Skocz do zawartości
yunivers

Jak podłączyć silnik

Rekomendowane odpowiedzi

Po co ci w zasilaczu warsztatowym 5A wydajności prądowej?

No toć już zjechałem z 10A do 3A :D A po co... no w zasadzie sam nie wiem.

Zastosowanie zasilacza od PC jest pomysłem złym

Z zasady miał być to tani projekt, podstawą jego miało być właśnie wykorzystanie zasilacza od PC. Zacząłem się rozpędzać, ale jednak wracam do podstaw - zakupię jedynie ten potencjometr 3W i będę miał regulację 0-12V z max. obciążeniem 3W ...

Wracam do projektu który narysowałem kilka postów wyżej ...

 

Ale przynajmniej jestem trochę mądrzejszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wracam do projektu który narysowałem kilka postów wyżej ...

To też jest źle narysowane. Potencjometr jest szeregowo z obciążeniem - czyli jest to regulacja prądu. Jeśli koniecznie chcesz mieć regulację samym potencjometrem to podłącz go w układzie dzielnika napięcia

rgh1298991280j.jpg

 

Skrajne nóżki potencjometru do zasilacza, środkowa i jedna ze skrajnych to wyjście regulowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mi ten schemat nie pasował :D

 

Jaki potencjometr muszę wstawić pomiędzy masę a +12V żeby mieć płynną regulację 0-12V

 

Czyli jak jeden wstawię tak jak Ty pokazałeś, a drugi tak jak u mnie na schemacie, to będę miał regulację i prądu i napięcia ... :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jak jeden wstawię tak jak Ty pokazałeś, a drugi tak jak u mnie na schemacie, to będę miał regulację i prądu i napięcia ...

Nie. Wystarczy do tego jeden potencjometr podłączony tak jak narysowałem. Zwróć uwagę na charakterystykę potencjometru - powinna być liniowa. Czyli oznaczenie A na końcu. Np. 10kOhm A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.mam taki oto regulator obrotów od wentylatora w ścianie i chce go podłączyć na przewodzie do silnika od pralki automatycznej tylko nie wiem w które miejsca wpiąć kable.pomóżcie

dsc00166tw.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką moc ma ten silnik? Ten regulator jest do max 1,5A ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tomczakus

witam mam bardzo podobny silnik z pralki tylko wiecej jest w nim przewodow i nie mam pojecia gdzie co i jak zrobic zeby go podlaczyc? prosze o pomoc

pozycja 1 czerwono bialy

pozycja 2 puste

pozycja 3 cienki czerwony (od pradnica tachometryczna?)

pozycja 4 cienki czerwony (od pradnica tachometryczna?)

pozycja 5 czerwony

pozycja 6 czarny

pozycja 7 czarny

pozycja 8 szary (szczotka?)

pozycja 9 szary (szczotka?)

pozycja 10 brazowy

no i fotke ze schematu z obudowy tez mam

4521116400_1353874533.jpg

z gory dziekuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanko Panowie.

Przeprowadziłem się do nowego mieszkania. W piwnicy kończę sobie urządzać warsztat. Jest tylko taki problem, że napięcie w piwnicach jest =110V (stałe). Do niczego mi się takie napięcie nie przyda :/. Jak tanim kosztem przerobić to sobie na 12/24V :confused: Jako że stałe, to trafa odpadają ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej mocy urządzenia planujesz podłączać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa reflektory 24V 60W i chciałbym to zastosować na oświetlenie warsztatu. No i dodatkowo czasami pewnie "coś jeszcze" podłączyć ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej wyszłoby kupić zasilacz komputerowy - 12V na wyjściu, jeżeli bardzo chcesz 24V to np. prostownik samochodowy.

Obecnie sporo w/w urządzeń działa zarówno na 230~ jak i 110= - jest to opisane na obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kilku zasilaczy PC mam dostęp, ale niestety są na ~230V. A czy coś będzie na wyjściu, jak na wejście podam =110V :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najtaniej wyszłoby kupić zasilacz komputerowy

Ale:

napięcie w piwnicach jest =110V (stałe)

Jeśli to napięcie jest stałe (jednopołówkowe - wyprostowane diodą) to żaden zasilacz/urządzenie nie zadziała. Co innego jak to napięcie jest zmienne i obniżone do 110V

Edytowane przez monter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niestety jest stałe :/ Przy zmiennym trafo załatwiłoby sprawę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz impulsowy jak najbardziej zadziała nawet na stałym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zasilacz impulsowy jak najbardziej zadziała nawet na stałym napięciu.

Na jednopołówkowym ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm...

 

Mam kilka takich malutkich zasilaczy (wtykowych) - pozostałości po różnym sprzęcie. Porobiłem testy, i po podłączeniu pod te =110V na wyjściu uzyskuję około połowę znamionowego napięcia... Nie wiem tylko jak będzie z wydajnością prądową.

Jeden z nich nominalnie na wyjściu ma ~24V, w piwnicy uzyskałem z niego ~6V. Jakoś nie całkiem to napięcie chyba jest wyprostowane...

 

Może w takim razie zasilacz od PC też by poszedł. Ale to i tak daje mi tylko 6V :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wypadałoby by go jeszcze raz wyprostować (mostek Gretza)? I wtedy przetwornica aby dojść do 24VDC /12VDC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Łukasz, ale:

tanim kosztem

a

przetwornica

już tania nie jest ... :/

 

Generalnie za jakieś dwie stówy (materiał) plus jakas opłata manipulacyjna mógłbym sobie doprowadzić ~230V. Ale wolałbym tych kosztów uniknąć ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności