Skocz do zawartości

hak64

 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O hak64

 • Urodziny 29.11.1964

Informacje osobiste

 • Imię
  Henryk
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Miejscowość
  Żory

Samochód

 • Generacja
  -
 • Silnik
  Nie passat
 • Rok produkcji
  1987

Ostatnie wizyty

379 wyświetleń profilu
 1. hak64

  Zdalne odpalanie Auta z Kluczyka

  Owszem takie rozwiązanie na razie jest nielegalne, ale także niezbyt bezpieczne. Wystarczy raz się zapomnieć i zostawić auto na biegu...
 2. hak64

  Brak prądu passat b5 1999 1.9TDI

  Sprawdź akumulator. Może czegoś nie wyłączyłeś i się rozładował. Może tylko klema jest luźna, albo zaśniedziała. Po nitce do kłębka, ale ad akumulatora należy zacząć.
 3. Świece, kable, cewki, te części nie mają wieczystej gwarancji i wymagają okresowych wymian, a ponadto to właśnie one są najczęstszą przyczyną wypadania zapłonów.
 4. Koleżanki i koledzy, dotychczas przekręty pisuarów dotykały nas w zasadzie tylko pośrednio, ale sytuacja się zmienia. Do sejmu trafił projekt ustawy o świadczeniu usług odszkodowawczych. Ciekawostką jest fakt, że kilka dni wcześniej niejaki Grzegorz Bierecki, senator (...) zmienił art 9 tejże ustawy i obecnie brzmi ona "Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią". Oznacza to - ni mniej, ni więcej, że ubezpieczyciele mogą nas "dymać" na potęgę, bo żaden adwokat, kancelaria, czy firma odszkodowawcza, nie będzie mogła podjąć czynności na dotychczasowych zasadach (honorarium ustalone jako % /prowizja/ od wygranej sprawy). Najpierw poszkodowany będzie zmuszony złożyć pozew cywilny, zapłacić wadium, ponieść koszty sądowe, honorarium dla prawnika, a dopiero potem może liczyć, że wydana kasa mu się zwróci. Mało tego, jeśli po wypadku osoba poszkodowana, zostanie sparaliżowana, niezdolna do czynności prawnych, to kto będzie walczył o godziwe odszkodowanie? Kto będzie zakładał sprawę i "kopał" się z ubezpieczycielem, w przypadku zaniżonych kosztów naprawy pojazdu? Powszechnie wiadomo, że ubezpieczyciele "oszczędzają" na wycenach i ich kosztorysy, zwykle opiewają na kwoty znacznie niższe, niż te sporządzone przez ASO (różnice sięgają od kilku tys zł do nawet kilkudziesięciu). Co gorsza ASO także nie podejmie się naprawy bezgotówkowej, bo warunkiem jest cesja prawa do odszkodowania. Miłej lektury. https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-czy-to-koniec-bezgotowkowych-ubezpieczen-komunikacyjnych,nId,2688189#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 5. hak64

  Wypadek. Naprawiać czy sprzedać?

  Tam płacisz podatek od deklarowanej kwoty zawartej transakcji. Rzeczywista wartość pojazdu może, ale nie musi taka sama. W przypadku wartości kwoty bazowej, mamy do czynienia z wartością uśrednioną, uwzględniającą auta w idealnej kondycji, jak również te, które uparcie bronią się przed złomowaniem.
 6. hak64

  Wypadek. Naprawiać czy sprzedać?

  W przypadku szkody częściowej być może było by to skuteczne, ale szkoda całkowita, to inna bajka. Wartość bazową auta określa program (najczęściej Info ekspert) i nawet tuzin pieczątek prawników tego nie zmieni, chyba że wykażesz i udowodnisz poniesione nakłady na podniesienie wartości bazowej.
 7. hak64

  Wypadek. Naprawiać czy sprzedać?

  Naprawa blacharska, mechanika i lakierowanie, to nie wszystko. Masz do wymiany panel kokpitu, kierownicę, poduchy, napinacze pasów i być może czujniki. To kolejne 5 tys (przy założeniu, że założysz używane). Co się tyczy pokierowania, to raczej Tobie powinno bardziej zależeć. Nie wszyscy narzekają na nadmiar wolnego czasu.
 8. hak64

  Wypadek. Naprawiać czy sprzedać?

  W przypadku szkody częściowej, odwołanie prawie zawsze przynosi efekt w postaci podwyższenia kwoty odszkodowania. Tu jednak mamy do czynienia z orzeczoną szkodą całkowitą, a to sprawia, że można co najwyżej podwyższyć wartość bazową auta (przed szkodą). Nie jest to takie proste, bo na wartość bazową nie mają wpływy bieżące naprawy, okresowe wymiany, czy czynności serwisowe. Tu należy udowodnić, że podnieśliśmy wartość auta, dokonując wymiany całych podzespołów (np. silnik, skrzynia biegów, kompletne zawieszenie), modyfikacji (np. tuning), lub doposażając pojazd. Zdarzyło mi się kiedyś pomagać znajomemu, którego Golfa II wyceniono na 4,5 tys. zł, a uzyskał ponad 17 tys. Tyle, że tam samo zawieszenie (gwint z regulacją twardości) kosztowało ponad 6 tys. zł.
 9. hak64

  Wypadek. Naprawiać czy sprzedać?

  Jeśli nie podpisałeś ugody z ubezpieczycielem, to na odwołanie masz trzy lata. Pochwal się tym kosztorysem naprawy, bo jeśli nie zrobili z tego szkody całkowitej (nie napisałeś), to być może znajdę jakiś argument do skutecznego odwołania.
 10. Naprawa nie ma żadnego sensu (sam koszt wymiany poduszek i kurtyn przekroczy wartość auta). Ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą i wypłaci różnicę pomiędzy wartością auta przed i po zdarzeniu. Możesz co najwyżej podnieść wartość bazową auta, ale trzeba udokumentować nakłady poniesione na podniesienie tej wartości (doposażenie auta, tuning, wymiana całych podzespołów). Przy szkodzie całkowitej masz prawo do korzystania z samochodu zastępczego od dnia zdarzenia, do wypłaty odszkodowania. Auto zastępcze możesz wynająć nawet od osoby prywatnej (umowa najmu).
 11. hak64

  Likwidacja szkody z OC sprawcy

  Nie wiem jak kupowałeś (u brokera, czy przez internet), ale sprzedający polisę otrzymuje prowizję (% od kwoty), więc zapewne do pakietu zwykłego OC wcisnęli ci jakieś mini assistance, ubezpieczenie szyb, opon, NNW, albo inne "dobrodziejstwa" do wykorzystania. Trzeba było poprosić o przysłanie oferty bez owych dobrodziejstw.
 12. Ciekawe jaki wpływ miała by taka awaria (podejrzewam cyberatak) na komunikację autonomiczną. http://fakty.interia.pl/polska/news-rmf-wielka-awaria-w-urzedach-problemy-w-calym-kraju,nId,2592956 Sądzę, że bez danych o identyfikacji pojazdu nikt nie ruszy z miejsca.
 13. hak64

  Likwidacja szkody z OC sprawcy

  Nie. Brak ważnego przeglądu technicznego nie może być podstawą regresu. Nawet przy szkodach likwidowanych z AC ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wypłaty odszkodowania, chyba że do zdarzenia doszło w wyniku stwierdzonej niesprawności pojazdu. Sam brak badań nie jest niesprawnością.
 14. hak64

  wycena szkody - jak rozmawiać z rzeczoznawcą

  Niezależna wycena jest niezbędna w przypadku rażącego zaniżenia wartości szkody. Jeśli zlecisz taką wycenę prywatnie i wydasz dyspozycję, że koszt naprawy ma być niższy niż wartość pojazdu przed szkodą, to taka wycena także będzie nierzetelna. Zgodnie z wytycznymi KNF kalkulacja naprawy ma być sporządzona w oparciu o ceny nowych i oryginalnych części zamiennych, zatem użycie części z odzysku (aby dopasować kosztorys do wartości auta), też będzie bezprawne. Najkorzystniejszym rozwiązaniem (o ile chcesz auto naprawić i dalej go użytkować), jest zlecenie naprawy w zaufanym warsztacie i przesłanie ubezpieczycielowi faktury na kwotę zbliżoną (trochę niższą) do wartości bazowej auta w dniu zaistnienia szkody. Ubezpieczyciel nie ma bowiem prawa dysponować twoim mieniem, a co za tym idzie, nie może zmusić cię do złomowania auta, jego sprzedaży, czy naprawy w warsztacie przez nich wskazanym . O ile koszt naprawy nie przekracza wartości auta przed szkodą, to ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu kosztów takiej naprawy.
 15. hak64

  wycena szkody - jak rozmawiać z rzeczoznawcą

  To może być szkoda całkowita. Jeśli twój pasek to model B5 z 2001 roku, to z pewnością będzie "całka". Co z poduchami- wystrzeliły? Nie napisałeś nic o reflektorach, ale skoro uszkodzeniu uległa maska, pas przedni i chłodnica klimy, to reflektory nie miały szans na przeżycie. Inna rzecz, że pod skorupą zderzaka są wzmocnienia ślizgi i zaczepy, one także będą wymagać wymiany. Na wizytę rzeczoznawcy umów się więc w miejscu, gdzie można zderzak zdjąć do oględzin (kosztem pracy mechanika możesz obciążyć ubezpieczyciela). Przy szkodzie całkowitej masz prawo korzystać z samochodu zastępczego (od dnia zaistnienia szkody, do wypłaty odszkodowania) i może to być nawet samochód kolegi (byle udokumentujesz koszt najmu stosowną umową). Skąd taki wniosek? Przecież nie masz jeszcze wyceny.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności