Skocz do zawartości
Gość maciek22

Prawo jazdy na przyczepę campingową

Rekomendowane odpowiedzi

Gość maciek22

Witam

 

Możliwe, że niektórzy z urlopowiczów kempingowców nie słyszeli o tym przepisie ale by można było kierować samochodem z przyczepą dwuosiową i więcej należy zrobić specjalne prawo jazdy :zdziwko: . Zdałem teorie i praktyke bez problemu i napewno wam także się uda :hurra: . Lepiej zapłacić potrudzić się i zdać tak jak należy, niż żeby po drodze lub w drodze na wakacje zatrzymała nas policja i zapytała o prawo jazdy na przyczepę :przestraszony::dobani:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli...kat.BE??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek
Możliwe, że niektórzy z urlopowiczów kempingowców nie słyszeli o tym przepisie ale by można było kierować samochodem z przyczepą dwuosiową i więcej należy zrobić specjalne prawo jazdy

Nieprawda.Liczba osi nie ma tu nic do rzeczy.Mowa jest tylko o masach.Kategoria B uprawnia do ciągnięcia przyczep o takiej DMC żeby zespół pojazdów nie przekraczał 3,5t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nieprawda.Liczba osi nie ma tu nic do rzeczy.Mowa jest tylko o masach.Kategoria B uprawnia do ciągnięcia przyczep o takiej DMC żeby zespół pojazdów nie przekraczał 3,5t.
woooow tu mnie zagiąłes... tego co napisał kolega maciek22, nie komentowałem bo byłem o tym informowany i bylo to dla mnie oczywiste ze moge prowadzic autko osobowe + przyczepa jedno osiowa na moim zwykłym (b)prawq ;) a z tego co piszesz to moge jezdzic autkiem z np. pełna 2-osiowa laweta, wazne zeby calosc nie wazyła wiecej niz 3,5t? yyyy jesli tak to czemu całe zycie wszyscy mnie w blad wprowadzali :| macie moze jakis paragrafik na to? zebym byl pewnien... cholera.... ile ja bym kasy zaosczaedził gdybym mogł ganiac z przyczepa 2-osiowa :| a ja ciagle jezdze jedno osiowa a co wazniejsze to razem z autem i ładunkiem czesto wazy i tak powyzej 3,5t :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1) kategorii A - motocyklem,

2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW,

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla,

5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nie przekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

8) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym,

10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą,

11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego,

12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

 

 

gajdus przeczytaj 3 punkt :) Pszemek ma racje. W przepisach nie ma nic na temat ilości osi przyczepy. Ważne jest DMC czyli 3500kg :) Pozdrawiam :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja mogę potwierdzić, że nie ma znaczenia czy jedna, czy pięć osi :)

Jak się uczyłem to to sprawdzałem i nie ma o tym mowy w przepisach. Kiedyś, owszem, było ale niedawno zmieniali i już jest jedynie ograniczenie wagowe.

 

Krótkie googlowanie dało mi taki post http://pasiekawedrowna.mazowsze.pl/forum/post_295.htm

 

Forum pszczelarskie wyjaśnia to dość dobrze, jak widać :D

 

Edit: misiek16243 mnie wyprzedził :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:padam: dzieki! chociaz zdołowaliscie mnie... :P moj instruktor ynteligent szpagatowy powiedzial mi jak robiłem prawko ze moge jezdzic tylko jedno osiowymi ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek
a z tego co piszesz to moge jezdzic autkiem z np. pełna 2-osiowa laweta, wazne zeby calosc nie wazyła wiecej niz 3,5t

Dokładnie.Np moim audi mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem o DMC 1030 kg bo auto 1820 + przyczepa 1030 wychodzi 2850.Natomiast peugeotem nie mogę ciągnąć przyczepy o DMC większej od 700 kg bo sam waży 2800.Mam nadzieje że to się niebawem zmieni bo zaczynam się pomału przymierzać do C+E :cwaniak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przymierzaj się znacznie szybciej bo podobno niedługo zacznie to kosztować już w setkach tysięcy zeta (tak słyszałem już od kilku osób)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Np moim audi mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem o DMC 1030 kg bo auto 1820
A4 1,6 wazy 1820 kg??? :przestraszony: a C4 2,5 1480 czy cos kołotego :|
1820 + przyczepa 1030 wychodzi 2850
no ale jak to? przeciez 3,5 t moze wazyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Np moim audi mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem o DMC 1030 kg bo auto 1820
A4 1,6 wazy 1820 kg??? :przestraszony: a C4 2,5 1480 czy cos kołotego :|

Wydaje mi się, że te 1820 to DMC - czyli tyle ile może najwięcej ważyć.

 

Z kolei tego, że przyczepa tylko do 1030 kg nie łapie. Tzn wytłumaczeniem byłoby gdyby samo audi ważyło 1020kg, bo nie można ciągnąć autem czegoś cięższego od siebie. Ale Audi raczej nie ma 800 kg ładowności :D

 

chyba, że... Masa rzeczywista audi jest mniejsza niż 1340 kg. Bo gdzieś czytałem, że auto musi ważyć 1,3 wagi przyczepy. I wtedy tłumaczyłoby to, że pszemek może ciągnąć 'tylko' 1020 kg. Ale niech może on sam powie, co autor miał na myśli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy jak to sie wszystko placze... :P ale fakt porabało mi sie DMC to na pewno max waga a nie netto ;) to nic ja paskiem i tak ciagałem przyczepke 2,3t :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to nic ja paskiem i tak ciagałem przyczepke 2,3t :D

 

Zapytam z czystej ciekawości. Jak wyglądało hamowanie takim zestawem? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pszemek

Moje B4 waży 1820kg DMC.A ile może ciągnąć ma wpisane w dowodzie rejestracyjnym w zależności od tego czy przyczepa ma hamulec czy nie ma.Są dwie rubryczki O.1 i O.2. Czego tu można nie rozumieć?Ważne że cały zespół nie przekracza 3,5t.Wystarczy prawko B.

przymierzaj się znacznie szybciej bo podobno niedługo zacznie to kosztować już w setkach tysięcy zeta (tak słyszałem już od kilku osób)

Jakoś mi się tym nie przejmuje i Tobie też radze się nie przejmować głupim ludzkim gadaniem.Bo niby co miało by być takie drogie?Kurs czy egzamin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek22

moja przyczepka ma 1250 czy jakoś tak, w dowodze napisane mam że mogę najwięcej ciągnać 1500 ale wiadomo jak to bywa w rzeczywistości :evil::rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość lulacz
Bo niby co miało by być takie drogie?Kurs czy egzamin?

Z tego co słyszałem to wiecej bedzie kosztował kurs ze względu na wiecej godzin jazd,ale słyszałem to rok temu jak robiłem C+E i jak do tej pory to te straszenia potencjalnych kursantów działaja jako dobra,darmowa reklama...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Szybkie pytanie do znawców tematu: Masa własna mojego Passka 1135kg (więcej danych w dowodzie nie mam), więc ile kg uciągne?

Rozumiem że zestaw nie może ważyć więcej niż 3500kg, ale moge ciągnąć jakąś lawete z autem na górze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa nie moze przekroczyc masy własnej samochodu. I trzeba pamietać również o maksymalnym nacisku na hak (przeważnie jest to 75kg, przy przyczepach 2 osiowych nie jest to problem, gorzej z jednoosiówka jak sie przeładuje przod przyczepy, wtedy samochód dupką zrywa asfalt :dobani: ) Jeżli nie masz haka wbitego w dowód to mozesz miec problemy w czasie jazdy z przyczepka jak Cie ściagną :( Ostatnio jak leciałem autostradą do Krakowa to łapanke zrobili na laweciarzy... :dobani: Pozdrawiam :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyczepa nie moze przekroczyc masy własnej samochodu.

 

Sama przyczepa, czy przyczepa z ładunkiem już?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie rejestracyjnym wbita jest masa własna przyczepy i jej DMC :) Dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może przekraczać masy WŁASNEJ samochodu :) Pozdrawiam :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności