Skocz do zawartości
adams

polskie menu, poprawne komunikaty - kupa strachu i radości

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

wyruszyłem dzisiaj w odwiedziny do Stefano (Janusza), postanowiliśmy ze wgramy do mojej navi polski soft, najpierw wyjęliśmy navi, rozkręciliśmy ją i Janusz mi pięknie wyczyścił laser :hurra: następnym krokiem było wgrywanie menu, zachowaliśmy wszystkie środki ostrożności przy tej DELIKATNEJ operacji, wszystko szło ok do czasu... gdy już zagościły uśmiechy na naszych twarzach po ujrzeniu końcowego komunikatu nagle nawigacja strzeliła focha i wyświetlacz zgasł :przestraszony: radio grało, reagowało na zmienianie stacji, ale nic się nie wyświetlało... Po wyłączeniu i włączeniu navi obraz (menu końcowe pojawiające się po wgraniu softu) pojawiał się na jakieś 5 sekund i znikał (czarny ekran) byliśmy w kropce :wstyd: telefon do pw (Pawła) powiedział że zrobił już trochę nawigacji ale z czymś takim się nie spotkał :przestraszony: próbowaliśmy wielu rozwiązań, nic nie przynosiło efektu. Co ciekawe podczas wpisywania kodu po restarcie navi wyświetlacz nie nie gasł, kod można było swobodnie wpisać, dopiero po zatwierdzeniu przyciskiem OK wszystko "wracało do normy" :dobani: Gdy już nam praktycznie brakowało pomysłów wpadliśmy na pomysł by włączyć dvd (podczas wgrywania softu było wyłączone) i nagle mała niespodzianka, pojawia się obraz z dvd ale gra muzyka z radia, odłączyliśmy kabel łączący DVD i nawigację i dopiero zaczęło wszystko działać. Odetchnęliśmy z ulgą :) czyli DVD powodowało jakiś błąd... Miałem też problem z polskimi komunikatami bo przykładowo lektor nie mówił "za 300 metrów skręć w prawo" tylko "za 300 skręć w prawo" (zapominał o metrach) po przestawieniu w opcjach z języka angielskiego na język polski wszystko zaczęło działaś jak powinno :) Całą operacja trwałą coś około 3h :przestraszony: Teraz pozostaje mi tylko problem z DVD, co zrobić? jak podłączyć żeby to działało jak dawniej? czy trzeba coś przestawiać konfigurować? Dlaczego po podłączeniu dvd do navi obraz z dvd automatycznie się pojawia na wyświetlaczy, a gra muzyka z radia, obraz się pojawia automatycznie nie trzeba (nie można) go włączyć przez opcje radia :zdziwko:

 

Dziękuję bardzo Stefano i pw :padam::zdrowko: (napiszcie coś tu to dam wam po punkciku w podzięce :ok: )

 

pozdrawiam :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adapter od DVD najprawdopodobniej podaje napiecie na pin7 (Vswitch) okraglego 10pin gniazdka MFD. Dlatego navi automatycznie przelacza sie w tryb video.

Musisz odlaczyc sygnal Vswitch pin7 kabel najprawdopodobniej niebieski.

 

Poprzedni software w navi niereagowal najprawdopodobniej na sygnal Vswitch.

Nowy najprawdopodobniej go interpretuje i dlatego Navi tak sie zachowuje.

Umnie mam tak samo.

(sprawdz jeszcze jakie masz ustawienie w audio -> wejscie Aux -> video+audio (tu miales najprawdopodobniej ustawione tylko video i dlatego przy przelaczeniu automatycznym miales audio z radia))

Sygnal Vswitch wykozystuje sie do przelaczania obrazu z kamerki cofania.

 

Jesli podawany jest sygnal V-switch navi nie reaguje na zadne przyciski, aby mozliwe bylo przelaczanie nalezy odlaczyc ten sygnal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tx wielkie :padam: w piątek jak będe w domu to to posprawdzam :ok:

 

EDIT dostałem info od osoby która mi sprzedała to dvd, wystarczy ponąć odpiąć tylko niebieski kabel i ma byc :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję bardzo Stefano i pw

 

Nie ma sprawy.

Tak, tak czuję ten eliksir który mi się na duszy słodzi........

Krótko.......cieszę się, ze ty się cieszysz. Jest miodek i tak trzymać.

 

A z tym DVD to moze być ten kabelek i sprawdż ustawienia AUX w menu, jak pisze navik

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odłączyłem niebieski kabel idący od adaptera do navi i w tym momencie podświetlenie dvd zgasło... dvd nie włącza się, jak by nie miało zasilania, po podłączeniu "jak dawniej" też się nic nie dzieje...

 

proszę o radę :padam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adams, Tu masz w razie czego schemat instalacji do Radio-Navigationssystem (MFD) - (2000)

 

Kodowanie funkcji radia

 

VAG - Szybka transmisja danych, włączyć zapłon i wprowadzić słowo adresowe [56] Radio.

Można zakodować następujące funkcje odbiornika radiowego:

Dopasowanie cyfrowego systemu dźwiękowego do modelu samochodu;

- liczba głośników;

- cyfrowy procesor dźwięku;

- zmieniacz płyt CD.

 

Budowa numeru kodu:

05 liczba kodu dla dostrajania systemu dźwięku,

.... 4 liczba kodu dla liczby głośników,

........ 0 liczba kodu dla cyfrowego procesora dźwięku,

............ 5 liczba kodu dla zmieniacza płyt CD, drugiego wyświetlacza i rodzaju anteny.

 

Przeprowadzanie kodowania [07]

- wprowadzić ręcznie numer kodu na podstawie tabeli kodów.

 

navikodowanie2zt6.th.jpg navikodowanie1hv4.th.jpg

 

Diagnoza własna nawigacji w systemie RNS nawigacji satelitarnej z radiem

VAG - Szybka transmisja danych, włączyć zapłon i wprowadzić słowo adresowe [37] Nawigacja satelitarna

 

Odczytywanie bloku wartości mierzonych

Potrzebne sygnały wejściowe i napięcia dla pracy systemu nawigacji z radiem są stale kontrolowane przez diagnozę własną.

 

Do wyszukiwania usterki może być wskazywany stan sygnałów wejściowych w blokach wartości mierzonych. [08] Odczytywanie bloku wartości mierzonych

 

navikodowanie3bs7.th.jpg

 

Kodowanie systemu dźwiękowego DSP

 

Brzmienie systemu dźwiekowego można optymalnie dopasować dla danego typu i wyposażenia samochodu. W tym celu muszą zostać zaprogramowane i uwzględnione następujące parametry samochodu:

 

1 typ samochodu (Limousine lub Variant)

1 wyposażenie wnętrza w skórze lub materiale włókienniczym

1 samochód z prawo-l ub lewostronnym układem kierowniczym

 

Budowa numeru kodu:

00 niewykorzystana liczba kodu,

.... 5 liczba kodu dla typu samochodu,

........ 8 liczba kodu dla dopasowania systemu procesora dźwięku,

............ 1 liczba kodu dla przystosowania do ruchu lewo-l ub prawostronnego.

 

Przeprowadzanie kodowania

– nacisnąć przycisk 07;

 

navikodowanie5rh8.th.jpg

 

Wskazówka

Kodowanie „00000” oznacza, że system dźwiękowy nie jest prawidłowo zakodowany dla wersji wyposażenia samochodu (neutralne nastawy podstawowe).

 

Odczytywanie bloku wartości mierzonych

Potrzebne sygnały wejściowe i napięcia dla pracy systemu nawigacji są stale nadzorowane przez diagnozę własną. W celu poszukiwania usterek mogą zostać wskazane sygnały wejściowe w bloku wartości mierzonych.

 

navikodowanie4zg8.th.jpg

 

01 – Odczytywanie wersji urządzenia

02 – Odczytywanie pamięci usterek

03 – Sprawdzanie działania elementów wykonawczych

05 – Kasowanie pamięci usterek

06 – Zakończenie wykonywania polecenia

07 – Kodowanie systemu dźwiękowego

08 – Odczytywanie bloku wartości mierzonych

 

Wskazywane informacje o usterkach nie są stałe, lecz aktualizowane tylko przy wprowadzaniu diagnozy własnej lub funkcji 05 – „Kasowanie pamięci usterek”.

Po wykonaniu naprawy zawsze ponownie odczytać i skasować zawartość pamięci usterek, korzystając z testera VAG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejzewam ze odlaczyles kabel ktory zalacza adapter (i DVD) czyli sygnal stacyjki.

Byc moze w twoim przypadku jest to spiete razem.

Masz moze jakie zdjecie, schemat podlaczenia tego adaptera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotki: (nie ja to podłaczałem... sorka za złą jakoś fotek :wstyd:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Momęt :rotfl: zara ci zrobię opisy do tych złącz

 

Opis ogólny System nawigacji z radiem i 5-cio kolorowym wyświetlaczem wielofunkcyjnym

 

System nawigacji z radiem łączy w sobie funkcje układu nawigacji z wysokiej klasy samochodowym odbiornikiem radiowym z funkcją RDS.

W podwójnej obudowie DIN układu znajdują się:

- podzespół odbiorczy radia z funkcją RDS,

- 5-kolorowy ekran ciekłokrystaliczny,

- układ nawigacji z żyroskopem i odbiornikiem GPS,

- napęd CD ROM (DVD) układu nawigacji.

 

W samochodach od 10.00 wyposażonych w układ nawigacji zainstalowany jest dodatkowy komputer sterujący informacji o sytuacji na drogach. Zewnętrznie układ nawigacji dla samochodów od 10.00 różni się od układu nawigacji przeznaczonego dla samochodów do 09.00: na płycie czołowej urządzenia w górnej części po lewej stronie znajduje się oznakowanie „Radio Navigations System”, a w przypadku układu nawigacji do samochodów od 10.00 znajduje się skrót literowy „MFD”. 1 Poza tym urządzenie posiada na tylnej ścianie dodatkowe podłączenie anteny. Wersje urządzenia dla samochodów do 09.00 i od 10.00 nie sa wzajemnie zamienne.

 

Dla samochodów od 04.01 oferowany jest jako dodatkowe wyposażenie do układu nawigacji tuner TV. TV jest rozszerzeniem działania urządzenia nawigacji. Urządzenie może odbierać wszystkie programy telewizyjne, tzn. wszystkie programy, które mogą być odbierane za pomocą konwencjonalnej anteny, a nie za pośrednictwem satelit telekomunikacyjnych. Urządzenie rozpoznaje wszystkie aktualnie stosowane układy nadawcze PAL, NTSC lub Secam. Podczas jazdy obraz zostaje przyciemniony, dźwięk pozostaje. Poprzez złącze wtykowe antena radia telefonu i nawigacji połączona jest z układem nawigacji. Do rozszerzenia funkcji radia istnieje możliwość podłączenia 6-krotnego zmieniacza płyt CD i układu DSP.

 

Rozmieszczenie podłączeń w komputerze sterującym J401

układem nawigacji z napędem CD

Podłączenie A do przewodu anteny

Podłączenie B dla 26 biegunowej wtyczki

Rozmieszczenie styków:

1 – zacisk 31,

2 – ekran,

3 – ekran,

4 – wolny,

5 – sygnał sinus z czujnika pola magnetycznego,

6 – sygnał masy z czujnika pola magnetycznego,

7 – sygnał obrotów z lewego czujnika obrotów,

8 – sygnał z włącznika świateł cofania,

9 – sygnał danych (RxD),

10 – sygnał sterujący (RTS),

11 – wolne,

12 – sygnał Mute,

 

Rozmieszczenie podłączeń w komputerze J402 sterującym elektroniką obsługi układu nawigacji Podłączenie dla 18-biegunowej wtyczki Rozmieszczenie styków:

15 – zacisk 31,

3 – zacisk 30,

9 – zacisk 15,

2 – zacisk 58d,

8 – sygnał – GALA,

13 – sygnał – Enable dla wyświetlacza w zestawie wskaźników,

7 – sygnał – Clock dla wyświetlacza w zestawie wskaźników,

1 – sygnał – Data dla wyświetlacza w zestawie wskaźników,

18 – ekran – nawigacja,

12 – sygnał danych (RxD),

6 – sygnał danych (TxD),

11 – sygnał sterujący (RTS),

5 – sygnał sterujący (CTS),

4 – sygnał wyjściowy języka – NF (NF+),

10 – sygnał wyjściowy języka – NF (NF−),

16 – ekran – NF,

17 – sygnał – Mute.

 

Złącza wtykowe układu nawigacji z radiem > 2000

 

navikodowanie6qs4.th.jpg

 

navikodowanie7bpq7.th.jpg navikodowanie7aqk7.th.jpg navikodowanie8xk7.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten niebieski kabel - o ile jest wpiety w pin 6 powinien zostac - na tym wyprowadzeniu pojawia sie 12V gdy naviMFD jest zalaczona - sluzy do sterowania zalaczaniem innych urzadzen np wzmacniacza audio.

 

Sprawdz czy na pinie 7 tej wypietej okraglej wtyczki nie pojawia sie napiecie po wlaczeniu adaptera.

Zalaczam pdf ktory powinien pomoc

 

PS: ten niebieski przewod w zoltej wtyczce napewno podpiety jest pod pin 6? na zdjeciu wyglada mi na pin4.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na zdjęciu to faktycznie widać że jest wpięty jest w pin 4

3 - masa

6 plus do wzmaczniacza

reszta to wyjścia liniowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie - na wyjscie liniowe lewe przednie .... tylko poco?

nie powinno byc wpiete na 6??

czy to zawsze tak bylo podlaczone i dzialalo?

 

Dzieki "Marek" za opisy - bardzo dokladne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a teraz łopatologicznie :D

 

co w którą dziurkę, a co odłączyć zeby działało :cwaniak: bo nie czaje za bardzo :wstyd:

 

przykładowo - czerwony kabel w żółtą wtyczkę :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten niebieski kabelek wogóle mi tam nie pasi w tym żółtym koszyku - szukam na schematach co i jak powinno pasić ale z tego co widzę to piny 1-6 nie są podpięte?

 

Nie wiem tylko teraz do czego jest ten niebieski kabelek i co do czego on jest zaraz zapodam schemat to sobie zobaczycie.

 

Ale z tego co widzę to ten ciemnoniebieski "royal blue" to nie jest chyba standard - ktoś go doprowadził ??

 

Z tego co widać po schematach to koszyk niebieski obsadzony jest przez CD (DVD) w standardzie i w tym wydaniu Blue idzie do pinu 14 (ale mogę sięmylić bo w takim przypadku było by więcej kabli do tego złącza ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zolta wtyczka to wyjscie audio, umnie mam tu podpiety wzmacniacz (mam wersje MFD + DSP)

Ponadto sygnal 6 wykozystuje sie do automatycznego zalaczania innych komponentów np wzmacniacza: pojawia sie tu 12V w chwili wlaczenia MFD nawet gdy nie przekrecimy stacyjki.

Moze ktos chcial zalaczac sobie DVD poprzez wlaczanie MFD tylko pomylil piny???

 

Po pierwsze powinnismy spytac czy tajemniczy niebieski kabel idzie wogole do adaptera DVD lub samego DVD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też tak myślę i coś mi ten niebieski nie pasuje tu do żadnego schematu ??

gdzie on wogóle idzie bo jakoś jedyny niebieski idzie do głośnika z br koszyczka??

 

Generalnie złącze wtykowe 1 NAVI oznaczone jest na schematach jako T20 (czyli 20 pinowe) teraz podział jest na kolory:

- żółty (6 pinów), 1,2,3,4,5,6

- zielony (6 pinów), 7,8,9,10,11,12

- niebieskie (8 pinów), 13,14,15,16,17,18,19,20

(lewy dolny róg na schemacie 1, 2)

 

navikodowanie0zq2.th.jpg navikodowanie0atn0.th.jpg navikodowanie0aaj9.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten tajemniczy niebieski kabel (który zaznaczyłem na fotce strzałką) idzie od adaptera do navi, czyli z tego co rozumie to ten kabel radzono mi wyciągnąć by wszystko dobrze śmigało :wstyd: przed wyciągnięciem dvd się podświetlało, jak go wyciągnąłem (nie było żadnych efektów) i włożyłem z powrotem to dvd już się nie podświetlało...

 

możliwe ze bezpiecznik padł? czy coś takiego?

 

jak wcisnę opcję AUX w navi to pojawia mi się czarny ekran i radio dalej gra...

 

w aucie jest zamontowany zestaw do telefonu, był juz jak kupiliśmy pasiora... - nie wiem czy to ma znaczenie...

 

pozdro i POMOCY :wstyd:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dla mnie to coś mało prawdopodobne aby po wyciągnięciu i włożeniu w to samo miejsce coś przestało działać. Zastanawiam się tylko czy w dobre miejsce włożyłeś spowrotem.

 

Wydaje mi się że nasz tajemnicy kabelek może być faktycznie dodany do czegoś (może podciągnęli do telefonu ale na poprzedniej stronie wyraźnie zaznaczyłem na którym koszyczku jest "talachon" więc coś mi tu nie bardzo gra ten przewód. Sprawdź te bezpieczniki bo to podstawa zwłaszcza że wyciągałeś panel, ale coś mi się wydaję że nie włożyłeś go w to smo miejsce.

 

Spróbuj Podłączyć VAGa i odczytać błędy i je skasować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten tajemniczy niebieski kabel (który zaznaczyłem na fotce strzałką) idzie od adaptera do navi, czyli z tego co rozumie to ten kabel radzono mi wyciągnąć by wszystko dobrze śmigało :wstyd: przed wyciągnięciem dvd się podświetlało, jak go wyciągnąłem (nie było żadnych efektów) i włożyłem z powrotem to dvd już się nie podświetlało...

 

:

 

moim zdaniem kabelek wlozyles nie w to miejsce , powinno byc do pinu6 , najprawdopodobniej kabel ten masz gdzies rozdzielony i podlaczony jednoczesnie do adaptera i DVD. Ktos kto to montowal wykozystal sygnal zalaczania MFD do zalaczania DVD i adaptera - to poprawnie.

 

Do DVD powinny dochodzic 3 przewody (nieliczac sygnalu Video, Audio i pilota): +12V, masa i on/off - sprawdz czy wlasnie ten przewod nie masz spiety z tym niebieskim.

 

Chyba ze do zasilania DVD sa wykozystane tylko 2 przewody, ale wtedy musialby istniec jakis inny uklad odlaczania napiecia DVD aby nie pobieralo ono pradu gdy MFD jest wylaczone.

 

Sproboj odlaczyc ten sterujacy ale tylk od adaptera (do DVD pozostaw w spokoju)

 

czy w menu AUX masz ustawione Audio+Video ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da się odłączyć niebieskiego kabla od adaptera... on jest tam na stałe da się tylko od navi. Nie moge teraz sprawdzić jakie mam ustawienie w navi, (jestem po za domem, a pasior został w domciu) sprawdze jutro, z rana jade do typa co mi to podłaczał niech popatrzy co i jak i podłaczy pod vaga

 

możesz mi łopatologicznie (za pomocą obrazka i strzałki :hyhy: ) pokazać gdzie powinien być wpięty ten tajemniczy niebieski kabel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności