Skocz do zawartości
kubelt

CB-Radio

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Pit
Widzialem kiedys malucha - czerwonego szerszenia - na srodku dachu miał wywiercona dziure a do niej założona skromna President Texas - tylko 208 cm.. - wygladał cudnie:)

:D:D:D Ciekawe czy na zakrętach nie miał za dużych przechyłów :D:D:D;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozyczyłem kiedys dla kumpla taką prawie dwómetrową antena z magnesem. Założył do malucha i wygladał jak zdalnie sterowany samochodzik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie wyobrażam sobie jazdy z magnesówką. Zakładanie ściąganie a co z kablem do anteny, który ciągle się gdzieś wala po wnętrzu. Także po włożeniu do środka zawsze jest problem z walającym się kablem. A antena normalna to motylek i do bagażnika. Z tego, co się orientuję to do radia, CB antena powinna być jak najdłuższa i najlepiej umieszczona centralnie na jakiejś większej powierzchni wiec teoretycznie powinna być zamocowana na środku dachu. No jest jeszcze bardzo ważna sprawa „masa anteny” na antenach magnesowych masy nigdy nie będziemy mieli, bo lakier, guma, szmatka masy nam nie poda.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pit

8) Mam prośbę podpowedzcie gdzie w pasku kombi najlepiej umieścić antenę przykręcaną na motylka tak żeby to działało tak jak należy, może ktoś ma zdjęcia :?:;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8) Mam prośbę podpowedzcie gdzie w pasku kombi najlepiej umieścić antenę przykręcaną na motylka tak żeby to działało tak jak należy, może ktoś ma zdjęcia :?:;)

 

Mam ten sam problem. Ale widziałem na drodze że gość miał uchwyt zamontowany na relingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pit
Mam ten sam problem. Ale widziałem na drodze że gość miał uchwyt zamontowany na relingu.

8) Jak kupowałem moją magnesówkę to koleś mówił że reling to nie najlepszy pomysł, tak naprawdę to nie wiem czym się kierował to mówiąc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pit

8) No to jest ok i cena nie za wielka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel1309

Ja miałem w swoim pasku CB President Harry i do tego antenka presiden alaska (140cm). Zasięg przy dobrych warunkach to ok 30km. AKtualnie CB mam zdemontowane gdyz jeżdżę na taxi i musze mieć miejsce na radio (antena też jest inna - nadaje na innej częstotliwości). Antenę mam umieszconą w otworze po fabrycznej antenie radiowej (w dachu). Przewody poprowadzone z podsufitki, rynienka od wewnątrz pod plastikami, środkowym słupkiem, progiem przednich drzwi, aż w końcu radio, które jest umieszczone po lewej stronie pod skrzynka z bezpiecznikami. Nie wiem dokładnie pod co mam wpięte zasilanie (jakieś grubsze przewody w okolicach bezpieczników), ale pomysł z wtyczka do zapalniczki jest nienajlepszym rozwiazaniem. Wtyczka często wypada co podczas jazdy denerwuje (testowałem

 

Pzdr!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie w pasku kombi zamontowana antene zamiast anteny radiowej (radiową mam chwilowo wewnetrzna przyklejoną na szybe - nie jest taka zła:)

Według teorii prawidłówo zamontowana antena powinna mieć pod sobą 1 metr kadratowy blachy dookoła - dlatego idealny jest środek....no ale wiadomo - samochód kiedyś trzeba sprzedac i małe szanse ze trafimy na kupca-wielbiciela CB:)

 

Jesli chodzi o uchwyt na klape - nie polecam kupowanjia na własną reke jeśli nie jestesmy pewni ze to o to chodzi na allegro, zdecydowanie lepiej jest podjechac do serwisu CB. Oni mają tam różne rodzje - mozn przyłożyć i zobaczyc czy bedzie OK.

W pasku B5kombi nie kazdy uchyt sie nadaje bo górny rant klapy bagażnika chowa się przy otwieraniu. W serwisie polecą odpowiedni a samemu mozna obejrzec i stwierdzic czy jakosciowo nas to satysfakcjonuje - różnica w cenie minimalna.

 

Reling (tylko aluminium!! nie tworzywo) - tak, ale pod warunkiem ze sam reling ma dobry kontakt z blacha samochodu, poza tym trzeba uchyt wkrecić tak zeby śruby przebiły tą zewnętrzną powłoke i dotykały "gołego" alu - musi być masa (i to nie w sensie elektrycznym - wiec rzadne tam kabelki czy inne pierdoły) - to samo zresztą z uchytem - śruba musi przebić lakier.

Generalnie nie zaleca sie montowania na relingu ale sa tacy co mają i nie narzekają.

 

Zasilanie z zapalniczki - nie polecam - niewygodne to raz a dwa ze zasilanie powinno byc najprostrza droga z aku, szczególnie przy silnikach benzynowych gdzie jest iskra na swiecy. Chodzi o zakłócenia i trzaski w radiu - ja nie polecam - jak juz ktoś musi odpinać to można przy samym radiu tuż przy bezpieczniku zrobić złączke na zasilaniu.

 

JA NADAL POLECAM OPCJĘ Z DACHEM - to nie wygląda żle, mnie sie bardzo podoba - mam zdjęcia tylko nie mam serwera - jak ktoś ma możliwość je gdzieś wsadzić to mogę pokazać jak to u mnie wygląda.

 

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel1309
JA NADAL POLECAM OPCJĘ Z DACHEM - to nie wygląda żle, mnie sie bardzo podoba - mam zdjęcia tylko nie mam serwera - jak ktoś ma możliwość je gdzieś wsadzić to mogę pokazać jak to u mnie wygląda.

 

Pozdrawiam

Pozdrawiam

umieść zdjęcie na www.imageshack.us a potem wklej link lub miniaturke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Reling (tylko aluminium!! nie tworzywo) - tak, ale pod warunkiem ze sam reling ma dobry kontakt z blacha samochodu, poza tym trzeba uchyt wkrecić tak zeby śruby przebiły tą zewnętrzną powłoke i dotykały "gołego" alu - musi być masa (i to nie w sensie elektrycznym - wiec rzadne tam kabelki czy inne pierdoły) - to samo zresztą z uchytem - śruba musi przebić lakier.

 

W poprzednim samochodzie antenę miałem zamontowaną w otworze po wyjętej wycieraczce tylnej szyby. Masę miałem poprowadzoną kabelkiem z miejsca gdzie nie było lakieru (jakaś tam śrubka) Kabelek ten wyeliminował psucie lakieru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mildek

Osiah,

poza tym trzeba uchyt wkrecić tak zeby śruby przebiły tą zewnętrzną powłoke i dotykały "gołego" alu - musi być masa (i to nie w sensie elektrycznym - wiec rzadne tam kabelki czy inne pierdoły)

Możesz to rozwinąć? Bo w sumie pierwszy raz się spotykam że masa nie może być podpięta kabelkiem którego drugi koniec gdzieś tam spotyka się z karoserią.

 

Generalnie nie zaleca sie montowania na relingu ale sa tacy co mają i nie narzekają.

Np. ja.

 

zasilanie powinno byc najprostrza droga z aku, szczególnie przy silnikach benzynowych gdzie jest iskra na swiecy. Chodzi o zakłócenia i trzaski w radiu

Dużo radii ma przełącznik ANL który dość skutecnznie te trzaski eliminuje.

 

I jesli chodzi o montowanie anteny na klapie bagażnika to trzeba pomyśleć o doprowadzeniu masy skąd inąd :) bo np. u mnie w B4 kombi lub u kolegi w golfie III klapa jest odizolowana od reszty karoserii.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Alana 42 multi ,moim zdaniem super małe radyjko nie trzeba nic wiercic ani kombinować,można łatwo odpiąć i zabrać ze sobą,oraz przekładać do innych auta w moim przypadku tym się kierowałem,antenkę mam 1m nie pamiętam jakiej firmy ale z takim przegóbem że jak się zaczepi lub uderzy z większą prędkością w jakieś ptaszysko to się składa ,magnes mam midlanda o średnicy 15cm.komplet kosztował ok.800zł.Oprócz tego można używać w domu ,ponieważ ma ładowarkę i służy jako krótkofalówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pit
Jesli chodzi o uchwyt na klape - nie polecam kupowanjia na własną reke jeśli nie jestesmy pewni ze to o to chodzi na allegro, zdecydowanie lepiej jest podjechac do serwisu CB. Oni mają tam różne rodzje - mozn przyłożyć i zobaczyc czy bedzie OK.

8) Chyba masz rację, trzeba będzie zrobić jak radzisz żeby nie było pomyłek, na allegro jest może i taniej ale może się okazać że kupiłeś z czego nie zkorzystasz i kasa w błoto ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Osiah,
poza tym trzeba uchyt wkrecić tak zeby śruby przebiły tą zewnętrzną powłoke i dotykały "gołego" alu - musi być masa (i to nie w sensie elektrycznym - wiec rzadne tam kabelki czy inne pierdoły)

Możesz to rozwinąć? Bo w sumie pierwszy raz się spotykam że masa nie może być podpięta kabelkiem którego drugi koniec gdzieś tam spotyka się z karoserią.

 

 

Dużo radii ma przełącznik ANL który dość skutecnznie te trzaski eliminuje.

 

I jesli chodzi o montowanie anteny na klapie bagażnika to trzeba pomyśleć o doprowadzeniu masy skąd inąd :) bo np. u mnie w B4 kombi lub u kolegi w golfie III klapa jest odizolowana od reszty karoserii.

 

Może źle się wyraziłem - elektryczne połącznie to nie wszystko, kontakt elektryczny być musi i to jak najlepszy, stąd w przypadku anteny na dachu "zęby" podkładki powinny się wgryźć w balche - żeby ten kontakt był jak najlepszy. Antena przy zapewnieniu tylko masy elektrycznej będzie działała - pytanie tylko jak.

Spróbuj zabrać radio do domu (załóżmy ze nie jest to srodek blokowiska i że tej anteny nie bedzie nic zasłaniało) zmontuj zestaw a antene (taką przeznaczoną na samochód) wystaw na niemetalowy dach. Masa oczywiście kabelkiem np do kaloryfera. Miernik w rączkę - masa jest - no super - a teraz reflektometr w rączkę i...... no wydaje mi sie że niewiele zdziałasz, SWR będzie raczej wysoki a z głośnika polecą zapewne trzaski i piski, a próby nawania będą zapewne też słyszalne na sąsiednich kanałach. A z tego co wiem górna zalecana granica wartości SWR to 3 - powyżej nadawanie może być niebezpieczne dla radia . A dlaczego? - antena dla dobrego działania potrzebuje przeciwwagi promiennika i im ta przeciwwaga jest wieksza tym lepiej. Dlatego za najlepsze miesce w aucie uwaza się środek dachu - przeciwaga ma wtedy największy rozmiar i ma to wpływ na SWR. Antena powinna mieć jak nalepszy kontakt z przeciwwagą i o ile elektrycznie kabelek wystarcza o tyle tu nie bedzie najlepszym rozwiązaniem - działać jakoś oczywiście będzie, no ale raczej dążymy do tego żeby instalacja była jak najlepsza.

Być może się mylę, nie próbowałem, wiem to tylko z doświadczeń innych i teorii wyczytanej w necie.

Eksperymenty zresztą nie były mi potrzbne bo u mnie za pierwszym podejściem Alana9+ zestroił się na SWR=1,1.

 

U mnie wygląda to mnije wiecej tak (zdjęcia robione w innym celu, więc "pozy" niekoniecznie najlepsze):

17op.th.jpg

 

24va.th.jpg

 

31mc.th.jpg

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mildek

Osiah,

za pierwszym podejściem Alana9+ zestroił się na SWR=1,1.

Też mam Alana 9+ i nawet przed strojeniem bez masy w postaci kabelka miałem swr 1.1 :) Atena była zamontowana na relingu. Ale mimo wszystko podpiąłem jej mase.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pit

8) Osiah to mocowanie u ciebie wygląda super :!: tylko że ja nie bardzo mogę się pozbyć trójzakresowej anteny :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sh4d0w

Witam serdecznie,

 

co do mocowania anteny polecam mimo wszystko relingi. W tej chwili mam antenke 1,7 m, zasieg ponad 30 km, mocowana na motylku, dzieki czemu wjazd na parking supermarketow to tylko chwila zabawy ze zlozeniem bata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na relingu mocuje się chyba tylko na "ścisk"

A próbował może ktoś zamocować pod relingiem? Tam gdzie jest on mocowany do dachu. Jest tam wogóle miejsce na wytworzenie jakiejś podkładki pomiędzy dachem a relingiem i przymocowanie do tego anteny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności