Skocz do zawartości
Gość yayacek

Passat B4 - jakie prawidłowe obroty?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość yayacek

Witam,

 

Panowie, albo nie wiem jak szukać albo jestem... wiadomo co :).

 

Otóż posiadam zwykłego kombika B4 z 1994 roku - silnik 1.8, benzyna, pięciobiegowy, 66kW.

Wszystko jest chyba ok tylko nurtuje mnie pewna rzecz. Jakie powinny być prawidłowe obroty jadąc na piątym biegu ze stałą prędkością 120 km po płaskim terenie (np po autostradzie)? U mnie na obrotomierzu wskazówka stabilnie stoi na 3500. Czy to dobre wskazanie?

 

Dzięki za wszelkie ewentualne odpowiedzi - od razu dodaję, że na samochodach się nie znam i jestem w temacie automobilizmu całkowicie zielony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 120km/h jest 3200 obr/min. Silnik 2.0 benzynka, 4-biegowy automat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy żeby coś porównywać to trzeba mieć takie same parametry...

przede wszystkim zacznij od tego czy masz felgi i opony w oryginalnym rozmiarze

passek B-4 1,8i lata na 185/65/R14 jeśli masz inne to na 100% będzie Ci przekłamywał

no chyba że masz dobrane inne zamienniki w rozmiarze np 205/55/R15 ( chyba dokładnie nie pamiętam)

 

W moim pasku przy 100km/h mam 3000obr/min ale gdzieś kiedyś czytałem że prędkościomierze mają tolerancję 10% w lewo i prawo, ale głowy za to nie dam :D

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość yayacek
...przede wszystkim zacznij od tego czy masz felgi i opony w oryginalnym rozmiarze

passek B-4 1,8i lata na 185/65/R14...

 

Dzięki za zwrócenie uwagi na ten parametr.

Z całą pewnością moje opony to 185/65/R14 a więc takie jak być powinny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

Panowie, albo nie wiem jak szukać albo jestem... wiadomo co :).

 

Otóż posiadam zwykłego kombika B4 z 1994 roku - silnik 1.8, benzyna, pięciobiegowy, 66kW.

Wszystko jest chyba ok tylko nurtuje mnie pewna rzecz. Jakie powinny być prawidłowe obroty jadąc na piątym biegu ze stałą prędkością 120 km po płaskim terenie (np po autostradzie)? U mnie na obrotomierzu wskazówka stabilnie stoi na 3500. Czy to dobre wskazanie?

 

Dzięki za wszelkie ewentualne odpowiedzi - od razu dodaję, że na samochodach się nie znam i jestem w temacie automobilizmu całkowicie zielony.

 

Witam. To zależy od tego, jaką masz skrzynię biegów (bo były montowane skrzynie 5-biegowe wolniejsze i szybsze). W moim Passacie przy 90 km/h mam 2500 obr./min., a przy 120 km/h chyba będzie gdzieś ok. 3300-3400 obr./min. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie, nie pamiętam dokładnych wartości. Przy 80 km/h jest troche ponad 2000 obrotów, jakoś 2100-2000.

Z tego co pamiętam przy 120, obie strzałki stoją na baczność, czyli jest ok 3500 obrotów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 80 km/h to nie pamiętam, bo tak "spacerowo" to nie jeździłem B4-ką, ale przy 120 km/h miałem tak samo jak u ciebie, czyli tak ze 3500 obr/min. Parametry silnika i koła - takie same. Tez mnie to wkurzało, bo kumpel w AUDI B3 miał przy takiej predkości 3000 obr/min a co za tym idzie - mniejsze spalanie na trasie. Mi palił 10 gazu a jemu 8 - róznica znaczna - jak widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Koledzy żeby coś porównywać to trzeba mieć takie same parametry...

przede wszystkim zacznij od tego czy masz felgi i opony w oryginalnym rozmiarze

passek B-4 1,8i lata na 185/65/R14 jeśli masz inne to na 100% będzie Ci przekłamywał

 

co do rozmiaru opon/felg, maja one faktycznie wyplw na to ze licznik bedzie przeklamywal tzn pokazywal 120 a rzeczywista predkosc moze wynosci np 110 (przy mniejszych) albo 130 (przy wiekszych oponach), nie maja natomiast zwiazu z tym jaka jest zaleznosc pomiedzy predkoscia wskazywana przez licznik i wartoscia obrotow silnika - tutaj decyduje jedynie skrzynia biegow.

 

pzdr

kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie maja natomiast zwiazu z tym jaka jest zaleznosc pomiedzy predkoscia wskazywana przez licznik i wartoscia obrotow silnika - tutaj decyduje jedynie skrzynia biegow.

 

Jest zależność ;d

podam przykład teoretyczny:

3000obr/min - opony 185/65/R14 = 100km/h

3000obr/min - opony 155/70/R14 = 120km/h więc przekłamania będą przy tej samej skrzyni :) ja widzę tu zależność...

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dandi, jestes pewien, że licznik ustala prędkość licząc dystans pokonany przez koła? :)

Nie, on liczy tylko ilość obrotów. Mniejsze koło zrobi załóżmy 1000 obrotów - pokaże 100 km/h (przyklad)

Większe koło też zrobi 1000 obrotów, licznik pokaże też 100 km/h ale w rzeczywistości przez te 1000 obrotów większe koło zajedzie dalej niż mniejsze - czyli jedziemy szybciej, chociaż licznik wskazuje dokładnie to samo. A zatem obroty będą te same.

 

Jakim cudem przy tej samej skrzyni prędkośc pokazywana przez licznik miała by się różnić w zależności od kół? Chyba wtedy gdy się sprzęgło ślizga ;)

 

Rzeczywista prędkość będzie inna, ale nie ta pokazywana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...opony 155/70/R14...

do passata????

 

pzdr:)

kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam może trochę dziwna prośbę ale potrzebuje informacji na temat tego ile obrotów wskazują poszczególne kreski od 0 do 1000 na obrotomierzu. bo nie jestem pewien ale chyba moje obroty na rozgrzanym silniku są zbyt niskie gdyż wskazówka trzyma się tej pierwszej kreski pod 1000 chyba że tak powinno być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-0

-500

-750

-1000

tak jest u mnie u ciebie jest pewnie podobnie

 

u mnie na vagu jak sie silnik nagrzeje pokazuje 680 obrotow i chodzi normalnie cichutko i rowno

Edytowane przez maniek230290

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności