Skocz do zawartości
Bart-S

[B6] Montaż ogrzewanej przedniej szyby

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż ogrzewanej przedniej szyby

 

Witam w swoim pierwszym tutorialu związanym z VW :) Dziś zajmiemy się montażem ogrzewanej przedniej szyby (kod wyposażenia: 4GX).

 

start1.JPG

 

LISTA POTRZEBNYCH CZĘŚCI:

 

3C0 845 011 BT – szyba (wariant bez czujnika deszczu) // 2220zł w ASO

3C0 845 011 BR – szyba (wariant z czujnikiem deszczu) // 2220zł w ASO

3C0 907 044 BC – panel klimatyzacji (wersja z ogrzewaniem foteli) // 100-200zł allegro

3C0 907 044 BD – panel klimatyzacji (wersja z ogrzewaniem foteli i webasto) // 100-200zł allegro

3B0 951 253 – przekaźnik // 69zł w ASO

3C0 973 721 - gniazdo przekaźnika // 23zł w ASO

000 979 027 – pin przekaźnika // 16zł w ASO

000 979 417 - pin przekaźnika // 41zł w ASO

N 102 519 02 - bezpiecznik 60A // 10zł w ASO

000 979 406 E - pin bezpiecznika // 40zł w ASO

3C1 971 890 - uchwyt lewej kostki (przy silniczku wycieraczek) // 7zł w ASO

071 973 851 - wtyczka zasilania szyby // 18zł w ASO (x2)

000 979 307 E - pin do wtyczki zasilania szyby // 40zł w ASO

000 979 025 E - pin do wtyczki B w module bordnetz // 25zł w ASO

3C1 971 303 - uchwyt taśmy przy szybie (strona kierowcy) // 3zł w ASO

3C2 971 303 - uchwyt taśmy przy szybie (strona kierowcy) // 3zł w ASO

 

allstuff.JPG

 

Zanim przystąpimy do prac – wypadałoby sprawdzić czy nasz bordnetz (moduł mocy) obsługuje ogrzewaną przednią szybę. Poniżej lista kompatybilnych sterowników:

 

- 3C0 937 049 B

- 3C0 937 049 C (*)

- 3C0 937 049 F

- 3C0 937 049 G (*)

- 3C0 937 049 K

- 3C0 937 049 L (*)

- 3C0 937 049 R

- 3C0 937 049 S (*)

- 3C0 937 049 AB

- 3C0 937 049 AC (*)

- 3C0 937 049 AF

- 3C0 937 049 AG (*)

- 3C0 937 049 AK

- 3C0 937 049 AL (*)

- 3C8 937 049 C (*)

- 3C8 937 049 F (*)

- 3C8 937 049 G

- 3C8 937 049 H

- 3C8 937 049 M (*)

- 3C8 937 049 P

- 3C8 937 049 Q (*)

- 3C8 937 049 S (*)

- 3C8 937 049 AA

- 3C8 937 049 AB (*)

- 3C8 937 049 AC (*)

 

(*) - gwiazdką zaznaczone moduły w wersji HIGH (pozostałe to MEDIUM).

 

Weryfikacji dokonujemy podłączając się do adresu 9 czyli „Cent.Elect”. Na głównym ekranie sterownika pod pozycją „VAG Number” możemy sprawdzić co siedzi w naszym aucie (u mnie zamontowano fabrycznie wersję J – zastąpiłem ją modelem AG).

 

bordnetz.jpg

 

Sęk w tym, że moduły nie obsługujące grzania przedniej szyby również dadzą się zakodować – jednak system nie będzie działał (po prawidłowym montażu instalacji przy próbie uruchomienia systemu, w buforze błędów bordnetza pojawi się błąd 01593 - Ogrzewana szyba przednia: zwarcie do masy). Kodowanie wykonujemy na 17-tym bajcie (bit 2).

 

bordnetzcoding.jpg

 

Wstępnie zakładam, że wklejeniem szyby zajmie się specjalistyczny zakład (zostaje nam do ogarnięcia elektryka). Przy tej okazji nie zapomnijcie poprosić „szybiarzy” aby przy wklejaniu od razu ustawili wiązkę masy tak aby była gotowa do montażu – wtedy wystarczy tylko wykręcić lampkę w podsufitce, i na śrubowy punky masy wcisnąć tasiemkę)

 

masa1.JPG

 

masa2.JPG

 

SCHEMAT POŁACZEŃ:

 

Żadnych cudów tutaj nie ma – przekaźnik jest zasilany bezpiecznikiem 60A a za jego sterowanie odpowiada moduł mocy czyli popularny bordnetz. Szyba ma przygotowane fabrycznie 3 przewody do podłączenia (jeden z nich to masa a dwa pozostałe to obwód ogrzewania). Na schemacie nie ująłem magistrali CAN (połączenie między sterownikiem klimatyzacji a bordnetzem) ponieważ tą część instalacji nasze Passaty dostały w prezencie od fabryki ;)

 

schemat.jpg

 

MONTAŻ:

 

Zaczynamy od demontażu osłon podszybia (jak dla mnie – najbardziej wkurzająca część grzebania). Ściągamy uszczelkę i wyciągamy 4 klipsy. Odkręcamy i demontujemy wycieraczki:

 

foto1.JPG

 

Z wyciąganiem osłony podszybia trzeba będzie się pomęczyć – to zajęcie nie należy do przyjemnych, trzeba uważać przy demontażu aby nie przesadzić z dociskaniem (w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia przedniej szyby). Poniżej rysunek przedstawiający profil – dzięki niemu będziecie wiedzieć jak chwycić osłonę i pod jakim kątem ją ustawić aby łatwiej było ją wyciągnąć/włożyć.

 

pokrywa.jpg

 

Demontujemy osłony akumulatora (nie zapominając o śrubie na klucz 13, którą najprawdopodobniej jest zamocowany do karoserii) i po odkręceniu klem wywalamy go z auta. Aby łatwiej się nam pracowało sugeruję też aby zdemontować obudowę filtra powietrza oraz podstawę akumulatora (nie jest to jednak konieczne – osoby zaznajomione nieco z pracami w przedziale silnika, poradzą sobie z brakiem miejsca na manewry ;)).

 

foto2.JPG

 

foto3.JPG

 

Teraz czas na skrzynkę bezpieczników i przekaźników

 

foto4.JPG

 

foto5.JPG

 

Aby uzupełnić braki w instalacji elektrycznej – musimy dostać się do gniazda pod E-boxem. Do tej operacji nie musimy demontować bezpieczników na jego górnej ściance. Będzie jednak trzeba poluzować i wykręcić kilka przewodów podłączonych do śrub na pierwszej ścianie – wystarczy, że odkręcimy nasadką 10 pierwsze dwa przewody od lewej strony. Natomiast celem podniesienia całego zespołu koniecznie trzeba otworzyć uchwyty i wyciągnąć wszystkie przewody z prowadnic (zaznaczone na fotce poniżej).

 

foto6.JPG

 

Teraz wystarczy już tylko kręcić torxem 45 znajdującym się w profilu górnej ściany (moduł sam zacznie się podnosić)

 

foto7.JPG

 

Jeśli kable prężą za mocno – możemy sobie poradzić np. śrubokrętem. Interesuje nas gniazdo znajdujące się poniżej – brakuje w nim pinów dla bezpiecznika zasilającego przekaźnik (górna część jest już fabrycznie wyposażona w piny – braki uzupełniamy tylko w dolnej części E-boxa).

 

foto8.JPG

 

Po zwolnieniu zaczepów wysuwamy gniazdo w kierunku miejsca gdzie normalnie znajduje się akumulator (tutaj pójdzie łatwiej, jeśli zdjęliście podstawę akumulatora – jednak i bez jej demontażu da się wyciągnąć w/w gniazdo)

 

foto9.JPG

 

W tej strefie jest gęsto od przewodów – montaż brakującego pinu 000 979 406 E będzie troszkę utrudniony. Zaczynamy od wypchnięcia gumowego zabezpieczenia (pilnik nadaje się idealnie)

 

foto10.JPG

 

Poniżej efekt naszych działań „na górze”

 

foto11.JPG

 

Przesuwamy blokadę zaznaczoną na foto aby można było włożyć pin na swoje miejsce

 

foto12.JPG

 

Robimy otwór we wcześniej wyciągniętej gumce i zakładamy na zamontowany przed chwilą kabelek po (dopychamy ją do końca zabezpieczając pin w gniazdku)

 

foto13.JPG

 

Kabelek zabezpieczamy i wraz z pozostałymi przewodami prowadzimy na podszybie

 

foto14.JPG

 

foto15.JPG

 

E-box można poskładać – zakończyliśmy prace w tej strefie (montaż w dokładnie odwrotnej kolejności). Na koniec mocujemy nasz nowy bezpiecznik

 

foto16.JPG

 

Teraz zajmiemy się poprowadzeniem przewodu sygnałowego z modułu mocy – do przełożenia przewodu wykorzystamy gumę na ścianie grodziowej (ucinamy jeden z cycków i przeciągamy kabelek o przekroju 0.5mm w okolice bordnetza).

 

foto17.JPG

 

foto18.JPG

 

Do przeciągnięcia przewodów najlepiej nada się jakiś drut – mocujemy go z wiązką przy pomocy taśmy teflonowej. Efekt końcowy – pin w kabinie pilota. Na fotce pokazałem też, którą kostkę należy wypiąć (czarna 12-pin, gniazdo B).

 

foto19.JPG

 

Aby móc odłączyć kostkę B – trzeba jeszcze zwolnić blokadę (maksymalnie przesunięta w lewo = zablokowana, odchylona w prawo = można wyciągać kostki).

 

foto20.JPG

 

Po zwolnieniu blokady (przesuwamy różowy plastik na zewnątrz kostki – jeden klik) i montujemy 000 979 025 E w pustym miejscu przeznaczonym na pin 2. Można poskładać i ten obszar – koniec prac w tej strefie ;)

 

foto21.JPG

 

Przeciągnięty z bordnetza kabelek prowadzimy razem z fabryczną wiązką na podszybie

 

foto22.JPG

 

Teraz zajmiemy się przewodami zasilania obwodu grzejącego (2 kable po lewej i prawej stronie szyby). Szyba jest już fabrycznie wyposażona w przewody zakończone wtyczkami. Na fotkach poniżej założyłem już gniazda 071 973 851 z pinem 000 979 307 E

 

foto23.JPG

 

foto24.JPG

 

foto25.JPG

 

Łączymy w/w kostki ze sobą przewodem o przekroju 4mm zostawiając kawałek nie owinięty szmatą – po ściągnięciu izolacji tutaj podłączymy się przewodem 6mm do przekaźnika ogrzewania szyby.

 

foto26.JPG

 

Konektor szyby po stronie kierowcy można przymocować do wtyczki silniczka wycieraczek za pomocą uchwyty 3C1 971 890

 

foto26b.JPG

 

Poniżej gniazdo przekaźnika z zamontowanymi pinami 000 979 027 i 000 979 417

 

foto27.JPG

 

foto28.JPG

 

Masę podłączamy w punkcie śrubowym obok silniczka wycieraczek (kabelek 0,5mm).

 

foto29.JPG

 

Po podłączeniu wcześniej przeciągniętych przewodów z bezpiecznika i bordnetza zabezpieczamy wiązkę i montujemy przekaźnik w gniazdku. W autach fabrycznie wyposażonych w ogrzewaną przednią szybę przy stelażu sterownika silnika jest specjalny uchwyt dla przekaźnika – próbowaliśmy z Bimbaszem odnaleźć tą część w ETCE ale niestety nie udało się. Dlatego w zastępstwie wystarczy, że przykręcimy uchwyt do stelaża ECU – otwory są już nawiercone a sam przekaźnik ma fabryczny uchwyt (zatem wystarczy nam śruba M4 + dwie podkładki i nakrętka).

 

foto30.JPG

 

Na koniec zostawiłem panel klimatyzacji – który również musimy wymienić na wersję obsługującą ogrzewanie przedniej szyby…

 

Standardowy panel klimatyzacji:

 

foto31a.JPG

 

Panel obsługujący ogrzewanie przedniej szyby:

 

foto31b.JPG

 

Zaczynamy od ściągnięca ramki radia/navi (podważamy palcami od dołu)

 

foto32.JPG

 

Jeśli macie wyłącznik poduszki pasażera to w ramce będzie wtyczka

 

foto33.JPG

 

Zostaje nam już tylko osłona sterownika klimatyzacji – szarpiemy i wyskoczy ze spinek (na fotce poniżej już po demontażu – widać miejsca mocowań, będzie łatwiej ściągać ;)). Panel trzymają 4 śruby torx 20.

 

foto34.JPG

 

Po odkręceniu śrubek, zwalniamy blokady wtyczek (tak jak na zdjęciu) i można je wyciągać.

 

foto35.JPG

 

Podłączamy nowy panel, wciskamy zabezpieczenia i montujemy w odwrotnej kolejności. W związku z tym, że wymagana do komunikacji magistrala CAN jest już fabrycznie podłączona – jesteśmy gotowi do uruchomienia nowego ogrzewania :)

 

foto36.JPG

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI:

 

Tutaj bez zawiłości – jeśli chcemy uruchomić ogrzewanie przedniej szyby, wystarczy nacisnąć nasz nowy przycisk na panelu klimatyzacji (zaznaczony na fotce powyżej). Działanie tego systemu jest ograniczone czasowo (jeśli sami go nie wyłączymy – sam deaktywuje się po 10 minutach).

 

DIAGNOSTYKA:

 

Kodowanie zostało opisane już na początku tej instrukcji. Wszelkie błędy dot. działania systemu ogrzewania przedniej szyby będą zapisywać się w module mocy (9 – Cent. Elect) lub sterowniku klimatyzacji (8 – Auto HVAC). Korzystając z bloków pomiarowych bordnetz-a możemy sprawdzić czy grzana szyba rzeczywiście działa – wystarczy odpalić grupę 22. Druga kolumna pokazuje czy przekaźnik ogrzewania przedniej szyby uruchomił ogrzewanie:

 

- Not Oper jeśli ogrzewanie szyby nie jest włączone

- Activated jeśli przekaźnik podaje napięcie na szybę

 

Trzecia kolumna wskazuje uruchomienie przekaźnika przez moduł mocy (jest to tożsame z wciśnięciem przycisku i aktywacją wskaźnika LED ogrzewania przedniej szyby na panelu klimatyzacji)

 

- ON (tryb ogrzewania włączony, przekaźnik zasilony)

- OFF (tryb ogrzewania przedniej szyby wyłączony, przekaźnik wyłączony)

 

bordnetz022.jpg

 

Na koniec chciałbym podziękować Bimbaszowi – zawsze gdy pojawiły się wątpliwości, mogłem liczyć na jego wsparcie ;)

Powodzenia w modyfikacjach!

Edytowane przez Bart-S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeniesione do działu warsztat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

 

Co my przeszli razem przy montażu tej szyby to nasze :lol

 

---------- Dodano o 20:01 ---------- Poprzednia wiadomość o 20:00 ----------

 

Ja mam trochę inaczej zamontowany przekaźnik na podszybiu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Brawo!

 

Co my przeszli razem przy montażu tej szyby to nasze :lol

 

Prawda, co chwilę jakieś "nowości" :lol2

 

---------- Dodano o 20:04 ---------- Poprzednia wiadomość o 20:02 ----------

 

Ja mam trochę inaczej zamontowany przekaźnik na podszybiu :)

 

Wrzuć fotkę patentu. Z czasem i tak rozkminimy jaki numer ma to cholerstwo.

 

...brakuje jeszcze uchwytu dla kostki 1-pin po stronie pasażera ;)

Edytowane przez Bart-S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratki i podziękowanie za opis :D

Teraz już przynajmniej wiem, którędy idzie okablowanie z szyby-myślałem, że do tej instalacji trzeba ściągnąć deskę rozdzielczą.

No nic-szyby jeszcze nie wymieniałem, ale teraz już wiem, że będę myślał o tej podgrzewanej :D

Jeszcze raz gratki i dzięki za instrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wrzuć fotkę patentu. Z czasem i tak rozkminimy jaki numer ma to cholerstwo.

 

 

Poniżej fotki mojego patentu

 

 

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.03.bimbasz.jpg

 

 

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.02.bimbasz.jpg

 

 

 

A tutaj fotka uchwytu wtyku 1 pinowego po prawej stronie na podszybiu

 

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.01.bimbasz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takim forumowiczom laik mógłby rozłożoną na części B6-kę złożyć w całość . Gud dżob ;-) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze parę fotek

 

 

3C1 971 303 ( 3C1971303 )

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.04.bimbasz.jpg

 

 

 

3C2 971 303 ( 3C2971303 )

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.05.bimbasz.jpg

 

 

 

3B0 919 136 A ( 3B0919136A )

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.06.bimbasz.jpg

 

 

 

3C1 971 890 ( 3C1971890 )

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.07.bimbasz.jpg

 

 

 

3B0 951 253 ( 3B0951253 )

Passat.B6.grzana.przednia.szyba.08.bimbasz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie a jak sie ma sprawa z wydajnoscia alternatora. Czy w autach z ori. montowana szyba nie byly mocniejsze alternatory?:ocochodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Panowie a jak sie ma sprawa z wydajnoscia alternatora. Czy w autach z ori. montowana szyba nie byly mocniejsze alternatory?:ocochodzi

 

Trzeba by podpytać osoby z forum (mające taką szybkę w wyposażeniu fabrycznym).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Panowie a jak sie ma sprawa z wydajnoscia alternatora. Czy w autach z ori. montowana szyba nie byly mocniejsze alternatory?

 

Porównując mój alternator z alternatorem który jest zamontowany w aucie z fabrycznie zamontowaną grzaną szybą przednią to oznaczenie mają identyczne 8GV Alternator 180A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Porównując mój alternator z alternatorem który jest zamontowany w aucie z fabrycznie zamontowaną grzaną szybą przednią to oznaczenie mają identyczne 8GV Alternator 180A

 

U mnie identyczny setup ----> 180A (8GV)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie identyczny setup ----> 180A (8GV)

 

Więc wszystko jest OK i spać można spokojnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sprawdzilem i u mnie rowniez jest 8GV. Szybe wstawialem rok temu i zalozylem z grzaniem bo byla sto zlotych drozsza niz zwykla. Zrezygnowalem z jej podlaczenia od razu gdyz nie wiedzialem jak i jakie koszta podlaczenia. Zbieram graty i w wolnej chwili bedzie trzeba podlubac.:kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Mam u siebie 3C0 937 049AJ, brak na tutejszej liscie. Oznacza ze nie podejdzie? Jesli juz trzeba wymienic to z jaka koncowka kupic by nie utracic jakis funkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno pytanie. Mam u siebie 3C0 937 049AJ, brak na tutejszej liscie. Oznacza ze nie podejdzie? Jesli juz trzeba wymienic to z jaka koncowka kupic by nie utracic jakis funkcji.

 

Moduł AJ jest sterownikiem w wersji "Medium" który nie obsługuje ogrzewanej przedniej szyby - na podanej w pierwszym poście liście bordnetzów masz tylko wersje "Medium" i "High" (ale wszystkie obsługują ogrzewanie) zatem kupując dowolny z nich nie stracisz funkcjonalności (możesz co najwyżej zyskać kupując wersję HIGH - dodatkowo oznaczyłem je gwiazdką).

Edytowane przez Bart-S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy jest dostępny panel klimatyzacji bez podgrzewanych foteli, a jeśli nie ma, to czy zakładając taki panel z grzaniem foteli nie będzie wyskakiwał jakiś błąd - w wersji kombi nie mam grzanych foteli...

 

co do bordenz'a w samochodzie jest wersja 3C0 937 049 AE - nie ma jej na powyższej liście, ale to jest wersja high i wydaje mi się, że tam jest opcja do zaznaczenia szyby (??)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zastanawiam się czy jest dostępny panel klimatyzacji bez podgrzewanych foteli, a jeśli nie ma, to czy zakładając taki panel z grzaniem foteli nie będzie wyskakiwał jakiś błąd - w wersji kombi nie mam grzanych foteli...

 

co do bordenz'a w samochodzie jest wersja 3C0 937 049 AE - nie ma jej na powyższej liście, ale to jest wersja high i wydaje mi się, że tam jest opcja do zaznaczenia szyby (??)

 

Można założyć panel z ogrzewaniem foteli do auta które nie ma tego wyposażenia... W niczym to nie przeszkadza - po prostu w module klimy zapiszą się błędy czujników foteli. Pierwszy post uzupełnię o dostępne wersje panelu klimatyzacji (wariant o który pytasz - bez ogrzewania siedzeń a z ogrzewaniem szyby - nie jest dostępny).

 

Co do AH i obsługi ogrzewania - nie ma go na liście ponieważ nie obsługuje ogrzewania. Czytajcie z uwagą - w jednym z fragmentów wspominam o tym, że sterowniki bez tej funkcjonalności da się zakodować ale wywalają błąd i szyba nie grzeje.

Edytowane przez Bart-S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na dniach stane sie posiadaczem grzanej szyby, fotostory bajka. Bardzo przydatne :) zabieram sie za zbieranie potrzebnych rzeczy i zastanawiam sie nad climatronikiem od cc, w koncu stary i tak idzie do wymiany wiec czemu by nie na nowy. Rozwazaliscie to przed montazem ? jest z tym jakis problem ? Watek nt montaz samego panelu jest w dziale warsztat ale jak to sie ma do grzanej szyby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Na dniach stane sie posiadaczem grzanej szyby, fotostory bajka. Bardzo przydatne zabieram sie za zbieranie potrzebnych rzeczy i zastanawiam sie nad climatronikiem od cc, w koncu stary i tak idzie do wymiany wiec czemu by nie na nowy. Rozwazaliscie to przed montazem ? jest z tym jakis problem ? Watek nt montaz samego panelu jest w dziale warsztat ale jak to sie ma do grzanej szyby ?

 

i jakim wzorze climatronika mówisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności