Skocz do zawartości
-JaszczomP-

Jaka powinna być grubość kabla zasilającego?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Więc, szukałem w guglu, ale on nic nie wie :eek:

Potrzebuje więc informacji, jaka powinna być grubość kabla zasilającego CBka?

Chcę sobie pociągnąć z aku, albo ze skrzynki bezpieczników, niby mam jakiś tam kabel założony ale chciałem dać lepszy, tylko nie wiem jaki minimalnie musi być.

Z tym że radio nadaje tak ok 6W :D

Dzięki i pozdro ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niby mam jakiś tam kabel założony ale chciałem dać lepszy,

No i standardowy wystarczy. Przecież CB to nie grzejnik elektryczny. Prędzej pomyśl o filtrze zakłóceniowym na wejściu zasilania.

Z tym że radio nadaje tak ok 6W
A jak do tego doszedłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i standardowy wystarczy.

ten nie był standardowy. tylko jakiś cienki znaleziony w garażu, za cienki, rozbebeszyłem izolacje i okazało się że plus był na aż na 2 żyłkach :D więc miło, założyłem teraz 1mm więc myśle że będzie ok.

Filter? wole dać z aku, nie sądze żeby te filtry były aż tak konieczne, poza tym że głośnik od cebeka robi mi za turbine w aucie :]

A jak do tego doszedłeś?

Bardzo prostą metodą. Miernik mój drogi, mierniki są od tego by mierzyć moc radia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wole dać z aku, nie sądze żeby te filtry były aż tak konieczne, poza tym że głośnik od cebeka robi mi za turbine w aucie

Po to właśnie są filtry, poza tym ja wolałem dać pod instalację zasilającą radio fm - skoro tam mi nie gwiżdże to i na cb nie. (wcześniej miałem podpięte pod zapalniczkę i gwizdało)

Miernik mój drogi, mierniki są od tego by mierzyć moc radia
Standardowe radio nadaje Ci 6W - to może zmień miernik.

 

Jeśli chodzi o kabel to daj np. taki jaki jest na zasilaniu radia fm. lub świateł i bedzie dobrze.

1mm to chyba troszkę za mało - ale niech się jeszcze inni wypowiedzą.

Edytowane przez kdjk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje CB podpiąłem pod radio fm i nie mam żadnych zakłóceń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledze -JaszczomP- pewnie chodziło o pobór mocy jakie ma jego radyjko, zmierzył amperomierzem na wejściu i później obliczył, ale nie wie że troszkę się pomylił ;)

bo to jak mówisz jednak nie moc nadawania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh :) mierzyłem kilkoma miernikami tzw SWR które posiadają miernik mocy radia na wyjściu :) prawda? są takie ? są :)

Radio niby standard, można sobie zobaczyć w moim temacie, ale tyle mocy ma na nadawaniu.

oza tym ja wolałem dać pod instalację zasilającą radio fm

Tak właśnie mam zrobione aktualnie, ale kabel 0.25 mm chyba przyznasz że jest za cienki prawda ?

to może zmień miernik.

mierzone kilkoma.

taki jaki jest na zasilaniu radia fm.

czyli poniżej 1mm. Wg mnie za mało.

Ja swoje CB podpiąłem pod radio fm i nie mam żadnych zakłóceń.

Kolego ale pytanie jest jakiej grubości kabla użyłeś do zasilenia radia CB :)

pewnie chodziło o pobór mocy jakie ma jego radyjko

pewnie nie ;) czytaj wyżej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ma 2,5mm u siebie bezpośrednio z aku i jest ok;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-JaszczomP- - jeśli będziesz chodził na fabrycznych mocach i nie stosował Dopały - 200AM 400SSB ;) to w zupełności wystarcza ci kable prądowy czerwony o przekroju 5mm,/prądowy czarny o przekroju 5mm, Ja mam u siebie położona instalacje z Akumulatora + bezpiecznik 40A i kable 16mm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

winiak toś dowalił :D nie no żadnych dopał, ani nic takiego, nie potrzeba mi :) wystarcza mi to co mam ;)

Pytałem się dobrego człowieka co sie zajmuje Cbkami, to powiedział że do mojego radyja wystarczy ten 1mm ;) więc zostanie narazie to co jest :) i wepne to nie z aku, a ze skrzynki bezpieczników, zostało tam jeszcze kilka wolnych gniazd więc będzie ok :)

A z tego co jeszcze się dowiedziałem to kabelek minimum 1mm ;) do zwykłego radia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu dowaliłem ???? pisze to co mam w swoim Pasku położone .... obecnie mam Jacka I podkręconego na Watach + dopałka i zapalniczka nie mogła go wykarmić a choruje na RCI 6900 - 150 Watowego tylko czekam na korzystniejszy kurs USD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podkręconego na Watach + dopałka i zapalniczka nie mogła go wykarmić a choruje na RCI 6900 - 150 Watowego

Jedno pytanie - Łączysz się z Marsem? Bo jakoś nie mogę znaleźć uzasadnienia dla takiej mocy w aucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie Kolego ......... Ja CB radia używam sporadycznie jako Anty Misiek, nie tak jak 90% użytkowników. Radio służy mi bardziej o pogania ze znajomymi i łapania ciekawych DX_ów (każdy kretyn ... w dobie komórek może sobie pogdac ze znaczne odległości ale nie o to tu przecież chodzi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedno pytanie - Łączysz się z Marsem?
:rotfl::rotfl::rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czemu dowaliłem ????

No bo tyle mocy z CB w aucie :hyhy:

Ale jak napisałeś, co komu potrzeba;) ja używam jako antymisiek ale tlyko po trasie . w mieście mam wyłączone bo mnei drażni ilość debili w eterze :)

Tak że przy Twoim zestawie taki kabel :ok:

do zwykłego radia starczy 1-2 mm i będzie git :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie!

6W przy 12V to daje 0,5 A

Kabelek o przekroju 1mm2 to co najmniej 2 razy za dużo.

A kolega winiak z tymi przewodami 16mm2 to przesadziłeś z 4 razy.

Poczytajcie troszkę o prądzie długotrwale dopuszczalnym przewodów , prawie Ohma i zapoznajcie się z podstawami fizyki (lub elektrotechniki) sami dojdziecie do podobnych wniosków.

Pozdrawiam

:on:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6W przy 12V to daje 0,5 A

Przy założeniu 100% sprawności nadajnika i nie zasilaniu innych obwodów TRX'a. W praktyce dla standardowego CB prąd ten wynosi około 1,5A.

 

Nie zmienia to faktu, że w większości przypadków 1 mm2 jest w zupełności wystarczający, a stosuje się tak duży przekrój ze względu na łatwość podłączenia przez laików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zmienia to faktu, że w większości przypadków 1 mm2 jest w zupełności wystarczający, a stosuje się tak duży przekrój ze względu na łatwość podłączenia przez laików.

Czyli Twoim zdaniem im wiekszy przekrój przewodu to kazdy chłop z ulicy to podłaczy, no ciekawe stwierdzenie...

prawie Ohma
Taa przez 4 lata słyszałem to codziennie: Prąd płynący w przewodniku jest wprost proporcjonalny do napiecia przyłożonego do jego końców a odwrotnie proporcjonalny do rezystancji tego przewodnika przewodnika. Ja dałem 2.5mm aby przewymiarować instalacje, obniżyć prąd długotrwale dopuszczalny i zmniejszyć zakłóćenia, to tak samo jak masz głośniki i podepniesz je pod przewód 0,5mm albo 1mm gdzie bedzie lepszy dzwięki które pograją dłużej? tam gdzie 1mm a nie 0.5mm... tu sie zgodzę ze faktem jest iz 16mm to troche za duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Taa przez 4 lata słyszałem to codziennie: Prąd płynący w przewodniku jest wprost proporcjonalny do napiecia przyłożonego do jego końców a odwrotnie proporcjonalny do rezystancji tego przewodnika przewodnika. Ja dałem 2.5mm aby przewymiarować instalacje, obniżyć prąd długotrwale dopuszczalny i zmniejszyć zakłóćenia, to tak samo jak masz głośniki i podepniesz je pod przewód 0,5mm albo 1mm gdzie bedzie lepszy dzwięki które pograją dłużej? tam gdzie 1mm a nie 0.5mm... tu sie zgodzę ze faktem jest iz 16mm to troche za duzo

Prądu długotrwale dopuszczalnego nie da się obniżyć - większy przekrój to większy prąd ale za to mniejsze spadki napięcia (i chyba o to Ci chodziło!). Prąd długotrwale dopuszczalny to stała dla danego rodzaju przewodu, jego izolacji, sposobu ułożenia (sam czy z innymi obciążonymi kablami) itp. itd.....

Co do zakłóceń to grubość przewodu nie ma tutaj żadnego znaczenia!!!!

Co do głośników to masz rację z jednym ALE! Zależy to od mocy samych głośników i wzmacniacza oczywiście. Bo jaka mają 5W to mi 0,5mm2 starczy ale jak już 200W to wiadomo, że to dużo za mało. A które pograją dłużej - na pewno te, które mają cieńszy kabel. Dlaczego? Dlatego, że np. przy 200W głośnikach i 200W wzmacniaczu wystąpią duże straty na przewodach i do głośnika doleci 40% mocy wyjściowej wzmacniacza, a przy grubych przewodach już np. 90% mocy wzmacniacza! Który głośnik szybciej się popsuje???? Oczywiście jakość będzie lepsza dla przewodów grubszych ale tylko po przekroczeniu pewnej granicy mocy dla cienkich kabli (straty znacznie się zwiększą).

Wracając do CB nawet jak napisał:

Przy założeniu 100% sprawności nadajnika i nie zasilaniu innych obwodów TRX'a. W praktyce dla standardowego CB prąd ten wynosi około 1,5A.
to nadal przewód o przekroju 1mm2 jest wystarczający. Nawet jakby radio pobierało i 5A to 1mm2 wystarczy. Na prawdę do radia CB nie potrzeba grubszych przewodów - no chyba, że ktoś ma dopalacz 200W.

Pozdrawiam!

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

niechce zakładać nowego tematu.Więc jak najlepiej poprowadzić kabel zasilający z cb do akumulatora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności