ze musisz w ciagu 14 (!! ! !) dni opolacic podatek od czynnosci

cywilnoprawnych w Urzedzie Skarbowym, aktualnie sa uzywane od 1 stycznia

nowe formularze (PCC-3 i PCC-3A) w miejsce starych PCC-1. Roznica w stosunku

do starych drukow jest taka ze kazdy sprzedajacy jest teraz na osobnym

PCC-3A ( dawniej glowny sprzedajacy byl na PCC1 bezposrednio),oraz ze nie

jest wymagany podpis sprzedajacegoo, zatem PCC-3 / 3A mozesz wypelnic nawet

na miejscu w urzedzie na podstawie DR i umowy K-S.

I jeszcze link z paragrafami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tony_w mówi o pierwszej opcji czyli mozliwości wypowiedzenia do 30 dni od daty kupna a ja mówię o drugiej czyli ewentualnego wypowiedzenia najpóźniej ostatniego dnia przed data wygaśniecia polisy :) Myślę że się dogadaliśmy :)

 

paragrafy :

 

"Jako kupujący możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC samochodu, masz na to dwa terminy. Pierwszy, przed upływem 30 dni od daty zakupu pojazdu, umowa ubezpieczenia rozwiąże się wtedy po 30 dniach od daty jego kupna. Drugi, najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu na jaki umowa ubezpieczenia była zawarta, umowa ubezpieczenia rozwiąże się z upływem tego okresu.

 

Jeżeli w pierwszym terminie nie wypowiesz umowy ubezpieczenia OC pojazdu, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki, poczynając od dnia kupna samochodu, z uwzględnieniem przysługujących Ci zniżek oraz zwyżek, w ramach obowiązującej taryfy składek za ubezpieczenie OC pojazdu. W przypadku gdy złożysz wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli sprzedawca pojazdu który kupiłeś nie wypowie do TU tej polisy w celu odzyskania pieniędzy masz OC za darmo do końca trwania umowy

Nie ma już możliwości odzyskania pieniędzy, wypowiedzieć umowę o OC może tylko nabywca pojazdu przy zawieraniu nowej umowy.

Kiedyś można było tak zrobić jak napisałeś, ale teraz już nie.

Edytowane przez monter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Istnieje ewentualność że jakaś hiena zacznie to wszystko od nowa przeliczać ale to raczej niezdarzalne. U

 

Dlaczego nie ? Ja miałem osobiście taki przypadek. Kupiłem auto z OC ważnym jeszcze kilka miesięcy, poprzedni właściciel nie chciał zwrotu i zostawił mi te ubezpieczenie. Pojechałem do agenta przepisać umowę na siebie i ........... dopłaciłem do OC. Juz nie pamiętam czy była to różnica %-towa czy strefa zamieszkania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma już możliwości odzyskania pieniędzy, wypowiedzieć umowę o OC może tylko nabywca pojazdu przy zawieraniu nowej umowy.

Kiedyś można było tak zrobić jak napisałeś, ale teraz już nie.

 

masz rację :) Chodziło mi o to co napisałeś. Zbywca musiałby uzyskać od nabywcy podpis na wypowiedzeniu polisy, ja za każdym razem tak robiłem :) PRZEPRASZAM

 

Dlaczego nie ? Ja miałem osobiście taki przypadek. Kupiłem auto z OC ważnym jeszcze kilka miesięcy, poprzedni właściciel nie chciał zwrotu i zostawił mi te ubezpieczenie. Pojechałem do agenta przepisać umowę na siebie i ........... dopłaciłem do OC. Juz nie pamiętam czy była to różnica %-towa czy strefa zamieszkania...

 

dlatego napisałem że istnieje :) U mnie było odwrotnie niż u Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbywca musiałby uzyskać od nabywcy podpis na wypowiedzeniu polisy PRZEPRASZAM

A no, było coś takiego ze podpisywało się że po 30 dniach odsyłasz mu umowę a on wypowiada i ma zwrot ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie :) zawsze po takiej akcji miałem na nowe OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

 

mam 30 dni by albo wypowiedzieć umowę w MTU albo zapytać ile musiałbym dopłacić do tego OC by było ważne do lipca...

Jeśli się zdecyduję na MTU do lipca to przepiszą na moje dane osobowe polisę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności