Skocz do zawartości
pwrlax

Składanie PIT-ów drogą elektroniczną

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Ponieważ, w chwili obecnej składanie PIT-ów jest na top-ie postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Na stronie Ministerstwa Finansów jest możliwość złożenia PIT w formie elektronicznej bez wychodzenia z domu.:dobrze

Wg mnie rozwiązanie jest proste, szybkie i co ważne skuteczne.

Po wysłaniu PIT otrzymujemy informację o przyjęciu rozliczenia, możemy wydrukować potwierdzenie i w każdej chwili możemy sprawdzić status.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do wypełnienia formularza zainstalować na pc-cie plug-in.

 

Poniżej link do formularza:

 

http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=formularze_bpk_edek2

 

 

Jeśli temat już był opisywany to proszę o usunięcie mojego tematu (ja nic nie znalazłem).

Edytowane przez pwrlax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa, w zeszłym roku złożyłem swój i żony PIT przez ten wynalazek... i żona musiała zasuwać do US, składać wyjaśnienia bo... MIAŁA NIEDOPŁATĘ! Pani w US wyjaśniła bardzo uprzejmie, że takie są przepisy - masz do dopłacenia, musisz pójść do US się tłumaczyć.

 

Ustawodawca chciał dobrze a wyszło jak zwykle... Inicjatywa dobra, tylko jak zwykle skopali przepisy wykonawcze.

 

Dlatego w tym roku PITy wypełniłem za pomocą programu IPS - żona je zaniesie i będzie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tiaaa, w zeszłym roku złożyłem swój i żony PIT przez ten wynalazek... i żona musiała zasuwać do US, składać wyjaśnienia bo... MIAŁA NIEDOPŁATĘ! Pani w US wyjaśniła bardzo uprzejmie, że takie są przepisy - masz do dopłacenia, musisz pójść do US się tłumaczyć.

 

Ustawodawca chciał dobrze a wyszło jak zwykle... Inicjatywa dobra, tylko jak zwykle skopali przepisy wykonawcze.

 

Dlatego w tym roku PITy wypełniłem za pomocą programu IPS - żona je zaniesie i będzie spokój.

Dlatego w tym roku PITy wypełniłem za pomocą programu IPS - żona je zaniesie i będzie spokój.

 

 

 

ja - niestety - zrobię to samo, bez względu na " doskonałą teletechnikę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez chcialem droga elektroniczna, ale trzeba bylo w celu weryfikacji podac dochod(czy podatek juz nie pamietam) za poprzedni rok podatkowy wiec zmuszony bylem odpuscic i poslalem poczta.

PITy wypełniłem za pomocą programu IPS

obliczylem tym sposobem oraz programem -wyszlo to samo wiec czekam na zwrot juz 10dni :D

Sumę dochodów pomniejszoną o składki społeczne (jeżeli takie były) Następnie to co ci zostaje traktujesz 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr i dalej tą kwotę pomniejszasz o zdrowotne (jeżeli były)

Na 37 wygląda to mniej więcej tak:

poz 64-93=97 kwotę tą przepisujesz do 105 i 106

106*18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr=poz. 107 i 109

109-składki zdrowotne =110 i przepisujesz w 116 jeżeli nie masz odliczeń

116=120; w 121 przepisujesz kwotę z 65;

122 jest różnica kwot120 i 121 jeżeli wyjdzie 0 to jest ok nie musisz płacić podatku "wyrównania"

123 to różnica 121-120 jeżeli wyjdzie jakaś kwota to znaczy że skarbówka odda Ci tą kwotę

równie dobrze może być 0 więc ani oni ani ty nie musisz wpłacać/wypłacać kasy

jeżeli kwota z poz 122 lub 123 jest mniejsza równa 10 to jest to tzw kwota wolna i nic się z nia nie robi nie dostajesz nie wpłacasz.

Edytowane przez szynder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem przesyłanie rozliczeń rocznych elektronicznie nie ma racji bytu, gdyż pamiętam za swojej kadencji co działo się w US. Fakt faktem że urzędu wysyłają między sobą takie dokumenty ale dodatkowo wysyłają "papierowe" egzemplarze na wszelki wypadek gdyby serwer padł, żółw z transferem danych zdechł po drodze czy inne niezależne od człowieka złośliwości rzeczy martwych:p Uważam że lepiej przemęczyć się i zanieść osobiście lub wysłać poczta ale ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wtedy mamy 100% gwarancji że dotarło rozliczenie. Chyba że w najgorszym przypadku poczta zgubi:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już drugi rok rozliczam się za pomocą programu E-deklarację. Sprawdzam w IPSie czy wychodzi to samo na wszelki wypadek. W zeszłym roku po 2 tyg dostałem kasę na konto. Aplikacja wg mnie jest ok ma wszystko co trzeba i nie trzeba jechać ani na pocztę ani do US.

 

Uważam że lepiej przemęczyć się i zanieść osobiście lub wysłać poczta ale ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wtedy mamy 100% gwarancji że dotarło rozliczenie. Chyba że w najgorszym przypadku poczta zgubi

No tutaj jeśli nie wyślesz, albo coś stanie na drodze w wysłaniu nie dostaniesz potwierdzenia a zapewne jakieś info że wystąpił błąd. Dosłanie tego formularza to jest potem 5s. bo leży zapisany.

 

Dlatego w tym roku PITy wypełniłem za pomocą programu IPS - żona je zaniesie i będzie spokój.

 

Swoją droga ten program tez ma opcję do wysyłania rozliczenia przez internet.

 

A jeśli chodzi o żonę to wysłała oświadczenie że zgadza się abyś wysyłał rozliczenie w jej umieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uważam że lepiej przemęczyć się i zanieść osobiście lub wysłać poczta ale ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wtedy mamy 100% gwarancji że dotarło rozliczenie. Chyba że w najgorszym przypadku poczta zgubi

 

Od tego jest UPO - Urzędowe Poświadczenie Odbioru

takie dokumenty są powszechne w urzędach wszędzie tam gdzie musisz mieć pewność ze coś dotarło do urzędu dostajesz coś takiego. Czasami zdarza się że urząd potrzebuje potwierdzenia że ty otrzymasz dokument wysłany przez urząd i wówczas jest to UPD Urzędowe Poświadczenie Doręczenia :)

 

Tego typu dokumenty są podpisywane cyfrowo podpisami kwalifikowanymi i niema szans aby coś takiego spreparować w warunkach domowych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podsunięcie tematu. Wczoraj przetestowane wszytko poszło sprawnie, bezproblemowo i bez kolejek. UPO mam.

 

A jeśli chodzi o żonę to wysłała oświadczenie że zgadza się abyś wysyłał rozliczenie w jej umieniu?

 

O jakie oświadczenie chodzi? bo przy wypełnianiu pita zapytało na końcu tylko o moj przychód. Trzeba coś jeszcze wysłać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O jakie oświadczenie chodzi? bo przy wypełnianiu pita zapytało na końcu tylko o moj przychód. Trzeba coś jeszcze wysłać?

 

Jesli się rozliczasz sam, to nic nie trzeba. Jeśli z żoną, to jest potrzebne jej oświadczenie że zgadza się abyś w jej imieniu elektronicznie podpisał rozliczenie. W innym przypadku US odrzuci takie rozliczenie i na pewno będziesz wzywany. Oświadczenie musi dotrzeć min 1 dzień przed wysłaniem rozliczenia.

 

Zwie się to:

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1(2)).

 

Do pobrania stąd: tuuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli się rozliczasz sam, to nic nie trzeba. Jeśli z żoną, to jest potrzebne jej oświadczenie że zgadza się abyś w jej imieniu elektronicznie podpisał rozliczenie. W innym przypadku US odrzuci takie rozliczenie i na pewno będziesz wzywany. Oświadczenie musi dotrzeć min 1 dzień przed wysłaniem rozliczenia.

 

Zwie się to:

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1(2)).

 

Do pobrania stąd: tuuu

 

Z informacji jakie uzyskałem w US wynika, że pełnomocnictwo nie jest już wymagane a skarbówka traktuje taką sytuacje jako zgodę domniemaną.

Teraz składa się papier jeśli mąż lub żona nie zgadza się na złożenie wjego imieniu zeznania drogą elektroniczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16. Czy małżonkowie mogą rozliczyć się razem?

 

Tak. Zeznanie podpisywane jest tylko przez małżonka który występuje pierwszy na zeznaniu, i w ten sposób składa oświadczenie o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

 

No to na to wygląda że w tym roku tak już jest. Ale kolega tam gdzieś wyżej pisał chyba o zeszłym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłam w US w Chełmie i tam była informacja naklejona na każdym z okienek iż wysłanie elektronicznie zeznania rocznego musi się jeszcze dodatkowo łączyć ze złożeniem papierowego egzemplarzu zeznania rocznego. Moim zdaniem lepiej się upewnić czy nie trzeba będzie składać papierowego.:taksobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

US w Chełmie kpi sobie z podatników i z Ministerstwa Finansów też. Po to MF opracowało e-deklaracje żeby je składać drogą elektroniczną i nie zanosić/wysyłać papierków do US. Swego czasu widziałem gdzieś w FAQ na stronie MF, że Ministerstwo odradza wręcz wysyłanie tego samego dokumentu drogą papierową i elektroniczną.

 

Rozporządzenie MF mówi, że "Urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą (...) stanowi dowód i potwierdza termin złożenia dokumentów" więc urzędasy z US w Chełmie mogą pocałować podatnika w wiecie co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że to nie mój US:p bo w moim co bym nie przyniosła to zawsze przyjmą nawet na innym druku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie w 100% się sprawdza- tydzień z kawałkiem i zwrot podatku na koncie.:dobrze:dobrze:dobrze W przypadku paierowych deklaracji w poprzednich latach rekordem zwrotu był miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To szybko, powiedziałabym że bardzo szybko. Tylko pogratulować:) Wg przepisów US ma 3 miesiące na wypłacenie nadpłaty podatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jaki PIT muszę wypełnić ( numer ) jako samotnie się rozliczający bo już nie pamiętam :D a do odliczenia mam tylko internet.

 

Ja w tym roku spróbuję przez neta :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba PIT 36

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
samotnie

czyli indywidualne ;) PIT-37 jak masz do odliczenia internet dolaczasz do tego pitu PIT/0 (w picie 37 musisz zaznaczyc, ze go dolaczasz ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli indywidualne ;) PIT-37 jak masz do odliczenia internet dolaczasz do tego pitu PIT/0 (w picie 37 musisz zaznaczyc, ze go dolaczasz ;) )
Potwierdzam:) Pit-36 dla osób mających działalność oraz stypendia ze szkoleń itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności