Skocz do zawartości
Kazuki

Naprawa szyby w drzwiach kierowcy (tutorial)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wrzucam mini tutorial jak naprawic elektryczna szybke w sytuacji kiedy polamaly sie (te male biale plastiki) szyny/slizgi 'what ever'.

 

PAMIETAJ ! Ze owy tutorial to tylko mala pomoc, wspomagajac sie nim powinienes sam uwazac na plastiki i inne mocowania aby niczego przez przypadek nie uszkodzic !!!

 

Wiec tak, potrzebujemy:

1. oczywiscie nowe slizgi (ja kupilem tu http://www.allegro.pl/show_item.php?item=686051555)

2. srubokret krzyzaczek taki wiekszy

3. klucz 10' najlepiej nasadkowy

4. srubokret/klucz z taka gwiazdkowa koncowka (patrz foto nizej)

5. no i dobra muzyczka bo chwilke nam to zajmie :)

 

I. Oto zestaw naprawczy, nowka blaszka :

22905358.jpg

 

II. Rozbieramy boczek:

50688512.jpg

 

Na zdjeciu widzimy 2 czerwone kola, tam znajduja sie 2 sruby ktore trzeba odkrecic, ponizej zdjecie gwintu;

 

1bbb.jpg

 

Nastepnie demontujemy panel;

 

2ssj.jpg

 

Wewnetrzna czesc wyciagamy jak na obrazku

 

3ss.jpg

 

Gdy wyciagnelismy wewnetrzny plastik, spokojnie wyciagamy caly panel

 

4ssw.jpg

 

Odkrecamy 3 srubki oznaczone na zdjeciu na czerwono i odpinamy wtyczke od panelu.

Boczek zaczynamy delikatnie zdejmowac od dolu, lekko szarpiac musimy zdjac go z zatrzaskow, teraz (ja chwytalem przy uszczelce) i ciagniemy boczek w gore.

 

Tutaj napotykamy ostatnia przeszkode ;

 

5sst.jpg

 

Zdjecie troche slabe bo robione przez szybe, ale chyba widac oco biega.

Najpierw odczepiamy czarny plasticzek (pierwsze kolko od lewej), nastepnie odczepiamy 'haczyk' od klamki no i kostke od lusterek.

 

III. Oto "goly" boczek :P

 

6gg.jpg

 

Lecimy dalej, czerwone punkty to sruby ktore odkrecamy, w miejscy niebieskich punktow beda czarne zaslepki ktore rowniez zdejmujemy.

(Wygodnie jest poodczepiac czarne mocowania kabli aby kable luzno wisialy tak jak u mnie na fotce.)

Po odkreceniu wszystkich srub, blacha jest przyklejona uszczelka wiec musimy uzyc troche sily zeby ja oderwac.

 

UWAGA !!! Zdejmowac ta blache mozna tylko w momencie gdy mamy pewnosc iz slizgi (te biale plastiki) nie sa polaczone z szyba czyli sa polamane. W innym wypadku najpierw nalezy odkrecic sruby od mocowania szyby, patrz foto nizej;

646nor.jpg

 

Po przez te wieksze dziury odkrecamy (ale nie do konca) po srubie, pamietajmy aby zablokowac szybe aby nie spadla. Jak juz poluznimy sruby najlepiej opuscmy mechanizm troszke nizwej (dotyczy sprawnych linek) i wtedy mozemy zdjac blache.

 

Po oderwaniu blachy musimy ja lekko podniesc w gore aby szyny wyszly z drzwi.

Blacha nie odejdzie w calosci przez linki przymocowane do niej, lecz nie jest nam potrzebne do szczescia zdjecie calej blachy, wystarczy nam odchylona.

Wyciagamy polamane plastiki, odczepiamy ewentualnie od linki pozostalosci slizgow.

 

Oczywiscie jesli szyba komus spadla tak jak mi tzreba ja podniesc i zablokowac. Ja zrobilem to przez wsadzenie kawalka gumy miedzy uszczelke a szybe.

 

IV. No to montujemy nowe slizgi

 

Ciezko to teraz wytlumaczyc, jak zamontowac nowy plastik;

 

7ssp.jpg

 

Tak jak czerwona strzalka, bialy plastik nalezy tak jak by nawinac, tutaj bedziecie musieli chwile sami pokombinowac jak go zalozyc.

Jak juz wejdzie na szyne, musicie w niego wcisnac 'stoper' ktory znajduje sie na lince. Aby go wcisnac musimy uzyc sily, ja dla ulatwienia uzylem WD40.

 

9ljlj.jpg

 

Gdy wcisniecie 'stoper' uslyszycie charakterystyczne pstrykniecie.

 

UWAGA - Ja popelnilem maly blad bo najpierw wsadzilem nowe plastiki, a pozniej zauwazylem ze trzeba do nich zamontowac 'trzymanie szyby'.

Wiec proponuje wam, najpierw odkrecic mocowanie szyby;

 

8gfg.jpg

 

Troche poluzniamy srube sciagamy 'trzymanie' z szyby.

Wsuwamy je w nowy plastik (rowniez proponuje WD40), trzeba uwazac zeby go nie polamac, 'trzymanie szyby' musi wejsc do konca, rowniez musimy uzyc troche sily.

Jak polaczymy plastik z mocowaniem , to robimy zakladamy go na szyne tak jak mniej wiecej opisalem to wyzej.

 

Jak mamy juz zalozone plastiki, zakladamy blache (mozemy przykrecic jedna srube zeby blacha nie byla luzna)

Opuszczamy mechanizm tak aby byl widoczny w dziurach;

 

646nor.jpg

 

Teraz odblokowujemy szybe, i recznie opuszczamy ja w 'mocowanie', dopasowujemy szybke i bardzo mocno skrecamy mocowanie.

Sprawdzamy czy szyba smiga, jak wszystko jest ok, skladamy boczek i cieszymy sie w pelni sprawnymi drzwiami :)

Edytowane przez Kazuki
Zmiana w tutorial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego szukaj na allegro tych plastików, ja miałem tak samo. W serwisie mają tylko cały mechanizm za jakieś 600zł a na allegro te uchwyty kupiłem za około 50zł. Musisz poszukac napewno są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy, czy montaz samemu sprawia jakies problemy ? I czy w zwyklym sklepie motoryzacyjnym dostane takie czesci ? Bo zanim dostane to z allegro to troche czasu minie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://moto.allegro.pl/item679606434_slizg_podnosnika_szyby_passat_b5_audi_a4_superb.html

w tamtym linku jest napisane :"Cena za sztukę 49,99 zł" a niżej CENA ZA KOMPLET NA JEDNĄ STRONĘ .... tam idą dwie szt jak się nie mylę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

tam jest tak napisane, ale cena dotyczy kompletu na strone, zawsze można się zapytac sprzedającego. Montaż jest bardzo łatwy, tylko pamiętaj żeby był lekki luz na prowadnicy, bo ja go nie zrobiłem i szyba stawała mi w połowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie rozebralem boczek i obadalem wszystko.

Chcialem kupic te plastiki w moim miescie, lecz jest to nierealne, tylko cale mechanizm, nawet w serwisie vw nie ma ;]

A jak bylem w warsztatach pt. Auto-Szyby, to nie robia czegos takiego :/

Czekam teraz na te plasticzki z netu. Jak bede montowal to sam to moze jakies zdjecia porobie, to moze jakis "tutorial" sie zrobi dla przyszlych pokolen :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze daje jeden post pod drugim, ale chcial bym odswiezyc go.

Mam nadzieje ze to komus pomoze, edytowalem pytanie i zmienilem je w tutorial tak jak obiecalem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich właśnie wczoraj pałamałem jeden z tych plastików, podczas wymiany mikrowłącznika w zamku. Na szczęscie istnieje forum. Miałem dylemat czy kopować całą blachę, czy wystarczą same plastki nie zobaczyłem jak wygląda mocowanie linki do plastika i czy można go wcisnąć na szynę (bez ponownego połamania) i teraz wszystko jasne.

Pozdrawiam

 

Jakby ktoś szukał zestawu naprawczego to ja zakupiłem na:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=717144070

Szybka dostawa w 48h 39PLN (zestaw) + 11PLN(przelew) lub 13PLN za pobraniem ja wziełem opcje płatne przy odbiorze przy przelewie pewnie 24h dłużej. Cena jest za komplet czyli 2 sztuki na stronę. Dodam jeszcze że ten zestaw jest dokładnie taki sam jak na 1 zdjęciu w tutorialtutorial-u.

Pozdrawiam (w weekend zabieram się za wymianę)

Edytowane przez robnorej
uzupełnienie posta oraz poprawa błędów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak dla mnie bomba.kolega sie napracował fotki pstryknął a wielu z nas wkurza ta hałasująca szyba więc wielkie dzięki ziomuś za poświęcenie

do warsztatu z tym można śmigać;)

pozdro

Edytowane przez kasfalt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje czy te plastiki są może z innego materiału np. metalowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ten zestaw

 

http://cgi.ebay.co.uk/VOLKSWAGEN-PASSAT-WINDOW-REGULATOR-REPAIR-KIT-RIGHT_W0QQitemZ320421633658QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4a9a9e1e7a&_trksid=p3286.c0.m14

 

wystarczy zeby naprawic niedzialajaca szybe?

Slysze ze silniczek chodzi i cos jakby sie tam majtalo - dzwiek jakby zerwana linka owijala sie wokol czegos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem ze naprawianie samej linki to podobno tragedia, a na szrocie chyba za 120zl kupisz caly dzialajacy mechanizm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Slyszalem ze naprawianie samej linki to podobno tragedia

Nie jest tak źle, zależy tylko kto, jakie ma zdolności manualne.

a na szrocie chyba za 120zl kupisz caly dzialajacy mechanizm.

jeśli idzie o UK to jakieś 30-40 funtów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie ja mam pytanie o tą czesc co zaznaczylem na zdjeciu kwadracikiem. to jest od zamka i zeby zdjac calą blache to trzeba to odczepic. i teraz czy to sie odkreca, wyciaga czy jak? bo nie chce nic spieprzyć(zdjecie pozyczone od autora:D)

drzwiv.th.jpg

i jeszcze jedno pytanko. naprawa zerwanej linki mniej wiecej ile wyjdzie(nowa linka, jaies zakonczenia itp.) bo na allegro są te mechanizmy cale z blachą w granicach 100zł. kupowal ktos takie cos juz?http://www.moto.allegro.pl/item920363564_podnosnik_skoda_superb_passat_b5_b6_lewy_nowy.html

Edytowane przez Szary_DG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny tutorial !! Na pewno sie przyda mi juz niedługo zwłaszcza ze mam juz prawdopodobnie dwa zestawy do wymiany. To znaczy jestem na 90% przekonany ze to właśnie plastiki. Ale przed kupnem chce sie upewnić na 100%. Oczywiście najlepiej by było rozebrać jeden boczek i sprawdzić naocznie. Jednak ja wolę poradzić się was czy na pewno to właśnie regulatory. U mnie sprawa wygląda następująco. Jak włączam otwieranie szyby, to słychać dosyć dziwny dźwięk, na pewno nie silniczek. Jak by linka miażdżyła delikatnie szybę? Okno się otwiera z problemami, ale przy próbie zamknięcia jak by cos ja przytrzymywało. Idzie do góry i sama z siebie nagle schodzi w dol. Zdaje mi się ze linka nawijana jest bez właśnie tych regulatorów. W sumie boje się ze jak ja otworze to już nie uda się zamknąć badziejstwa.

Znalazłem taki link na Ebay. Może komuś się przyda.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może jak określić odcień szyby? Jakiś palant przyrysował mi lewą przednią i muszę wymienić, koszt używanej jest niewielki, ale nie wiem jak ustalić odcień...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A wiecie może jak określić odcień szyby? Jakiś palant przyrysował mi lewą przednią i muszę wymienić, koszt używanej jest niewielki, ale nie wiem jak ustalić odcień...

 

W sumie masz do wyboru 3 a tak praktycznie to 2 opcje. Były szyby zielone, bezbarwne i bezbarwne podgrzewane. Jeśli masz przyciemniana to tylko zielona i powinien być na niej napis TINTED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W sumie masz do wyboru 3 a tak praktycznie to 2 opcje. Były szyby zielone, bezbarwne i bezbarwne podgrzewane. Jeśli masz przyciemniana to tylko zielona i powinien być na niej napis TINTED.

 

Zapytałem sprzedającego o odcień i odpisał "as2" :/ nie wiem co to znaczy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapytałem sprzedającego o odcień i odpisał "as2" :/ nie wiem co to znaczy :(

 

Jest to jeden z kodów nadrukowanych na szybie, nie wiem czy oznacza kolor szyby, ale mam ten kod na mich szybach i szybki tez mam przyciemniane fabrycznie. Sprawdź u siebie czy masz taki kod, jak masz, to jest duże prawdopodobieństwo ze szyba będzie taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności