Skocz do zawartości
sipowitz

Czyszczenie (regeneracja) filtra cząstek stałych DPF / FAP

Rekomendowane odpowiedzi

No sorki ale nie miałem czasu. Dzisiaj rozgrzałem na postoju, temperatury rosły podobnie na wszystkich czujnikach. Zastanawia mnie jeszcze offset ciśnienia - vcds pokazuje go na poziomie -20.40 

Silnik rozgrzany na postoju do 81 stopni:

16240853682933142868530292740670.jpg

No i zastanawiające są wskazania sondy - na postoju przy rozgrzaniu pokazanym na powyższym zdjęciu lambda pokazuje 5.7 tak ma być?

Edytowane przez nivre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się wyczyścić filtr środkiem Moje Auto DPF Cleaner. Po czyszczeniu zapełnienie spadło do 15%, uruchomiona procedura wypalania, temperatury zostały osiągnięte i filtr wypalony do zera. Dzięki za podpowiedzi.

IMG_20210624_183921.jpg

IMG_20210624_183915.jpg

IMG_20210624_183832.jpg

Edytowane przez nivre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z dpf dopadł i mnie.

Pacjent to b6 2,0 TDI BMR 170KM.

Od kilku tygodni mam problemy z dpf. Najpierw zaczeło się od częstego wypalania. Mysłałem, że zatankowałem kiepskie paliwo bo zaczęło się chwilę po zatankowaniu. DPF wypalał się znacznie dłużej i częściej niż zwykle. Po tygodniu zatankowałem na innej stacji i trochę się uspokoiło. W między czasie zmieniłem olej w silniku (był mocno rozrzedzony), wymieniłem filtr paliwa zalewając go płukanką Liqui Moly Diesel Spulung. Do zbiornika z paliwem dolałem Liqui Moly Dieselpartikel filter Schutz (2650) do czyszczenia i ochrony filtra. W kompie nie było żadnych błędów. Wypalił się chyba jeszcze z raz czy dwa o czym pojechałem na urlop ponad 1500km. Myślałem, że po takiej trasie się wygrzeje i porządnie przegoni. Po powrocie znów się zaczęło. Po kilku dniach jazdy zapaliła się kontrolka od DPF i mimo przejechania ok.40km próbując wywołać procedurę wypalania (3-4 bieg i obroty 2500-3000) nie chce zgasnąć. Dziś jadąc zaczęła migać spirala od świec żarowych. Po podpięciu diagnoskopu Viaken 5053ITS wyskoczył błąd 008194 Particulate Trap Bank 1 i nie chce się dać skasować. Czytałem na różnych źrodłach, że przyczyną może być czujnik różnicy ciśnień G450. Tylko jak go sprawdzić czy to on czy jednak DPF jest zatkany. Samochód ma prawie 340 tys.km przebiegu. Poprzedni właściciel prał już DPF przy ok 240-250 tys.km. Ale nie wiem czy go zaadoptował. Wklejam zdjęcia bloków pomiarowych grup 67, 68 i 75 oraz błąd i odczyt grupy 67 i 68 z przed urlopu (odczyt z VCDS). Dodatkowo mam lekko zapocone węże od IC więc nie wiem czy turbo nie zaczyna puszczać soków, choć z tego co mi się udało wyczytać to w grupie 75 poz. 3 jest procentowy poziom zapełnienia filtra co u mnie wynosi 32,66% więc jeszcze bez jakiejś tragedii ale może pomożecie. Zdjęcie węza od IC też wklejam.

IMG_20220727_140933.jpg

IMG_20220727_141011.jpg

IMG_20220727_191229.jpg

IMG_20220814_093129.jpg

IMG_20220814_122407.jpg

IMG_20220814_122423.jpg

IMG_20220814_122527.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na postoju jak depniesz do końca (o ile masz limiter to powinno być 2500-3000rpm) jaką masz rożnice ciśnień. Następnie depnij mu w trasie 4bieg, do 4000rpm i sprawdź jaką masz rożnice ciśnień wtedy.

Czujniki się zużywają więc po jakimś czasie odczyt różnicy ciśnienia może być przekłamany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma limitera na wolnych. W trasie nie depne mu do 4000 obrotów bo auto aktualnie jest w trybie awaryjnym i nie wkręca się wyżej jak 2800 obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to na postoju zrób odczyt na 2500rpm, a w trakcie jazdy na tyle na ile się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuebk odczyty na postoju przy ok. 2500 obr/min.

IMG_20220814_191240.jpg

IMG_20220814_191250.jpg

 

A to są odczyty w czasie jazdy. 1 bieg i obroty w zakresie 2200-2500. Najwyższe wartości przy obrotach 2500-2800.

IMG_20220814_192525.jpg

IMG_20220814_192528.jpg

IMG_20220814_192531.jpg

IMG_20220814_192534.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na postoju masz 150mbar różnicy ciśnień to DPF śmietnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już Twoja decyzja co dalej, jak będziesz prał to niech Ci dadzą kwitek jakie było ciśnienie przed i po.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.08.2010 o 21:16, MrZi napisał:

Ironderek napisal:

"Witam, od jakiegos czasu probuje uzyskac odpowiedz na pytanie gdzie i na ktorym kanale w VCDSie mozna odczytac zapelnienie filtra DPF w 2010 Skoda SuprB II 2.0TDI CR 170KM EDC17?

Przeczytalem ten watek, jak i wiele innych, odwiedzilem rowniez strone ross-techa i dalej nie wiem jak to zrobic w tym aucie i jemu podobnych. Przedstawiony tu opis sprawdzenia i regeneracji DPFa odnosi sie chyba tylko do aut z EDC15/16 a co z tymi nowymi EDC17?

Normalnie jak wchodze w VCDSa w 01-silnik, pozniej w 08-Meas.Blocks, nastepnie wybieram kanaly 070 i 075 mam tam jakies dziwne cyferki ktorych nie potrafie zinterpretowac. Normalnie powinno byc tam okreslone %zapelnienie filtra, a ja mam np. w kanale 070 dwie rubryki w ktorych wyswietla mi sie ciag liczb 00000001, a w kanale 075 trzy rubryki i nastepujace wartosci: -1 , -2, -1. Jesli te cyfry oznaczaja poziom zapelnienia filtr DPF to jak je zinterpretowac, a jesli nie to gdzie odczytac w VCDSie poziom zapelnienie DPFa w tym samochodzie i jemu podobnych? "

 

 

Mam ten sam problem z interpretacja poziomu zapchania DPF, rozwiazales juz to?

Moze ktos wstawic zdjecie jak to wyglada u niego i krotko opisac?

 

I jeszcze jedno, piszecie ze autem trzeba jechac przy danych obrotach itp( tak tez pisze w intrukcji serwisowej) ale dzis bylem w ASO i widzialem jak robili czyszczenie DPF w Transporterze i auto stalo podpiete pod VASA. Obroty byly ok 1500 i proces trwal do zakonczenia.

Swoją drogą — jak już człowiek poświęci trochę czasu i cierpliwości, to satysfakcja z rozwiązania takiego problemu jest podobna jak przy dobrej serii zakładów na https://mostbet.net.pl/ — trochę analizy, trochę ryzyka, ale za to konkretne efekty, jeśli się wie, gdzie szukać.

Mam dokładnie ten sam dylemat, kiedyś próbowałem to rozgryźć na własną rękę i też miałem te dziwne wartości w blokach pomiarowych 070 i 075. W przypadku sterowników EDC17 dane dotyczące DPF są często przeniesione do grup „Advanced Measuring Values”, czyli do rozszerzonych parametrów. Warto tam poszukać pozycji typu „Soot Mass Calculated”, „Oil Ash Volume” albo „Particle Filter Load Coefficient”. Tam dopiero pokazuje się realna wartość w gramach lub procentach.

Jeśli chodzi o regenerację — rzeczywiście, w niektórych autach można ją zrobić „na postoju”, jeśli VCDS pozwala na wymuszenie procesu. W ASO robią to przez VAS-a, który ma dokładnie przygotowaną procedurę z automatyczną kontrolą temperatur i obrotów. VCDS też to potrafi, ale zależy od wersji oprogramowania i silnika.

Najlepiej sprawdzić, czy w zakładce „Basic Settings” (grupa 100 lub okolice, zależnie od modelu) masz opcję „Regeneration of particulate filter while stationary”. Jeśli tak — można to spokojnie wykonać przy podniesionych obrotach, jak w ASO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności